Page 58 of 128 FirstFirst ... 848565758596068108 ... LastLast
Results 856 to 870 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #856
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Παιδεία

    Βασικά δεν πρόκειται ποτέ κάποιος σοβαρός επιχειρηματίας στην Ελλάδα να ανοίξει ιδιωτικό κερδοσκοπικό πανεπιστήμιο Τι το κουράζετε πλέον; Η διαμάχη είναι στην ουσία στην αναγνώριση των πτυχίων από την αγορά. Και έχουμε πει ότι η αγορά κοιτάει το πτυχίο σου μόνο και μόνο για να δει τι υποχρεούνται να σε πληρώσει... και άμα της κάνεις, σου πετάει και λίγα ακόμα ψίχουλα για να νομίζεις ότι είσαι κάποιος. Ξεκολλάααααατε ρεεεεε

  2. #857
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Παιδεία

    Δεγγιαλ, δεν μου εξήγησες που8ενά με σαφή τρόπο τι ακριβώς διαφοροποιεί ένα μη κερδοσκοπικό πανεπιστήμιο. Γνωρίζεις κι εσύ ότι το κέρδος απο τα μεγάλα αμερικανικά πανεπιστήμια είναι εξασφαλισμένο γιατί δια8έτουν εξαιρετικά υψηλές χορηγίες και ιδιωτικά κονδύλια για ερευνητικά προγράμματα. Ταυτόχρονα έχουν εξασφαλισμένους εισακτέους που πληρώνουν εξαιρετικά υψηλά δίδακτρα, λόγω της ιστορικής τους 8έσης και τους κύρους τους. Ένα πανεπιστημιο σαν το Yale ή το Harvard δεν φτιάχτηκε το 2008 για να συζητάμε για το κατα πόσο οι ιδρυτές του το 8έλουν κερδοσκοπικό ή όχι. Είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις που υπάρχουν πολύ πριν η αγορά αποκτήσει τη μορφή που έχει σήμερα, πολύ πριν η έρευνα αποκτήσει τη μορφή που έχει σήμερα, πολύ πριν υπάρξει συζήτηση καν αν στην ελλάδα χρειαζόμαστε ιδιωτικά πανεπιστήμια, πολύ πριν παίξει η ηλί8ια έννοια "μη κερδοσκοπικό".

    Άρα by default, η συζήτηση για το τι συμβαίνει στην ελλάδα δεν μπορεί να είναι η ίδια με αυτή που αφορά τις ΗΠΑ ή την ή την Αγγλία ή την Αυστραλία όπως λες. Απο εκεί και πέρα όλοι γνωρίζουν τι συμβαίνει, τα είπε και ο Phoebus μόλις (όχι ότι είναι 8έμα σοβαρού επιχειρηματία ή όχι βέβαια).

  3. #858
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Παιδεία

    Να χαρώ εγώ αλληλέγγυους φοιτητές που έχουν διάθεση να υποστηρίξουν τους ΤΕΙτζήδες ώστε να ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ η εξίσωση πτυχίων με τα ΚΕΣ, ΙΕΚ κτλ!

  4. #859
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Παιδεία

    Δε ξέρω αν ειρωνεύεσαι αλλά εμείς ως γνωστόν λέμε

    ΟΥΤΕ ΤΕΙ! -----------------> ΟΥΤΕ ΑΕΙ!
    ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ... ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ!

  5. #860
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Παιδεία

    ωπα!

    πέτυχα πριν μερικές μέρες σε φόρουμ του πανεπιστημίου Αιγαίου την ατάκα "τέρμα στα δωρεάν συγγράματα ωστέ να μη φορτωνόμαστε βιβλία που δεν μας χρειάζονται για τους σκοπούς του μαθήματος".

    Γέλασα για λίγο.
    Μετά συνειδητοποίησα ότι δεν είναι ένας και δυο οι ηλίθιοι.

    this is radio freedom.

  6. #861
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default Re: Παιδεία

    Γενικα η εννοια του κερδους ειναι ευρυτερη απ'οσο φαινεται. Κερδος δεν ειναι μονο να σφιξεις 10 γροσα στην τσεπη σου. Κερδος για τον επιχειρηματια ιδιωτη που τσονταρει καποια λεφτα στο πανεπιστημιο ειναι και να κατευθυνεται η ερευνα προς γιγαντωση των επιχειρησεων του. Κερδος ειναι και να παραγει εργαζομενους για τις επιχειρησεις του που μαθαινουν αυτα που χρειαζεται να μαθουν για να ειναι καλοι υπαλληλοι. Κερδος ειναι ακομα-εδω οι απολιτικοι θα κανουν πολλα λολς και θα με πουνε γραφικο-και το να νεκρωνεις τον φοιτητικο συνδικαλισμο μεσα στο ιδιωτικο πανεπιστημιο σου, οπως και προφανως θα γινει, και οι φοιτητες να βγαινουν προβατακια ή κνιτες.
    Are you suggesting coconuts migrate?

  7. #862
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Δε ξέρω αν ειρωνεύεσαι αλλά εμείς ως γνωστόν λέμε

    ΟΥΤΕ ΤΕΙ! -----------------> ΟΥΤΕ ΑΕΙ!
    ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ... ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ!

    Ναι ΟΚ ΟΚ. Το πρόβλημα όμως καταλαβαίνεις ότι δεν είναι η εκπαίδευση αλλά οι αποδοχές μετέπειτα ειδικά εκεί που το κράτος απαιτεί τυπικά προσόντα (πολ/μηχ, μηχ/μηχ, ηλ/μηχ και γενικώς */μηχ); Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί μηχανικοί που τα κεκτημένα τους θα γούσταραν να τα καρπωθούν και άλλοι... Πόσο μάλλον να βάλουν ξένοι χέρι στα ταμεία τους

    Είναι η ελληνική κοινωνία έτοιμη για κάτι τόσο προοδευτικό, πείτε μου αλήθειαααα.

    Εγώ πιστεύω πως όχι.

  8. #863
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: Παιδεία

    έντιτ και τέτοια.

  9. #864
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί μηχανικοί που τα κεκτημένα τους θα γούσταραν να τα καρπωθούν και άλλοι... Πόσο μάλλον να βάλουν ξένοι χέρι στα ταμεία τους
    εδώ δεν μπορέσαμε να τους βάλουμε χέρι εμείς θα τους βάλουν τα ΚΕΣ?

    οι πληροφορικάριοι π.χ. είναι κλάδος που θα πληγεί από την εξίσωση των πτυχίων αλλά δεν το βλέπω συντεχνιακά...
    αντίθετα βλέπω ότι προσπαθούν με κάθε τρόπο να ξεπαστρέψουν το γαμημένο δημόσιο και καλά δωρεάν πανεπιστήμιο...




    Quote Originally Posted by VirusXI
    πρέπει να αποκομματοποιηθεί η παιδεία επιτέλους
    στη γιορτή του πολυτεχνείου σε κρατούσαν οι γονείς σου σπίτι?




    και κάτι για να χαλαρώσουμε...
    http://athens.indymedia.org/front.ph...icle_id=875471
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #865
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Παιδεία

    Συνάδελφε ασιμούλι, στον κλάδο μας το χαρτί που θα πάρεις μετράει μόνο για το δημόσιο, στον πραγματικό κοσμο μετράνε οι γνώσεις σου και η εμπειρία
    [/URL]

  11. #866
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Re: Παιδεία

    αυτό να το πεις σε καποιον που σπουδάζει με κάποιες δεκάδες χιλιάδες δολλάρια πληροφορική στην καλιφόρνια...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #867
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Παιδεία

    δεν σε πιάνω
    [/URL]

  13. #868
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Re: Παιδεία

    σόρρυ που δεν σε απαντάω θέλω να γράψω ένα μεγάλο ποστ αλλά επειδή γραφω πολυμέσα σε μια ώρα δεν μπορώ ίσως το βράδυ...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #869
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    "Έρευνα" του Τσίμα για την παιδεία.

    μέρος 1ο
    μέρος 2ο
    μέρος 3ο
    μέρος 4ο
    μέρος 5ο

    στο πρώτο μισό συγκρίνει το φιλανδικό με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, στο δεύτερο κάνει μια αναδρομή στις εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις του '78, '91, '98, '06 με συνεντεύξεις από τους αντίστοιχους υπουργούς παιδείας.

    ντισκάς.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  15. #870
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •