Page 83 of 100 FirstFirst ... 3373818283848593 ... LastLast
Results 1,231 to 1,245 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1231
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχω υπάρξει 25 και 15 ακριβώς με τα ίδια κιλά. φορούσα 3 νούμερα μεγαλύτερο παντελόνι στην πρώτη περίπτωση.
    Rock or Nothing

  2. #1232
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Αν ειναι κομπλε αυτο πρεπει να μαι γυρω στο 20 (ισως λιγο πιο κατω) Αλλα ειμαι σταθερα ετσι σχεδον οσο με θυμαμαι, διαφορες εχω δει μονο να εχω παρει σε ωμους φτερα, τετοια πραματα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #1233
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Το 3-4% δεν είναι απλά λίπος ε, είναι και διουρητικά, και χωρίς νερό για μια μέρα για να φανούν τα πάντα. Το ξέρω απο φίλο μποντιμπιλντερά απο πρώτο χέρι. Μην τα παίρνετε τις μετρητοίς κάτι τέτοια.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #1234
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μόνο τη μέρα του "αγώνα" (επίδειξης) πιάνεται αυτό το ποσοστό. εννοείται.
    Rock or Nothing

  5. #1235
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    είμαι στο 25%. Αλλά καλό είναι να μην συνεχίσω την κατηφόρα..ειδικά μετά το πσκ στην Φινλανδια που τα είδα μπαστούνια σε κάτι σκαρφαλώματα σε δεντροδιαδρομές για φυσιολάτρες...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #1236
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Παλαιότερα ισχύει οτι έπιναν ελάχιστα νερό τελευταιες μέρες και καθόλου την ίδια, έβρεχαν με βαμβάκι τα χείλη κτλ. Γι αυτό είχαν και λιποθυμίες κάποιες φορές.
    Απ' ό,τι ξέρω, τώρα δεν κάνουν κάτι τέτοιο.
    Να 'ναι καλά το Lasix

  7. #1237
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #1238
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Η απώλεια βάρους περνάει κατά 80% (μπορεί και 100% στα πρωταρχικά στάδια) από τη διατροφή και πολύ λιγότερο από την άθληση/δραστηριότητα. Απλώς δεν πρέπει να παρερμηνεύουμε την έννοια της απώλειας βάρους με αυτή της καύσης θερμίδων και κυρίως λίπους. Το δεύτερο, σαφώς επιτυγχάνεται και αποκλειστικά με διατροφή, αλλά οπωσδήποτε μπορεί να βοηθηθεί τα μέγιστα από την έντονη αεροβική δραστηριότητα.

    Προφανέστατα καλό είναι να έχει επιτέλους ο αθλούμενος στο μυαλό του ότι πρωτίστως το κάνει για να είναι συνολικά υγιής (σωματικά και πνευματικά) και έπειτα για όλους τους υπόλοιπους λόγους, ένας εκ των οποίων μπορεί να είναι η απώλεια βάρους.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #1239
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εδώ τα λέμε και τα ξαναλέμε ότι πρωτίστως είναι θέμα διατροφής. βέβαια, το συγκεκριμένο άρθρο έχει κάποια λαθάκια στη λογική τα οποία μπορεί να μπερδέψουν κάποιο μη σχετικό. θα μπορούσα να το σχολιάζω για ώρα, αλλά παίζει πήξιμο. αν βρω χρόνο θα ασχοληθώ.
    Rock or Nothing

  10. #1240
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το αρθράκι όπως προαναφέρθηκε τα λέει αρκετά καλά. ό,τι αναφέρει μέσα, ισχύει σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε σήμερα. συνεχίζει όμως να κάνει κάποιες υπεραπλουστεύσεις ή να τονίζει τα σημεία που θέλει ο αρθρογράφος να τονιστούν, παραβλέποντας άλλες παραμέτρους. παραμένει, λοιπόν, το τυπικό "δημοσιογραφικό" άρθρο, που θα οδηγήσει τον - άπειρο με το θέμα - αναγνώστη, στα συμπεράσματα που θέλει ο συγγραφέας να βγουν. Οι ενστάσεις μου:

    - μιλάει για "απώλεια βάρους", ενώ θα έπρεπε να μιλάει για "απώλεια περιττού λίπους".
    είναι μια παρανόηση που κάνει η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. καταρχήν, ποιος είπε ότι η απώλεια βάρους είναι καλή? απώλεια βάρους μπορώ να έχω και αν κάψω τη μυϊκή μάζα μου. δηλαδή, αν κάποιος κόψει το πόδι του και μετά είναι ελαφρύτερος, έκανε κάποιο καλό στον εαυτό του? το ίδιο πράγμα είναι και οι μυς. είναι κάτι (πολυδιάστατα) χρήσιμο για τον οργανισμό. όπως και το λίπος μέχρι ένα σημείο είναι πολύ χρήσιμο για τον οργανισμό. <17% για τους άνδρες και <27% για τις γυναίκες είναι μια χαρά από άποψη υγείας. κι όμως ξέρω πολλούς αδύνατους που έχουν ποσοστά αρκετά πάνω από αυτά. οπότε πρέπει να μιλάμε για "απώλεια περιττού λίπους", ωστέ ο καθένας που ενδιαφέρεται να βελτιώσει την υγεία του να ξέρει ακριβώς ποιος είναι ο στόχος του.

    - υπερτονίζει τις προσαρμογές του οργανισμού στην προπόνηση, αλλά όχι και στη μείωση της λήψης θερμίδων.
    ισχύει ότι οι προπονήσεις (ειδικά όταν φτάνουν στο βαθμό της υπερβολής) προκαλούν ένα σοκ στον οργανισμό με αποτέλεσμα να κατεβάζει το βασικό μεταβολισμό του, οπότε να μην καίει ανάλογα με την ποσότητα προπόνησης. εκτός του ότι υπάρχουν τεχνικές για να αποφύγει κανείς αυτές τις κακοτοπιές, ο αρθρογράφος ξεχνάει να αναφέρει και ότι η ξαφνική μείωση της λήψης θερμίδων έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

    - υποτιμάει τα ποσοστά των καύσεων που πετυχαίνεις μέσω άσκησης και το πόσο μπορεί κανείς να επηρεάσει το βασικό μεταβολισμό του.
    δεν εννοώ ότι τα υποτιμάει από άποψη αριθμών. κάθε άλλο, μια χαρά τα λέει αριθμητικά. υποτιμάει όμως τη συμβολή τους. π.χ. λέει ότι η δραστηριότητα επηρεάζει ΜΟΝΟ το 10-30% των καθημερινών μας καύσεων. αν υποθέσουμε ότι μπορούμε να ανεβάσουμε κατά 10% τις καύσεις μας ανά ημέρα, για έναν άνδρα π.χ. (βασικός μεταβολισμός περίπου 2000 θερμίδες/ημέρα) μιλάμε για έξτρα 200 θερμίδες/ημέρα. αν με μεταβολική προπόνηση πετύχεις άλλο ένα 10% αύξηση του βασικού μεταβολισμού μιλάμε για άλλες 200. (αυτά τα δύο που λέω μπορεί να τα πετύχει εύκολα ένας ερασιτέχνης αθλούμενος μέσου επιπέδου με μια 30-45λεπτη προπόνηση). αυτά τα ποσά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα, παρόλο που μπορούν να εξανεμιστούν κάνοντας κακές διατροφικές επιλογές. αύξηση του μεταβολισμού όμως πολύ δύσκολα θα πετύχει κανείς με δραστική μείωση των θερμίδων.

    τεσπα, πέρασε η ώρα και την κάνω από το γραφείο. όλα αυτά είναι θέματα που μπορούν να αναλύονται για ώρες και δεν είναι τόσο απλά. το σίγουρο για για 'μένα είναι ότι για το περιττό λίπος φταίνε πρωτίστως οι κακές διατροφικές επιλογές και ότι για να μπει κάποιος στη διαδικασία να χάσει το περιττό λίπος σίγουρα δεν αρκεί η γυμναστική, αλλά ούτε και η διατροφή από μόνη της. αυτή η φάση είναι πρώτα ψυχολογική και πρέπει κανείς να τα βρει με τον εαυτό του και να το πάρει απόφαση ότι για να πετύχει κάτι τέτοιο, η ζωή του σίγουρα ποτέ δεν θα μπορεί να είναι ίδια με αυτή που έκανε ως τώρα. να ζυγίσει το τίμημα και τις επιθυμείες του και ύστερα να θέσει τους στόχους και τις ενέργειες που πρέπει να κάνει για να τους πετύχει.
    Rock or Nothing

  11. #1241
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Κανα tip για stretch να κανουμε κανα ανοιγμα γιατι ειμαστε κι εμεις οι κουτσουροι που δεν φτανουμε ουτε το πατωμα με τεντωμενα ποδια;;;;
    Περαν τον βασικων εννοω.

    Πχ εγω βρηκα οτι με βοηθαει το τεντωμα γαμπας σε τοιχο (κανεις γωνια και τεντωνεις). Εννοω πιο γρηγορη αποκτηση ελαστικοτητας. Discuss
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  12. #1242

    Default

    έχεις κάποια προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή/μυική ομάδα??

    επίσης, πες και πόσο χαρντκορ καταστάσεις θες?
    Last edited by lady_of_winter; 28-11-2017 at 20:27.

  13. #1243
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Φαση ειμαι κουτσουρο και θελω να ξεκουτσουρεψω. Δε πιανω πατωμα με τεντωμενα ποδια. Δεν με ενδιαφερει να κανω σπαγκατα κλπ, τουλαχιστον οχι ακομα
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #1244
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Φαση ειμαι κουτσουρο και θελω να ξεκουτσουρεψω. Δε πιανω πατωμα με τεντωμενα ποδια. Δεν με ενδιαφερει να κανω σπαγκατα κλπ, τουλαχιστον οχι ακομα






    Last edited by VidnaObmana; 29-11-2017 at 10:39.
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #1245
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Φαση ειμαι κουτσουρο και θελω να ξεκουτσουρεψω. Δε πιανω πατωμα με τεντωμενα ποδια. Δεν με ενδιαφερει να κανω σπαγκατα κλπ, τουλαχιστον οχι ακομα
    για στρετσινγκ, lady of winter νομίζω είναι η κατεξοχήν ειδικός
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •