Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 115

Thread: Σώτη Τριανταφύλλου

  1. #46
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    ε δεν τοχω πρόχειρο.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  2. #47

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    δώσε ποσοστά.
    95%

  3. #48

    Default

    Ό,τι λέει η βάις μωρέ, λες και η πολιτιστική κληρονομιά της αυτή θα είναι, θα θυμόμαστε σώτη σε τριάντα χρόνια και θα λέμε α αυτή που είχε πει ότι δεν ξέρει αν υπάρχουν μεγάλα αριστουργήματα της αμερικάνικης λογοτεχνίας και είχε γράψει κι εκείνο το άρθρο για τον Πάγκαλο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #49

    Default

    Ε και; Κάποιον θα χαρακτήριζαν "μεγαλύτερο Έλληνα συγγραφέα" και όποιος κι αν ήταν αυτός σε κάποιους θα φαινόταν αστείο. Δε λέω ότι είναι, δε με νοιάζουν βασικά ιδιαίτερα τέτοιοι τίτλοι, πάντως προσωπικά δε με έχει ψήσει άλλος σύγχρονος έλληνας συγγραφέας να διαβάσω καμιά δεκαριά βιβλία του και αυτό μπορεί να λέει κάτι, μπορεί και όχι. Δεν είχα ιδέα περί χάιπ πάντως, ευτυχώς έμαθα ότι έχει γίνει λίγο μούρη αφού διάβασα αρκετά βιβλία της και την αγάπησα, γιατί μπορεί κι εγώ να ήμουν πιο κριτικός απέναντί της αν είχα διαβάσει περί μεγαλύτερης ελληνίδος συγγραφέως, φάση χα για να δούμε τι σκατά είναι κι αυτή, να δεις που θα είναι για τον πούτσο και θα την αποθεώνουν. Κάνω πάντως την ευχάριστη ανακάλυψη ότι μάλλον τα ξεπερνάω σιγά σιγά αυτά και χαίρομαι για μένα, κάντε το κι εσείς για να χαίρεστε κι εσείς για σας.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #50

    Default

    Μόλις τέλειωσα τον Υπόγειο Ουρανό, από τα καλύτερά της.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #51
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by afroleft View Post
    Quote Originally Posted by cavity
    Quote Originally Posted by afroleft
    Έχω διαβάσει το Εργοστάσιο Των Μολυβιών και τη μετάφρασή της στο High Fidelity. Από αυτά προτίμησε ασυζητητί το δεύτερο, είναι η μόνη μετάφραση σε βιβλίο του Χόρνμπυ που αντέχεται (. . . καλά καλά σκάω. . .) . Και το Εργοστάσιο όμως δεν ήταν άσχημο αλλά και τπτ τρομερό πια πιστεύω, απλά διαβαζόταν ευχάριστα. Ναι, το σπρώξιμο από την Άθενς Βόις και τους ομοίους της χτυπάει άσχημα στο μάτι αλλά από την άλλη, γιατί να διαβάζεις Άθενς Βόις και τους ομοίους της για να σε πειράξει; Παρόλα αυτά, ψήθηκα τώρα να διαβάσω το "αρκετά γυναικείο βιβλίο" που ενθουσίασε τον Πίτσφορκ οπότε θα το αναζητήσω στη δανειστική, είχα ήδη παρατηρήσει ότι έχει 4-5 βιβλία της.
    δανειστική?!

    . . .
    ye, Δημοτική Βιβλιοθήκη Πειραιά. Δε χρειάζεται προφανώς να είσαι δημότης Πειραιά (όπως για κάποιο χαζό λόγο συμβαίνει με άλλες δημοτικές βιβλιοθήκες), απλά μια ταυτότητα. Οι τύποι είναι συμπαθείς, δε στραβομουτσουνιάζουν αν το αργήσεις το βιβλίο μια-δυο μέρες (δεν έχει τύχει κιόλας να το καθυστερήσω περισσότερο), και όσες φορές έχω πάει πάντα βρήκα κάτι να πάρω. Βέβαια δεν έχουν και καμία τρομερή ποικιλία αλλά πχ της Σώτης όπως είπα πριν είχαν 4-5 βιβλία της, του Χρηστίδη σχεδόν όλα ξερωγω. Γενικά πρόκειται για μια πολύ καλή φάση και επί τη ευκαιρία αν κανένας άλλος έχει να μοιραστεί παρόμοιες ιστορίες περί δανειστικών βιβλιοθηκών ας γεννήσει ένα τόπικ για να ενημερωθούμε και οι υπόλοιποι πως θα είναι δυνατό να διαβάσουμε περισσότερα βιβλία και να γίνομε καλύτεροι αθρώποι.
    Μόνο κωλοΑθηναίοι περικαλώ πολύ, μη σπαταλάμε την ώρα μας με τους υπόλοιποι.
    Ποσες μερες το δανεισμα απο πειραια?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  7. #52
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    δυο βδομάδες κοπελιά!
    και αν δε σου φτάνουν, τους παίρνεις ένα τηλεφωνάκι και σου δώνουν μια παράταση για άλλες δυο βδομάδες αν θυμάμαι καλά.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  8. #53
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    piga graftika molis! ontws eugenestatoi!
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  9. #54
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ε και; Κάποιον θα χαρακτήριζαν "μεγαλύτερο Έλληνα συγγραφέα" και όποιος κι αν ήταν αυτός σε κάποιους θα φαινόταν αστείο.
    Κυρίως επειδή δεν υπάρχουν μεγάλοι έλληνες συγγραφείς αυτό.
    After the Triumph of Your Birth.

  10. #55

    Default

    Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρχει κάποιος που είναι "ο μεγαλύτερος" ανάμεσα στους "μικρούς", συγκριτικό είναι. Για όποιον θεωρεί ότι έχει νόημα δηλαδή μια τέτοια σύγκριση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #56
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    εεεε, συμφωνώ, περισσότερο αστείο με το "μικρά και μεγάλα αριστουργήματα της αμερικάνικης λογοτεχνίας" ήταν.
    After the Triumph of Your Birth.

  12. #57

    Default

    Όχι αστεία σε μένα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #58
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    εσύ ΣΚΑΣΕ.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  14. #59

    Default

    Αυτό που σου άκουσες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #60
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    καλά άμα δε θέλετε αστειάκια πηγαίντε να τα βρείτε με τα γκρουπούσκουλα στο πόλιτικς!!
    After the Triumph of Your Birth.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •