Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82

Thread: Dodheimsgard---666 International

  1. #16

    Default

    εγώ το μονο που είπα ειναι ότι θέλω επιχειρήματα για το αντίθετο όσων γράφω....Και εσείσ το μονο που κάνετε ειναι να λέτε εξυπνάδες ...και δεν έχετε και χιουμορ παναθεμά σας...

  2. #17

    Default

    έλα τώρα, κάνετε οι περισσότεροι σα να πρέπει να σταματήσουν να υπάρχουν 18χρονοι ξέρω γω. Παιδιά (στους νουμπάδες αναφέρομαι) μην παίρνετε στα σοβαρά οποιονδήποτε με παραπάνω από 2000 πόστ εδώ πέρα! Τέλοσπάντων, μια χαρά λογικό μου φαίνεται να έρχεται κάποιος εν έτει 2009 και να έχει μία τέτοια άποψη για το δίσκο, σκεφτείτε απλά ποια είναι τα ακούσματα τους πλέον και ποια είχαμε εμείς το 1999 που το ακούσαμε όταν βγήκε, χωρίς ίντερνετ, με μοναδική πηγή ενημέρωσης τα δεκάρια του χάμερ και τα ριβιού από παντού που το είχαν βγάλει το μέλλον της μουσικής και τα λοιπά, τα έχω ξαναπεί. Προσωπικά όταν το είχα ακούσει δεν είχα ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο σαν αυτό ξανά, και ήταν ένα σοκ όπως και να το κάνουμε. Για πολλούς από εμάς άλλωστε ήταν η πρώτη επαφή με πιο πειραματικά και πειραγμένα πράγματα, έτσι? Anyway, πέρα από όλα τα συναισθηματικά και τα στυλιστικά συνεχίζει να είναι ένας σημαντικός δίσκος πιστεύω, εσύ φίλε που δε το γούσταρες και παραπονιέσαι για έλλειψη ρεφραίν καλά θα κάνεις να δώσεις περισσότερη βάση και να αρχίσεις να ακούς και πιο δύσκολα πράγματα. Έχει δουλεμένη δομή το άλμπουμ (κυρίως στο "μέσα" meaning τους ήχους που κρύβονται πίσω κλπ) και επιβραβεύει την προσοχή.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #18
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by blackmetalanthem View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Προβλέπονται τρελά γλέντια στο topic. Πού να μπούνε καρχάρτιδες, ικονοκλάστιδες, λόκιδες και δεν ξέρω ποιοι άλλοι.

    edit on topic:
    Ρε παλουκάρι, άκουσες το 666 εν έτει 2009 και έχεις το θράσος να το κρίνεις. Το 1999 πόσων ετών ήσουν; Τι άκουγες τότε; Γενικά πού βρισκόταν η μουσική (και δη το νορβηγικό ΒΜ) τότε; Ίσως, απαντώντας σ'αυτές τις ερωτησούλες, καταλάβεις γιατί παραμιλούσε όλος ο κόσμος τότε και έλεγε για γκρεμίσματα στεγανών κλπ. Και εγώ, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω εντρυφήσει στο είδος παρά μόνο στα βασικά, και παρ'όλα αυτά το 666 με έκανε να προσκυνάω. Να λοιπόν που όντως έσπασε στεγανά. Έκανε ως και ανθρώπους ψιλοάσχετους με τον ήχο να το λατρέψουν.
    Όλα αυτά αν δεν είσαι fake, γιατί αν είσαι, είσαι μεγάλος γκαραγκιόζης. Χμμ βασικά αυτό είσαι έτσι κι αλλιώς.


    αν γενικότερα μιλάς με τέτοια ανοιχτομυαλια ξαναβάλε τα στεγανά...σου πάνε μια κουκλα σε κάνουν...λιγη ΜΟΥΣΙΚΗ συζητηση παίδες!!!
    Μιλάς για album-ορόσημο πριν μια δεκαετία το οποίο άκουσες για πρώτη φορά πριν 2 μήνες. Απλά. Your argument is invalid.

  4. #19

    Default

    Ρε πάρασαϊτ συνειδητοποιείς ότι γράφεις βλακείες ολκής, έτσι? Με την ίδια λογική, και εγώ άκουσα το In the Wake of Poseidon των King Crimson ένα μήνα πριν, ως πότε πρέπει να περιμένω για να γράψω μια γνώμη? Το 2039?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ναι ρε συ, αλλά πριν σχηματίσεις άποψη λαβαίνεις υπ'όψη σου και το πότε κυφκλοφόρησε αυτό, τις μουσικές συγκυρίες τότε κλπ κλπ. Δλδ ο τύπος συγκρίνει 2 albums με 9 χρόνια διαφορά το ένα από το άλλο. Πώς βγαίνει άκρη από όλο αυτό, δεν καταλαβαίνω. Δικαίωμά του να μην του αρέσει, αλλά αυτή η σύγκριση πού κολλάει;

    Άσε που (αν δεν είναι fake πάντα) μιλάμε για τον ορισμό της attention whore, πρώτο post και γράφει κάτι που ξέρει 100% ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις, αφού πρώτα έχει παρακολουθήσει το forum. Τεσπα μαλακίες, μερικές φορές απορώ γιατί ασχολούμαι.

  6. #21
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    Πώς νιώθεις που είσαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που δεν αποθεώνει αυτό το μνημείο? Μικρός θαύμαζες τον Αλέφαντο? Μίλησέ μας για σένα... μην τα κρατάς μέσα σου...
    ο νικολας καλα γαμει και εσενα και τους dhg

    κατα τ'αλλα καταιγισμος μαλακοπιτουρων(fake ή μη)
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ναι ρε συ, αλλά πριν σχηματίσεις άποψη λαβαίνεις υπ'όψη σου και το πότε κυφκλοφόρησε αυτό, τις μουσικές συγκυρίες τότε κλπ κλπ. Δλδ ο τύπος συγκρίνει 2 albums με 9 χρόνια διαφορά το ένα από το άλλο. Πώς βγαίνει άκρη από όλο αυτό, δεν καταλαβαίνω. Δικαίωμά του να μην του αρέσει, αλλά αυτή η σύγκριση πού κολλάει;

    Άσε που (αν δεν είναι fake πάντα) μιλάμε για τον ορισμό της attention whore, πρώτο post και γράφει κάτι που ξέρει 100% ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις, αφού πρώτα έχει παρακολουθήσει το forum. Τεσπα μαλακίες, μερικές φορές απορώ γιατί ασχολούμαι.
    E, τώρα είναι λίγο too much που από το αστείο με τα φέηκ φτάνουμε σε σημείο να πιστεύουμε ότι όντως κάθε νέο ακκάουντ που γράφει περίεργα πράγματα είναι ο σάμπατακ ή ο ίσκρα ας πούμε? Να απενεργοποιηθεί τότε το register να κάνουμε από 40 ο καθένας να χαιρόμαστε

    Κατα τ' άλλα δε σε καταλαβαίνω, γιατί να μη συγκρίνει 2 άλμπουμ που έχουν εννιά χρόνια απόσταση, πιο σημαντικό είναι μάλλον για τη σύγκριση ότι τα άτομα που μπλέχτηκαν στο φτιάξιμο τους ήταν άλλα πέρα από τον βασικό συνθέτη βέβαια. Μια χαρά νόημα έχει να συγκρίνεται το κάθε με το οτιδήποτε, αρκεί να έχει ένα λόγο και ένα σκεπτικό να γίνεται. Αφού δε του άρεσε καλά κάνει και μας το λέει, και στο καπάκι ότι έλιωνε το επόμενο (το οποίο το χω ακούσει δε το χω ακούσει 2 φορές btw) και τα δύο Dodheimsgard λένε στο εξώφυλλο (καλά το άλλο DHG πρέπει να λέει αλλά δε παίρνω και όρκο.) Επίσης, γαμάνε τα προκλητικά ποστ που επιτίθονται στα κλισέ και στις παγιωμένες-αντιλήψεις ε! Ρε μη κολλάτε με τις αντίθετες απόψεις, τι θα σου κάνουν, θα σου καταστρέψουν το ότι εσύ αγαπάς το 666 ας πούμε? Αφορμή είναι για να πάρεις μία διαφορετική οπτική για αυτό το πράγμα, και να καταλάβεις και τον άλλον, έστω κι αν είναι δεκαοχτώ και το άκουσε πριν δύο μήνες, ε και?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #23
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Quote Originally Posted by Bereft View Post
    Η σύγκριση Aldrahn και Kvohst είναι εξ ορισμού άτοπη. Ο Kvohst ειναι ένας πάρα πολυ καλός τραγουδιστής, ο Aldrahn είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΡΠΗΝΕΥΤΗΣ. Δεν τραγουδάει απλα. Γινεται το τραγουδι. Τωρα αν εσυ βρισκεις τις συνθέσεις του 666 "ατάκτως εριμμένες", τι να σου πω; Απουσία ρεφρεν λεει! Γελάω.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  9. #24
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ναι ρε συ, αλλά πριν σχηματίσεις άποψη λαβαίνεις υπ'όψη σου και το πότε κυφκλοφόρησε αυτό, τις μουσικές συγκυρίες τότε κλπ κλπ. Δλδ ο τύπος συγκρίνει 2 albums με 9 χρόνια διαφορά το ένα από το άλλο. Πώς βγαίνει άκρη από όλο αυτό, δεν καταλαβαίνω. Δικαίωμά του να μην του αρέσει, αλλά αυτή η σύγκριση πού κολλάει;

    Άσε που (αν δεν είναι fake πάντα) μιλάμε για τον ορισμό της attention whore, πρώτο post και γράφει κάτι που ξέρει 100% ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις, αφού πρώτα έχει παρακολουθήσει το forum. Τεσπα μαλακίες, μερικές φορές απορώ γιατί ασχολούμαι.
    E, τώρα είναι λίγο too much που από το αστείο με τα φέηκ φτάνουμε σε σημείο να πιστεύουμε ότι όντως κάθε νέο ακκάουντ που γράφει περίεργα πράγματα είναι ο σάμπατακ ή ο ίσκρα ας πούμε? Να απενεργοποιηθεί τότε το register να κάνουμε από 40 ο καθένας να χαιρόμαστε

    Κατα τ' άλλα δε σε καταλαβαίνω, γιατί να μη συγκρίνει 2 άλμπουμ που έχουν εννιά χρόνια απόσταση, πιο σημαντικό είναι μάλλον για τη σύγκριση ότι τα άτομα που μπλέχτηκαν στο φτιάξιμο τους ήταν άλλα πέρα από τον βασικό συνθέτη βέβαια. Μια χαρά νόημα έχει να συγκρίνεται το κάθε με το οτιδήποτε, αρκεί να έχει ένα λόγο και ένα σκεπτικό να γίνεται. Αφού δε του άρεσε καλά κάνει και μας το λέει, και στο καπάκι ότι έλιωνε το επόμενο (το οποίο το χω ακούσει δε το χω ακούσει 2 φορές btw) και τα δύο Dodheimsgard λένε στο εξώφυλλο (καλά το άλλο DHG πρέπει να λέει αλλά δε παίρνω και όρκο.) Επίσης, γαμάνε τα προκλητικά ποστ που επιτίθονται στα κλισέ και στις παγιωμένες-αντιλήψεις ε! Ρε μη κολλάτε με τις αντίθετες απόψεις, τι θα σου κάνουν, θα σου καταστρέψουν το ότι εσύ αγαπάς το 666 ας πούμε? Αφορμή είναι για να πάρεις μία διαφορετική οπτική για αυτό το πράγμα, και να καταλάβεις και τον άλλον, έστω κι αν είναι δεκαοχτώ και το άκουσε πριν δύο μήνες, ε και?
    Δεκτά όλα αυτά ως ένα σημείο, αλλά και το ότι ο Παρθενώνας αποτελεί ένα θαύμα της αρχαιότητας παγιωμένη αντίληψη είναι. Εννοώ, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
    Και μπορεί τα τελευταία 4-5 χρόνια τα ακούσματά μου να έχουν εκτροχιαστεί σε εντελώς trash/garage/billy καταστάσεις, όμως 10 χρόνια πριν ήμουν πολύ κοντά σ'αυτόν τον ήχο και παρακολουθούσα τα πάντα εκ Νορβηγίας. Ε αν εσύ βρίσκεις ως κάτι νορμάλ και συνηθισμένο οι DHG να κυκλοφορούν έναν τέτοιο δίσκο εκείνη την εποχή, πες μου, κρίνοντας από την τότε κατάσταση του είδους αλλά και γενικότερα του metal, πού σκατά βρήκαν τα κατάλληλα ερεθίσματα και ότι το 666 δεν ήταν ένας δίσκος-μνημείο πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Δεκτά όλα αυτά ως ένα σημείο, αλλά και το ότι ο Παρθενώνας αποτελεί ένα θαύμα της αρχαιότητας παγιωμένη αντίληψη είναι. Εννοώ, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
    Και μπορεί τα τελευταία 4-5 χρόνια τα ακούσματά μου να έχουν εκτροχιαστεί σε εντελώς trash/garage/billy καταστάσεις, όμως 10 χρόνια πριν ήμουν πολύ κοντά σ'αυτόν τον ήχο και παρακολουθούσα τα πάντα εκ Νορβηγίας. Ε αν εσύ βρίσκεις ως κάτι νορμάλ και συνηθισμένο οι DHG να κυκλοφορούν έναν τέτοιο δίσκο εκείνη την εποχή, πες μου, κρίνοντας από την τότε κατάσταση του είδους αλλά και γενικότερα του metal, πού σκατά βρήκαν τα κατάλληλα ερεθίσματα και ότι το 666 δεν ήταν ένας δίσκος-μνημείο πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του.
    To ότι ο παρθενώνας είναι ένα θαύμα της αρχαιότητας είναι μία ιστορική πραγματικότητα. Το αν έρχεσαι σε έκσταση ή σε εθνικιστικό παραλήρημα πχ όταν τόνε βλέπεις δεν είναι. Το ότι το 666 ήταν ένας επιδραστικός δίσκος και πήρε καλές κριτικές είναι επίσης μία ιστορική αλήθεια. Το αν είναι καλός δίσκος ή μνημείο της μουσικής δεν είναι, ούτε οφείλει ντε και καλά να το γουστάρει κάποιος που το ακούει για πρώτη φορά το 2009. Εγώ είμαι της δικής σου άποψης πάντως, αν αυτό αποτελεί παρηγοριά τουλάχιστον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by blackmetalanthem View Post
    μπλέκει heavy metal (γιατι περι αυτού πρόκειται) με electronica του φτωχού και 3,5 μετρημένα black metal riffs.
    Βασικά πάνω σ' αυτό εμένα θα μου άρεσε να δω μουσική πολεμική από όσους βάζουν το δίσκο στα καλύτερα αλμπουμπς τους και έχουν μεσολαβήσει και απο τότε που βγήκε και μερικές ακροάσεις σε πιο ηλεκτρονικά χωράφια. Κυρίως στα του "electronica του φτωχού" σημεία δλδ, τώρα το τι είναι bm και τι hm riff ας μη το πιάσουμε.

  12. #27
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Σόρρυ φίλος, εμείς το ακούμε για τα BLACK METAL riffs του. Επίσης ο φθόγγος δεν είχε internet το '99! Τέλος ο blackmetalanthem παίρνει 2 κάρτες μαζεμένες; μία γιαυτό εδώ το post και μία για το post περί Solefald. Φίλε απλά είσαι λάθος, πως να το κάνουμε?
    We revel in our time.

  13. #28
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    είναι δισκάρα, αλλά κατανοώ το γεγονος ο μανιερισμός του να ξενίζει κάποιους, η κριτική του τόπικ στάρτερ είναι 100% έγκυρη, σεβαστή και με επιχειρήματα. Στο κάτω κάτω πολύ είναι αυτοί που λένε και τους Μπήτλς υπερεκτιμημένους, τους Νιρβάνα, κλπ, κλπ.

    και στο κάτω κάτω μόνο το γεγονός ότι πήρε γενικά πολύ θετικές κριτικές από τους γκουρού του είδους δεν τον κάνει αρεστό σε όλους όσους έχουν ανεξάρτητο αυτί. Πολλοί απλώς ακολουθάνε τη μόδα για να είναι ιν, διαμορφώνοντας το γούστο τους από τις κριτικές. Ας θυμηθούμε και τους Πέκατουμ (εξομολόγηση: άνοιξα το τόπικ Πέκατουμ αφού πρωτα έκανα σέρτς εδώ για να κόψω απόψεις και όταν είδα ότι είναι φουλ αρνητικές είπα "χεχέ! εδώ είμαστε!")
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #29
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    stop the madness, κλειδώστε το.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  15. #30

    Default

    Ela mporeis kai kalitera, mh to bazeis katw. Sto epomeno sou topic as poume
    mporeis na amfisbitiseis th mousikh aksia tou The Dark Side of the Moon.

Similar Threads

  1. Dodheimsgard News
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 387
    Last Post: 10-06-2009, 18:46
  2. Dodheimsgard 21/10/07 @ Gagarin 205
    By cynic in forum Live & Events Talk
    Replies: 225
    Last Post: 22-10-2007, 20:04
  3. Dodheimsgard - Supervillain Outcast
    By Atheist in forum Albums
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2007, 19:17
  4. Ανασχηματισμός και Dodheimsgard
    By Atheist in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2006, 02:02
  5. dodheimsgard
    By Retali-ator in forum Music Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 24-03-2004, 05:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •