Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 136 to 150 of 156

Thread: ΚΑΦΕΣ

  1. #136
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ούτε εγώ είμαι φανατική του καφέ, αποφεύγω να εθίζομαι σε οτιδήποτε και μου τη σπάνε αρκετά οι καφεδοπρεζάκηδες. Μ'αρέσει ωστόσο ο ελληνικός, και θα πιώ 2-3-4 πρωινά τη βδομάδα. Κι ο καπουτσίνο επίσης μ'αρέσει και λίγοτερο ο γαλλικός. Ο φραπέ είναι το χειρότερο ρόφημα εκεί έξω, κι όταν τον πίνω αποκτώ πάρκινσον. Γενικά δε μου'χει τύχει ποτέ να με "ξυπνήσει" ο καφές, απλώς μου δημιουργεί μια ενοχλητική υπερένταση. Πολύ περισσότερο με ξυπνάει ένα ποτήρι χυμού από εσπεριδοειδή.
    Όσο για τον συνδιασμό καφέ με τσιγάρο, ειδικά για πρωινό, πάντα θα αποτελεί τεράστιο μυστήριο για μένα. Πονάει το στομάχι μου στη σκέψη και μόνο.
    Last edited by Drumsick; 16-03-2013 at 22:22.

  2. #137
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    απλώς μου δημιουργεί μια ενοχλητική υπερένταση.
    Ακριβώς αυτό. Τι πράμα είναι αυτός ο φραπές τελικά; Ο αφρός, όταν ξεραθεί, δεν το πλένεις, απλά πετάς το ποτήρι, έλεγε ένας φίλος.
    My dog, it's full of trash!

  3. #138
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ποτέ δεν έπινα για να ξυπνήσω, παρόλο που από τα δεκαπέντε μου γνωρίζω άτομα που, εάν δεν τους περίμενε καφεδάκι πριν πάνε σχολείο, θα αντιμετώπιζαν σοβαρό πρόβλημα και θα είχαν αντιδράσεις παρόμοιες με του Stam. Πρέπει, απ' όσο θυμάμαι, να ξεκίνησα να πίνω γύρω στη Β' Γυμνασίου φραπεδούμπα στην πλατεία, πιο πολύ για τη μαγκιά κι έτσ' (μασάγαμε και το καλαμάκι ). Ήταν αυστηρά γλυκός με γάλα, ενώ ενίοτε το καλοκαίρι συνοδευόταν από μια μπάλα παγωτού (εντός του ποτηριού!) ή Baileys. Όταν έγινε μέτριος με γάλα, άρχισα να παίρνω στο ψιλό όσους συνέχιζαν τον Γ/Γ, «φάε καταΐφι καλύτερα» και άλλα φαιδρά. Κάποια στιγμή κόπηκε και το γάλα, όμως, επειδή ακούστηκε ότι ο καφές περιέχει αντιοξειδωτικές ουσίες, τις οποίες καταστρέφει το γάλα Από το 2008 και μετά ελάττωσα σημαντικά και τη ζάχαρη. Σήμερα στο σπίτι βάζω, σε δύο γεμάτες κουταλιές καφέ, το μισό μιας ξυστής κουταλιάς ζάχαρη. Έξω ζητάω είτε με ολίγη είτε μέτριο.

    Γενικά, προτιμώ τον Nes τον χειμώνα, τον φραπέ το θέρος. Στιγμιαίος for the win, με λίγα λόγια. Από τα πρώτα όμως πανεπιστημιακά χρόνια αγάπησα και τον γαλλικό, ο οποίος σου κρατάει καλή συντροφιά για διάβασμα κ.λπ. (αν και θεωρώ τον Nes ασυναγώνιστο σε αυτό το θέμα, ιδίως τον Gold Blend με το θεϊκό άρωμα). Τον καπουτσίνο δεν τον πολυπροτιμάω, τον θεωρώ «πολύ φρου-φρού κι αρώματα» (η κανέλα τα σπάει, παρά ταύτα). Εξαίρεση αποτελεί ένα παγωτατζίδικο όπου δουλεύει φίλος και παραγγέλνω τον «καφέ του Προέδρου (= γνωστός και μη εξαιρετέος θαμώνας)», ο οποίος είναι ένας καπουτσίνο λάτε με μια κουταλιά σοκολάτα από πάνω. Σερβίρεται όμως σε ποτήρι μιλκ σέηκ. Τέλος, εσπρέσο και αμερικάνικο (έπινα στα Στάρμπαξ) τους γουστάρω αρκετά. Τον τελευταίο καιρό, ο δεύτερος καφές της ημέρας είναι εσπρέσο ή, σπανιότερα, τούρκικος. Το καλό αμφότερων είναι ότι οι διπλοί σε πολλές καφετέριες κοστίζουν ένα διευράκι.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #139
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Έπινα καφέ από 2α-3η γυμνασίου περίπου, φραπεδάρες στις καφετέρειες, στα πάρκα κλπ. Απέκτησα οικειότητα με τον καφέ κυρίως επειδή δε μπορούσα να δεχτώ το "μην πίνεις καφέ, είσαι μικρός". Ο σοβαρός εθισμός στον καφέ όμως ήρθε στην διάρκεια αυτής της κόλασης που λέγεται πανελλήνιες. Σε ένα εκρηκτικό συνδιασμό άγχους και έλλειψης ύπνου κατέβαιναν οι νεσκαφέδες σαν ποτάμι. Από ένα σημείο και μετά δεν ήξερα αν πίνω νεσκαφέ γιατί κοιμήθηκα την προηγούμενη στις 4 το πρωί και ήμουν χώμα ή αν κοιμήθηκα στις 4 το πρωί επειδή με κρατούσαν τσίτα οι νεσκαφέδες. Ο νεσκαφέ υπήρξε ανεκτίμητη συντροφιά και στο πανεπιστήμιο, το πρωί που συνειδητοποιείς ότι έχει πάει 8 και ακόμα δεν μπορείς να κοιμηθείς από το άγχος, παρότι δίνεις μάθημα στις 12. Κουτάλι, μπόιλερ και κερδίζεις παράταση κανα 5ωρο ακόμα.

  5. #140
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ε, θα πω και γω την ιστορία.
    τους άρχισα κάπου στο γυμνάσιο με έναν σε κάθε διάλειμμα παρέα με το τσιγάρο. στα 18-19 είχα φτάσει στους 7-9 καφέδες τη μέρα και θυμάμαι δε μου μιλούσε άνθρωπος. τέλος πάντων αναγκάστηκα να το κόψω αυτό και για τον επόμενο χρόνο ήμουν στον έναν τούρκικο το πρωί.
    αφού πέρασα και φάσεις 3-4 και 4-6 καφέδες την ημέρα (στο τελευταίο έπαιξε ρόλο η καφετιέρα που την φούλαρα) τώρα είμαι στον 1-3 και αυτοί θα είναι στάνταρ ο πρωινός τούρκικος και ή γαλλικός ή αμερικάνο την τελευταία βδομάδα.
    το καλοκαίρι μέχρι εσπρέσο φρέντο και περίπου καμιά 10αρια φραπέδες για το καλό.
    είναι θέμα με εμάς που δεν βάζουμε γάλατα και ζάχαρες, δεν έχουμε μεγάλη ποικιλία καφέδων.
    νες μόνο όταν θέλω να μείνω ξύπνια· κλασική αξία με 4 κουταλιές καφέ και παρτάρουμε μέχρι το πρωί.

    τώρα για το ξύπνημα κλπ που λέτε.
    έχω προσέξει πως αν ξυπνήσω αργά -πχ στις 10- και βγάλω αμέσως τον σκύλο βόλτα επειδή βολτάρουμε 40-60 λεπτά ξυπνάω δεν λέω, αλλά με το που κάτσω θα είναι σαν να σηκώθηκα μόλις από το κρεβάτι.
    οπότε γκαζάκι, νεράκι και απολαμβάνουμε καμιά ώρα.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  6. #141
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Αγαπητοί φίλοι, αγαπητές φίλες. Πριν λίγο δοκίμασα ετούτο εδώ το σίχαμα:


    ήδη κλαίω τα περίπου 4 ευρώ που έσκασα για το βαζάκι.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  7. #142
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ειλικρινά, γιατί παίρνετε καφέδες με γεύση; δε σας αρέσει η γεύση του καφέ;
    I'll bury you in your god's fucked garden

  8. #143
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    +1
    Rock or Nothing

  9. #144
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Πραγματικά τους αποφεύγω αυτούς με τις γεύσεις. Τους τελευταίους μήνες έχω σωθεί με το ιταλικό κατσαρολάκι moka express. Και πίνω ΚΑΦΕΔΑΡΑ με δαύτο. Ωστόσο θέλει περίπου 10' με το ρολόι η προετοιμασία του για να γίνει μερακλήδικος, και μερικές φορές δεν έχω χρόνο να τον φτιάξω σωστά κι όπως του πρέπει. Έτσι παίζει πάντα εύκαιρος κι ένας στιγμιαίος καφές είτε φραπέ είτε ο μέχρι πρότινος Gold Blend που έχει μια άλφα αξιοπρέπεια. Σημερά τελείωσε ο Gold Blend, και είδα στο super market τον παραπάνω, και λέω "δε γαμείς; η καραμέλα γενικά γαμάει, ας του δώσω μια ευκαιρία". Ε, και τελικά παπάρια...
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #145

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    ειλικρινά, γιατί παίρνετε καφέδες με γεύση; δε σας αρέσει η γεύση του καφέ;
    Αυτό. Α, και μακρυά από φουντούκι
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #146
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Δεν ξερω για σας παντως στο γαλλικο μια χαρα γαμανε οι γευσεις παντως.

  12. #147
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ναι, γιατί ο γαλλικός δεν είναι καφές.
    είναι ρόφημα.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  13. #148
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    μόνο ελληνικό είμαστε.

  14. #149
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Αγαπητοί φίλοι, αγαπητές φίλες. Πριν λίγο δοκίμασα ετούτο εδώ το σίχαμα:


    ήδη κλαίω τα περίπου 4 ευρώ που έσκασα για το βαζάκι.

    περιμενεις να τελειωσει ο καραμελε εφιαλτης σου και μετα οπως βλεπω το βαζακι, πινεις το φραπε σου εκει και αισθανεσαι οτι εν τελει τους την εφερες.
    εναλλακτικα
    πετας τον καραμελε εφιαλτη, πλενεις το βαζακι και μετα οπως βλεπω το βαζακι, πινεις το φραπε σου εκει, αισθανεσαι οτι εν τελει τους την εφερες και εισαι και η εναλλακτικη ψυχη της παρεας, δροσερες κοπελες θα σε ρωτανε πως τα καταφερες και ενω δινεις οδηγιες θα σε κοιτουν με το υφος "λιγο αστειο, λιγο λαγνο", θα εισαι μισο βημα πριν το ραντεβουδακι.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #150
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    χαχαχ πινκς.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •