Page 18 of 22 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 256 to 270 of 320

Thread: Californication

  1. #256
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Είμαι 22 χρονών, τότε ήμουν 19.
    Α οκ δεν το ήξερα, μιλάμε για ωριμότητα λοιπόν. Πάω πάσο.

  2. #257
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Εν τω μεταξύ, ας αφήσουμε για λίγο στην άκρη το σεξιστικό της υπόθεσης. Από πού κι ως πού το Californication είναι δείγμα "πολύ κακού σινεματόγκραφυ"; Εξαιρετικό φωτογράφο και οπερατέρ έχει. Υπάρχουν παραδείγματα "κακού σινεματόγκραφυ" σε τηλεοπτικές σειρές αν θέλουμε να βρούμε, ακόμα κι αν έχουν καλό σενάριο, καλή σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες (που και το Californication έχει απ' αυτά, αλλά εδώ μιλάμε για το σινεματόγκραφύ του συγκεκριμένα). Τέτοιες είναι για παράδειγμα το Bones (που δεν εχει τιποτα καλο), τα Law & Order (εξαιρείται το SVU που του δώσαν κάτι περισσότερο γενικώς) και το (εξαιρετικό σε όλα τα άλλα) Studio 60 On The Sunset Strip. Α, επίσης, κακό σινεματόγκραφυ θεωρώ αυτή την μανιέρα του αμερικάνικου ανεξάρτητου κινηματογράφου, αυτό το απόλυτα φλατ πράμα που μερικές φορές γίνεται περίτεχνα (βλ. How To Make It In America) και άλλες γίνεται αδέξια επειδή είναι εμφανές ότι το κρου αποτελείται από ανίκανους τσαρλατάνους (βλ. Girls). Το Californication το θεωρώ εξαιρετική σειρά αλλά βαριέμαι να εξηγώ τώρα γιατί. Πάντως "κακό σινεματόγκραφυ" (δηλ. κακή δουλειά από φωτογράφο και οπερατέρ), δεν έχει.

    Εμένα δεν με πειράζει η αντισεξιστική επισήμανση. Βέβαια, αυτό που χάνεται μερικές φορές είναι ότι αυτό που είπε ο Ντερριντά (απ' τον οποίον προέρχεται όλο το ρεύμα του ΑΥΤΟΕΙΝΑΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟΑΚΟΜΑΚΙΑΝΔΕΝΤΟΒΛΕΠΕΙΣ - ο φεμινισμός πρώτο και δεύτερο κύμα το είχε σε λίγο πιο απλά και εμφανή πράγματα) δεν είναι ότι ο περισσότερος κόσμος είναι μαλάκας (που είναι, αλλά για άλλους λόγους) και διάβασε και τον Ντερριντά και την Βίτιγκ και την Κρίστεβα και την Μπάτλερ και την Μπωβουάρ (την τελευταία όταν ήταν στην κούνια), είχε την ευκαιρία να ακονίσει τα θεωρητικά του εργαλεία αλλά είπε "χέστηκα, εγώ θα είμαι σεξιστής παρ' όλα αυτά". Αυτό που είπε ο καλός μας Ζακ ήταν ότι όλος ο Δυτικός Πολιτισμός έχει χτιστεί με την υπεροχή του φαλλού στο πίσω μέρος του μυαλού του και άρα η αρρενωπότητα διαπερνά όλες τις διαδικασίες του: απ' την ψιλή κουβέντα ως τον κινηματογράφο. Αλλά έστω, δεν βαριέσαι, δεν είναι κακό να επισημαίνεις ότι μπορεί να υπάρχουν λανθάνοντες σεξισμοί.

    Εμένα αυτό που μου την βιδώνει, και στον Ντάηθορ και σε πολλούς άλλους μέσα κι έξω από 'δω, είναι το να πας να εφαρμόσεις κριτήρια Ταρκόφσκι στο κάθε πράμα. Ε ΟΧΙ! Άμα θέλετε να κάνετε τέτοιες κριτικές, να τις κάνετε για σοβαρό κινηματογράφο, όχι εκεί που είναι φώς φανάρι όπως π.χ. σε μία mainstream τηλεοπτική σειρά. Βρήκατε τα αδύναμα και το παίζετε μάγκες. Chaque chose a sa place μου έλεγε ο μακαρίτης ο παππούς μου όταν ήμουν μικρός και καλά μου έλεγε, να τον ακούτε τον παππού μου, ήταν κομμουνισταράς αντάρτης με γαλλική παιδεία.
    this is radio freedom.

  3. #258
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ρε Κάλκι, ώρες-ώρες σε πάω πολύ.

  4. #259

    Default

    Ήταν η αναφορά στον κομμουνισταρά αντάρτη παππού που έκανε τη διαφορά σ'αυτό το κόμμεντ. Καλός κι ο Ζακ, δεν λέω αλλά...
    You are not a beautiful and unique snowflake

  5. #260
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Πατατάκια και ποπ κορν έτοιμα για απάντηση Dythor.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #261

    Default

    [QUOTE=Khalkji;1197315].

    Εμένα δεν με πειράζει η αντισεξιστική επισήμανση. Βέβαια, αυτό που χάνεται μερικές φορές είναι ότι αυτό που είπε ο Ντερριντά (απ' τον οποίον προέρχεται όλο το ρεύμα του ΑΥΤΟΕΙΝΑΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟΑΚΟΜΑΚΙΑΝΔΕΝΤΟΒΛΕΠΕΙΣ - ο φεμινισμός πρώτο και δεύτερο κύμα το είχε σε λίγο πιο απλά και εμφανή πράγματα) δεν είναι ότι ο περισσότερος κόσμος είναι μαλάκας (που είναι, αλλά για άλλους λόγους) και διάβασε και τον Ντερριντά και την Βίτιγκ και την Κρίστεβα και την Μπάτλερ και την Μπωβουάρ (την τελευταία όταν ήταν στην κούνια), είχε την ευκαιρία να ακονίσει τα θεωρητικά του εργαλεία αλλά είπε "χέστηκα, εγώ θα είμαι σεξιστής παρ' όλα αυτά". Αυτό που είπε ο καλός μας Ζακ ήταν ότι όλος ο Δυτικός Πολιτισμός έχει χτιστεί με την υπεροχή του φαλλού στο πίσω μέρος του μυαλού του και άρα η αρρενωπότητα διαπερνά όλες τις διαδικασίες του: απ' την ψιλή κουβέντα ως τον κινηματογράφο. Αλλά έστω, δεν βαριέσαι, δεν είναι κακό να επισημαίνεις ότι μπορεί να υπάρχουν λανθάνοντες σεξισμοί.

    [/QUOTE=Khalkji;1197315].

    Χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση πως αυτό που αποδίδεις στον Ντερριντά για το σεξισμό και τη φαλλοκρατία το είπε ο Φουκώ στην Ιστορία της Σεξουαλικότητας. Όχι;
    You are not a beautiful and unique snowflake

  7. #262
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    οχι ακριβως, ο φουκω στην ΙτΣ ειπε οτι η σεξουαλικοτητα ειναι κατασκευη αν δεν κανω λαθος. εγω αναφερομαι σ' αυτο εδω περα.
    this is radio freedom.

  8. #263
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    ρε παιδιά, μην ανεβάζετε το επίπεδο/
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  9. #264
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by honeybunny View Post
    Χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση πως αυτό που αποδίδεις στον Ντερριντά για το σεξισμό και τη φαλλοκρατία το είπε ο Φουκώ στην Ιστορία της Σεξουαλικότητας. Όχι;
    ΤΟ ΜΩΡΟ ξέρει και απο φουκώ και από ρώγες, λοιπόν!

  10. #265
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    οντως, φουκω και σεξ. τα απολυτως απαραιτητα.
    this is radio freedom.

  11. #266
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    πανω σ'αυτό

    "Here young men are to be "hardened" into manhood. In the men's houses boys have such low status they are often called the "wives" of their initiators, the term "wife" implying both inferiority and the status of sexual object. Untried youths become the erotic interest of their elders and betters, a relationship also encountered in the Samurai order, in oriental priesthood, and in the Greek gymnasium. [...]The psychoanalytic term for the generalised adolescent tone of men's house culture is "phallic state." Citadels of virility, they reinforce the most saliently power-oriented characteristics of patriarchy. [...] The Greek example is interesting here: when it wishes to exalt sexuality it celebrates fertility through the phallus; when it wishes to denigrate sexuality, it cites Pandora. Patriarchal religion and ethics tend to lump the female and sex together as if the whole burden of the onus and stigma it attaches to sex were the fault of the female alone. Thereby sex, which is known to be unclean, sinful, and debilitating, pertains to the female, and the male identity is preserved as a human, rather than a sexual one. "

    http://www.marxists.org/subject/wome...ate/theory.htm
    Last edited by menumission; 14-09-2012 at 15:35.

  12. #267
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default



    Δεν ξενερώωωωωωωωωωω
    Δεν ξενερώνουμε π[οτέεεεεεεεεεεεεεε
    Δεν ξενερώνουμρποτέερεε

    "Two months until the season premiere of Californication!" ;egrafe ka;tv ap;o to fvt;o

  13. #268
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  14. #269
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Έλα να ξυπνάμε

  15. #270
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    πολυ μιζερο το πρωτο επ , για να δουμε..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •