Page 90 of 102 FirstFirst ... 40808889909192100 ... LastLast
Results 1,336 to 1,350 of 1523

Thread: Περί μεταναστών

  1. #1336
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    εγώ πάλι διαβάζω προσεκτικά τι γράφεις και στο τελευταίο σου ποστ λέω από κάτω τα ίδια αλλά με έναν ηλίθιο τρόπο που μ'αρέσει και μου σταμάτησε οποιαδήποτε καριέρα στην πολιτική. συνεχίστε.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #1337

    Default

    Για να μην μπερδευτούμε και άλλο, λέω ότι είναι εύκολο να έχεις αριστερή συνείδηση αλλά δύσκολο να συνδράμεις σε ουσιαστική κοινωνική και οικονομική αλλαγή προς τα αριστερά.

  3. #1338
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    http://www.skai.gr/news/greece/artic...utm_medium=rss
    Κωδικος ομαδα αρχιτεκτονων. Oχι η χαβοκαρα δεν ηταν μεσα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #1339
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Σαββόπουλος: Στείλτε τους μετανάστες σε αραιοκατοικημένα νησιά! | http://t.co/Ru8iTdY
    Γεvvήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 2 Δεκεμβρίου 1944.

    Δεν το λέει καθόλου όπως παρουσιάζεται επίσης. Άκουσες το γα μη μέ νο ντοκουμέντο;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #1340
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default


  6. #1341
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Για να μην μπερδευτούμε και άλλο, λέω ότι είναι εύκολο να έχεις αριστερή συνείδηση αλλά δύσκολο να συνδράμεις σε ουσιαστική κοινωνική και οικονομική αλλαγή προς τα αριστερά.
    ρε συ helm η τρόικα ζητάει πολιτική συναίνεση κι εγώ είμαι αριστερό κόμμα του όσο θες τοις εκατό αλλά η συναίνεση μου έχει ιδιαίτερη σημασία γιαυτούς. γιατί να μην κάνω ένα trade αναδιαρθρώστε το δημόσιο κάντε μετατάξεις πουλήστε να πάρουμε τα φράγκα αλλά ΜΗΝ ΑΠΟΛΥΣΕΤΕ κανέναν (και αν απολύσουν καίω το σύμπαν μαζί με όλο τον κόσμο). είναι δύσκολο αυτό; δεν είναι αριστερό; δεν το κάνουν όμως τα μουνόπανα και θα βρεθούμε εμείς στο δρόμο και αυτοί σε κάνα ξερονήσι όπως το πάνε.

    βγαίνει ο συνδικαλιστής τους ΟΣΕ και λέει "δουλεύω στα τρένα χρόνια τι μετάταξη μου λέτε". τι λες ρε μουνόπανο πας καλά; αυτή είναι η δουλειά της αριστεράς; να υπερασπιστεί όλο το κηφηναριό της οικουμένης; ναι να σώσουμε τη δουλειά σου όλοι μαζί μάλιστα για τα παιδάκια σου. αλλά θα κάνουμε αλλαγές και μπορεί να βρεθείς αλλού αφού είσαι ελλειματικός ρε κηφήνα τι να κάνουμε τώρα;

    εμένα μου φαίνεται δύσκολο να σέρνεις την γραφική γραμμή σου από κανάλι σε κανάλι όχι να κάνεις 5 μανούβρες να σώσεις κάποια πράματα που μπορούν να σωθούν ακόμα και τώρα. και στο μεταναστευτικό. γιατί τι έχουν οι εξαγγελίες του παπουτσή (το λινκ της HAVOC); κακές είναι; δεν πρέπει να τις στηρίξω και αν δεν τα κάνει να τον εκθέσω; εκλογές δεν έρχονται;

    φεύγω πάω να ψηφίσω.
    Last edited by asimoulis; 18-05-2011 at 17:49.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #1342
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εγώ τον άκουσα τον Σαββόπουλο και σίγουρα δεν λέει κάτι στυλ Μακρονήσου όπως το παρουσιάζει το άρθρο ή όπως αντανακλαστικά το πήρε ο κόσμος. Δεν λέει και κάτι πολύ καλό όμως, είναι στην σφαίρα του ιδεατού και του ρομαντικού. Ουσιαστικά λέει ότι έρχονται άνθρωποι που πεινάνε και μπορούμε να τους προσφέρουμε γη να μείνουν και να καλλιεργήσουν. Δεν ξέρω κατά πόσον αυτό έχουν στο μυαλό τους όσοι περνάνε τα σύνορα για Ελλάδα, να γίνουν αυτάρκεις αγρότες και κτηνοτρόφοι ξέρω γω. Ακόμα χειρότερα στον εθνικιστικό παροξυσμό που επικρατεί δεν ξέρω πώς θα ακουστεί ότι Ελληνικά Ιερά Εδάφη θα δωριστούν ουσιαστικά σε Σκούρους.

    Δεν ξέρω, από την μια τα δεξιά αντανακλαστικά που δεν θέλουν το Πρόβλημα εδώ γενικά, από την άλλη τα αριστερά αντανακλαστικά της Μακρονήσου, από την τρίτη μπάντα ο κίνδυνος του "στην Ελλάδα στήθηκε η ρεσεψιόν της Ευρώπης με τον ΟΗΕ ρεσεψιονίστ", νομίζω ότι αυτά δεν γίνονται.

    Δεν έχω και καμιά σοβαρή πρόταση για το μεταναστευτικό. Το πρωτογενές πρόβλημα είναι εκτός ελληνικής επιρροής, είναι οι αιτίες που οι άλλοι φεύγουν από εκεί που φεύγουν.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  8. #1343
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Σαββόπουλος: Στείλτε τους μετανάστες σε αραιοκατοικημένα νησιά! | http://t.co/Ru8iTdY
    Γεvvήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 2 Δεκεμβρίου 1944.

    Δεν το λέει καθόλου όπως παρουσιάζεται επίσης. Άκουσες το γα μη μέ νο ντοκουμέντο;
    Που κολλάει αυτό με τη Θεσσαλονίκη το 44;

    Είναι φριχτό αλλά το λέει όπως παρουσιάζεται και προσθέτω ακόμα ότι η όλη λογική του «να καθαρίσουμε την πληγή», «δεν μπορεί να είναι η Αθήνα η χωματερή αυτών των ανθρώπων» και «πρέπει να μεταφερθούν, δεν ξέρω που - ας το βρούν οι "πολιτικοί μας" και ο ΟΗΕ» δεν είναι καθόλου καινούργια όπως πιθανόν νομίζει ο ίδιος ο Νιόνιος. Για την ακρίβεια αυτού του τύπου η αισχρότητα του να «διώξουμε ό,τι υπάρχει βρώμικο» έχει σαν κύριο και διασημότερο εκπρόσωπο της τον γκράντε φασίστα Τζουλιάνι, δήμαρχο της Νέας Υόρκης (γεννηθείς επίσης το 44 - ουάου!). Η ιδέα ήταν να εκτοπιστούν σε εκτός Νέας Υόρκης γκέτο, πρεζάκια, αράπηδες και λοιπά εγκληματικά στοιχεία ώστε η Νέα Υόρκη να μπορεί να έχει χαμηλά ποσοστά crime rate. Φοβερό. Το ακόμα πιο προκλητικό για τον Σαββόπουλο είναι ότι η συγκεκριμένη λογική της «πόλης-βιτρίνας» εφαρμόστηκε και στην Αθήνα, στην περίοδο της Ολυμπιάδας, όταν πρεζόνια της ομόνοιας, μετανάστες, άστεγοι, αδέσποτα, άσχημα κτίρια και ό,τι άλλο δεν προωθούσε το πανηγύρι είχε εκτοπιστεί, μεταφερθεί σε «κέντρα διαμονής» ή κρυφτεί επιμελώς με τις άθλιες χρωματιστές κουρτίνες των κτιρίων. Ήταν εκείνο το πανηγύρι της μίζας, της καταστολής, της τρομοκρατίας, της Ελληνικής Φούσκας στο οποίο ο Σαββόπουλος προεξάρχων κοπάναγε το ταμπούρλο και τραγούδαγε πρόσχαρος στις τελετές. Το ίδιο πανηγύρι που καταχρέωσε μια χώρα που -ακόμα και με όρους αστικής πολιτικής- θα μπορούσε να έχει αποφύγει για να φτιάξει κατάλληλες υποδομές υποδοχής και προσαρμογής των μεταναστών. Η ίδια η άποψη περι «νησιών» και «καλλιέργειας της γης» είναι τόσο αστεία που δε χωράει καμία κριτική. Να πα να γαμηθεί ο μαλάκας και μαζί του να πάρει και τον Κούνδουρο, τον Θοδωράκη και όλα τα ραμολιμέντα της γενιάς του.

  9. #1344
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τι σχεση εχει το δημοσιο με τους μεταναστες?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #1345
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    ...οφτόπικ;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  11. #1346

    Default

    ε το γαμήσαμε που το γαμήσαμε με 5-6 ποστς είπα να το κλείσω εδώ


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  12. #1347
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Βασικά my bad, αυτό:

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    εδιτ: χμ, μαλακία νόμιζα ήμασταν στο άλλο θρεντ. Όλα τα θρεντς στο πολιτιξ τελευταία είναι πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα ή εντύπωση μου είναι;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #1348
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post



    υπανθρωποι ρε πουστη μου


    After the Triumph of Your Birth.

  14. #1349
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Σαββόπουλος: Στείλτε τους μετανάστες σε αραιοκατοικημένα νησιά! | http://t.co/Ru8iTdY
    Γεvvήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 2 Δεκεμβρίου 1944.

    Δεν το λέει καθόλου όπως παρουσιάζεται επίσης. Άκουσες το γα μη μέ νο ντοκουμέντο;
    Που κολλάει αυτό με τη Θεσσαλονίκη το 44;

    Είναι φριχτό αλλά το λέει όπως παρουσιάζεται και προσθέτω ακόμα ότι η όλη λογική του «να καθαρίσουμε την πληγή», «δεν μπορεί να είναι η Αθήνα η χωματερή αυτών των ανθρώπων» και «πρέπει να μεταφερθούν, δεν ξέρω που - ας το βρούν οι "πολιτικοί μας" και ο ΟΗΕ» δεν είναι καθόλου καινούργια όπως πιθανόν νομίζει ο ίδιος ο Νιόνιος. Για την ακρίβεια αυτού του τύπου η αισχρότητα του να «διώξουμε ό,τι υπάρχει βρώμικο» έχει σαν κύριο και διασημότερο εκπρόσωπο της τον γκράντε φασίστα Τζουλιάνι, δήμαρχο της Νέας Υόρκης (γεννηθείς επίσης το 44 - ουάου!). Η ιδέα ήταν να εκτοπιστούν σε εκτός Νέας Υόρκης γκέτο, πρεζάκια, αράπηδες και λοιπά εγκληματικά στοιχεία ώστε η Νέα Υόρκη να μπορεί να έχει χαμηλά ποσοστά crime rate. Φοβερό. Το ακόμα πιο προκλητικό για τον Σαββόπουλο είναι ότι η συγκεκριμένη λογική της «πόλης-βιτρίνας» εφαρμόστηκε και στην Αθήνα, στην περίοδο της Ολυμπιάδας, όταν πρεζόνια της ομόνοιας, μετανάστες, άστεγοι, αδέσποτα, άσχημα κτίρια και ό,τι άλλο δεν προωθούσε το πανηγύρι είχε εκτοπιστεί, μεταφερθεί σε «κέντρα διαμονής» ή κρυφτεί επιμελώς με τις άθλιες χρωματιστές κουρτίνες των κτιρίων. Ήταν εκείνο το πανηγύρι της μίζας, της καταστολής, της τρομοκρατίας, της Ελληνικής Φούσκας στο οποίο ο Σαββόπουλος προεξάρχων κοπάναγε το ταμπούρλο και τραγούδαγε πρόσχαρος στις τελετές. Το ίδιο πανηγύρι που καταχρέωσε μια χώρα που -ακόμα και με όρους αστικής πολιτικής- θα μπορούσε να έχει αποφύγει για να φτιάξει κατάλληλες υποδομές υποδοχής και προσαρμογής των μεταναστών. Η ίδια η άποψη περι «νησιών» και «καλλιέργειας της γης» είναι τόσο αστεία που δε χωράει καμία κριτική. Να πα να γαμηθεί ο μαλάκας και μαζί του να πάρει και τον Κούνδουρο, τον Θοδωράκη και όλα τα ραμολιμέντα της γενιάς του.
    Συμφωνώ απόλυτα στην τραγικότητα που επέδειξε ο Νιόνιος επί Σημίτη ("υπαλληλάκος"/"για καλό το είπα!") με κωλοτούμπα για να φάει και αυτός από το πλούσιο τραπέζι που στρώθηκε. Και γενικά στην τραγικότητα πολλών της γενιάς του.

    Από την άλλη είναι άλλο αυτό που είπε και άλλο ο άμεσος συσχετισμός με Τζουλιάνι και κρύψτε τους κάτω από το χαλί για να είναι το κέντρο όμορφο. Και μπορεί να βάραγε ταμπούρλο όντως ξεφτιλίζοντας τον εαυτό του αλλά δεν θα του χρεώσεις και το "πανηγύρι μίζας, καταστολής, τρομοκρατίας" κλπ.

    Ο ίδιος έστειλε μια διευκρινιστική επιστολή σήμερα και λέει αυτό που είχα καταλάβει και ακόμα θεωρώ ρομαντικό και αφελές.

    Από την άλλη εγώ δεν έχω κάτι να πω ως λύση. Εσύ ανέφερες παραπάνω τις "κατάλληλες υποδομές υποδοχής και προσαρμογής". Μπορείς να επεκταθείς λίγο σε αυτό;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #1350

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    γιατί τους πιξελιάζουν τις μούρες; Δείξτα τα παιδιά καθαρά να τα καμαρώσουν οι παππούδες τους που δουλεύουν στο Ζορμπάς Γκρικ Τάβερν στη μελβούρνη και δεν τα'χουν παίξει ποτέ στα γονατάκια τους

Similar Threads

  1. Περί Δημοκρατίας
    By DM in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 649
    Last Post: 04-12-2010, 01:23
  2. Περί Τυφλότητος
    By neverdie in forum Literature
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2010, 19:21
  3. Replies: 29
    Last Post: 16-07-2009, 19:30
  4. Περί Alterground
    By stam and the witches in forum Music Discussion
    Replies: 58
    Last Post: 05-11-2008, 12:50
  5. Περί ζωδίων..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 08-07-2006, 18:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •