Page 450 of 539 FirstFirst ... 350400440448449450451452460500 ... LastLast
Results 6,736 to 6,750 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6736
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι με την Ατρομητάρα, οι φενταγκίν δεν τα περνάνε αυτά στο ντούκου.
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #6737
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    ατρομητάρα = περιστέρι; λωλ

    Όχι, δεν είναι. Αλλά σε μια χώρα σαν την αιλάδα είναι και αρκετά πιο καταπιεσμένος. Ή σε μια χώρα σαν το Ιράν, όπου στις ηλικίες 25 - 40 η αθεΐα σπάει κάθε ρεκόρ, παρόλο που δεν το υπολόγιζαν οι "θρησκευτικοί ηγέται" αυτό.

    Γενικώς ρε κοιλίτσα, δεν είναι ζήτημα σύγκρισης κάφρων, αλλά ζήτημα σεβασμού ελευθεριών. Σε τι διαφέρεις από τον κάθε καλό αφέντη αυτού του κόσμου, όταν παίρνεις τέτοιες αποφάσεις για κάποιον που ακόμα δεν μπορεί; Εμένα αυτό κοντεύει να με σκάσει και δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ, έχει δεθεί το στομάχι μου κόμπος και δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανασάνω σε δυόμιση ώρες, όταν θα βλέπω να τον βασανίζουν και δε θα μπορώ να κάνω τίποτα για να το σταματήσω πια "για να μη γίνουμε ρεζίλι".

    Όταν πήγα και μίλησα με τον τράγο (ο οποίος βέβαια είναι από τους πλέον ανοιχτόμυαλους και τον ήξερα από τότε που ήμουν παιδάκι του γυμνασίου και μας μιλούσε για σχέσεις, σεξ, αυνανισμό, για αυτό και τον αναζήτησα παρόλο που σύμφωνα με τη μητρόπολη δεν ανήκει το παιδί μου στην ενορία του) μου είπε "όποτε θέλει μπορεί να το απαρνηθεί, αλλά είναι σαν το φαγητό που αποφασίζεις να βάλεις στο στόμα του και το ίδιο δεν μπορεί να αποφασίσει". Μα, το ένα ζήτημα έχει να κάνει με την επιβίωσή του και το στηρίζει Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ και το άλλο είναι για την επιβίωση ενός θρησκευτικού μορφώματος.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #6738
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    χμ, αν κατάλαβα καλά, μιλάς για το δικό σου παιδί
    Εφόσον είσαι άθεος, ξέρεις ότι στο παιδί δεν θα του συμβεί κάτι έτσι? είναι σαν την φάση που κοινωνάνε ... ότι και αν κάνουν το δόντι δεν γίνεται χρυσό .

    Από κει και πέρα αν έχετε "εκνευρισμό" θα τον μεταδώσετε στο παιδί και το παιδί θα υποφέρει περισσότερο (τρου στορυ 2 εβδομάδες πριν , κουλ νονοί κουλ γονείς , το κοριτσάκι μόνο γέλαγε)

    Τώρα επειδή το κάνετε αν κατάλαβα καλά για τα παπούδια , χαλάλι ρε, μικρό το κακό για σας, τεράστια η χαρά για αυτούς. Πιο πολύ χαλάς την ζαχαρένια σου από το όσο αξίζει.
    Μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι κάνοντας κάποια πράγματα για την μανούλα μου, εμένα μου ήταν τόσο αδιάφορα (βαρετά / κουραστικά ) της έδινα τόση χαρά. Ξέρω έπρεπε να το γράψω με ροζ, αλλά δεν πειράζει
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #6739
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    χμ, ελπίζω η απάντηση να είναι "φυσικά".

  5. #6740
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    χμ, ελπίζω η απάντηση να είναι "φυσικά".
    η απάντηση είναι δογματική, δεν υπάρχει καλύτερος δογματικός
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6741

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    χμ, αν κατάλαβα καλά, μιλάς για το δικό σου παιδί
    Εφόσον είσαι άθεος, ξέρεις ότι στο παιδί δεν θα του συμβεί κάτι έτσι? είναι σαν την φάση που κοινωνάνε ... ότι και αν κάνουν το δόντι δεν γίνεται χρυσό .

    Από κει και πέρα αν έχετε "εκνευρισμό" θα τον μεταδώσετε στο παιδί και το παιδί θα υποφέρει περισσότερο (τρου στορυ 2 εβδομάδες πριν , κουλ νονοί κουλ γονείς , το κοριτσάκι μόνο γέλαγε)

    Τώρα επειδή το κάνετε αν κατάλαβα καλά για τα παπούδια , χαλάλι ρε, μικρό το κακό για σας, τεράστια η χαρά για αυτούς. Πιο πολύ χαλάς την ζαχαρένια σου από το όσο αξίζει.
    Μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι κάνοντας κάποια πράγματα για την μανούλα μου, εμένα μου ήταν τόσο αδιάφορα (βαρετά / κουραστικά ) της έδινα τόση χαρά. Ξέρω έπρεπε να το γράψω με ροζ, αλλά δεν πειράζει
    souper post samprela to sinopsises kalitera ap olous imo. Kalo to staying trou ston atheismo mas k to fait the xipokrits alla oi parapanw skepseis einai pio anthrwpines k stin praksi oi pio simeferouses gia olous

  7. #6742
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    χμ, αν κατάλαβα καλά, μιλάς για το δικό σου παιδί
    Εφόσον είσαι άθεος, ξέρεις ότι στο παιδί δεν θα του συμβεί κάτι έτσι? είναι σαν την φάση που κοινωνάνε ... ότι και αν κάνουν το δόντι δεν γίνεται χρυσό .

    Από κει και πέρα αν έχετε "εκνευρισμό" θα τον μεταδώσετε στο παιδί και το παιδί θα υποφέρει περισσότερο (τρου στορυ 2 εβδομάδες πριν , κουλ νονοί κουλ γονείς , το κοριτσάκι μόνο γέλαγε)

    Τώρα επειδή το κάνετε αν κατάλαβα καλά για τα παπούδια , χαλάλι ρε, μικρό το κακό για σας, τεράστια η χαρά για αυτούς. Πιο πολύ χαλάς την ζαχαρένια σου από το όσο αξίζει.
    Μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι κάνοντας κάποια πράγματα για την μανούλα μου, εμένα μου ήταν τόσο αδιάφορα (βαρετά / κουραστικά ) της έδινα τόση χαρά. Ξέρω έπρεπε να το γράψω με ροζ, αλλά δεν πειράζει
    Μα, αυτό εννοείται. Προφανώς δε θα γίνει κάτι στο παιδί. Και προφανώς, τίποτα για το μέλλον του δε θα στιγματιστεί σήμερα. Αλλά κι από τη μεριά μας, δε γίνεται για λόγους κόντρας ή επιμονής και πείσματος. Πλάθεις με την αγάπη σου τις εικόνες και τις σκέψεις για την οικογένειά σου, το παιδί σου, τη ζωή σας κι έρχεται ένας άλλος ηλίθιος εγωισμός να σου πει "θα με σεβαστείς, γιατί είμαι γονιός σου, γιατί έχω κάνει τόσα για σένα, γιατί τι σου ζήτησα τόσα χρόνια;" και πρακτικά, σου λέει "στον πούτσο μου η γνώμη σου".

    Είναι πολλά που μπορείς να πεις σαν αντίλογος ρε κοιλίτσα μου. Τα πεθερικά μου σκέφτονται ότι πίσω στο χωριό που ζουν στην Πελοπόννησο, δεν τολμούν να πουν ότι ο εγγονός τους δε βαφτίστηκε. Η χαρακτηριστική ατάκα ήταν "γιατί να αποτελέσει αυτό το παιδί εξαίρεση;" Οι δικοί μου πιστεύουν ότι πρέπει να γίνει, γιατί α) εσύ τι έπαθες που σε βαφτίσαμε; αυτά που θέλεις δεν πιστεύεις; β) ο θεός υπάρχει και πέρα από το παπαδαριό, το παιδί πρέπει να διεκδικήσει τη σωτηρία της ψυχής του γ) δεν είστε μόνοι σας, η οικογένεια περιλαμβάνει κι άλλα πρόσωπα...

    Αλλά, αν αντιστρέψεις όλα αυτά τα "επιχειρήματα" τους ξεβρακώνεις και μετά γίνεσαι κακός. Στην τελική, είναι χαζός ΟΠΟΙΟΣ παππούς και γιαγιά στραβώσει με το παιδί του ή με το εγγόνι του, για τέτοιο λόγο. Θα στραβώσει σίγουρα δηλαδή, οπότε εννοώ αν δεν του περάσει την πρώτη βδομάδα, τον πρώτο μήνα άντε τρίμηνο. Επίσης, θεωρώ ότι εύκολα λέμε πως για τους γονείς αξίζει να κάνουμε κάποια πράγματα που δε θέλουμε, γιατί είναι μεγάλοι και γιατί είναι πιο κοντά στο τελείωμα και γιατί κάνοντας πράγματα για εκείνους (που δήθεν είναι ασήμαντα για εμάς) παίρνουν χαρά και χρόνια. Αν εγώ σκάσω από το κακό μου και ψοφήσω πχ, γιατί έχω αδύναμη καρδιά ή γιατί μπορεί να έγινα στουπί και να έχω κάνει ναρκωτικά για να την παλέψω, πέρα από εσάς που θα χαρείτε εδώ μέσα, οι γονείς μου θα λένε "τι τη θέλαμε την κωλοβάφτιση;"

    Θέλω να πω, αν και αρκετά γραφικά (yes, I know), ότι δεν πρέπει να περνάει ένας τέτοιου είδους "εκβιασμός" με το θάνατο (ή το λιγότερο χρόνο ζωής) για φόβητρο.

    Για τον εκνευρισμό που λες, θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο, για αυτό εξετάζω πολύ σοβαρά την περίπτωση να μην μπω καν μέσα, για να είμαστε όλοι καλύτερα. Θα δω και θα κρίνω ανάλογα. Μέχρι πριν ένα μήνα, έλεγα πως αν κλάψει το παιδί θα κουτουλήσω τον παπά. Επειδή είναι αδύνατο να μην κλάψει το παιδί όμως...

    Είναι και το γαμώτο ρε παιδί μου. Είσαι ένας νέος (ωραίος ή μη, δεν έχει σημασία), γνωρίζεις τη γυναικάρα της ζωής σου στην κατάληψη, πηγαίνετε σε πορείες, κολλάτε αφίσες, κάνετε τα σχέδιά σας τα παραβατικά, δημιουργείτε έναν άνθρωπο και ονειρεύεστε να του προσφέρετε ό,τι περνάει από το χέρι σας, με πρώτο και κυριότερο την ελευθερία των επιλογών του κι έρχεται η μαλακισμένη στιγμή που αυτά πάνε περίπατο για λόγους που δεν μπορείς να κατανοήσεις και να συμμεριστείς. Και σκέφτεσαι ότι ούτε καν για το παιδί σου δεν μπορείς να σπάσεις τις αλυσίδες. Θα πρέπει να περιμένεις και να δεις, αν θα αποφασίσει να το κάνει αυτό και για σένα και για όλους της γης τους κολασμένους. :'(
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #6743
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    χμ, ελπίζω η απάντηση να είναι "φυσικά".
    η απάντηση είναι δογματική, δεν υπάρχει καλύτερος δογματικός
    ξεκάθαρα όχι, θα προτιμούσα έναν σταλινικό από έναν ναζί ή έναν επιστημονιστή θετικιστή από ένα μέντιουμ που δεν εμβολιάζει τα παιδιά του.

    καλό το να βλέπουμε όλες τις πλευρές αλλά έχουμε διαλέξει κι εμείς κάποια, η δικιά μου άποψη είναι ότι η θρησκεία είναι απομεινάρι του παλιού κόσμου και ακόμα και στον καπιταλισμό δεν έχει πια καμμία θέση. κι ας δημιουργηθεί στρατός με χατζηστεφάνου της αθεΐας.

    ον τόπικ παρ' όλα αυτά, έχω βαφτιστεί και δεν έχω σκεφτεί ακόμα να κάνω μήνυση στους γονείς μου που με ανάγκασαν να υπομείνω αυτό το μαρτύριο. ίσως φταίει το ότι δεν είναι η γαμημένη βάφτιση το θέμα αλλά τα δεκαοχτώ χρόνια που με μάθαιναν να σκέφτομαι μόνος μου (εκτός από τότε που είδα παππά και ρώτησα "τι είναι αυτός;" "μαϊμού").

  9. #6744
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    @πάπια: Με τη διαφορά, όμως, ότι το σχολείο προσφέρει αποδεδειγμένα οφέλη. Κατά τ'άλλα πιάνω το πόιντ σου και συμφωνώ. Καλώς ή κακώς, οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τις επιλογές ενός παιδιού, συχνά για περισσότερες απ'όσες πρέπει, αλλά δεν υπάρχει εναλλακτική.

    @κοιλιά: Μη με κάνεις να το εξηγήσω γιατί είναι τεράστια κουβέντα και δεν έχω διάθεση να την κάνω, αλλά ήμουν πάντα της άποψης ότι οι "δογματιστές άθεοι" δεν είναι όσο άθεοι θέλουν να δείχνουν και, σε κάποια φάση της ζωής τους, ήταν δογματιστές θεϊστές αλλά, ξαφνικά, αναρχία κι επανάσταση. Οι αγνά, πραγματικά άθεοι (ποτέ δε μου άρεσε αυτή η λέξη, ρε πούστη) που γνωρίζουν ακριβώς τι, πώς και γιατί αδιαφορούν και απέχουν πλήρως.

    Ή έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου, επειδή είμαι ελιτιστής.
    Life begins at 45°.

  10. #6745
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    ΤΙ εννοείτε με δογματικούς άθεους ρε παιδιά; Αυτούς που είναι απολύτως πεπεισμένοι πως δεν υπάρχει θεός (της Εβραϊκής έστω παράδοσης) και δεν παίρνουν στα σοβαρά τα επιχειρήματα των πιστών ή αυτούς που πρήζουν τα παπάρια των πιστών σε καθημερινή βάση και νιώθουν πανέξυπνοι;

    Δε βλέπω ιδιαίτερο δογματισμό ούτε στην πρώτη, ούτε στη δεύτερη περίπτωση. Σίγουρα αρκετή κανγκουριά στη δεύτερη αλλά όχι δογματισμό.
    Last edited by Λεκές; 29-06-2014 at 13:54.

  11. #6746
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    τυπικά το "είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει θεός" είναι δογματικό, καθώς είναι λίγο δύσκολο να υπάρξουν ενδείξεις που στηρίζουν τον παραπάνω συλλογισμό.

  12. #6747
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ουσιαστικά, το "υπάρχει θεός" είναι αποκύημα της φαντασίας ανθρώπων που έζησαν μερικές χιλιάδες χρόνια πριν κυρίως γιατί δεν είχαν ιδέα τι τους γίνεται και δεν μπορούσαν να εξηγήσουν ένα σωρό φαινόμενα (όχι ότι τώρα ξέρουμε, αλλά ορισμένα έχουν εξηγηθεί έστω). Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δέχεται τέτοια δεδομένα.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  13. #6748
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    E γι' αυτό έγραψα της Εβραικής παράδοσης έστω, αυτό το omniscient, omnipotent ον. Με το πρόβλημα του κακού είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να πιστέψεις σε κάτι τέτοιο. Όχι το θεό του Σπινόζα ή του Einstein δλδ.

  14. #6749
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι συγγνώμη το παράβλεψα. εντάξει, δε λέει και κανένας "δεν υπάρχει ο γιαχβέ συγκεκριμένα, για άλλους το συζητάμε", αλλά από την άλλη πόσοι άθεοι πρήχτες υπάρχουν ας πούμε. στην ελλάδα μένουμε, όχι στο /r/atheist

  15. #6750
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    παρά ταύτα είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα χωρίς να έχουμε αποδείξει την ανυπαρξία τους.

    το κατα russel παράδειγμα είναι μία τσαγέρα στο διάστημα που είναι σε τροχιά στη ζώνη των μετεωριτών, τόσο μικρή που η τεχνολογία μας δεν μπορεί να εντοπίσει

    μάλιστα η τσαγέρα είναι πιθανότερο να υπάρχει, μια που τουλάχιστον είμαστε σίγουροι ότι στη γη υπάρχουν τσαγέρες


    το πόιντ είναι ότι μπορείς να πιστεύεις ότι υπάρχει η τσαγέρα άμα θες, δε θα σου πει κανείς τίποτα. αλλά το να βασίζεις την ηθική σου, τις καθημερινές σου αποφάσεις και το πώς κρίνεις τους ανθρώπους σύμφωνα με την ύπαρξη της τσαγέρας δεν είναι και το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο
    Last edited by rat_poison; 29-06-2014 at 14:15.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •