Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 64

Thread: ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 25-3-12

  1. #46
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    το "εχεις δικιο για την αραβικη επανασταση¨" σταματαει στην τελια.τα μετα ειναι δικα μου, δεν τα καταλογιζω σε σενα.
    εγω αμφιβάλλω πολύ για τα ιδεολογικά υπόβαθρα όλων όσων εκφέρουν άποψη εδώ μέσα.εκτός από ένα δύο άτομα (νικ δεν θυμάμαι) που μάλλον ανήκουν σε συγκεκριμένα κόμματα και έχουν την άποψη της γραμμής, οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι διαθέτουν θεωρητικό υπόβαθρο που μπορεί να τους εντάξει σε κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία.το τι δηλώνει ο καθένας λίγη σημασία έχει.

    πάντως, ο κόσμος είναι καλό να έχει συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένη πολιτική άποψη γιατί όσο δεν έχει γίνεται εύκολα θύμα αυτών που έχουν και εκτός αυτής διαθέτουν και προπαγανδιστικά μέσα.βέβαια μια άλλη άποψη λέει ότι πρώτα πρέπει να γκρεμίσεις αυτό που δεν σου αρέσει.αυτό που σου αρέσει θα βρεις τρόπο να το οικοδομήσεις...αρκεί να προσέχεις μην πέσεις σε παγίδες

  2. #47

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    οι συγκεντρώσεις ατόμων που είναι απολιτικ πατριώτες, πρώην (βολεμένοι και μη) ΠΑΣΟΚΟΙ ή πληγωμένοι Νεοδημοκράτες, αποτελούν την καλύτερη περιοχή για τους ακροδεξιούς ώστε να τσιμπήσουν κόσμο.
    Άρα το θέμα είναι ποιος θα τσιμπήσει αυτόν τον κόσμο. Πάλι καλά που είμαστε εμείς εδώ να τους βοηθήσουμε για το καλό το δικό τους. Δε χρειάζεται καν να τους ανοίξουμε τα μάτια αν δεν το θέλουν. Όμορφα.
    I just posted on ER... Take that, society!

  3. #48
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Γκουλαγκ View Post
    Συμφωνώ 100%, απλά άλλο πλήθος/όχλος, άλλο μάζα με σαφή χαρακτηριστικά, τουλάχιστον αντικειμενικά χαρακτηριστικά. Δηλαδή: άλλο εργάτες που διαδηλώνουν/συγκρούονται με μπάτσους στο Μπαγκλαντες για μισθολογικά αιτήματα, δηλαδή για θέμα που αφορά την τάξη καθ' εαυτή και δι' εαυτή, και άλλο εργάτες/μαγαζάτορες/ελ. επαγγελματίες που διαδηλώνουν για "να σωθεί η πατρίδα και να φύγουν οι προδότες πολιτικοί".
    αυτο ειναι απ'τις πιο εκνευριστικες - και βαθυτατα πατερναλιστικες και στην ουσια ρατσιστικοτερες - μαλακιες που εχουν ειπωθει ποτε, επειδη οι εκει μικροαστοι και ξεπουλημενοι εργατες, αδιαβαστοι στον μαρξ, ειναι μακρια μας και ΣΚΟΥΡΟΙ αρα εμεις οι λευκοι δυτικοι θα εχουμε πιο χαλαρα κριτηρια οταν τους κρινουμε.

    ετυχε πριν ενα-εναμιση χρονο και συμμετειχα σε μια συνεντευξη που πηραμε με κατι συντροφους σε εναν αιγυπτιο που συμμετειχε στην εξεγερση. η θεση του ηταν οτι επιτελους πλεον θα υπαρξει καλο κρατος, οτι θα υπαρξουν καλυτερα εισοδηματα, δουλειες, αναπτυξη κτλ. δεν γιορταζε τον κομμουνισμο, την αστικη δημοκρατια γιορταζε, το ονειρο του "καλου" καπιταλισμου, την χαρα του για το επαναστατικο φεησμπουκ που τους μαζεψε στον δρομο κτλ. τι θα ελεγες γι'αυτον; οτι ειναι η εξαιρεση; σου φαινονται αυτα οτι ειναι ιδεες μακρια απ'το κλιμα των αραβικων εξεγερσεων; αλλα εκει τι, ειναι "κατωτερος" κοσμακης οποτε καταλαβαινουμε οτι καλα κανει που ξεπουλαει το κομμουνιστικο οραμα;

    πινκαρα μετα μανιας μαριλλιον και ριτζεκτ, τον πρωτο επειδη ειπε με τον πιο απλο τροπο "σκατα στις ιδεολογιες", τον δευτερο επειδη μπορει να καταλαβει την διαφορα μεταξυ ενος υπαρκτου κινδυνου που πρεπει να αντιμετωπιστει (τον εθνικιστικο/φασιστικο) κι ενος πληθους που μπορει να εχει και την ευκαιρια να υπονομευσει αυτον τον κινδυνο. μουτζωσα για ευνοητους λογους σταμ και κολλαπς.

    ειναι το γαμημενο μυαλο δυο ταχυτητων, που μπορει να καταλαβει μονο τις κατηγοριες κομμουνιστικη μαζα και δεξιο-απολιτικ πληθος, αδιαφορωντας για τις δυνατοτητες και τις δυναμικες που αναπτυσσονται στον κοσμο. ενα πραγμα που ειναι φυσικο να συμβαινει οταν η κυρια πρακτικη των πολιτικων χωρων ειναι επι σειρα δεκαετιων η δαιμονοποιηση.
    Άλλα αντί άλλων κατάλαβες, δεν νομίζω να έγραψα πουθενά ότι οι συγκεκριμένοι εργάτες είναι με τον κομμουνισμό. Πάρε άλλο παράδειγμα: Χαλυβουργία. Είναι με τον κομμουνισμό; Όχι. Κάνουν ταξικό αγώνα; Ναι. Μιλούν για την πατρίδα και το έθνος; Όχι, τουλάχιστον μέσα από τις δικές τους ανακοινώσεις. Είναι ενάντια στ' αφεντικά γενικότερα; Πιθανότατα όχι. Έβαλαν τη Χρυσή Αυγή μέσα; Ναι, λόγω του ότι στηρίζονται σε αυτούς που κάποιοι ονομάζουν "επαγγελματικό συνδικαλισμό". Τους υποστηρίζουμε; Ναι, γιατί στο ζήτημα της απεργίας έχουν όλα τα δίκια του κόσμου. Σαν εργάτες.

    End of discussion.

    Και για να το πάω στο πιο προσωπικό, τι πρόβλημα έχεις με τον πατερναλισμό, εσένα μια χαρά σε βόλεψε τόσο καιρό.

  4. #49
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    α; τι επαιξε τωρα;
    this is radio freedom.

  5. #50

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    εγω αμφιβάλλω πολύ για τα ιδεολογικά υπόβαθρα όλων όσων εκφέρουν άποψη εδώ μέσα.εκτός από ένα δύο άτομα (νικ δεν θυμάμαι) που μάλλον ανήκουν σε συγκεκριμένα κόμματα και έχουν την άποψη της γραμμής, οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι διαθέτουν θεωρητικό υπόβαθρο που μπορεί να τους εντάξει σε κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία.
    α, μια ατέλειωτη performance art! μου είχε λείψει

    Quote Originally Posted by landy
    πάντως, ο κόσμος είναι καλό να έχει συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένη πολιτική άποψη γιατί όσο δεν έχει γίνεται εύκολα θύμα αυτών που έχουν και εκτός αυτής διαθέτουν και προπαγανδιστικά μέσα.βέβαια μια άλλη άποψη λέει ότι πρώτα πρέπει να γκρεμίσεις αυτό που δεν σου αρέσει.αυτό που σου αρέσει θα βρεις τρόπο να το οικοδομήσεις...αρκεί να προσέχεις μην πέσεις σε παγίδες
    Αυτό είναι το βαθύ θεωρητικό υπόβαθρο για να ενταχθείς σε ιδεολογία; Να λέω ακριβώς αυτό...ή θα έχω πέσει σε παγίδα;

  6. #51
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    εγω αμφιβάλλω πολύ για τα ιδεολογικά υπόβαθρα όλων όσων εκφέρουν άποψη εδώ μέσα.εκτός από ένα δύο άτομα (νικ δεν θυμάμαι) που μάλλον ανήκουν σε συγκεκριμένα κόμματα και έχουν την άποψη της γραμμής, οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι διαθέτουν θεωρητικό υπόβαθρο που μπορεί να τους εντάξει σε κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία.
    α, μια ατέλειωτη performance art! μου είχε λείψει

    Quote Originally Posted by landy
    πάντως, ο κόσμος είναι καλό να έχει συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένη πολιτική άποψη γιατί όσο δεν έχει γίνεται εύκολα θύμα αυτών που έχουν και εκτός αυτής διαθέτουν και προπαγανδιστικά μέσα.βέβαια μια άλλη άποψη λέει ότι πρώτα πρέπει να γκρεμίσεις αυτό που δεν σου αρέσει.αυτό που σου αρέσει θα βρεις τρόπο να το οικοδομήσεις...αρκεί να προσέχεις μην πέσεις σε παγίδες
    Αυτό είναι το βαθύ θεωρητικό υπόβαθρο για να ενταχθείς σε ιδεολογία; Να λέω ακριβώς αυτό...ή θα έχω πέσει σε παγίδα;
    οχι αγορακι μου...εγω δεν δηλωσα κατι τετοιο εδω μεσα.παντως εχε υποψιν σου οτι η γνωση καμια φορα ξεπερναει τις διανοητικες δυνατοτητες μερικων.η πως το λεει καποιος;τα προσοντα ειναι περισσοτερα απτην εξυπναδα.κοιτα μην πεσεις σε καμια τετοια παγιδα εσυ

  7. #52

    Default

    landy, εσένα είναι η γνώση σου ή η διανοητική σου ικανότητα το μέσον από το οποίο αντλείς τόση αυτοπεποίθηση; Είναι κάπως εύκολα στο ίντερνετ όλα αυτά, έχω αποφασίσει πως αρκεί να έχεις δέκα σελίδες ανοιχτές, και να συνηθίσεις μερικούς τρόπους γραφής. Λίγη ειρωνία (προβλέπεται), λίγη κακεντρέχεια (στα τέσσερα ποστς σου που έχω παρατηρήσει είσαι σαν κακιά γριά), λίγο χιούμορ (θέλεις λίγη δουλειά), λίγο μετοζόρι ταρακούνημα σε παγκόσμιες σταθερές (καζαντζάκης, κλπ), αρκετός καημένος ξερολισμός (συναντάται ιδιαιτέρως στο ελληνικό ίντερνετ) και κερασάκι άβαταρ τον μπομπ ντύλαν (για το wtf). Έτοιμος στρατιώτης του πολέμου του ίντερνετ

    Δεν έχει παλιώσει λίγο αυτό μωρέ landy μου;
    Last edited by carheart; 27-03-2012 at 15:25.

  8. #53
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    landy, εσένα είναι η γνώση σου ή η διανοητική σου ικανότητα το μέσον από το οποίο αντλείς τόση αυτοπεποίθηση; Είναι κάπως εύκολα στο ίντερνετ όλα αυτά, έχω αποφασίσει πως αρκεί να έχεις δέκα σελίδες ανοιχτές, και να συνηθίσεις μερικούς τρόπους γραφής. Λίγη ειρωνία (προβλέπεται), λίγη κακεντρέχεια (στα τέσσερα ποστς σου που έχω παρατηρήσει είσαι σαν κακιά γριά), λίγο χιούμορ (θέλεις λίγη δουλειά), λίγο μετοζόρι ταρακούνημα σε παγκόσμιες σταθερές (καζαντζάκης, κλπ) και κερασάκι άβαταρ τον μπομπ ντύλαν (για το wtf). Έτοιμος στρατιώτης του πολέμου του ίντερνετ

    Δεν έχει παλιώσει λίγο αυτό μωρέ landy μου;
    δεν έχω καμιά αυτοπεποίθηση, όχι τουλάχιστον αυτή που υπαινίσσεσαι.
    δεν ειρωνεύτηκα κανέναν στο παραπάνω ποστ.αυτό που σχολίασες με ειρωνεία εσύ εννοώ. ήταν η άποψη μου.
    ούτε χιούμορ έκανα.πόσο μάλλον κακό.εσύ το έκανες.για τα γούστα μου είναι βαρετό το στυλάκι σου και το χιούμορ σου.
    ο καζαντζάκης δεν είναι παγκόσμια σταθερά.εκτός κι αν είσαι άσχετος με το αντικείμενο, που σημαίνει αδιάβαστος.τότε κατανοώ την οποιαδήποτε πεποίθηση επ' αυτού.
    ντύλαν ακούω 15 χρόνια.μαρέσει δηλαδή...κατάλαβες.

    όλα αυτά μπορώ να τα πω σε οποιονδήποτε και κατ ιδίαν.δεν αλλάζει η άποψη μου για τα πράγματα.εκτός κι αν εσύ έκφράζεις άλλες απόψεις όταν μιλάς κι άλλες όταν γράφεις στο φόρουμ.ή μπορεί να δυσκολεύεσαι δεν ξέρω.αυτό είναι δικό σου θέμα.

    με θες κάτι άλλο;θα πεις καμιά άποψη;πρέπει να χεις άποψη δλδ για μένα;να αλλάξω αβατάρ;τι θες;να λέω τις απόψεις σου;να γελάω με τα δήθεν έξυπνα ειρωνικά σου αστειάκια που δεν μ'αρέσουν;

  9. #54

    Default

    Ωραία. Παράδειγμα-Απορία. Είναι η διανοητική σου ικανότητα ή το προσόν της ποιοτικής γνώσης σου, που σε αυτοόρισε σχετικό με το αντικείμενο, δηλαδή διαβασμένο, και κατάλληλο να κρίνει τον Καζαντζάκη ως μη παγκόσμια σταθερά;

    Αν απαντήσεις κάτι που δεν θα εμπεριέχει Ίχνος ειρωνίας, ελιτισμού/ξερολισμού, και εκείνη την αναίτια αυτοπεποίθηση που "υπαινίχθηκα", θα σου απαντήσω και στα υπόλοιπα, θα γράψω καμιά άποψη, κλπ

  10. #55
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Σίγουρος για τον εαυτό του και τις απόψεις του, απλός, άμεσος και καυστικός εκεί που πρέπει.

    Τον αγαπώ αυτό τον τύπο.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  11. #56
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Σίγουρος για τον εαυτό του και τις απόψεις του, απλός, άμεσος και καυστικός εκεί που πρέπει.

    Τον αγαπώ αυτό τον τύπο.
    Ποιον απο τους 2?
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #57
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Δεν ξέρω, εγώ δεν είμαι σίγουρος. =(
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #58
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Ωραία. Παράδειγμα-Απορία. Είναι η διανοητική σου ικανότητα ή το προσόν της ποιοτικής γνώσης σου, που σε αυτοόρισε σχετικό με το αντικείμενο, δηλαδή διαβασμένο, και κατάλληλο να κρίνει τον Καζαντζάκη ως μη παγκόσμια σταθερά;

    Αν απαντήσεις κάτι που δεν θα εμπεριέχει Ίχνος ειρωνίας, ελιτισμού/ξερολισμού, και εκείνη την αναίτια αυτοπεποίθηση που "υπαινίχθηκα", θα σου απαντήσω και στα υπόλοιπα, θα γράψω καμιά άποψη, κλπ
    δεν αυτοορίστικα τίποτα.από που τα βγάζεις όλα αυτά ήθελα να ήξερα;4 ποστ μου διάβασες είπες και κατάλαβες και χιούμορ και ειρωνεία και κακεντρέχεια.τελικά ή τα χεις διαβάσει και τα 100κατι ποστ μου και λες ψέμματα ή δεν διάβασες τίποτα και δεν έχεις ιδέα.
    τον καζαντζάκη τον διάβασα και τον συνέκρινα με άλλους συγγραφείς.κι η άποψη μου ενισχύθηκε διαβάζοντας απόψεις και άλλων περισσότερο καταρτισμένων στο θέμα από μένα.ουδείς θεωρεί τον καζαντζάκη παγκόσμια σταθερά.πέρα απ' τα σχολικά εγχειρίδια και τους κρητικούς που το κάνουν για τοπικιστικούς λόγους.
    αυτό είναι το θέμα μας;εδώ μέσα είχαμε μια κουβέντα.είπα την άποψη μου χωρίς χιούμορ, ειρωνεία και κακεντρέχεια, πράγματα που μου χρεώνεις δλδ, κι εσύ αντί να αντιπαρατεθείς που μιλάς για αρτ περφόμανς και ειρωνικά σχολιάκια(στο πρώτο ποστ) και με ψυχογράφημα στο δεύτερο.άποψη για το θέμα έχεις;πες τη να διαφωνήσουμε.ή να συμφωνήσουμε.κάνεις ότι προσπαθείς να κατηγορήσεις.

    είπες για αυτοπεποίθηση.στο ποστ μου γράφω ότι αμφιβάλλω.το αμφιβάλλω δεν συνιστά αυτοπεποίθηση.και στη συνέχεια εξέφρασα μια άποψη δίνοντας και τον αντίλογο.που την είδες την αυτοπεποίθηση και μου την χρέωσες, μόνο εσύ το ξέρεις.μέχρι και το αβατάρ σε πείραξε ρε άνθρωπε...χωρίς να ξέρεις καν τι ακούω...τέλος πάντων...

  14. #59
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac
    Σίγουρος για τον εαυτό του και τις απόψεις του, απλός, άμεσος και καυστικός εκεί που πρέπει.

    Τον αγαπώ αυτό τον τύπο.
    Μια σεμνη εκδοχη του μοντερνου ανεξαρτητου αντρα
    this is radio freedom.

  15. #60
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ο κάρχαρτ ή ο λάντυ;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Similar Threads

  1. ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 73
    Last Post: 25-05-2010, 20:01
  2. ΖΑΛΗ vs ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2007, 19:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •