Page 376 of 539 FirstFirst ... 276326366374375376377378386426476 ... LastLast
Results 5,626 to 5,640 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #5626
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    η επίσημη δικαιολογία του μπουκαρίσματος είναι επειδή οι καταλήψεις ανακόπτουν την πορεία της χώρας;
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #5627
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Όχι, επειδή είναι χώροι ανομίας.

    Τι παίζει με αντίστοιχους χώρους στην ευρώπη; είναι όντως καταλήψεις και υπάρχει κόντρα ή ενσωματωμένα αξιοθέατα;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #5628
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αμστερνταμ μου χουν πει οτι αν ένα κτήριο μείνει άδειο ένα χρόνο και το κάνουν κατάληψη, τότε έχουν δικαίωμα να μείνουν μέσα όσοι το κατέβαλαν

    Βερολίνο έχει μακρά ιστορία καταλήψεων. Δεκαετία '80 που είχε έλλειψη κατοικιών λόγω DDR, και οι ιδιοκτήτες τα άφηναν άδεια για να περάσει η διορία, να κατεδαφιστούν με έξοδα του κράτους και να τα κάνουν αυτοί μετά πολυκατοικίες, πολλές οικογένειες κάναν καταλήψεις, τα ανακαίνιζαν για να ζήσουν, πρόσφεραν να πληρώσουν και νοίκι και οι ιδιοκτήτες τους βγάζαν έξω με τη βία για να μείνουν πάλυ ακατοίκητα και να χρηστούν κατεδαφιστέα. Μόλις έπεσε το τείχος και πολλές καταλήψεις έμειναν ή δημιουργήθηκαν καινούριες, υπήρχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά πλέον υπήρχε πολύς χώρος και το χτίσιμο δεν είχε κέρδος, οπότε τους άφηναν μέσα. Από πρόπερσι που ανεβαίνουν της πουτάνας οι τιμές, τους βγάζουν πάλι έξω με τη βία. Υπάρχουν αρκετές ακόμα με πολιτικό χαρακτήρα, μερικές έχουν νηπιαγωγείο, καφετέριες, σινεμά και τέτοια (μία έχει και τοίχο αναρρίχησης), αλλά γενικά φοβάμαι ότι δε θα μείνουν για πολύ. Όσες καταλήψεις είναι με οικογένειες, προσπαθούν να αγοράσουν από κοινού το κτήριο για να μη βρεθούνε στο δρόμο
    α, και το tacheles (όσοι έχουν έρθει ξέρουν) το έκλεισαν, οι ένοικοι μοιράστηκαν από ένα εκατομμύριο ευρώ που τους πρόσφεραν και πάει, θα γίνει μια ακόμα αηδία κοντα στη friedrichstr. Ο καλκι έχει δίκιο, θα γίνουν όλες οι πόλεις καλογυαλισμένες κουράδες
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #5629
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Είναι τραγικό να έχουν άποψη άνθρωποι που δεν έχουν πατήσει το πόδι τους σε καταλήψεις.
    Εδώ και πολλά χρόνια απέχω για δικούς μου λόγους εκ πρώτης , αλλά και λόγους ανωτέρας βίας από τον χώρο.
    Υπήρξαν πολλές φορές που απογοητεύτηκα γιατί είχα πιστεύω διαφορετικό τρόπο να λύσω κάποια θέματα.
    Αλλά αυτά τα γαμημένα -πριν πολλά πολλά- χρόνια που έσκαγα σε καταλήψεις ήταν και είναι ο οδηγός μου ότι μπορούν να γίνουν πολύ ωραία πράγματα έτσι.
    Έπαιζε οργασμός αυτού που κάποιοι ονομάζουν δημοκρατία. Κινηματικά ήταν οι καλύτερες δημόσιες σχέσεις με τις γειτονιές. Πολιτισμικά ήταν ότι πιο όμορφο έπαιζε, πόσο μάλλον στα 90'ς του κλικ και του μερτσέντες.
    Αν έκαναν λάθη? χα-χα-χα ρε μαλάκες, ένα τσούρμο νέοι άνθρωποι που βράζει το αίμα τους και θέλουν έναν καλύτερο κόσμο είναι, θα κάνουν και λάθη, απλά με λιγότερες επιπτώσεις από τα λάθη κάποιον άλλων που περνάν στο ντούκου και γαμάνε ζωές.

    Φυσικά τίποτα από τα από πάνω δεν ταιριάζει στο μοντέλο προβατοποιησεις των νέων ανθρώπων, μόνο κεφάλι κάτω τουμπεκί και ζητιανιά για μια δουλειά 500 ευρώ 50 ώρες την εβδομάδα.
    Σιχτιρι στα ζώα που συνδυάζουν αυτούς τους χώρους με τους νεοπασόκους συριζαίους, από την άλλη καλά είναι που ξεβρακώνονται και όλοι αυτοί οι "αριστεροί".

    ότι να ναι γράφω, αλλά συγχύστηκα.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5630
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    η εντυπωση μου απο της Κοπεγχαγης είναι πως πρόκειται πρωτίστως για ενσωματωμένα αξιοθέατα και εναλλακτικούς χώρους διασκέδασης.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #5631
    Member DoctorPoet's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens, Sofia και Ζάκυνθο
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    η εντυπωση μου απο της Κοπεγχαγης είναι πως πρόκειται πρωτίστως για ενσωματωμένα αξιοθέατα και εναλλακτικούς χώρους διασκέδασης.
    Άλλο κοπενχάγη και Βερολίνο και άλλο η Βίλλα Αμαλίας στο βερολίνο υπάρχουν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα που υπάρχουν καταλήψεις σαν μια μικρή περιοχή απο καταληψίες αντίθετα στην Αθήνα υπάρχουν μεμονωμένες καταλήψεις κάτι που τις κάνει και δυσπρόσιτες προς το κόσμο και δεν βολεύει για αυτό και δεν υπάρχει η αλληλεγγυή πχ έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2000 άτομα χτές στην ΓΑ.ΔΑ και απο ότι διάβασα μόνο 600 άτομα
    Εδώ για πλάκα μαζέυει 5 χιλιάδες άτομα στην Ομόνοια το ΠΑΜΕ τι λέμε τώρα
    Born to lose, live to win.

  7. #5632
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    η εντυπωση μου απο της Κοπεγχαγης είναι πως πρόκειται πρωτίστως για ενσωματωμένα αξιοθέατα και εναλλακτικούς χώρους διασκέδασης.
    Άλλο κοπενχάγη και Βερολίνο και άλλο η Βίλλα Αμαλίας στο βερολίνο υπάρχουν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα που υπάρχουν καταλήψεις σαν μια μικρή περιοχή απο καταληψίες αντίθετα στην Αθήνα υπάρχουν μεμονωμένες καταλήψεις κάτι που τις κάνει και δυσπρόσιτες προς το κόσμο και δεν βολεύει για αυτό και δεν υπάρχει η αλληλεγγυή πχ έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2000 άτομα χτές στην ΓΑ.ΔΑ και απο ότι διάβασα μόνο 600 άτομα
    Εδώ για πλάκα μαζέυει 5 χιλιάδες άτομα στην Ομόνοια το ΠΑΜΕ τι λέμε τώρα
    δεν μπορώ να αποφασίσω σε πιο απ όλα σου τα ποστ να σε ρωτήσω
    Είσαι χαζός παιδάκι μου?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #5633
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Δεν ξέρω που αλλού να γράψω τα παρακάτω, αλλά πραγματικά το τι νεύρα παίζουν αυτή τη στιγμή δε λέγεται. Για να μην μακρηγορώ, πρωινή λογοδιάρροια του προϊσταμένου μου στο δημόσιο, με όλα τα κατορθώματα της "καριέρας" του, με το "τι έχουν δει τα μάτια του", με το πόσα λεφτά έπαιζαν τις χρυσές εποχές, με το τι σπατάλες έχουν γίνει, και το πόσο καλά πέρναγε εκείνος, με περιγραφές για το τι ρουσφέτια έχουν παίξει, ακόμη και για το οτι ήξερε τύπους που στα νταμάρια που δούλευε υπέκλεπταν δυναμίτη για να πάνε να ψαρεύουν ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΙ. Κι όλα αυτά αφηγημένα με ΚΑΜΑΡΙ. Και με το στυλ "κοιτα τι κατάφερα". Στα καπάκια μπαίνει στο γραφείο λοβοτομημένος "συνάδερφος", στο ίδιο καθεστώς με εμένα στα 5μηνα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας, λέγοντας πόσο γαμάει η ΧΑ γιατι έχει τσαγανό, και επισημαίνοντας οτι ο Σαμαράς τουλάχιστον δεν κοιμαται όρθιος σαν τον Γιωργάκη γιατι εξασφαλίζει εγκαιρα τις δοσεις και δεν πεινάμε. Τέλος, την ίδια στιγμή έχουμε Γενάρη, και χθες μας πλήρωσαν ΜΕΡΟΣ ΜΟΝΟ από το μηνιάτικο του Νοέμβρη, γιατι....έτσι. Τον Φλεβάρη λήγει η σύμβασή μας, δεν έχουμε δικαίωμα να ξαναδουλέψουμε στο δημόσιο για τους επόμενους 12 μήνες (ακόμη κι αν έχουμε τα προσόντα για την όποια θέση θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε) και μου σκάει και πρωινό χαρούμενο "πατ πατ" στην πλάτη: "Άντε όλοι χαρούμενοι σήμερα ε; Ζεστάθηκε η τσέπη χθες" ...

    Μετά από όλα αυτά, αν πάρω κανα ρόπαλο και τα κάνω πουτάνα όλα εδω μέσα, θα φταίω;
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #5634
    Member DoctorPoet's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens, Sofia και Ζάκυνθο
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    η εντυπωση μου απο της Κοπεγχαγης είναι πως πρόκειται πρωτίστως για ενσωματωμένα αξιοθέατα και εναλλακτικούς χώρους διασκέδασης.
    Άλλο κοπενχάγη και Βερολίνο και άλλο η Βίλλα Αμαλίας στο βερολίνο υπάρχουν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα που υπάρχουν καταλήψεις σαν μια μικρή περιοχή απο καταληψίες αντίθετα στην Αθήνα υπάρχουν μεμονωμένες καταλήψεις κάτι που τις κάνει και δυσπρόσιτες προς το κόσμο και δεν βολεύει για αυτό και δεν υπάρχει η αλληλεγγυή πχ έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2000 άτομα χτές στην ΓΑ.ΔΑ και απο ότι διάβασα μόνο 600 άτομα
    Εδώ για πλάκα μαζέυει 5 χιλιάδες άτομα στην Ομόνοια το ΠΑΜΕ τι λέμε τώρα
    δεν μπορώ να αποφασίσω σε πιο απ όλα σου τα ποστ να σε ρωτήσω
    Είσαι χαζός παιδάκι μου?
    ωραία επιχειρήματα έχεις φιλαράκι αντι να μου απαντήσεις με ρωτάς αν ειμαι χαζός
    αν αυτό ειναι εξυπνάδα μπράβο σου αν όμως δεν ειναι πρέπει να το κοιτάξεις....
    Αλλά έτσι ειναι οι περισσότεροι νεοΈλληνες κρίνουν χωρίς να έχουν καθαρο μυαλό, τα βάζουν σε ένα τσουβάλι, και έχουν την γαμημένη απαίτηση να συμφωνείς μαζί τους ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
    Born to lose, live to win.

  10. #5635
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  11. #5636
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    (...) έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2000 άτομα χτές στην ΓΑ.ΔΑ και απο ότι διάβασα μόνο 600 άτομα (...)
    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    (...) αλλά στην τελικη ποιος χέστηκε για μια κατάληψη την στιγμή που πεθαίνει κόσμος στους δρόμους και την στιγμή που η εργοδοσία γαμάει και δέρνει (...)
    αποφάσισε σε μια θέση και μετά άντε γαμήσου, ξανά.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  12. #5637
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post

    Άλλο κοπενχάγη και Βερολίνο και άλλο η Βίλλα Αμαλίας στο βερολίνο υπάρχουν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα που υπάρχουν καταλήψεις σαν μια μικρή περιοχή απο καταληψίες αντίθετα στην Αθήνα υπάρχουν μεμονωμένες καταλήψεις κάτι που τις κάνει και δυσπρόσιτες προς το κόσμο και δεν βολεύει για αυτό και δεν υπάρχει η αλληλεγγυή πχ έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2000 άτομα χτές στην ΓΑ.ΔΑ και απο ότι διάβασα μόνο 600 άτομα
    Εδώ για πλάκα μαζέυει 5 χιλιάδες άτομα στην Ομόνοια το ΠΑΜΕ τι λέμε τώρα
    δεν μπορώ να αποφασίσω σε πιο απ όλα σου τα ποστ να σε ρωτήσω
    Είσαι χαζός παιδάκι μου?
    ωραία επιχειρήματα έχεις φιλαράκι αντι να μου απαντήσεις με ρωτάς αν ειμαι χαζός
    αν αυτό ειναι εξυπνάδα μπράβο σου αν όμως δεν ειναι πρέπει να το κοιτάξεις....
    Αλλά έτσι ειναι οι περισσότεροι νεοΈλληνες κρίνουν χωρίς να έχουν καθαρο μυαλό, τα βάζουν σε ένα τσουβάλι, και έχουν την γαμημένη απαίτηση να συμφωνείς μαζί τους ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
    όντως οι περισσότεροι είναι σαν και σένα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #5638
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    Default

    Quote Originally Posted by DoctorPoet View Post
    ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
    Κάνε ένα τεστ.
    Μύρισε τη μασχάλη σου και βρες τον πολιτικό σου χώρο.
    Επίσης δεν είμαστε νεοΕλληνες είμαστε Ελληνες σκέτο, υπέρμαχοι της αγοράς όπως οι έμποροι πρόγονοι μας που όργωσαν τη Μεσόγειο και έφτασαν μέχρι την Αγγλία για να δώσουν επιστημονική γνώση, τη μισή γλώσσα και μυζήθρα στον πλανήτη.
    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  14. #5639
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Εγώ κρατάω τον σαμαρικό χρυσαυγίτη.

    Ο σύριζα δεν θα βγει ποτέ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #5640
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Eγώ αγαπώ koiliasamprela και λόγω των rpg-προτιμησεών του, αλλά δεν βγήκα χθες να ποστάρω ένα lol στο σχόλιο του περί ζα που σχετίζουν τους νεοπασόκους με την ΑΝΑΡΧΙΑ και την ίδια ώρα εμφανίστηκε ο friendly αναρχικός βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ να δηλώνει ότι προσπαθεί να εγκαθιδρύσει την άμεση δημοκρατία μέσα από τον κοινοβουλευτισμό και την αριστερή διακυβέρνηση.

    Εντωμεταξύ πληροφορίες αναφέρουν ότι η αναρχία εν ελλάδι θα μετασχηματιστεί σε πολιτική οργάνωση με συνεδριακές διαδικασίες κλπ. Αυτό πότε θα γίνει ένα ωραίο θρεντ;

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •