Page 21 of 22 FirstFirst ... 1119202122 LastLast
Results 301 to 315 of 330

Thread: DIY κατασκευές, μερεμέτια, εργαλεία κλπ.

  1. #301
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Καταρχάς σόρρυ, σε ξέχασα εντελώς! (μίλα καλέ, αφού είμαι στην κοσμάρα μου).Tο να στηριχτεί μόνο σε αυτά το κρεβάτι, βγάλτο εντελώς από το μυαλό σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι κόλλα+γωνίες παντού στα ραφάκια, κάτι σε χιαστή που να πιάνει διαγώνια όλο το έπιπλο θα ήταν επίσης χρήσιμο, στήριξη με αρκετές γωνίες στους τοίχους και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάποια έξτρα στήριξη του κρεβατιού. Πχ με αλυσίδες από το ταβάνι, έξτρα ξύλινα δοκάρια σε όλες τις γωνίες, βίδωμα κάπως του κρεβατιού στους τοίχους. Η βασική σου στήριξη σε καμία περίπτωση δεν θα είναι οι χάρτινες ραφιέρες του ικέα. Δείξε και το κρεβάτι μπας και σκεφτώ κάτι άλλο.

  2. #302
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    δε με ξεχασες καλε, δε σε ειχα ρωτησει (βαψιματα και χρωματα θα σου δειξω φβ)

    λοιπον με στεναχωρειτε
    Κεβιν, η εναλλακτικη χρηση είναι που μας απασχολει. Το παλιο μου κρεβατι ηταν στηριγμενο σε 4 παχιες ταβλες βιδωμένες στον τοιχο, οποτε υπεθετα ότι στηριγμενο σε επιπλα ικεα (αν και MDF), θα κραταγε επειδή το ολο συστημα θα ακουμπάει και στο πατωμα κατά τα 3/4. Οποτε θα χρειαζοταν απλα να σταθεροποιησω τα ραφια μην πανε περαδωθε (το βαθος του κάθε επιπλου είναι 40 εκ. δεν το λες και λιγο).

    Λοιπον τα εχω στησει ηδη, οποτε το να τα κολλησω σημαινει
    πολλη
    δουλεια (λυσε-δεσε), προτιμω να βαλω σε όλα γωνιες. Επισης παιζει και χιαστι μεταλλικο στηριγμα (από τα IVAR για οποιον κατεχει). Ποσο σημαντικη είναι η κολλα; (και αν είναι, ποια προτείνετε για πορωδες υλικο = πιεσμενα πριονιδια).

    Επισης Μαγια μονο τις ταβλες και το στρωμα θα βαλω επανω (και εγω που θα είμαι), υπερβολή δεν είναι η στηριξη στο ταβανι; (θα επανελθω με φωτο)
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #303
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Υπάρχει βίντεο να το παίζει κάποιος; μου φαίνεται αδύνατο να μην ταστάρει σχεδόν παντού με τέτοιο scale και χορδες 110.
    Οριστε ηχογραφηση με την μπασουκα.
    Καρφι στην κονσολα,ουτε ενισχυτες ουτε καμπινες η εφε.Ουτε καν επεξεργασια μετα την εγραφη.
    Ελπιζω να αρεσει η χροια του και η καθαροτιτα στις νοτες

    https://www.youtube.com/watch?v=xcao_-oKQD4
    https://www.youtube.com/watch?v=IMcFvPysxUw
    https://www.youtube.com/watch?v=62KqGzTdnhI
    https://www.youtube.com/watch?v=Q7E26hmwu5I

  4. #304
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    E E Eρχοντε..





    Ριχνω το υπονοουμενο για να δουλεψει μεσα στο υποσυνηδιτο..
    Καποια στηγμη τελη καλοκαιριου θα κατεβω στη τσαλονικη να κανω ηχογραφησεις/βιντεο σε στουντιο με τα μπασα για να τα σφιξω στο γιουτουμπι και θα χρειαστω εξαναγκασμενους εθελοντες να παιξουν/δοκημασουν τα μπασακια.
    Οποιος θελει ειναι ευπροσδεκτος καθος και προτασεις για στουντιο να γινει το ολο σκηνικο

  5. #305
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Για να μη νομίζετε οτι καθόμουν τόσο καιρό.















    Last edited by Drumsick; 15-09-2019 at 19:08.

  6. #306
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default









    Spoiler

  7. #307
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Χ, γίνε youtuber δείχνοντας πως τα φτάχνεις όλα αυτά.

  8. #308
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default



    Κάποια από αυτά τα έφτιαξα πέρυσι τέτοια εποχή, και μολις χθες κατάφερα να περάσω φωτογραφίες στον υπολογιστή και να τις ανεβάσω.

  9. #309
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ενταξει επειδή η ντραμσικ είναι καλλιτέχνης, εμείς δυο ράφια βίδωσαμε στον τοίχο και ντρέπομαι να τα ποστάρω
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #310
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Με ότι είχα σπίτι














  11. #311
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Δράμσικ, αυτό που είπε ο Γκούντσάν, γίνε γιουτίούμπερ και δείχνε πώς τα φτιάχνεις αυτά, ο κόσμος θα σε λατρέψει. Και με τα γατιά να βόσκουν τριγύρω, θα γίνει χαμός - θα γίνει πανικός.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  12. #312
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Και τον χρόνο να είχα, που με φουλ ταιμ δουλειά + νοικοκυριό + μάνα με άνοια, μόνο η βιντεοσκόπηση και το μοντάζ μου έλειπε, δεν έχω την αυτοπεποίθηση που απαιτεί κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως. Κι εδώ που τα λεμε, δεν είναι και κάτι που θα με ενδιέφερε να κάνω. Αυτό που θα ήθελα, θα ήταν να είχα τον χρόνο και το κεφάλαιο για να το κάνω κάπως εργασία αυτό το πράγμα και να πουλάω πράγματα που φτιάχνω.

  13. #313
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Και τον χρόνο να είχα, που με φουλ ταιμ δουλειά + νοικοκυριό + μάνα με άνοια, μόνο η βιντεοσκόπηση και το μοντάζ μου έλειπε, δεν έχω την αυτοπεποίθηση που απαιτεί κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως. Κι εδώ που τα λεμε, δεν είναι και κάτι που θα με ενδιέφερε να κάνω. Αυτό που θα ήθελα, θα ήταν να είχα τον χρόνο και το κεφάλαιο για να το κάνω κάπως εργασία αυτό το πράγμα και να πουλάω πράγματα που φτιάχνω.

    Το καταλαβαίνω απόλυτα, έχω σκεφτεί παρόμοια πράγματα αλλά μετά το φιάσκο με τα αγροτικά δυσκολεύομαι να κάνω το βήμα για να κάνω κάτι δικό μου ξανά (ακόμα και στο εξωτερικό που οι συνθήκες είναι κατά πολύ περισσότερο ευνοϊκές για να ανοιξείς επιχείρηση) αλλά έχεις σκεφτεί να ανοίξεις ένα μικρό μαγαζί, κάτι κάπου, κάπως, είναι κρίμα να χάνεται τέτοιο - κυριολεκτικά - ταλέντο. Κάποιοι άνθρωποι το έχουν, κάποιοι άλλοι όχι και, προσωπικά, είμαι εντελώς κατά των ΙΚΕΑ κλπ, που πουλάνε έπιπλα μιας χρήσης και αν θέλεις να πάρεις κάτι καλό πρέπει να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου.

    Ένα παράδειγμα που θα σου δώσω, προχτές έψαχνα να βρώ κάποιο βίντεο για να πάρω μια αρχική ιδέα, να κάνω ένα δικό μου γραφείο/χώρο εργασίας, για υπολογιστή, για να μπορώ να κάτσω να γράψω, κλπ, σαν σύνθετο workstation ρε παιδί μου, και τα μόνα πράγματα που έβρισκα ήταν κάτι αμερικάνικα, για σπίτια 500 τετραγωνικά, με 45 δωμάτια, δεν υπήρχε κάτι για τον μέσο ανθρωπάκο (εκτός και αν εγώ δεν έψαξα καλά, ή τα φίλτρα στο UK είναι για το πέος και μόνο αυτά βγάζαν).

    Επίσης, τσέκαρε π.μ.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  14. #314
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Γιατι δεν δολημαζεις μεσω reverb να πουλησεις; Εχει και το skroutz κατι που βοηθαει ελληνες χειροτεχνες να πουλαν τα καλητεχνιματα τους.μπιρεις να εχεις καποιο δηγμα εκει και να λες οτι κανεις και παραγκελιες

  15. #315
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ιντερνετικά θα το δοκίμαζα εννοείται, ποιο μικρό μαγαζί κλπ? Με ενοίκια, εφορίες, εφκα και δεν ξέρω τι, θες κοντά ένα χιλιάρικο το μήνα μόνο για αυτά.

    Έχω καταλήξει στο τι θέλω να κάνω, αλλά όχι σε συγκεκριμένες τεχνικές που να αναπαράγονται σχετικά εύκολα και γρήγορα, με κάποιο consistency, να έχουν αντοχή στο χρόνο, και να πληρούν τέλος πάντων κάποιες προδιαγραφές που θεωρώ σημαντικες. Δεδομένου του περιορισμένου χρόνου όμως, βάζω πάντα σε προτεραιότητα την καύλα μου και πράγματα που θέλω να φτιάξω για μένα, για τις γάτες, για το σπίτι (έχω πάντα 2-3 πρότζεκτ στο νου), κι έτσι μπαίνει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα η έρευνα κι ο πειραματισμός που χρειάζεται να κάνω.
    Και δεν έχω κάποιο τρομερό ταλέντο ρε παιδιά, απλώς πιανουν τα χέρια μου. Πηγάζουν από μέσα μου φυσικά κι αβίαστα ενα σωρό ιδέες και πατέντες, και σίγουρα δε μου λείπει το πάθος, αλλά σε κάθε τι που φτιάχνω κάνω και 85 μαλακίες, και χαλάω και ξαναφτιαχνω και διορθώνω, και συχνά πετυχαινώ πράγματα και στην τύχη. Ο,τι έχω δείξει εδώ μέσα, μπορεί να το φτιάξει οποιοσδήποτε, αν παίξει λίγο με ξύλα, βίδες, και μπογιές. Αν ήμουν κανά μεγάλο ταλέντο, θα ήταν πολύ ευκολότερο να το βάλω μπρος το πράγμα. Κατασκευαστικά όμως, ακόμα μαθαίνω.

Similar Threads

  1. AGB και κατασκευές πραγματικοτήτων
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2006, 16:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •