Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: Pain Of Salvation, Lake Of Tears, Agua De Annique, Disillusion, Scar Of The Sun

  1. #16
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post

    τεσπα, εγώ χθες πέρασα φανταστικά, εσύ περίμενες άλλα, γούστα είναι αυτά, ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες, πάμε για το επόμενο παιχνίδι, κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά, θα δωσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας, δεν μετράει που σκόραρα αλλά που κέρδισε η ομάδα κλπ

    φιλαρακι στο ολυμπιακος-παοκ εισουνα και συ χθες?
    υπομονή

  2. #17
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    ?
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  3. #18
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by dopefiend View Post
    ωραίο σέτλιστ οι pos, παραδόξως.

    Quote Originally Posted by GuardianOfIvorytower View Post
    ψιλόΟΚ το setlist POS, αλλά τελευταίο κομμάτι το έκτρωμα...???
    φαντάσου ότι είναι και το καλύτερο κομμάτι του scarsick... τουλάχιστον έχουν αυτογνωσία και δεν έπαιξαν άλλο.
    όχι εδώ διαφωνώ. Kingdom of Loss κ Enter Rain τα προτιμώ πολύ περισσότερο...αλλά μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας, για τη συναυλία λέμε...το σετλιστ αν το έβλεπα εγώ θα μ άρεσε (δύσκολα περισσότερο από την πρώτη φορά που τους είδα στην περιοδεία του Remedy Lane), αλλά αυτό για τελείωμα θα με ξενέρωνε. Αυτό ακριβώς. τπτ άλλο.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  4. #19
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Έλα τα γαμήσαν και σάρωσαν κι οι "painof...what?" μην το αναλύετε τόσο!
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  5. #20
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Απο συμπαθητικη (Disillusion) εως πολυ καλη αποδοση (POS, Anneke ) ολες οι μπαντες πλην Scar Of The Sun που δεν προλαβα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ηταν οσο βαρετοι ηταν και το καλοκαιρι στους Ανωριμους.
    Οι Lake Of Tears στην Αθηνα επ'ουδενι δεν ειχαν καλο ηχο, μ'αρεσαν παντως.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  6. #21
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πραγματικά αγαπώ πολύ αυτό το συγκρότημα. Το λατρεύω. Δεν χρειάζεται να βγάζει πάντα υπερθεϊλες δίσκους. Μου αρκεί και ένας με ολογράμματα από δύο ανθρωπάκια στο εξώφυλλό του για να πω ότι μια (μεγάλη) περίοδο της ζωής μου, οι μουσικές επιλογές μου ξεκινούσαν και τέλειωναν σε αυτούς.

    Εκεί που αρχίζουν όμως όλα και "σπάνε" είναι όταν υποπτεύεσαι ότι αυτό που αγαπάς δεν είναι ένα ισοδύναμο σύνολο αλλά ένας πόλος και οι συμπληρωματικοί του υπάλληλοι. Όταν δε, αυτή η υποψία γίνεται κάτι ελάχιστα λιγότερο από βεβαιότητα ψιλοαπογοητεύεσαι. Όταν δε το κάτι λιγότερο από βεβαιότητα γίνεται σιγουριά βλέποντας τον αρχηγό να οργανώνει events μέσα σε live για να χτυπιέται απεγνωσμένα σε άλλο όργανο από αυτό που παίζει σαν απεγνωσμένη attention whore λες και έχει ανάγκη να τον αναγνωρίσουν οι από κάτω, τότε απλά μετανιώνεις. Για τα (πολλά) λεφτά που του δίνεις για να τον δεις ζωντανά κυρίως.

    Ξέρουμε ρε αδερφέ ότι έχεις γαμώ τις φωνές, ξέρουμε ότι μπορείς να γράψεις και να παίξεις όλες τις μουσικές του κόσμου, θέλουμε μεν να εξελίσσεις τη μουσική σου, αλλά σε μάθαμε χρόνια τώρα με ένα βασικό αν μη τι άλλο μοτίβο. Ούτε σαν reggae, ούτε σαν αμερικάνικο blues, ούτε σαν disco ούτε καν σαν leonard cohen. Δεν θέλουμε άλλο μπιρι μπιρι ρε παιδί μου, αν θέλαμε θα βγαίναμε με καμιά γκόμενα για καφέ, δεν θέλουμε μονοκρατορία, δεν γουστάρουμε κι άλλους Akerfeldts, μας φτάνει ο ένας.

    Καλά που υπήρχαν εκεί ανάμεσα κάτι στάχτες και κάτι νυχτερινές ομίχλες. Γιατί κατά τα άλλα σκατά. Λινόλεα, βασίλισσες της πίστας και νύχτες σε λευκά σατέν.

    Και combo με όλα αυτά, το συγκρότημα για το οποίο κυρίως πήγες (γιατί η προηγούμενη αγάπη είναι μεγάλη, αλλά πάλιωσε και είναι πλέον φθαρμένη), οι Disillusion βγαίνουν με έναν ήχο που συνοψιζόταν σε: μπάσο, samples, αυτά. Κάτι πρέπει να κάνουν με τον ήχο τους (αν έχουν δικό τους ηχολήπτη πάντα, δεν πρόσεξα) και με την σκηνική τους παρουσία.

    Ευχάριστη έκπληξη οι lake of tears που δεν είχα ξανακούσει. Αν και ο τύπος έχει ίδια φωνή με τον Hetfield (μου θύμισε garage inc. όσο τίποτα).

    Η Anneke είναι ότι ήταν πάντα. Μια κάβλα. Μουσικά όχι πολλά όμως.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  7. #22
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    για το λίβελο του αποπάνω. Reviews θέλουμε να διαβάσουμε όχι τι albums άκουγες και πως δε σ'αρέσει το Linoleum, το Disco Queen ή το Nights in White Satin. Γράψε τίποτες για τον ήχο, για την απόδοση της μπάντας (γιατί είναι μπάντα κι όχι ο "πόλος" που ισχυρίζεσαι, live, τουλάχιστο), για τον χώρο, για τον κόσμο, για το setlist δε χρειάζεται να γράψεις κάτι, το εμπεδώσαμε τι δε σ' άρεσε, για τη Eurovision (), για το τυπά με τον σκούφο κ.ο.κ.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  8. #23
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by Nodoordonotthereisnotry View Post
    για το λίβελο του αποπάνω. Reviews θέλουμε να διαβάσουμε όχι τι albums άκουγες και πως δε σ'αρέσει το Linoleum, το Disco Queen ή το Nights in White Satin. Γράψε τίποτες για τον ήχο, για την απόδοση της μπάντας (γιατί είναι μπάντα κι όχι ο "πόλος" που ισχυρίζεσαι, live, τουλάχιστο), για τον χώρο, για τον κόσμο, για το setlist δε χρειάζεται να γράψεις κάτι, το εμπεδώσαμε τι δε σ' άρεσε, για τη Eurovision (), για το τυπά με τον σκούφο κ.ο.κ.
    Ωραία. Για τους πιο χαζούς λοιπόν κατόπιν της ως άνω απαίτησης, το live ήταν ακριβό, ο ήχος ήταν σκατά, η απόδοση του Daniel και των κομπάρσων του καλή, για τον χώρο τι να γράψω?, ο κόσμος συμπεριλάμβανε τον nodo και 17χρονα κοριτσάκια κι απορώ πως βρέθηκα εγώ εκεί, το setlist ήταν μέτριο και ο nodo παραμένει ο blindgeo του φόρουμ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #24
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Πραγματικά αγαπώ πολύ αυτό το συγκρότημα. Το λατρεύω. Δεν χρειάζεται να βγάζει πάντα υπερθεϊλες δίσκους. Μου αρκεί και ένας με ολογράμματα από δύο ανθρωπάκια στο εξώφυλλό του για να πω ότι μια (μεγάλη) περίοδο της ζωής μου, οι μουσικές επιλογές μου ξεκινούσαν και τέλειωναν σε αυτούς.

    Εκεί που αρχίζουν όμως όλα και "σπάνε" είναι όταν υποπτεύεσαι ότι αυτό που αγαπάς δεν είναι ένα ισοδύναμο σύνολο αλλά ένας πόλος και οι συμπληρωματικοί του υπάλληλοι. Όταν δε, αυτή η υποψία γίνεται κάτι ελάχιστα λιγότερο από βεβαιότητα ψιλοαπογοητεύεσαι. Όταν δε το κάτι λιγότερο από βεβαιότητα γίνεται σιγουριά βλέποντας τον αρχηγό να οργανώνει events μέσα σε live για να χτυπιέται απεγνωσμένα σε άλλο όργανο από αυτό που παίζει σαν απεγνωσμένη attention whore λες και έχει ανάγκη να τον αναγνωρίσουν οι από κάτω, τότε απλά μετανιώνεις. Για τα (πολλά) λεφτά που του δίνεις για να τον δεις ζωντανά κυρίως.

    Ξέρουμε ρε αδερφέ ότι έχεις γαμώ τις φωνές, ξέρουμε ότι μπορείς να γράψεις και να παίξεις όλες τις μουσικές του κόσμου, θέλουμε μεν να εξελίσσεις τη μουσική σου, αλλά σε μάθαμε χρόνια τώρα με ένα βασικό αν μη τι άλλο μοτίβο. Ούτε σαν reggae, ούτε σαν αμερικάνικο blues, ούτε σαν disco ούτε καν σαν leonard cohen. Δεν θέλουμε άλλο μπιρι μπιρι ρε παιδί μου, αν θέλαμε θα βγαίναμε με καμιά γκόμενα για καφέ, δεν θέλουμε μονοκρατορία, δεν γουστάρουμε κι άλλους Akerfeldts, μας φτάνει ο ένας.

    Καλά που υπήρχαν εκεί ανάμεσα κάτι στάχτες και κάτι νυχτερινές ομίχλες. Γιατί κατά τα άλλα σκατά. Λινόλεα, βασίλισσες της πίστας και νύχτες σε λευκά σατέν.

    Και combo με όλα αυτά, το συγκρότημα για το οποίο κυρίως πήγες (γιατί η προηγούμενη αγάπη είναι μεγάλη, αλλά πάλιωσε και είναι πλέον φθαρμένη), οι Disillusion βγαίνουν με έναν ήχο που συνοψιζόταν σε: μπάσο, samples, αυτά. Κάτι πρέπει να κάνουν με τον ήχο τους (αν έχουν δικό τους ηχολήπτη πάντα, δεν πρόσεξα) και με την σκηνική τους παρουσία.

    Ευχάριστη έκπληξη οι lake of tears που δεν είχα ξανακούσει. Αν και ο τύπος έχει ίδια φωνή με τον Hetfield (μου θύμισε garage inc. όσο τίποτα).

    Η Anneke είναι ότι ήταν πάντα. Μια κάβλα. Μουσικά όχι πολλά όμως.
    Θέλω να κάνω το reply σου signature αλλά είναι πολυ μεγάλο γαμώ.

    Δεν μπορώ να συμφωνήσω πιο πολύ απλά.

    @Nodo : μάλλον για να πέρασες τόσο καλά πρέπει να ήσουν σε εκείνη την παρέα με τα κοριτσάκια που σε όλο το live καθόντουσαν στο bar και έπιναν red bull και σηκώθηκαν στο disco queen για να χορέψουν.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #25
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    PoS - αν ήξερα εξ αρχής οτι θα δώσω 40 ευρώ για να ακούσω nights in white satin, Jeff Buckley και Disco queen πήγαινα και στον Κιάμο.
    Διασκευάζει ο Κιάμος Jeff Buckley;;

  11. #26
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Dunno αλλά αν παρεβρεθώ σε κάποιο απο τα live του θα σε ενημερώσω με εκτενέστατο live report.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #27
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Σε καμια 10αρια χρονια εκει σε βλεπουμε, ως τωρα πληρεις μια χαρα το στερεοτυπο του Ελληνα μεταλλα.

  13. #28
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by Krux View Post
    PoS - αν ήξερα εξ αρχής οτι θα δώσω 40 ευρώ για να ακούσω nights in white satin, Jeff Buckley και Disco queen πήγαινα και στον Κιάμο.
    Διασκευάζει ο Κιάμος Jeff Buckley;;
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΤΖΕΦ ΛΕΜΕ
    υπομονή

  14. #29
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Σε καμια 10αρια χρονια εκει σε βλεπουμε, ως τωρα πληρεις μια χαρα το στερεοτυπο του Ελληνα μεταλλα.
    Γιατί bitch-ιάζεις ρε FIXXXER ?

    Με κυνηγάς απο post σε post και διατηρείς την εντύπωση οτι μου την λες κιόλας.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #30
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Γενικα ολοι σας εχετε πωρωθει με ενα τραγουδι που επαιξαν οι POS και σας μολυνει το ιερο μεταλ. Οκ, παιζουν το Disco Queen, ξεπεραστε το. Και εχω κι αλλη αποκαλυψη, δεν ειναι αυτο που νομιζες οτι ειναι οταν πηρες το εισιτηριο, θα πρεπε να το ξερεις, ειναι εδω και χρονια ετσι. Ουτε καν ειμαι οπαδος POS, ουτε το 1/3 των τραγουδιων τους δεν ξερω, αλλα με αυτα που γραφετε με κανετε να τους συμπαθω. Δε μπορει να περιμενεις σοβαρες κουβεντες για μια συναυλια με αυτην την κριτικη που εκανες κι εσυ κι ο αλλος.

Similar Threads

  1. Replies: 27
    Last Post: 23-01-2010, 10:23
  2. Agua de Annique
    By BLiTzER in forum Live & Events Talk
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-2009, 23:05
  3. Συνέντευξη Agua De Annique
    By Veinsaw in forum Music Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 25-11-2007, 05:24
  4. Agua De Annique - Air
    By Rough_Silk in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 17-11-2007, 01:05
  5. Agua de Annique 8/12/2007 Athens
    By FANTASMA in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 07-11-2007, 04:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •