Page 12 of 20 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 293

Thread: Κλοπές thread

  1. #166
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    ναι ναι συγκρίνετε λογισμικά με τα παραγόμενα της τέχνης τώρα. θα γελάσουμε.
    χμ,ποια ειναι η διαφορα?
    δεν μιλαμε για την ιδεολογικα παραγομενη τεχνη (που συνηθως επειδη βασιζεται σε ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ειναι δωρεαν ή προσφερεται σε χαμηλη τιμη) αλλα για την "τεχνη" π.χ των dinosaur Jr,MC5 κτλ κτλ που προσφερεται σε ΓΑΜΑΤΕΣ τιμες μεσω μεγαλοκαταστηματων και βγαινουν απο πολυεθνικες.
    το ιδιο πραγμα ειναι.ειτε κλεβεις λογισμικο μεσω νετ,ειτε "τεχνη",παλι κλεφτης εισαι.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #167
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    σημαίνει οτι κάναμε και την τέχνη δουλειά πλέον. μιλάς για εργατοώρες και πνευματικές εργασίες και τα μπλέκεις με την τέχνη ή την δημιουργία αυτής που στην συγκεκριμένη περίπτωση καταλήγουν στα εμπιθρι μας ξέρω γω. υπάλληλοι και καλλιτέχνες όλοι μαζί χορέψτε

    δλδ απάντησε μου σε παρακαλώ :

    α) τι κάνουμε με εξαντλημένους δίσκους αν θέλουμε να νιώθουμε ηθικοί; παρακαλάμε να τους ξανατυπώσουν; αν κάποιος τους κατεβάσει ποιον βλάπτει ακριβώς;
    β) μπάντες/ μουσικοί που δίνουν δωρεάν δίσκους κάνουν δωρεάν λαιβ, δεν βλέπουν την τέχνη τους σαν εμπόρευμα και δεν μετράνε την παραγωγικότητα τους σε ''ωρες'' που τους βάζουμε; α παίζουν και labels που αποσκοπούν στο documentation. και δίνουν και τζαμπέ τις δουλείες, ψαχτείτε.
    γ) όταν κάποιος άνθρωπος έχει την μουσική σαν παράλληλη ασχολία του και απλά ψάχνει τρόπους να εκφραστεί, πως θα εξισώσουμε την ακρόαση της δουλειάς του με την κλοπή ενός προιόντος για το οποίο από πίσω ρίχνουν μελέτες για μικρότερο κόστος, μεγαλύτερο κέρδος.

    γενικά μπάζεις εδώ :

    Το λογισμικό και η μουσική είναι προϊόντα ανθρώπινης εργασίας
    Και σιγά τις σπάνιες περιπτώσεις στην τελική

    οτιναναι γενικά. κλοπές πολυτελείας πίσω από ηθικούς κώδικες ξέρω γω. ε ρε
    και να πιάσουν οι πείνες.

    επίσης πάνκη μπράβο, νόμιζες οτι αναφερόμουν σε μη ιδεολογικές περιπτώσεις καλιτεχνών;


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #168
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    χμ,θεωρεις πως το 99% των συγκροτηματων που θα βρεις στο μετροπολις οτι αντιμετωπιζουν την μουσικη τους σαν τεχνη και οχι σαν επαγγελμα ή εστω ενα εξτρα εσοδο στην καθημερινοτητα τους?απο την στιγμη που μιλαμε για συμβολαια,πολυεθνικες κτλ κτλ μιλαμε για μια καλοκουρδισμενη μηχανη παραγωγης ΤΕΧΝΗΣ.αρα μιλαμε για προιον ανθρωπινης εργασιας,οχι δλδ "βγαζω την καβλα μου και ειμαι ευτυχισμενος αν με ακουσουν 10 ανθρωποι,και ας ειναι συγγενεις και φιλοι".
    μπορει να το γουσταρουν αυτο που κανουν,αλλα συνηθως ειναι τρομακτικα γαμημενα τυποποιημενο και δεν ξεφευγει ΠΟΤΕ απο τα πλαισια που οι ιδιοι εχουν θεσει,τα οποια ειναι ουσιαστικα περιορισμοι στην τεχνη.
    τωρα ξερω γω αν ακους πανκ και κλεβεις δισκους των observers ενω μπορεις να τους βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες,και ξερεις οτι εχεις ευκολα προσβαση σε αυτους,ε εισαι απλα μαλακας.οχι κλεφτης.
    το ιδιο ισχυει για το καθε ιδιωμα μουσικο,για την τεχνη εν γενει.
    και καπου εδω θα πεταχτει ο καρχαρτ και θα πει οτι το μπλακ μεταλ ειναι τεχνη χαχαχα.
    Last edited by Reject; 12-10-2009 at 16:58.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  4. #169
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    ον τοπικ τοτε.

    Δεν πληρωνω ποτε εισιτηριο στα λεωφορια/τρολλευ
    Κλεβω wifi απο τον γειτονα οταν πεφτει η χολ και μεχρι να μου το συνδεσουν.
    Κλεβω μουσικη/ταινιες/σειρες/σοφτουεαρ απο το ιντερνετς ενω τα αφηνω και κανουν και seed για να τα κλεψουν κιαλλοι.
    Υλικα δεν εχω κλεψει ποτε. μονο 1 φορα ενα χαριτωμενο κουταλακι απο μια καφετερια που ηταν πολυ μικρο και το αγαπησα.
    Α και αφησα στην προηγουμενη μου σπιτονοικοκυρα λογαριασμο ρευματος, νερου και κοινοχρηστα γιατι δεν μου εδινε τα λεφτα της εγγυησης.
    υπομονή

  5. #170
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Κλέβαμε τύχες NBA. Και σπάνια καμιά πιστόλα σε γλοιώδη μαγαζιά που αργούν να φέρουν λογαριασμό.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #171
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ρε μλκ άλεξ χριστός και παναγία διάβασε ξανά το ποστ μου. τι μετρόπολις και τι πολυεθνικές και τι συμβόλαια. ούτε καν τις πρώτες γραμμές δεν κοίταξες


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #172
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Βασικά marillion είσαι άκυρος, δεν έχεις καταλάβει τι λέω, θες να μου την πεις γιατί γενικά σε θεωρώ μαλάκα, κάτι που εξακολουθώ να σε θεωρώ. Δεν είναι κακά όλα αυτά, απλά ας πούμε το εξής: έκανα ένα θρεντάκι για να σπάσουμε πλακίτσα, το ερ που θέλουμε κλπ. Αν ήθελα να πούμε για την ιδιοκτησία, την πνευματική εργασία και για απαλλοτριώσεις θα το έβαζα στο πολιτιξ, θα κάναμε ωραία πολιτική κουβέντα και θα μπορούσατε να πιαστείτε απο κάθε λέξη και να βγάλετε όλα τα παγκόσμια απωθημένα σας απέναντι στους "ιδεολόγους" του φόρο και στας αντιφάσεις που θα περιπίπτουν και να τους δείξετε αυτούς.

    Τώρα πάρτε το μπούλο απ' το θρεντ μου ρε μούχλες, έλεος να πούμε.

  8. #173
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    έλα σβήστο και αυτό, προλαβαίνεις.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #174
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    ρε μλκ άλεξ χριστός και παναγία διάβασε ξανά το ποστ μου. τι μετρόπολις και τι πολυεθνικές και τι συμβόλαια. ούτε καν τις πρώτες γραμμές δεν κοίταξες
    μια χαρα τις καταλαβα ρε,και συμφωνω και επαυξανω.
    απλα αναφερθηκα στην αλλη πλευρα,δεν σε εκραξα.Ειμαι απο τους ανθρωπους στηριζουν την αποψη οτι η καθε τεχνη πρεπει να προσφερεται με το χαμηλοτερο δυνατο αντιτιμο,ετσι ωστε να μην αναγκαζονται οι καλλιτεχνες να την κανουν επαγγελμα πρωτο και κυριο.
    τεσπα..
    Last edited by Reject; 12-10-2009 at 17:07.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #175
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    δε θα μου πεις γιατι ηθελες να εχεις το κομμουνιστικο μανιφεστο με τη σκληρη ραχη ε
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #176
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γιατί κάνω συλλογή απο κλεμμένα μανιφέστα. Έχω εφτά εκδόσεις και τα τρίβω όλα στο μουνί μου.

  12. #177
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Λοιπόν εμείς κλέβαμε ενα μαγαζάκι που το είχαν 2 ξεμωραμένες γεροντοκόρες και λεγόταν Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. Ε, άφηναν ανοικτό το ψυγείο με τα παγωτά και βουτούσαμε κανένα που και που, πιο πολύ για τη φάση "τρώμε τσάμπα παγωτό". Βέβαια διαδόθηκε απο την παρέα και σε άλλους, το μαγαζάκι το λέγαμε πλεον "ανάληψη" (ανάληψη παγωτών - όπως ανάληψη χρημάτων), και ψιλοέγινε μόδα να χτυπάνε όλα τα μαλακισμένα παγωτάκι απ την ανάληψη. Το πήρανε όμως πρέφα οι γεροντοκόρες και βάλανε 2 μπαρες στο ψυγείο και αλλάξανε το όνομα του μαγαζιού σε ΑΝΑΛΗΨΗ. Διασώζεται μέχρι σήμερα.
    Επίσης έχομε βουτήξει αρκετά σπρει και μαρκαδοράκια ποσκα, σιντι και βιβλία δεν έχει τύχει. Επίσης μερικοί ΦΙΛΟΤΙΜΟΙ, που δεν αντέχουν τη βάρβαρη ιδέα της κλεψιάς, έχει τύχει να επιστρέφουν λάθος ρέστα σε πορνόγερο που πήγαινες με 1980 δραχμές να πάρεις καρτα για το κινητό και σου έλεγε δε σου δίνω γιατι αυτό είναι το κέρδος μου.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  13. #178
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    εγώ έχω κλέψει 15 ευρά από ένα παγκάρι στα μετέωρα και τα λεφτά τα ήπια ξύδια και ναρκωτικά.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  14. #179
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Επίσης σκέφτομαι μια μέρα να ΠΙΩ και να πάω στα μπουζούκια και να καίω πλαστά 50ευρα με το ματσάκι. Θεωρείται κλεψιά;
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  15. #180
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    όχι αλλά το ίδιο θα έπρεπε να κάνεις και στο μικρό μπαράκι της γειτονιάς σου.

    εντιτ στο καφενείο βασικά

Similar Threads

  1. the 90s thread-wx wx.....
    By hcpunksonacid in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 07-04-2009, 21:25
  2. Request Thread
    By Vicotnik in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-2007, 00:38
  3. Japanese RPGs Thread (ex-FF thread)
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2005, 04:01
  4. Another MDB thread
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2004, 18:06
  5. Another gay thread
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 07-05-2004, 13:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •