View Poll Results: ?

Voters
113. You may not vote on this poll
  • ΠΑΣΟΚ

    8 7.08%
  • ΝΔ

    8 7.08%
  • ΚΚΕ

    10 8.85%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    12 10.62%
  • ΛΑΟΣ

    5 4.42%
  • Οικολόγοι

    6 5.31%
  • Άλλο

    14 12.39%
  • Άκυρο

    13 11.50%
  • Λευκό

    1 0.88%
  • ΔΓ / ΔΑ

    5 4.42%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    12 10.62%
  • Αποχή

    19 16.81%
Page 40 of 78 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast
Results 586 to 600 of 1167

Thread: Εκλογές 2009;

  1. #586

    Default

    Κοίτα όμως, προλεταριακά δεν ορίζεται η έννοια της μειονότητας. Το 3 δλδ, είναι ουσιαστικά η μη συνειδητοποίηση του προλεταριακού ρόλου, κάτι που είναι αρκετά κεντρικό. Ακόμα πιο κεντρικό, κι εδω θέλω την προσοχή ιδίως σταμ κι έτσι, και όχι σχολιάκια κυπροειδη, είναι ότι στα πλαίσια της ίδιας της αστοκεντρικής ευρώπης οι μειονότητες ελευθερώνονται από τα "φαντάσματα", έρχονται δηλαδή πιο κοντά στην προαναφερθείσα συνειδητοποίηση. Η διαχείρηση αυτής της πραγματικότητας έρχεται στα χέρια των κοινωνικών συνδικαλιστικών και πολιτικών φορέων. Και έτσι στη θράκη υπάρχουν κάθε είδους μουσουλμάνοι, τουρκοί σεκουλαριστές και μετριοπαθείς ή όχι ισλααμιστές, πομάκοι στα πρόθυρα τουρκοποίησης και εδώ ανοίγει κι άλλο ένα παράδοξο, και πολλοί άλλοι.
    Αν τώρα ο εθνικισμός του καθενός συγκρούεται με την εξωκοινωβουλευτικής σύλληψης κομμουνιστική και όχι αναρχική διεθνιστική διάθεση, ας διαβάσει το ανοιχτό γράμμα του Ζαχαριάδη και ας τραγουδίσουμε όλοι μαζι για τον πατερούλη.
    ~~Δε Θρεντ Κιλλερ~~

  2. #587
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    st' arxidia mas re mpakalh

  3. #588

    Default

    Χμ, οντόπικ, μάλλον για ανταρσύα το βλέπω τελικά, πολύ θολό το τοπίο στο σύριζα και δε χρειάζεται και επιβράβευση. Μαλακία θα είναι να μη βγουν βουλή (αν και πιστεύω μετά το debate το έχουν άνετα), αλλά ίσως κι ένα τέτοιο ενδεχόμενο να αποβεί θετικό μεσοπρόθεσμα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #589
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ψήφο στους ikonoklast(s) λοιπόν!

    έντιτ: στο πασοκ στην ουσία..

  5. #590

    Default

    Έλα, είναι καλό παιδί.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #591
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ναι το ξέρω και είναι πολλοί σαν αυτόν.

    από σύριζα το γύρισες γιατί πιστεύεις ότι παίζει να συνεργαστεί με πασοκ για αυτοδυναμία;

  7. #592

    Default

    Όχι, απλά έχω ξενερώσει με τις αντιδημοκρατικές εσωτερικές διαδικασίες, με την ως τώρα άρνηση να οργανωθεί με συμμετοχή από κάτω και εν μέρει με λαϊκισμούς Τσίπρα, δεν ξέρω, αλλιώς τονε θέλω τον σύριζα και, αν και θέλω να μπει βουλή, θετικό θα είναι, δε νομίζω πως θέλω να πω και μπράβο για τη σημερινή μορφή του. Με καλό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολη η απόφαση της διάσπασης (που είναι βέβαιο ότι θα έρθει αν προχωρήσουμε στο σύριζα των μελών του, αλλά είναι και η μόνη υγιής λύση).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #593

    Default

    α κι επίσης με ενδυνάμωση ανταρσύα νομίζω ότι θα είναι πιο σαφές ότι θέλουμε αριστερό σύριζα κι όχι γιαλατζί
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #594

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Όχι, απλά έχω ξενερώσει με τις αντιδημοκρατικές εσωτερικές διαδικασίες, με την ως τώρα άρνηση να οργανωθεί με συμμετοχή από κάτω και εν μέρει με λαϊκισμούς Τσίπρα, δεν ξέρω, αλλιώς τονε θέλω τον σύριζα και, αν και θέλω να μπει βουλή, θετικό θα είναι, δε νομίζω πως θέλω να πω και μπράβο για τη σημερινή μορφή του. Με καλό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολη η απόφαση της διάσπασης (που είναι βέβαιο ότι θα έρθει αν προχωρήσουμε στο σύριζα των μελών του, αλλά είναι και η μόνη υγιής λύση).
    Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι αυτά που αναφέρεις σαν καινούρια χαρακτηριστικά του ΣΥΡΙΖΑ, είναι ακριβώς αυτα που εκφράζει η ανταρσύα, δηλαδή κανενός είδους δημοκρατική οργάνωση, εκτός από κάποια λαικιστικά συνέδρια/διήμερα κι έτσι. Το να σπάσει ο συριζα θεωρώ ότι θα γίνει είτε μπει στη βουλή είτε όχι, απλά θεώρησαν λογικό να μην το κάνουνε ΄τωρα, μέσα στις εκλογές, οπότε και να μην μπουν στη βουλή με τίπτα. Άρα εγώ νομίζω ότι μη ψήφος στο σύριζα όχι για προγρασμματικές ή δομικές διαφωνίες δεν έχει νόημα.
    ~~Δε Θρεντ Κιλλερ~~

  10. #595
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Mpampis Mpakalis View Post
    συνέδρια/διήμερα
    Αφού δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς ρε ΚΥΠΡΙΕ. ικονακλάσε μας τα εαακ και ΣΚΑΣΕ επιτέλους.

  11. #596

    Default

    Quote Originally Posted by Mpampis Mpakalis View Post
    Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι αυτά που αναφέρεις σαν καινούρια χαρακτηριστικά του ΣΥΡΙΖΑ, είναι ακριβώς αυτα που εκφράζει η ανταρσύα, δηλαδή κανενός είδους δημοκρατική οργάνωση, εκτός από κάποια λαικιστικά συνέδρια/διήμερα κι έτσι. Το να σπάσει ο συριζα θεωρώ ότι θα γίνει είτε μπει στη βουλή είτε όχι, απλά θεώρησαν λογικό να μην το κάνουνε ΄τωρα, μέσα στις εκλογές, οπότε και να μην μπουν στη βουλή με τίπτα. Άρα εγώ νομίζω ότι μη ψήφος στο σύριζα όχι για προγρασμματικές ή δομικές διαφωνίες δεν έχει νόημα.
    Άφησες απ'έξω το τελευταίο μου ποστ, είναι και πολιτικό το θέμα. Ναι μεν συμφωνώ με την πλειοψηφία, όμως υπάρχει και η ανανεωτική μειοψηφία στην οποία έχει επιτραπεί, στο όνομα της ενότητας, να λέει ό,τι θέλει - και η ανακοίνωσή τους πριν 2 βδομάδες αυτό έλεγε, ότι θα κατέβουν στις εκλογές "με το δικό τους ξεχωριστό λόγο", δηλαδή ουσιαστικά πολιτικά εκτός της εκάστοτε γραμμής σύριζα. Εμένα τέσπα με νοιάζει να δημιουργηθεί μια αριστερά πέρα από μικροκομματισμούς, που θα αντανακλάται το όραμά της για την κοινωνία πρωτίστως στην ίδια της τη δομή (πού πας να υπερασπιστείς τη δημοκρατία όταν εσωτερικά λειτουργείς πιο αντιδημοκρατικά απ'το πασόκ πχ) και που θα έχει ξεκάθαρο αριστερό λόγο, πέρα από συνεργασίες και κυβερνητισμούς που μπορούν να έχουν μόνο άμεσα οφέλη (πιθανότατα δε μόνο προσωπικά) και μάλλον μεσοπρόθεσμα θα είναι καταστροφικά, αφού απλώς θα αναιρέσουν την όποια εμπιστοσύνη του κόσμου στην αριστερά. Αργά ή γρήγορα ο καπιταλισμός θα έρθει στα όριά του, το αν θα το εκμεταλλευτούμε έχει να κάνει σχεδόν αποκλειστικά με τη δυνατότητα της αριστεράς να προτάξει μία σοβαρή και σαφώς δικαιότερη σύγχρονη εναλλακτική.
    Δε με νοιάζει εν τέλει αν αυτό θα έρθει από το σύριζα ή την ανταρσύα ή κάτι νέο, αν ο σύριζα συνεχίσει με ανανεωτικούς δεν το βλέπω να επιβιώνουν και οι λίγες ελπίδες που έχω για το εγχείρημα, οπότε πάμε γι'άλλα - άλλωστε φαντάζομαι το ίδιο θα κάνουν και αρκετές συνιστώσες και ανένταχτοι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #597
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    παντως ειναι παρα πολυ ενδιαφερον που η ανταρσυα τρωει παρα πολυ κριτικη για τη "δυναμικη" της ενω τον συριζα αντιθετα η πλειοψηφια τον ειχε δει με πολυ καλο ματι τοτε! μπαμπη εχω χασει επεισοδια για το μπακαλικο σου, κι ετσι δεν ξερω που βοσκεις, θα χει ενδιαφερον αν μας ξαναθυμιζες! δυστυχως για την ανταρσυα ουτε μεσα σε ενα χρονο απο την ολη ιστορια δημιουργιας της βρεθηκε συντομα σε 2εκλογικες αναμετρησεις! εμεις ειμαστε αισιοδοξοι για την παραπερα πορεια κι οποιες ατελειες και δυσλειτουργιες θα την κανουν σιγα σιγα, οπου αληθεια ειναι οτι μεσα σ'αυτο το μικρο χρονικο διαστημα εχει δειξει πολυ καλα στοιχεια μεσα απο τη συμπραξη "διαφορετικων" οργανωσεων!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #598
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    δραγονλορδ, η ανταρσύα μπορεί να είναι ή να μην είναι διάφορα, οπωσδήποτε δεν είναι lobby για έναν άλλο σύριζα και η ψήφος σου δε θα λειτουργήσει όπως τη θες δηλαδή.εδώ πάμε για άλλα πράγματα, όποιος πιστός.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  14. #599

    Default

    για τι πράγματα πάτε γκρίφιθ;

  15. #600
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    α κι επίσης με ενδυνάμωση ανταρσύα νομίζω ότι θα είναι πιο σαφές ότι θέλουμε αριστερό σύριζα κι όχι γιαλατζί
    Ναι, με ενδυνάμωση (λολ) του ΣΕΚ είναι προφανή όλα αυτά. Τι λες ρε Dragonlord μεσημεριάτικα.

Similar Threads

  1. ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 13 ΜΑΙΟΥ 2009
    By Not_saved in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 349
    Last Post: 20-05-2009, 21:06
  2. βουλευτικές εκλογές '07
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 83
    Last Post: 04-07-2007, 03:50
  3. Φοιτητικές εκλογές
    By Deggial in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 109
    Last Post: 07-02-2007, 18:37
  4. Εκλογές και Αλβανία
    By Medusa in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2005, 19:00
  5. Φοιτητικές εκλογές
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •