Page 19 of 75 FirstFirst ... 917181920212969 ... LastLast
Results 271 to 285 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #271
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εντελώς, είκοσι στους δέκα είναι πανίβλακες ας πούμε, καλός λόγος;

    Μπα, πέρα απ' την πλάκα (που ισχύει το από πάνω λίγο πολύ) πάρε μια (εναλλακτική, δε λέω) κοινωνία του θεάματος, πάρε λαιφστάιλ, πάρε ψεύτικες κοινωνικές σχέσεις, πάρε πολιτική σχιζοφρένεια από κοκκινοφασίστες μέχρι τρελούς και ηλίθιους, δε θέλει πολύ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #272
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Πάρε
    It is known.

  3. #273
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Σου σκίζω τη μάνα στα τέσσερα παλιομαλάκα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #274
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Θα με ενοχλήσει mono an symbei kati ousiastiko.
    Κατά τα άλλα πήρες αυτό που έπρεπε να πάρεις. Αν και το ξύλο δε θυμάμαι να το έχω ξαναδεί σαν "πολιτική σχιζοφρένεια".
    It is known.

  5. #275

    Default

    Λογικό είναι αυτό που λέει ο Ντάιθορ. Οι πολιτικές ιδέες δεν είναι πλατωνικές απολυτότητες για να στέκονται ως μεγάλες αλήθειες, έχουν ως σκοπό να υπηρετήσουν το ανθρώπινο είδος. Όταν το ανθρώπινο είδος δεν θέλει ή δε χρησιμοποιεί σωστά ή αποτυγχαίνει χρησιμοποιώντας αυτές τις ιδέες, δεν νομίζω πως είναι και τόσο λογικό να τα ρίχνεις στον ίδιο. Δεν μου ακούγεται λογικό το "είναι μια καταπληκτική ιδέα, αλλά αποτυγχαίνει λόγω της ατολμίας και λόγω της χαζομάρας και λόγω του φόβου". Αντίθετα, είναι πασιφανές ότι για αυτούς οι οποίοι χαρακτηρίζονται ας πούμε από τους αναρχικούς εώς άτολμοι και χαζοί και φοβισμένοι θα χρησιμέψει ένα πολιτικό σύστημα το οποίο θα βασίζεται στα χαρακτηριστικά τους αυτά, βλέπε.. Γι΄αυτό και η πολιτική δεν είναι ένα αντικειμενικό πράγμα το οποίο όλοι όταν ξυπνήσουν θα το δουν όπως είναι και θα πάνε μαζί με ΕΜΑΣ τους σωστούς, δεν είναι μια πάλη μεταξύ ιδεών αφηρημένων, είναι μία πάλη ανάμεσα σε ανθρώπους, ανάμεσα σε έξυπνους και χαζούς, ανάμεσα σε τολμηρούς και άτολμους, ανάμεσα σε καριόληδες και ψυχούλες. Και μου φαίνεται ότι για να κάνεις τους υπόλοιπους να συμφωνήσουν με σένα πρέπει να τους αλλάξεις, η αυτοί πρέπει να αλλάξουν.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #276
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Πάντως το να θέτεις την κατώτερη νοημοσύνη σαν αίτιο της μη οικειοποίησης πολιτικών θέσεων και αντιλήψεων δείχνει τη δική σου κατώτερη νοημοσύνη και απολυτότητα. Υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες κάτω από τις οποίες διαμορφώνεται η σημερινή ιδιοσυγκρασία στον αναρχικό χώρο, ο οποίος ακόμη δεν μπορεί να ξεφύγει από τις αντιφάσεις του και τις ευρείες κοινωνικές αντιλήψεις/πρότυπα, που όσο κι αν τις πολεμεί, στην πραγματικότητα τις έχει μέσα του και τις διαιωνίζει. Κι αυτό με μια εντελώς πρόχειρη ανάλυση οφείλεται στην πραγματικά ανεπαρκή αντιθέσμιση και οργάνωση που υπάρχει στο κίνημα. Όταν οι ίδιες εσφαλμένες αντιλήψεις και πρακτικές ανακυκλώνονται, λογικό είναι να διαιωνίζονται και οι συνθήκες που προκύπτουν.

    Το να λέει ο κάθε dythor ότι δεν είναι αναρχικός λόγω των "μπάχαλων" κλπ, δείχνει πως ο ίδιος είναι δέσμιος του lifestyle που κατακρίνει, καθώς η αντίληψη που θα έπρεπε να έχει αντικαθιστάται από έναν φαινομενικό κονφορμισμό (που διακατέχει όλη την κοινωνία άλλωστε). Με λίγα λόγια, αν πίστευες στην αναρχία φίλε μου θα αγωνιζόσουν γι' αυτή με τον τρόπο σου και με τα μέσα που επιθυμείς, δε θα καθόσουν να κλαψομουνίζεις στο er και τα σπιρτόκουτα. Υπάρχουν πολλοί αναρχικοί που δρουν για τα πιστεύω τους μακρυά από τον λεγόμενο "χώρο" και τα καταφέρνουν περίφημα, άλλοι, δε, κάνουν επιλεκτικές συνεργασίες ανάλογα με την θεωρητική "συγγένεια". Αλλά εσύ τι συνεργασία να κάνεις όταν δεν έχεις τη στειχειώδη αντίληψη που χρειάζεται. Κατα τ' άλλα, μέτρα πόσες φορές αναφέρεις τις λέξεις "βλάκας/ηλίθιος/πανίβλακας" και αξιολόγησε μόνος σου τα επιχειρήματά σου.

  7. #277

    Default

    Θερμή παράκληση προς τους γράφοντες….περιορίστε τη χρήση του όρου “κοινωνία του θεάματος” (μόνο η coca-cola πάει με όλα)!

  8. #278
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    άντε γαμήσου ετερόνομε βλάκα.

  9. #279

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    άντε γαμήσου ετερόνομε βλάκα.
    Εγώ είμαι ο ετερόνομος βλάκας…εαν ναι , ευχαριστώ!

  10. #280

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Πάντως το να θέτεις την κατώτερη νοημοσύνη σαν αίτιο της μη οικειοποίησης πολιτικών θέσεων και αντιλήψεων δείχνει τη δική σου κατώτερη νοημοσύνη και απολυτότητα. Υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες κάτω από τις οποίες διαμορφώνεται η σημερινή ιδιοσυγκρασία στον αναρχικό χώρο, ο οποίος ακόμη δεν μπορεί να ξεφύγει από τις αντιφάσεις του και τις ευρείες κοινωνικές αντιλήψεις/πρότυπα, που όσο κι αν τις πολεμεί, στην πραγματικότητα τις έχει μέσα του και τις διαιωνίζει. Κι αυτό με μια εντελώς πρόχειρη ανάλυση οφείλεται στην πραγματικά ανεπαρκή αντιθέσμιση και οργάνωση που υπάρχει στο κίνημα. Όταν οι ίδιες εσφαλμένες αντιλήψεις και πρακτικές ανακυκλώνονται, λογικό είναι να διαιωνίζονται και οι συνθήκες που προκύπτουν.

    Το να λέει ο κάθε dythor ότι δεν είναι αναρχικός λόγω των "μπάχαλων" κλπ, δείχνει πως ο ίδιος είναι δέσμιος του lifestyle που κατακρίνει, καθώς η αντίληψη που θα έπρεπε να έχει αντικαθιστάται από έναν φαινομενικό κονφορμισμό (που διακατέχει όλη την κοινωνία άλλωστε). Με λίγα λόγια, αν πίστευες στην αναρχία φίλε μου θα αγωνιζόσουν γι' αυτή με τον τρόπο σου και με τα μέσα που επιθυμείς, δε θα καθόσουν να κλαψομουνίζεις στο er και τα σπιρτόκουτα. Υπάρχουν πολλοί αναρχικοί που δρουν για τα πιστεύω τους μακρυά από τον λεγόμενο "χώρο" και τα καταφέρνουν περίφημα, άλλοι, δε, κάνουν επιλεκτικές συνεργασίες ανάλογα με την θεωρητική "συγγένεια". Αλλά εσύ τι συνεργασία να κάνεις όταν δεν έχεις τη στειχειώδη αντίληψη που χρειάζεται. Κατα τ' άλλα, μέτρα πόσες φορές αναφέρεις τις λέξεις "βλάκας/ηλίθιος/πανίβλακας" και αξιολόγησε μόνος σου τα επιχειρήματά σου.
    10/10 ακριβώς...

  11. #281
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    ειδε κανεις στη τηλεοραση εναν που πηγε στο greek idol και ελεγε κατι μαλακιες μπροστα απ τη βουλη περι του θεματος?

  12. #282
    Junior Member astrix's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    19

    Default

    εδω δειτε τι εστι "αναρχοφλωρε" χωρος και αφηστε τις παπατζες που αμολανε εδω περα 10 βιβλιοφαγοι θεωριτικοι του μαρξ


    Ο Κουνταρδας λοιπoν εδωσε συνεντευξη στην εκπομπή «Ανοιχτή Γραμμή» (Life 92.,1 fm) και στον Πάνο Παπαδόπουλο και είπε αρκετα ενδιαφέροντα πράγματα σχετικα με τον αντιεξουσιαστικο χωρο, τα ατομα και οι παραταξεις που τους υποκινουν κτλ

    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΝΤΑΡΔΑΣ:

    Προδόθηκα από τον περιβόητο αντιεξουσιαστικό χώρο...

    «Λυπάμαι για τους αγνούς πιτσιρικάδες που έρχονται σε αυτό το χώρο.»

    Έχω να πω ότι ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΟΥ δεν θα ήταν κι ούτε πρόκειται να υπάρξει η ζωή κάποιων άλλων ψευτομαφιόζων , ψευτοαναρχικών και ψευτοτρομοκρατών. Όλοι αυτοί είναι ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ ΞΕΝΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣΟΝΩΝ»

    «Ένα έχω να πω χωρίς υπεκφυγές, ότι μάγισσες , νεράιδες , ξωτικά και χίλια δυο άλλα πλασματάκια, βρυκόλακες του δημιουργού μπορεί να κρύβουνε μυστήρια αλλά ωχριούν απέναντι στην μπόχα, την προδοσία και το δηλητήριο που στάζει ο αντιεξουσιαστικός χώρος!!!»

    Αγωνίστηκα για κάποιες ιδεολογίες, για πράγματα που πίστευα ως άνθρωπος και προδόθηκα από τον περιβόητο αντιεξουσιαστικό χώρο.

    Έμαθα ότι έγινε μία επιθετική ενέργεια εις βάρος σας και επικηρύξατε τους αναρχικούς με χρηματικό ποσό. Όσα και να δίνατε και ένα εκατομμύριο Ευρω να δίνατε, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σας τους παραδώσουνε ποτέ τους υπεύθυνους της τρομοκρατικής ενέργειας εις βάρος σας. Κατά τη γνώμη μου, κοιτάξτε προς Τουρκία ή Ισραήλ ή τους μασόνους, γιατί οι περισσότεροι από αυτούς τους ψευτο-επαναστάτες τα παίρνουν από αυτές τις χώρες. Δεν υπάρχει περίπτωση να συλληφθούνε ποτέ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ. ΤΟΥΣ ΕΖΗΣΑ.

    Αγωνίστηκα στην Ξάνθη, έγινε μία διαδικασία κάποιους μήνες , γνωρίζετε την καθαρότητά μου , λυπάμαι για τους συντρόφους μου αλλά οι μισοί από αυτούς τα παίρνουν από αυτούς!!!»

    «Τον αντιεξουσιαστικό χώρο όπως τον έζησα, αφού υποτίθεται είναι εναντίον όλων, έχουν κάνει επιθετικές ενέργειες ακόμα και στην εκκλησία.

    Όλοι αυτοί στον αντιεξουσιαστικο χωρο είναι ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ ΞΕΝΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. Θα λιμάρω σιγά -σιγά και δικαιωματικά πια την έβδομη σφραγίδα του μεγάλου μυστικού και αναφέρομαι στο κράτος του Ισραήλ που πιστεύει ότι μπορεί αιώνια να κάνει κουμάντο και να εξουσιάζει ψυχές ανθρώπων.» Ένα έχω να πω χωρίς υπεκφυγές: Ότι μάγισσες , νεράιδες ξωτικά και χίλια δυο άλλα πλασματάκια, βρυκόλακες του δημιουργού μπορεί να κρύβουνε μυστήρια αλλά ωχριούν απέναντι στην μπόχα, την προδοσία και το δηλητήριο που στάζει ο αντιεξουσιαστικός χώρος. Μπορεί να θέλανε αυτά τα δειλά φαντασματάκια, το κερασάκι από την τούρτα μου αλλά έφτασε η ώρα να πω ότι όταν πρότεινα να επιτεθούμε στην πρεσβεία του Ισραήλ , δεν δέχτηκαν!!!

    θα μπορούσαμε να επιτεθούμε και σε προξενεία Τούρκων, Ισραηλινών κτλ. αλλά ΣΤΡΙΒΑΝΕ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ. ΤΙ ΑΝΑΡΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΒΡΑΙΚΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ή ΣΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ..??

    Η Ιστορία έχει αποδείξει τρία πράγματα: υπάρχει Θεός και αυτός μας δημιούργησε όλους , δεύτερον ότι ως εξεγερμένος υπήρξα «αντί» σε όλα, ένας ειλικρινής μηδενιστής και τρίτον, ότι οι φανατικότεροι αντισιμίτες είστε η ίδιοι οι Εβραίοι περιφρονώντας όχι μόνο τον Εβραίο μέσα σας αλλά και γύρω σας».

    «ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ»

    «ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ, ΑΛΛΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Αυτό προς όλους τους ξεφτίλες».

    Ο Κουνταρδάς δίνει στεγνά την γλοιώδη πραγματικότητα του αντιεξουσιαστικού χώρου. Λεει ευθέως πως οι "συντροφοί" του είναι μισθωμένοι απο εβραίους, παρατάξεις και οργανώσεις... και λεει και πολλά άλλα ενδιαφέροντα..


    και σκεφτείτε πως αυτοι οι αντιεξουσιαστές και ακροαριστεροι δολοφόνοι την γλιτώνουν και τους αφήνουν να αλωνίζουν... μασωνία, χρήματα, εβραίοι, Σορος, επιχορηγήσεις, ληστείες, δολοφονίες..στο όνομα του αριστερού πορτοφολιού....



    Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2010

    Σήμερα στην εκπομπή των «Αδελφών Λούμπεν», είχαμε τηλεφωνική παρέμβαση του Νίκου Κουνταρδά μέσα από την ειδική πτέρυγα των φυλακών Κορυδαλλού. Ο Νίκος επέλεξε μετά το ραδιόφωνο LIFE της ιδιαίτερης πατρίδος του, της Ξάνθης, να μιλήσει στους «Αδελφούς Λούμπεν» και στο Ράδιο Άστυ.

    Ο Νίκος Κουνταρδάς, παραδόθηκε πριν έξι μήνες στις αρχές για την συμμετοχή του σε αναρχικές τρομοκρατικές ενέργειες, καταγγέλλοντας παράλληλα την καθοδήγηση του λεγόμενου «αντιεξουσιαστικού» χώρου από τις μυστικές υπηρεσίες του Ισραήλ και της Τουρκίας. Έκτοτε αγνοούν την ύπαρξη του όλες αυτές οι ΜΚΟ «υπεράσπισης ανθρωπίνων δικαιωμάτων» και οι αναρχικές ομάδες που είχαν γεμίσει τα πάντα με το σύνθημα «λευτεριά στον Κουνταρδά».

    Ο Νίκος μας μίλησε για την διαδρομή του μέσα στον χώρο των «αναρχικών» και τις υπόγειες διαδρομές που πρωτοεντόπισε στην Θράκη, μεταξύ τουρκικού προξενείου, ΜΙΤ, και «αντιεξουσιαστών». Στην συνέχεια αναφέρθηκε στην προσωπική του διαδρομή προς αλήθειες που κάποιοι προσπαθούν να κρατούν κρυφές.

    -Νίκος Κουνταρδάς: «Με έχουν στοχοποιήσει γιατί είχα το θάρρος να πώ αλήθειες που πολλοί έχουν δεί αλλά έχουν σιωπήσει. Δεν με ενδιαφέρουν οι ψευτουπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που ξαναανακάλυψαν την σιωπή. Ξέρω πως πίσω από τις καταδίκες μου θα βρίσκεται το κράτος του Ισραήλ, που θίγεται από τις αλήθειες που αποκαλύπτω. Όμως πρέπει ο καθένας μας να πάρει θέση στην μάχη που έρχεται. Είδα το πρωί τον Καρατζαφέρη να λέει κάτι που πρέπει να μας γίνει συνείδηση: «πρέπει να αποφασίσουμε ποιοι θέλουμε να αναγεννηθούν, ή οι πεθαμένοι ή οι ζωντανοί». Ακριβώς αυτό. Πρέπει να πάρουμε θέση με ποιους είμαστε. Εγω επιλέγω τους ζωντανούς. Αυτούς που ζούν την αλήθεια. Την αλήθεια του Θεού. Μέσα σε αυτή την αλήθεια είναι το Έθνος. Είναι η δύναμη που ρέει μέσα στις φλέβες μας. Το αρχέγονο εγώ μας. Αυτό που έχει επιλέξει η εξουσία να πολεμήσει.»

    - Νίκος Κουνταρδάς: «Δυστυχώς είναι πολλά τα εισαγωγικά για όλες αυτές τις ομάδες. Και πολλές οι υπόγειες διαδρομές με την εξουσία. Εγώ δεν πρόκειται να τους φοβηθώ. Τους ξέρω καλά. Με νοιάζει να σώσουμε την νέα γενιά. Τους πιτσιρικάδες που δεν ξέρουν, που εξεγείρονται δίκαια και που μπλέκουν σε αυτά τα δίχτυα. Θα έχουμε πολλά να δούμε μπροστά μας. Όμως θα πάρουμε θέση. Με τους ζωντανούς όπως είπε ο Καρατζαφέρης. Με την αρχέγονη δύναμη που έχουμε μέσα μας και όσο κι αν προσπαθούν δεν θα μπορέσουν να την σβήσουν.
    Έχω σχεδόν έτοιμο ένα βιβλίο στο οποίο λέω πολλά. Μιλάω για τις δικές μου αλήθειες, για την προσωπική μου διαδρομή, για τον Χριστό, για αυτά που πρέπει να υπερασπιστούμε απέναντι στο σκοτάδι που θέλουν να μας επιβάλουν. Την Παρασκευή 12/03 θα βγώ στις 11:30 στην εκπομπή σας να μιλήσω αναλυτικά γι αυτό και να παρουσιάσω κομμάτια του.
    Ευχαριστώ όλους όσους έχετε σταθεί δίπλα στις αλήθειες μου. Είμαι αλληλέγγυος στον Δημήτρη τον Παπαγεωργίου και ευχαριστώ πολύ και το περιοδικό «Απόδραση» που σε αυτό το τεύχος αναφέρθηκε σε εμένα. Ήταν πολύ σημαντικό για εμένα. Την Παρασκευή θα είμαι στο τηλεφωνικό μας ραντεβού στους «Αδελφούς Λούμπεν» κι όσοι δεν φοβούνται να ακούσουν αλήθειες ας συντονιστούν».



    μαζεψτε το χαρτζηλικι σας απλυτοι να αγορασετε το βιβλιο του ηρωα σας. ζωα
    ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕΣ'ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΘΑ ΖΕΙΤΕ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ
    http://aristeriapati.blogspot.com/
    http://ellas-afipnisi.blogspot.com/
    http://stop-indymedia.blogspot.com/

  13. #283
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default


    Φωτισε μας εμας τους ανθελληνες ατρομητε Ελληναρά!

  14. #284
    Junior Member astrix's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    19

    Default

    Αν και ανέκαθεν στην ελληνική κοινωνία υπήρχε ο ανθελληνισμός, τα τελευταία χρόνια το φαινόμενο παρουσιάζει αύξηση(sic εκφραση για να κατουρηθουν απο την χαρα τους μερικοι αλβανοί).

    Για την ακρίβεια ο ανθελληνισμός έχει γίνει μόδα και αποτελεί το καταφύγιο του κάθε δήθεν επαναστάτη και ψευτοδιανοούμενου. Ας δούμε λοιπόν ποιοι είναι, ποια η κοσμοθεωρία τους και πως τελικά γελοιοποιούνται με τα ίδια τους τα επιχειρήματα...Η εμμονή για τους Αρχαίους Έλληνες ομοφυλόφιλους Συνήθως οι ανθέλληνες χαρακτηρίζουν εαυτούς «προοδευτικούς» και προστάτες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά και των ιδιαιτεροτήτων των ανθρώπων όπως για παράδειγμα των ομοφυλοφίλων. Την ίδια όμως στιγμή και με σκοπό να πλήξουν την Αρχαία Ελλάδα επαναλαμβάνουν με μανία πως όλοι οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν ομοφυλόφιλοι! Εδώ ξεκινά και η πρώτη μεγάλη αντίφαση τους αλλά και η υποκρισία τους αφού από τη μια είναι υπέρμαχοι των ιδιαιτεροτήτων και από την άλλη την «ιδιαιτερότητα» την χρησιμοποιούν ως όπλο για να πλήξουν και να μειώσουν την Αρχαία Ελλάδα!

    Πώς είναι δυνατόν αλήθεια να σέβεσαι και να προασπίζεσαι σεξουαλικές επιλογές και από την άλλη να τις χρησιμοποιείς ως επιχείρημα και όπλο για να πλήξεις κάτι; Συνεπώς έχουμε υποκρισία σε σημείο που ο ανθέλληνας αυτοεξευτελίζεται
    Αυτό βεβαίως είναι και το μοναδικό πράγμα που τους απασχολεί από την Αρχαία Ελλάδα και τις προσωπικότητες της. Αν τους ρωτήσει κανείς τι έγραφε ο Πλάτων στην «Πολιτεία» ή στους «Νόμους» του δεν έχουν ιδέα…

    Η εμμονή για τους κακούς Έλληνες οι οποίοι είναι εθνικιστές και <<φασίστες.>>
    Ο αμπελοφιλόσοφος ανθέλληνας αυτοχαρακτηρίζεται ως πολέμιος του εθνικισμού, του φασισμού, ως προοδευτικό και ανοικτόμυαλος αριστερός κτλ. Το να μην επιθυμεί λοιπόν κάποιος Έλληνας τα Σκόπια να αναγνωριστούν ως Μακεδονία, για αυτούς θεωρείται ένδειξη εθνικισμού! Την ίδια στιγμή όμως ευθυγραμμίζονται με το Σκοπιανό εθνικισμό! Δηλαδή οι πολέμιοι του ελληνικού εθνικισμού ευθυγραμμίζονται έναν άλλο εθνικισμό! Μιλάμε δηλαδή για υποκρισία και πάλι που φτάνει στα όρια της νέυρωσης. Φυσικά τις ίδιες απόψεις έχουν και για τα ελληνοτουρκικά. Σε αυτή την περίπτωση η αυτογελοιοποίηση τους και η υποκρισία τους είναι ακόμα μεγαλύτερη αφού ευθυγραμμίζονται με το Θεοκρατικό-Στρατοκρατικό καθεστώς της Άγκυρας!Είναι τόσο γελοίο όσο το να ισχυρίζεται κάποιος πως είναι αντιεθνικιστής και προοδευτικός αλλά και ταυτόχρονα οπαδός της Χούντας και του Χομεινί! Η εμμονή για τους «Τουρκόσπορους» Νεοέλληνες ή για τους Έλληνες οι οποίοι είναι απόγονοι Σλάβων, Αλβανών κτλ
    Ο ανθέλληνας εκτός των άλλων δηλώνει πως η καταγωγή, οι φυλές, οι θρησκείες, το έθνος δεν έχουν καμία αξία. Λίγο έως πολύ για τον κλασσικό ανθέλληνα αυτά είναι θεωρίες περίπου Ναζιστικές τις οποίες απορρίπτει μετά βδελυγμίας.
    Την ίδια στιγμή όμως λυσσωδώς, προσπαθούν να αποδείξουν πως οι Έλληνες είμαστε «Τουρκόσποροι» ή απόγονοι Σλάβων και Αλβανών και το φωνάζουν προς πάσα κατεύθυνση. Για άλλη μια φορά αυτογελοιοποιούνται. Αφού η καταγωγή δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί έχουν τόση μανία για να αποδείξουν πως δεν είμαστε Έλληνες; Στην ουσία δηλαδή οι ίδιοι πρώτοι όχι απλώς αποδέχονται το έθνος αλλά αποδέχονται την σημασία της «καθαρότητας» της φυλής .

    Μάλλον πρόκειται για νοσταλγούς του Χίτλερ διότι αλλιώς δεν εξηγείται…
    Ο άθεος ανθέλληνας «αντιεξουσιαστής» που δηλώνει πολέμιος του συστήματος, της εξουσίας, της θρησκείας και του παγκόσμιου καπιταλισμου
    Σε αυτή την περίπτωση ο ανθέλληνας μάχεται το «όπιο τους λαού», τη θρησκεία. Παράλληλα μάχεται την παγκόσμια εξουσία και το διεθνές σύστημα. Πρώτος όμως είναι αυτός που υπερασπίστηκε το «όπιο του λαού», τη θρησκεία στην περίπτωση του δήθεν σχισμένου Κορανίου μιλώντας για σεβασμό της θρησκευτικότητας. Φυσικά όταν η θρησκεία είναι η επίσημη του ελληνικού κράτους θα εισβάλλει διαμαρτυρόμενος στο Άγιο Όρος αδιαφορώντας για την θρησκευτική παράδοση. Η αντίφαση εδώ ξεκινά από τη νεύρωση και καταλήγει στη σχιζοφρένεια. Δηλαδή είναι Άθεοι αλλά αγωνίζονται για τη θρησκεία των Μουσουλμάνων! Σέβονται τη θρησκεία αλλά όχι στην περίπτωση του Άγιου Όρους!
    Ότι να ‘ναι δηλαδή αρκεί να πηγαίνουν κόντρα σε αυτό που θεωρούν ελληνικό!
    Παράλληλα μάχονται το παγκόσμιο σύστημα και είναι αντιεξουσιαστές αλλά από την άλλη είναι κατά του Έθνους κράτους όπως ακριβώς προστάζει το Παγκόσμιο Σύστημα και ο Νεοφιλελευθερισμός. Μάλιστα θα υπερασπιστούν τις διεθνιστικές απόψεις της εξουσίας ακόμα και με τη βία.

    Τελικά ποιοι είναι οι ανθέλληνες; Και πώς Εξηγείται το φαινόμενο;
    Οι μη Έλληνες ή αυτοί που αμφιβάλλουν για την καταγωγή τους
    Αρχικά έχουμε αυτόν που αμφιβάλλει για την καταγωγή του ή είναι σίγουρος πως δεν είναι Έλληνας. Πιθανότατα όταν ήταν μικρός άκουσε τη γιαγιά του να μιλά Σλάβικα για παράδειγμα ή ενδεχομένως ξέρει πως δεν είναι Έλληνας.
    Αυτομάτως αισθάνεται και κόμπλεξ κατωτερότητας γιατί νιώθει πως δεν είναι μέρος του μεγάλου ελληνικού πολιτισμού. Ξέρει πως προέρχεται από κάπου αλλού. Αν και δηλώνει πως η καταγωγή δεν παίζει κανένα ρόλο βαθειά μέσα του δεν το πιστεύει.
    Νιώθει άσημος έναντι των άλλων. Μετά μανίας θα προσπαθήσει να αποδείξει πως και όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι απόγονοι των Ελλήνων αλλά κάποιας καταγωγής ανάλογης της δική τουή και κατώτερης. Έτσι θα μειωθούν οι λοιποί Έλληνες στα μάτια του και θα έρθουν στα δικά του μέτρα ώστε να αισθάνεται άνετα, ισότιμος ή ενδεχομένως και ανώτερος.
    Στην περίπτωση του μη Έλληνα δεν αποκλείεται να προέρχεται και από κράτος ή να ασπάζεται θρησκεία,που μισεί ή έχει διαφορές με την Ελλάδα. Επομένως όχι μόνο θα ισχυρίζεται πως δεν είμαστε Έλληνες αλλά και πως η Ελλάδα είναι το υπέρτατο κακό.
    Εδώ βεβαίως μπορεί εκτός από τη δική του νεύρωση να εξυπηρετεί και άλλα συμφέροντα.

    Οι μπαχαλάκηδες ή αλλιώς οι κοινοί Χούλιγκανς
    Αυτή την κατηγορία ανθέλληνα θα μπορούσαμε πριν λίγα χρόνια να τη βρούμε στα ελληνικά γήπεδα. Πρόκειται για μπαχαλάκηδες που θέλουν να εκτονωθούν. Στη θέση του «Γάβρου» ή του «Βάζελου» είναι τώρα ο «κακός Έλληνας φασίστας».

    Η ανάγκη της συμμέτοχης σε μια ομάδα
    Τα ανθρώπινα όντα έχουν την έμφυτη ανάγκη να νιώθουν πως ανήκουν κάπου. Ιδιαίτερα στις μέρες μας που ο ανθελληνισμός προβάλλεται ως η ιδεολογία της ελίτ. Της ψωροελίτ για την ακρίβεια. Έτσι άτομα που συνήθως είναι ανασφαλή μετέχουν σε μια τέτοια ομάδα με την ανάλογη κοσμοθεωρία.

    Το παιδί με το...κουσούρι
    Σε αυτή την περίπτωση κάποιος γίνεται ανθέλληνας επειδή απο μικρός είχε κάποια ιδιαιτερότητα. Πιθανότατα βρέθηκε σε μια συντηρητική οικογένεια που κατέκρινε τις επιλογές του και έβλεπε την ιδιαιτερότητα του ως "κουσούρι." Η συντηρητική κοινωνία τον κορόιδευε. Τώρα με το να γίνει ανθέλληνας αισθάνεται πως παίρνει εκδίκηση απο την κακή ελληνική κοινωνία και απο τους Έλληνες νοικοκυραίους.

    Το βόλεμα και οι κουτοπόνηροι
    Εδώ ο ανθέλληνας σκέφτεται κουτοπόνηρα και συμφεροντολογικά. Βλέπει πως η ιδεολογία που κυριαρχεί είναι ο ανθελληνισμός. Αυτή προωθείται. Ελπίζει λοιπόν πως έτσι θα καταξιωθεί κοινωνικά. Δεν αποκλείεται δε να διοριστεί στο Δημόσιο και να βολευτεί.
    Ακόμα και ειδικός σύμβουλος στο Υπουργείο Παιδείας μπορεί να διοριστεί για να ευθυμήσουμε και λίγο.

    Οι χαμένοι του εμφυλίου πολέμου ή οι ιδεολογικοί τους απόγονοι
    Εδώ ο ανθέλληνας νιώθει πως παίρνει το αίμα του πίσω από τους «κακούς δεξιούς» και κεντρώους. Έχασε στον εμφύλιο και μαζί του ο διεθνισμός αλλά τώρα θα πάρει την εκδίκηση του. Έτσι ότι αυτός νομίζει πως είναι ελληνικό θα το πολεμήσει. Θα πάει κόντρα σε κάθε λογική αρκεί να νιώθει πως χάνει η <<πατρίδα.>>
    Φυσικά δεν αποκλείεται ο ανθέλληνας να προκύψει από συνδυασμό όλων των παραπάνω.

    Οι απλοί ανεγκέφαλοι/σκατόμυαλοι

    ο κώλος της κόμπρας
    ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕΣ'ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΘΑ ΖΕΙΤΕ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ
    http://aristeriapati.blogspot.com/
    http://ellas-afipnisi.blogspot.com/
    http://stop-indymedia.blogspot.com/

  15. #285

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •