Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 107

Thread: Pink Floyd- The Wall

  1. #61
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #62
    alan turing hyatari's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    167

    Default

    eisai tyxeros pou xalase i georgiani grammatoseira sto keyb.

    edit : split apo to poll dithen vs vlakes

    edit 2 : dithen vlakes : periergo thaumastiko :

    edit 3 : akyra ta proigoumena edit, alla xalase to etairiko pikap apo to opoio postaro kai den mporo na ta sviso.
    Last edited by hyatari; 26-05-2009 at 19:37.

  3. #63
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    xaxaxaxxaxax

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    δινω αποδοση 7.65 στο να καθησει καποιος να το διαβασει
    den ta leei asxima pantws .
    the game is the game

  4. #64
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αν εξαιρέσεις την προσωπική επίθεση στην οποια δε θέλω να πάρω θέση (χωρίς αυτό να σημαίνει ούτε οτι συμφωνώ ούτε οτι διαφωνώ), μια χαρά τα λέει.

  5. #65
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    • μαγειρας
    • προποτζης
    • ταριφας
    • τεμπελης
    • ροκ σταρ
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  6. #66
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    on topic



    τα ντεμα

  7. #67
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    βλακακο εγω τον παιζω αλλα εσυ που τον εκανες σφεντονα σε εχει τυφλωσει ε?
    δηλ. διαβασες οτι δεν μου αρεσουν το monotheist ή το oceanic


    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    κολλάω γιατί ο πάνκης μου λέει για κουλτουρόσκονη και γενικά πολύ εύκολα σου βγαίνει η ρετσινιά του δήθεν εδώ πέρα - κράζουν τον μινμίν που παίζει στα δάχτυλα την ψυχεδελική σκηνή ξέρωγω και είναι ψευτοκουλτούρα και "το παίζει", ο πάνκης που ξέρει τα αντίστοιχα στο πανκ και μπορεί να σου αραδιάσει 100 μπάντες σε ρυθμό πολυβόλου όμως είναι τρου και αληθινός και ακούει αντρίκια μουσική

    γενικά παίζει τρελή προκατάληψη - εμένα και τα δύο ειλικρινή μου φαίνονται να σου πώ την αλήθεια και δεν μπαίνω δω μέσα περιμένοντας ποιός θα διαφωνήσει μαζί μου για να τον αρχίσω στο δούλεμα και το μπινελίκι
    ρε αγορινα,προσπαθησε λιγο να ξεχωρισεις ποτε κανω πλακα και ποτε οχι.ειρωνευομαι μονιμως τους ελιτιστες του προσκηνιου,και αυτους που εχουν αποψεις στυλ "σβηνουν το 99% αυτων που ακουτε".ονοματα δεν λεμε,ξερουμε ποιοι φιογκοι ειναι.
    οκ,δεν θα γινει και στοχος ζωης σου,αλλα οκ.
    γουσταρω πολυ περισσοτερο που λες την αποψη σου τιμια και πορωτικα,χωρις να κανεις δημοσιες σχεσεις στο φορουμ,σε αντιθεση με "οπαδους" που εχουν τα απαντα μιας μπαντας σαν ΑΞΙΕΣ.
    δεν σου αρεσει και το λες.και πολυ καλα κανεις!
    δεν ειναι ζητημα "αντρικης" και "πουστικης" μουσικης,αυτα το ξερεις οτι στο λεξιλογιο μου δεν υπαρχουν(οκ,εκτος απο το ποζερ).δεν σε ξεχωριζω απο καποιους αλλους εδω μεσα που ακουνε/γουσταρουν καποια πραγματα χωρις δογματισμο.χιλιες φορες να διαβαζω τις δικες σου αποψεις που στην τελικη θα ειναι αντικειμενικες για εναν δισκο/μπαντα,παρα να διαβαζω τον ρα παρια,τον ρεηζορ,τον ρουθλεςς πολλες φορες ακομα και ΣΤΟΝΕΡΑΔΕΣ ή "ανεξαρτητους" που μπορει να δεχθουν μεσα τους οτι ενας δισκος ειναι ΜΑΠΑ,αλλα δεν θα το εκφρασουν ποτε.
    εγω πχ μοιραζω σκατα ακομα και σε αυτα που ακουω/αγαπαω,αν βγει καμια μαλακια.ανελεητα,χωρις οικτο.
    παντως το εννοω.οταν πραγματικα θελησω να χαλαρωσω,θα δωσω μια ευκαιρια σε αυτους και στους κινγκ κριμσον.μεχρι τοτε ελπιζω να εχουν περασει πολλα χρονια.
    σόρρυ ρε, προφανώς ξέσπασα άδικα, αλλά τα μάζευα απ'το 2006 που πρωτομπήκα αυτά και έτυχε τώρα. =Ρ

    ξέρω ότι είσαι ειλικρινής με τη μουσική που ακούς, φαίνεται δηλαδή και γιαυτό γουστάρω να διαβάζω ποστ σου. λέω για την αντιμετώπιση από αρκετούς υπόλοιπους κυρίως.

    και τώρα που αγαπηθήκαμε να σου πώ ότι προσπαθούσα να σκεφτώ κάτι να σου προτείνω από κρίμσον αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα που να γουστάρεις σε πρώτη φάση. η αρχή του 21st century schizoid man πάντως είναι ΧΕΒΗ, το μόνο σημείο που μπορεί να σ'άρεσε.

    peace! <3
    κοιτα αν ειναι να παθεις κανα ψυχολογικο γαμησε τα.........
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  8. #68
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    ομορφα πραγματα

    δισκαρα ειναι το Wall, αλλά και μενα δεν ειναι στα πιο αγαπημενα μου των Floyd
    αφου ειναι δηλωμενη πλειστακις η ροπη μου προς την ψυχεδελεια

    καντε κι ενα τοπικ για κονσεπτ δισκους αν δεν υπαρχει, να μορφωθουμε

  9. #69
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    Vasika einai anousio na diafonoume ,giati o kathenas exei ta gousta tou kai ta viomata tou me ena album.

    On topic einai terastia diskara to The Wall.

    Vevaia protimo Piper, Saucerful, Meddle, Dark Side.
    Brotherhood Without Banners

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by hyatari View Post
    agapite file xristi loki, sorry pou tha piasto apo ta moutra sou, alla afenos mou eisai proxeiros tora, afeterou sou ta xo fylagmena apo megaleiodi dilosi "palia pou goustara karga solefald". loipon akou pos exoun ta pragmata. to ksero oti kathe fora pou se leei kapoios dithen psagmeno esy apo mesa sou les "zoml zoml ti leei re o vlakas" kai ksero oti auta pou akous ta agapas ontos kai den ta akous gia na poliseis prosopo eis tin koinonia kai eimai aware tou gegonotos oti oi apopseis pou ekfrazeis do xamo einai pragmata dika sou pou ta pisteueis. ALLA merikes fores o dithenismos kai o -kakws ennooumenos- elitismos einai pragmata pou mas diapotizoun osan tin proini ygrasia xoris na to katalavainoume kai mas trypane ta kokkala siga siga se simeio pou den mporoume na ksexorisoume pleon to nero apo to medouli mas. auto ofeiletai kyriws sta viomata tou kathenos mas kai sygkekrimena stin periptosi mas (mousiki kai texni as poume) ston tropo pou dexomaste plirofories. go eimai 30 xronon kai den mporo akoma na ksekathariso sto myalo mou kapoia pragmata kai den mporo na po me sigouria o tade floyd diskos mou kanei giauto to logo kai o deina de mou kanei gia ton allo logo. antilamvanomai epi tou thematos to logo pou se enoxlei i amesotita tou xei titser liv de kints alon kai pisteuo oti ontos sou parenoxlei tin aisthitiki, oxi oxi de tha vgo na po oti les psemata epautou. to thema pou eksetazo einai o logos pou symvainei auto. giati emena kai ton filo mou ton taki ton kommoti den ton enoxlei i xydaia kai tapeinotiki auti (gia ta dedomena ton floyd opos ta xeis sto myalo sou) amesotita, eno esena sou xtypaei alarm? ki edo akrivws kollaei o dithenismos-ygrasia pou anefera parapano. autos mporei na ofeiletai eite se yperplithora akousmaton (aka exo akousei 342342 paromoia pragmata kai -nomizo oti, alla to pisteuo osan universal truth- oi tade to kanoun kalytera) eite se synthikes empedosis kai aporrofisis. eisai poso? 19? 20? to provlima den einai i prosvasi kai i amesi pliroforisi tou iderne, merikes fores omos i diamorfosi kallitexnikias antilipsis se ameso syntonismo me tis apeirarithmes diadiktyakes seirines einai pragma akrws epikindyno kai apoprosanatolistiko. den einai mono thema ypersyssoreusis akousmaton alla genikoterou vomvardismou apopseon kai statheron se synartisi me ta ekastote ixotopia. genika olos autos o koresmos -apo ti mia- kai i diarkis anazitisi diamantion en to mesw xoiron -apo tin alli- einai diadikasies psyxofthores kai elafrws epikindynes an den exei epelthei prota mia stoixeiodis apokrystallosi vasikon arxon, i opoia kalws i kakws exei na kanei me to xrono kai tpt allo. den ksero an esy pisteueis pos apo ta 10 sou eixes tin ikanotita na antilamvanesai opoiodipote eksoteriko kallitexniko erethisma kata to dokoun, etsi oste sta 20 sou na vgeis me perifaneia na peis "gignosko re mounakia". an einai etsi ta pragmata tote ola auta pou leo agnoise ta kai des ta os mia genikoteri anthropologiki paratirisi. auto gia tous solefald pantos itan asteio antiathlitiko faoul liga deuterolepta prin ti liksi kai den to sygxorao.
    akoma genikotera den mporo na min anafero oti pleistakis exo paratirisei apo poly kosmo mia viasyni, ena zori, enan asigasto potho gia plirotita mousikon apopseon kai oso ginetai megalytero euros kai vathos akousmaton. eseis pou to kanete auto (den kserete poioi eiste) elpizo na mi stereiste apolausis logw autou tou gegonotos.
    tespa ki emena to wall einai sigoura sta ligotera agapimena mou floyd, alla thelo na pisteuo oti auti i entyposi exei dimiourgithei sto myalo mou epeidi ta tragoudia allon diskon maresoun perissotero kai oxi gia kapoio allo logo pou den mporo na entopiso.
    solefald γουστάρω ακόμα, όχι με την ίδια κάψα, συγνώμη!

    ούτε χυδαία την βρίσκω την αμεσότητα, ούτε ταπεινωτική. αταίριαστη τη βρίσκω, και με το πώς έχω τους floyd στο μυαλό μου, και απ'τα πράγματα που ζητάω γενικά από συγκεκριμένες μουσικές. όταν οι stampin ground μου ουρλιάζουν "someone has to protect the old and the weak" δεν ξενερώνω μία, ίσα ίσα. παίζει και να χουν συμβεί αυτές οι διαδικασίες που λες και να μην τό χω πάρει πρέφα, αλλά με τη συγκεκριμένη μπάντα έχω μεγαλώσει, η μάνα μου με νανούριζε στα πέντε μου με τα βινύλια τους, μου διάβαζε στίχους, και νομίζω ότι έχω αρκετά ανεπτυγμένη ικανότητα αποστασιοποίησης για να δώ πώς αντιδρούσα τότε, πώς αργότερα και πώς τώρα σε συγκεκριμένα πράγματα, και ιδίως σε μια μουσική που την έχω ζήσει από τόσο κοντά.

    η ηλικία δεν νομίζω ότι παίζει και μεγάλο ρόλο πάντως, όταν το σκέφτομαι συνειδητοποιώ πώς είχα πολύ, ίσως περισσότερο χρόνο απ'όσο χρειαζόμουν για να τον καταναλώσω σε σκέψεις περί μουσικής, τέχνης γενικά, και της σχέσης που έχω εγώ με αυτά - αντί πχ. να γνωρίζω καμιά κοπέλα όπως έκαναν τότε οι συμμαθητές! μ'αυτό δεν θέλω να πώ ότι έχω δίκιο, αλλά ότι αν φαίνομαι σίγουρος γιαυτά που λέω είναι γιατί δεν τα σκέφτηκα πέντε λεπτά πριν τα γράψω, τα σκέφτομαι αρκετό καιρό τώρα.

    συγνώμη και για την επίθεση σε GG, δε μ'αρέσει να βρίζομαι ούτε διαδικτυακά ούτε κανονικά αλλά εσύ δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να γίνεις συμπαθητικός και ήμουν και εκνευρισμένος. cheers παρόλαυτα.

  11. #71

    Default

    Πάντως ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι στην τέχνη που λένε πράγματα τα οποία χρειάζεται να ειπωθούν και να ακουστούν, πέρα από μεταφορές και βαθύτερα νοήματα που επιβραβεύουν τους λίγους και τα λοιπά, αν και είναι αλήθεια ότι όσο πιο κοντά στο "στρατευμένο τραγούδι" και τέτοια τόσο πιο αδιάφορη τείνει να γίνει μία μουσική. Προφανώς μοιάζει αταίριαστο αυτό το πράγμα για τους Pink Floyd των παλαιότερων χρόνων, αλλά δεν ήταν αυτοί οι Pink Floyd στο The Wall, ήταν άλλοι τι να κάνουμε. Όσον αφορά το πόσο σημαντικό ήταν για την εποχή το Another Brick in the Wall και μιας που έλεγες και για μάνες, ε να σου πω και ότι για τη δικιά μου (καθηγήτρια στο λύκειο) ήταν ύμνος και μου το βαζε και μου είχε εξηγήσει τι σημαίνει από μικρό. Άσχετα αν τώρα τους καθηγητές τους τσιγκλάμε μπας και πουν τίποτα παραπάνω πέρα από τα politically correct αντί να τους φοβόμαστε

    πσ. η πλάκα είναι ότι λόγω της πρώιμης αυτής επαφής με το δίσκο δε μπήκα ποτέ στον κόπο να το ακούσω ολόκληρο, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για το τόπικ! :''(
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #72
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Λοιπόν, αγοράκια, ηρεμήστε λίγο. Μουσική είναι, γαμημένη μουσική, και ο καθένας έχει το δικαίωμα να σχηματίζει μια γνώμη για το οτιδήποτε, πολύ δε περισσότερο αν είναι και τεκμηριωμένη και του Loki υπήρξε υπερπλήρης απ' αυτή την άποψη.

    Στα του δίσκου τώρα, αποτελεί έναν mainstream/πολιτικό δίσκο της εποχής και, καλώς ή κακώς, έχει επιλεχθεί, όχι χωρίς λόγο, ο συνήθης δρόμος γι' αυτού του είδους τον στίχο, ο άμεσος. Προφανώς έχουν γραφτεί (την ίδια περίοδο) πολύ πιο ψαγμένα, ή αν προτιμάτε που προκαλούν πολύ εντονότερο εγκεφαλικό πέρα δώθε πράγματα (για όσους έχουν και το background ε), μην πάτε μακριά, Stairway to heaven, Epitaph. Παρ' όλα αυτά τον ακούω ευχάριστα και αναγνωρίζω ότι είναι αναγκαίος όσο και αφελής.

    Να σημειώσω ότι είναι αναγκαίο να συμπεριλάβουμε στις συνιστώσες που διαμορφώνουν το πρίσμα πίσω απ' το οποίο κοιτάμε τον εν λόγω δίσκο το ότι οι Floyd μπορούν και έχουν γράψει και συνειρμικά, και τριππινγκ, και πανέμορφα πράγματα, απ' αυτά που μας αρέσουν.

    Cheers.

    Για το wall of text, γράφει ο άλλος "νεαρέ, είσαι πολύ μικρός για να είσαι κατασταλαγμένος επί του θέματος, ειδικά εάν και εφόσον έχεις διαμορφώσει μουσική άποψη απ' το Internet" κι επειδή είναι εκφρασμένο ωραία πετάγεται ο κάθε -χαμηλών προσόντων- ψάρακας με τα μάτια γουρλωμένα και βαράει δυο κωλοτούμπες. Μπράβο μαλάκα, τσίμπα κατοστάρικο.
    Last edited by Dythor; 29-05-2009 at 19:59.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #73
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    βαριεμε τοοοοσο πολυ να γραφω για αυτο το αλμπουμ που περισσοτερο κακο παρα καλο εκανε στους Floyd....

    οποτε κανω κ/π απο αλλο φορουμ

    ----------------------------------------------------------------

    Μία πραγματικότητα που είχαν να αντιμετωπίσουν οι Pink Floyd, ήταν ότι στις συναυλίες τους, έρχονταν όλο και περισσότερος κόσμος. Αυτό ήταν φυσικό να συμβαίνει, γιατί όταν προσθέτεις έργο στο έργο, είναι επόμενο να κερδίζεις καινούργιο κοινό. Πρέπει όμως να προσέχεις ταυτόχρονα και το παλαιότερο. Αυτό ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα για τον Roger. Θα ήθελε ευχαρίστως να πετάξει έξω από το ρεπερτόριο του γκρουπ το «Echoes» ή το «Careful with that Axe Eugene», αφού ο κόσμος ζητούσε συνεχώς να ακούει το «Money». Τι θα έκανε όμως με τους παλαιότερους; Παράλληλα, το κοινό είχε αρχίσει μέσα στον θαυμασμό του, να γίνεται και επιθετικό σε τέτοιο σημείο που το γκρουπ άρχισε να φοβάται για την ασφάλειά του. Αποφάσισαν να σηκώσουν μία φαρδιά αλλά όχι πολύ ψηλή μπάρα που να χωρίζει το κοινό από το γκρουπ, αλλά σε μια συναυλία της «Animals περιοδείας», ένας τρελαμένος θαυμαστής, σκαρφάλωσε στη μπάρα, ανέβηκε στη σκηνή και ο Roger τον πέταξε κάτω με κλωτσιές!!!!
    Όταν γύρισε στο ξενοδοχείο, αναρωτήθηκε: «Πώς έγιναν έτσι τα πράγματα; Πώς βρέθηκα εγώ πίσω από τον τοίχο; Και τι μπορώ να κάνω για να τον γκρεμίσω; Και αν τον γκρεμίσω θα είμαι ασφαλής;»
    Έφτιαξε έτσι μία καινούργια ιστορία (με στοιχεία από τη ζωή του), για ένα αγόρι που το λένε Pink Floyd και που έχασε τον πατέρα του στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Μεγάλωσε με μία υπερπροστατευτική μητέρα, οι δάσκαλοι στο σχολείο του ήταν αυστηροί και …μαντεύετε ασφαλώς τη συνέχεια
    Τώρα θα σας δυσαρεστήσω αν σας πω ότι το «Wall» δεν είναι το καλύτερό του;
    Ε λοιπόν δεν είναι!!!
    Στο «Wall», ο Roger βγάζει προσωπικά του πράγματα. Λέει για τη θλίψη που αισθάνεται στη ζωή του και για το παρελθόν του. Μιλάει για το πένθος του. Το ίδιο κάνει και στο «Final Cut» που θα ακολουθήσει.
    Κοιτάξτε….
    Ο πρώτος δίσκος είναι φανταστικός. Τραγούδια όμως όπως το «Vera» και το «Bring the Boys Back Home», με αρρωσταίνουν. Θα μου πείτε ότι αυτό είναι …προσωπικό μου θέμα. Εντάξει το δέχομαι.
    Ξανακοιτάξτε λοιπόν
    Το θέμα δεν είναι καινούργιο. Η ερημιά, η μοναξιά και η κατάθλιψη έχουν ειπωθεί στο παρελθόν από τους Who, στο «Tommy». Η αυστηρότητα και η σκληρότητα των δασκάλων στα σχολεία, ειπώθηκαν από τους Kinks, στο «Schoolboys in Disgrace».
    O ήρωας που θέλει να αλλάξει τα πάντα και να βγει στην επιφάνεια, ειπώθηκε πάλι από τους Who, στο «Quadrophenia».
    Το «Wall» έχει όμορφες στιγμές και είναι πολύ καλός δίσκος. Απλά τονίζω, ότι δεν είναι το αριστούργημα που με …τρελαίνει!!!
    Ο πρώτος δίσκος είναι υπέροχος. Όλοι ξέρουν το «Another Brick in the Wall», το «Thin Ice» και το «Mother».
    Ο δεύτερος έχει κι’ αυτός τις στιγμές του με το «Hey You» και το «Comfortably Numb».
    Είναι ένας πολύ καλός δίσκος, αλλά δεν είναι ο καλύτερος και δεν αξίζει όλη αυτή τη φήμη που τον περιβάλλει. Θεωρώ επίσης ότι είναι μεγάλη αδικία ότι πολλοί άνθρωποι, το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό τους όταν σκέφτονται τους Pink Floyd, είναι το «Wall». Το «Animals» για παράδειγμα, είναι πάρα πολύ ανώτερο. Και είναι ανώτερο ...παντού!!!!
    Αυτό που θα λεγα για να κλείσω με το «Wall», είναι ότι οι Pink Floyd μπήκαν στη δεκαετία του ’70 υποτιμημένοι «Atom Heart Mother» και βγήκαν υπέρ το δέον υπερτιμημένοι «Wall»
    Όσες φορές και να ακούσω αυτό το άλμπουμ, δεν θα αλλάξω γνώμη.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    credits @
    i0s

  14. #74
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ωραιες ολες οι αναλυσεις και ολα τα λογυδρια, αλλα δισκος με κομματια οπως In The Flesh, Comfortably Numb, Hey You, Another Brick In The Wall parts 1-3 και καποια ακομα που αναφερατε, ε δεν ειναι υπερτιμημενος που να χτυπατε κατω τον κωλο σας, καθως αγγιζει την τελειοτητα. Τωρα αν ξερω γω υπαρχουν κι αλλοι δισκοι που ειναι πιο τελειοι απο το τελειο, ε δε μας πολυνοιαζει.

  15. #75
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    Μήπως, λέω μήπως, δεν έχει κανένα νόημα να σχολιάζουμε το Wall και να γράφουμε Walls of text γύρω από το αν είναι καλός δίσκος ή όχι;

    Συμφωνώ ότι δεν είναι το καλύτερο των Floyd. Μπορεί να μην είναι καν στην τριάδα. Για να πω και λίγο τη μαλακία μου όμως (ε, φόρουμ είναι, ας το ανεχτείτε, αλλιώς υπάρχει και το ignore), ακόμα και ένα μέτριο Floyd έχει ιδέες που προχώρησαν τη μουσική 10 χρόνια μπροστά. Θες σε ιδέες, θες σε αισθητική, θες που βλέπεις το Wall με τον Geldof να κυλιέται και να ουρλιάζει και σε πιάνει ένα ΚΑΤΙ;

    Ίσως ο goodson έχει το δίκιο αλλά το μεταφέρει λίγο άκομψα. Με το να σχολιάσεις και να πεις "το Wall είναι ένα μέτριο Floyd στους μισούς το μάτι θα κολήσει στο μέτριο.

    και εκεί θα ξεσπαθώσουν και άγιος ο θεός.

    Για να απαντήσω στο αρχικό ποστ του irreligious, γενικά πάντα άκουγα δίσκους. Αν σε 500 αρέσει η Μπάρετ περίοδος παραπάνω από την επόμενη περίοδο, μπράβο τους, να'στε καλά, σφίγγουμε τα χέρια και λέμε για τι μας αρέσει ωραία και καλά.

    Λέω μαλακίες τώρα, πρέπει να φταίει η ώρα, η εποχή και η διάθεση, αλλά όλα τα λάθη ξεκινάνε όταν όλοι (μηδενός εξαιρουμένου και με μένα στην κατηγορία......ΟΚ ίσως του Μπέρνι και του Loader και κανά 2 αλλωνών που έχουν απαλλαγή) γράφουμε με το υφάκι "άκου εμένα μπάρμπα πόσο γαμάτα τα λέω και πόσο ΓΑΜΑΩ" . Μετά τις βγάζουμε έξω, τις μετράμε και τελικά οι πιό γαμάτοι επικρατούν, στο μυαλό τους ή στα μάτια της κοινής forum-γνώμης. Ε, με αυτή την οπτική γωνία δεν έχει νόημα να ψάξεις αν είναι καλό η όχι το Wall...

    είδαμε τι έγινε 5 σελίδες τώρα.

    ....αλήθεια, χρειαζόντουσαν όλες αυτές οι μαλακίες που έγραφα τόση ώρα; Έκανα και υπερπροσπάθεια με το "all greek to me", να το προτιμάτε!!

Similar Threads

  1. pink floyd
    By MoRmEnGiL in forum Music Discussion
    Replies: 259
    Last Post: 21-02-2022, 12:33
  2. Pink Floyd - Division Bell
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 03-10-2020, 13:17
  3. [Cinema] Pink Floyd The Wall (1982)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 17
    Last Post: 22-05-2008, 17:09
  4. pink floyd TRIBUTE
    By christian_nyquist in forum Live & Events Talk
    Replies: 21
    Last Post: 15-06-2005, 13:52
  5. Pink Floyd
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 30-01-2005, 11:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •