Page 14 of 25 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 196 to 210 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #196

    Default

    Δεν ξέρω, είναι πχ στη φύση του να γαμάει την παλάμη του;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #197
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    δρακε εισαι στα προθυρα του http://en.wikipedia.org/wiki/Jainism



    ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΣΑΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ
    Last edited by asimoulis; 13-12-2009 at 12:55.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #198
    μετάρσιο
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    πρώιμο απόβραδο
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν πχ κάποιος που πεθαίνει δωρίζει το σώμα του για πάσα χρήση και πιο συγκεκριμένα για βρώση απο ανθρώπους -γιατί έτσι γουσταρίζει, εδώ άλλοι θάβονται, καίγονται- κι εγώ παω και παίρνω το σώμα του και κάνω ένα τσιμπούσι με την παρέα μου, εσύ τι πρόβλημα έχεις;
    Απ'το Σατυρικόν του Πετρώνιου:

    "Όλοι εκείνοι που θα λάβουν ένα κληροδότημα στη διαθήκη μου, εξόν απ'τους απελεύθερούς μου, θα το πάρουν υπό τον απαράβατον όρο να κόψουν το κορμί μου σε κομματάκια και να τα φάνε δημόσια.
    Είναι έθνη, το ξέρουμε, όπου διατηρούν ακόμα ένα έθιμο, που ορίζει να τρώγονται οι νεκροί από τους συγγενείς τους, σε σημείο, που, συχνά , μαλώνουν τους αρρώστους, σα δεν προσέχουν και κάνουν άσκημο το κρέας τους. Γι 'αυτό θέλω να προειδοποιήσω τους φίλους μου, να μην αρνηθούν ό,τι τους ζητώ, και να βάλουν την ίδια όρεξη στο φάγωμα του κορμιού μου που βάζουν τώρα στις ευχές τους για το θάνατό μου."

    http://www.igibud.com/petron/satyr/satyr17.html

  4. #199
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Dragonlord γράφεις wall of texts (όχι μόνο εσύ) και απλά δυσκολεύομαι να τα διαβάζω , συμπερασματικά , εγώ που τρώω μοσχαράκι , χοιρινό, κοτόπουλο, κατσικάκια etc είμαι κανίβαλος ?

    Αν είμαι εγώ κανίβαλος , είναι και το λιοντάρι που τρώει την αντιλόπη? η φάλαινα που τρώει μικρές φώκιες? το φίδι που τρώει το ποντίκι?

    Σε γενικές γραμμές αν γουστάρεις να είσαι βέτζι γούστο σου και καπέλο σου , αλλά μην ξεχνάς ότι εσύ πας ενάντια στην φύση και όχι εγώ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #200

    Default

    Χμμμ δεν έχω σκοπό να κατηγορήσω κανέναν. Αλλά νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου εξισώνοντάς τον με λιοντάρια, φίδια και φάλαινες, υποτίθεται πως υπάρχουν πράγματα που μας διαχωρίζουν από τα ζώα. Αν θες πάντως να σου πω ότι είσαι εξίσου πολιτισμένος και μη-κανίβαλος με τα ζώα, τότε οκ, προφανώς δε θα διαφωνήσω.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #201
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    χμ...την εξισωση ανθρωπου με τα ζωα εσυ την εφκιασες πρωτος ομως

  7. #202
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Χμμμ δεν έχω σκοπό να κατηγορήσω κανέναν. Αλλά νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου εξισώνοντάς τον με λιοντάρια, φίδια και φάλαινες, υποτίθεται πως υπάρχουν πράγματα που μας διαχωρίζουν από τα ζώα. Αν θες πάντως να σου πω ότι είσαι εξίσου πολιτισμένος και μη-κανίβαλος με τα ζώα, τότε οκ, προφανώς δε θα διαφωνήσω.
    δεν με νοιάζει τι θα με πεις (με την έννοια δεν πληγώνομαι :πινκ , με έχουν πει απίστευτα πράγματα στην ζωή μου , η ερώτηση είναι πραγματική και χωρίς παγίδες , με θεωρείς κανίβαλο?

    ένα ναι ή ένα όχι με καλύπτει δεν με νοιάζει το γιατί .
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #203
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    θα μπει στο βιογραφικό σου;
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  9. #204
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Άσχετο, αλλά είναι μύθος ότι τα fridays δεν έχουν ωραίο μπιφτέκι.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #205
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    εδώ ο επιθετικός βετζιταριανισμός νικήθηκε εντός έδρας στο ιντιμίντια τι τύχη θα μπορούσε να έχει στο ER?
    Last edited by asimoulis; 13-12-2009 at 19:27.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #206
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    θα μπει στο βιογραφικό σου;
    σε απασχολεί τόσο πολύ ?
    Να σε βοηθήσω αν ειναι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #207

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    δεν με νοιάζει τι θα με πεις (με την έννοια δεν πληγώνομαι :πινκ , με έχουν πει απίστευτα πράγματα στην ζωή μου , η ερώτηση είναι πραγματική και χωρίς παγίδες , με θεωρείς κανίβαλο?

    ένα ναι ή ένα όχι με καλύπτει δεν με νοιάζει το γιατί .
    Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Μέχρι πριν ένα χρόνο έτρωγα κι εγώ κρέας, ενώ επίσης καταλαβαίνω και την υποκειμενικότητα του θέματος, οπότε δε θέλω να κολλήσω ταμπέλες σε οποιονδήποτε γι'αυτό το λόγο. Για μένα προσωπικά προφανώς είναι καλύτερο να μη σκοτώνονται ζώα χωρίς σοβαρό λόγο. Επίσης, και αυτό είναι όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό", βρίσκω λίγο κατάπτυστο το ότι, αν έπρεπε να σκοτώνετε μόνοι σας τα ζώα που τρώτε, οι περισσότεροι θα είχατε τύψεις και θα ζοριζόσασταν να το κάνετε, αλλά αφού την κάνει άλλος τη δουλειά, "ναι, βάλε διπλό ζαμπόν και μπέικον". Στρουθοκαμηλισμός λέγεται.
    (εδώ πετάγεται ο ικόνοκλαστ και μας ενημερώνει ότι δεν θα είχε πρόβλημα να τα σκοτώνει και κόβωντας την καρωτίδα τους με τα δόντια, οπότε ας δηλώσω από τώρα ότι αναφέρομαι στους υπόλοιπους)
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #208
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    δεν με νοιάζει τι θα με πεις (με την έννοια δεν πληγώνομαι :πινκ , με έχουν πει απίστευτα πράγματα στην ζωή μου , η ερώτηση είναι πραγματική και χωρίς παγίδες , με θεωρείς κανίβαλο?

    ένα ναι ή ένα όχι με καλύπτει δεν με νοιάζει το γιατί .
    Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Μέχρι πριν ένα χρόνο έτρωγα κι εγώ κρέας, ενώ επίσης καταλαβαίνω και την υποκειμενικότητα του θέματος, οπότε δε θέλω να κολλήσω ταμπέλες σε οποιονδήποτε γι'αυτό το λόγο. Για μένα προσωπικά προφανώς είναι καλύτερο να μη σκοτώνονται ζώα χωρίς σοβαρό λόγο. Επίσης, και αυτό είναι όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό", βρίσκω λίγο κατάπτυστο το ότι, αν έπρεπε να σκοτώνετε μόνοι σας τα ζώα που τρώτε, οι περισσότεροι θα είχατε τύψεις και θα ζοριζόσασταν να το κάνετε, αλλά αφού την κάνει άλλος τη δουλειά, "ναι, βάλε διπλό ζαμπόν και μπέικον". Στρουθοκαμηλισμός λέγεται.
    (εδώ πετάγεται ο ικόνοκλαστ και μας ενημερώνει ότι δεν θα είχε πρόβλημα να τα σκοτώνει και κόβωντας την καρωτίδα τους με τα δόντια, οπότε ας δηλώσω από τώρα ότι αναφέρομαι στους υπόλοιπους)
    Οκ με κάλυψες , αν θες όμως μπορώ να σου αντικρούσω την άποψη
    βρίσκω λίγο κατάπτυστο το ότι, αν έπρεπε να σκοτώνετε μόνοι σας τα ζώα που τρώτε, οι περισσότεροι θα είχατε τύψεις και θα ζοριζόσασταν να το κάνετε,
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #209

    Default

    αμέ, δώσε (και φυσικά συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, από 10 χρονών με ενοχλούσε το όλο πράγμα, απλώς έκανα τον κινέζο)
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #210
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    θα πω ότι το 99% των ανθρώπων στην Γη δεν έχουν "τα κότσια" να σφάξουν ένα αρνί, κατσίκι , κοτόπουλο , γουρουνάκι. (μαζί και εγώ έ!)
    Η διαφορά είναι ότι αυτό το ποσοστό αφορά όσους ζουν στα αστικά κέντρα. Που έχουν απομακρυνθεί από την πρωτογενή παραγωγή κρέατος.
    ΔΕΝ το κάνουν γιατί απλά δεν το έχουν συνδυάσει με την ανάγκη βρώσης. Πιο συγκεκριμένα δεν είναι ανάγκη να το κάνουν, το κάνει κάποιος άλλος.
    Αν ζούσαμε σε παλιότερες εποχές , ο μπαμπάς της οικογένειας (εντάξει η μαμά για τις αμαζόνες) θα πάει θα κυνηγήσει να "σκοτώσει" το θήραμα να ταΐσει την οικογένεια. Μετά θα πάρει τα παιδιά του, και θα τους μάθει την διαδικασία? Σωστά?

    Αυτό πιστεύω εν συντομία.
    Αν αύριο πρέπει να κυνηγήσουμε για να φάμε κρέας (όχι για την έξτρα διασκέδαση , αλλά ως πραγματική ανάγκη βρώσης) το ποσοστό που θα είναι σε θέση να το κάνει πιστεύω θα είναι μεγάλο.

    εντιτ: επιλεκτικά όμως σε νιώθω , δεν αντέχω να ακουμπήσω κουνέλι, λαγό , ορτύκια και λοιπά πουλάκια , και συγχρόνως κάνω κολοτούμπα και τρώω κοτόπουλο αρνί κατσίκι , etc.
    Last edited by KoiliaSamprela; 13-12-2009 at 20:22.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •