Page 15 of 18 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 263

Thread: Protaseis

  1. #211
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δε μπορείς να διαβάσεις pdf στο kindle!

  2. #212
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960
    Last edited by rat_poison; 23-02-2015 at 14:52.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #213
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ούτε εύκολο είναι, αφού τα περισσότερα pdf αρχεία είναι φωτογραφίες, και δε γίνεται να μετατραπούν σε σκέτο κείμενο για να διαβάζονται εύκολα στο kindle. Περνιούνται μεν στη συσκευή, αλλά παραμένουν φωτογραφίες, με αποτέλεσμα, λόγω της μικρής οθόνης, το κείμενο να είναι πάρα πολύ μικρό. Ζουμ για αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει. Υπάρχει κάποιος τρόπος για τα pdf που δεν είναι φωτογραφίες, αλλά μου είχε φανεί περίπλοκος, το αποτέλεσμα συνήθως ήταν σκατά, και δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    δε γίνεται να μετατραπούν σε σκέτο κείμενο για να διαβάζονται εύκολα στο kindle.

    Με το ABBYY FineReader, το οποίο χρησιμοποιώ εγώ, γίνεται με 4-5 κλικ.

  5. #215
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Έχει ασχοληθεί κανείς με το The King in Yellow του Robert W. Chambers; Πρόκειται για συλλογή δέκα διηγημάτων. Τα τέσσερα πρώτα συνδέονται με το φερώνυμο φανταστικό βιβλίο (Νεκρονομικόν anyone?). Τα υπόλοιπα έξι υστερούν στις διαστάσεις τρόμου, αλλά συνιστούν εξαιρετικά (και κατά τι πιο μακροσκελή) αφηγήματα, σε κάθε περίπτωση.

    http://en.wikipedia.org/wiki/The_King_in_Yellow

    Απαραίτητο ανάγνωσμα για όλους τους οπαδούς Borges και πάει λέγοντας.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #216
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το διάβασα πριν κανά χρόνο, καλό ήταν αλλά δε μπορώ να πω πως τρελάθηκα κιόλας.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #217
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Παρομοίως. Δεν τρελλάθηκα. Υποτίθεται ότι με αυτό το βιβλίο συνδέεται η πρώτη σεζόν True Detective.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #218
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μου κάνει εντύπωση που δεν σας έψησαν «άσχημα» τα "The Demoiselle d'Ys" και "The Street of the First Shell", παραδείγματος χάριν.

    Edit: Πράγματι, είχα διαβάσει κι εγώ για επιδράσεις που δέχθηκε το True Detective. Όμως οι «υποκουλτουριάρηδες» ίσως να θυμούνται και ένα review του έργου στη στήλη Pages in Black, που επιμελείτο ο M. W. Daoloth στο Metal Invader! Επίσης, να πούμε ότι μάλλον «τρώγεται» (προς το «κάνει ικανοποιητικά τη δουλειά της») η μετάφραση από τις εκδόσεις Αίολος. Και δεν είναι και τόσο απλό το αγγλικό κείμενο...
    Last edited by Ra Pariah; 26-02-2015 at 16:24.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #219

    Default

    Για πείτε, από Λάβκραφτ τι διαβάζω; Είμαι παντελώς άσχετος, δεν ασχολήθηκα ποτέ (και δεν έχω ιδέα αν αξίζει κι όλας ν' ασχοληθώ). Έπεσα σε διάφορα άρθρα για την παρτάρα του, εξού κι η περιέργεια.

  10. #220
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αν δε σε πειράζει που ήταν ρατσίσταρος του κερατά και ότι αυτό πού και πού φαίνεται στα γραπτά του (κάπου στο φόρουμ υπάρχουν αναλύσεις περί του θέματος), τότε διαβάζεις την περίεργη περίπτωση του τσαρλς ντέξτερ γουορντ, το colour in the sky, το κάλεσμα του κθούλου και τον τρόμο του Ντάνγουιτς.

    για πιο μυστηριακές ιστορίες και όχι τόσο υπερφυσικού τρόμου, κοίταξε την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης καντάθ και το behind the wall of sleep

    αν πρέπει να διαλέξεις ένα, διάλεξε τον ντέξτερ γουορντ, με διαφορά το πιο άρτιο (και μεγαλύτερο σε έκταση) από όλα όσα σου προτείνω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #221

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    αν δε σε πειράζει που ήταν ρατσίσταρος του κερατά και ότι αυτό πού και πού φαίνεται στα γραπτά του (κάπου στο φόρουμ υπάρχουν αναλύσεις περί του θέματος), τότε διαβάζεις την περίεργη περίπτωση του τσαρλς ντέξτερ γουορντ, το colour in the sky, το κάλεσμα του κθούλου και τον τρόμο του Ντάνγουιτς.

    για πιο μυστηριακές ιστορίες και όχι τόσο υπερφυσικού τρόμου, κοίταξε την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης καντάθ και το behind the wall of sleep

    αν πρέπει να διαλέξεις ένα, διάλεξε τον ντέξτερ γουορντ, με διαφορά το πιο άρτιο (και μεγαλύτερο σε έκταση) από όλα όσα σου προτείνω.

    Με πειράζει, αλλά και του παπάρα το Dunkelheit δεν μπορώ να μην τ' ακούω πού και πού...
    Ωραίος, Ρατ, θα τσεκάρω.

    (Κοιτάω κάποια συγκεκριμένη έκδοση; )

  12. #222
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Διάβασε από Αίολο, για να μην ξοδευτείς κιόλας. (Κατά την κοινή γνώμη, από Locus-7 οι μεταφράσεις είναι καλύτερες, αλλά δεν έχω γνώμη καθότι η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μεγάλη και προτίμησα τον Αίολο).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #223
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ό,τι είπε ο Ρα, από Αίολο οι εκδόσεις είναι σχετικά παλιές (αρχές 90ς) και παίζουν γύρω στο δεκάευρο σήμερα (άμα έχεις όρεξη να ψάξεις, σίγουρα θα βρίσκονται και φτηνότερα), οπότε κομπλέ είσαι.
    Απόφυγε κάτι εκδόσεις Ορόρα και γενικά πράματα που η φτήνια βγάζει μάτι, θα φας που θα φας στη μάπα "ανείπωτους τρόμους" και "ανομολόγητες φρίκες" με το κιλό, ας διαβάζεται το υπόλοιπο άνετα τουλάχιστον.

    Ντέξτερ Γουόρντ και Τρόμος του Ντάνγουιτς σίγουρα τα κορυφαία του, εγώ βάζω ψηλά και το Πράγμα που ψιθύριζε στο κατώφλι.
    Τώρα για το αν αξίζει να ασχοληθείς δεν έχω ιδέα, στα 17 μου που ασχολήθηκα πορώθηκα και άρχισα να μαζεύω μανιωδώς (και ήμαν και αρκετά αθώος μεταλλάκος να μην πάρω πρέφα το ρατσισμό). Δεν ξέρω τι πρώτη εντύπωση θα κάνει σε έναν τριαντάρη στα 10ς σήμερα, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
    Last edited by Leech; 12-04-2015 at 17:28.

  14. #224
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Νικο, απο λαβκραφτ θα σου προτεινα να διαβασεις τα βουνα της τρελας απο λοκους7 εκδοσεις (πανακριβος ο μπαλανος ομως, δεν στηριζω καθολου).

    αν σου αρεσει και συνεχισεις μπορεις να ασχοληθεις και με τον ντερλεθ, ωραιος συγγραφεας στο ιδιο υφος και φιλος του λαβκραφτ. καμια φορα τον ξεπερναει κιολας σε αυτο που ονομαζουμε μυθολογια κθουλου. ας πουμε το βιβλιο του το μονοπατι του κθουλου ειναι για μενα μακραν οτι πιο ατμοσφαρικο εχω διαβασει πανω στο θεμα.

    γενικα διαβαζω παρα πολυ λογοτεχνια του φανταστικου. αν θελετε πειτε λιγο πιο θεωρειτε καλυτερο βιβλιο σε αυτο το ειδος λογοτεχνιας. το βασιλιας στα κιτρινα σιγουρα ειναι αξιολογο, αλλα το house on the borderland ειναι αξεπεραστο, η ιστορια ειναι αλλου.

    τα θυμαστε τα βιβλια τσεπης ανθολογια επιστημονικης φαντασιας απο τις εκδοσεις ωρορα? χασιμο, ε?

  15. #225
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    τωρα διαβασα τις προηγουμενες σελιδες περι καζαντζακη. να ομολογησω οτι εχω αναθεωρησει λιγακι τις αποψεις μου. διαβασα και τον φτωχουλη του θεου.. δεν ξερω τι προσπαθει να κανει σε αυτο το βιβλιο. μου δημιουργησε μια αντιπαθεια.

    ωστοσο ο βραχοκηπος ειναι απο τα ομορφοτερα βιβλια που εχω διαβασει.

Similar Threads

  1. Protaseis gia ethniki
    By asimoulis in forum Athletics
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2004, 19:39
  2. Protaseis
    By Buddy Lackey in forum PC & Games
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2004, 14:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •