Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 217

Thread: scribblER

  1. #196
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  2. #197

    Default

    τα αυτά που φαίνονται γρήγορα 10-20 λεπτά. Τα πιο δουλεμένα μια ώρα περίπου προσπαθώ να με σταματώ, μη γίνει δουλειά.

    Τελευταία είχα σταματήσει να 'σκιτσάρω' για διασκέδαση, επειδή είχα(έχω; ) πέσει στην τρυπά της τελειομανίας και θέλω κάθε γραμμή να είναι σωστή, οπότε ποιος ξεκινάει τώρα κάτι που θα πάρει έξι ώρες μίνιμουμ... Το scribbler μου έλυσε λίγο το κόμπλεξ με την μουτζούρα και δεν μπορώ να σταματήσω να κλέβω στιγμές για να κάνω τέτοια. Άμα ο άνθρωπος το εξελίξει λίγο ακόμα σκέφτομαι να κάνω ολόκληρο κόμικ με δαύτο.

    ικονοκλαστ, ναι, σκίαση με κόκκο κάνω ψηφιακά στο Manga Studio (το οποίο δουλεύω εξολοκλήρου για ασπρόμαυρα πράγματα - και το οποίο με ώθησε σε αυτή την τελειομανία που περιγράφω από πάνω. πχ



    εδώ βλέπεις τον κόκκο στο 100% μέγεθος που το δούλεψα και στην μικρογραφία πόσο είναι περίπου το καρέ στην σελιδα α4 που τύπωσα.

  3. #198
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εξαιρετικό. Φαντάζομαι ότι χρησιμοποίησες κάποιο raw brush σαν το spray του paint και μετά του «'δωσες πόνο» για να το κάνεις τέλειο. Ίσως δεν έπρεπε να ρωτήσω έναν κομίστα κάτι τέτοιο, είχα στο μυαλό μου κάποιο πιο «αυτόματο» tool που δημιουργεί κόκκους στα περιφερειακά όσο περνάς εσύ τις γραμμές. Θεωρητικά και αυτό που κάνει το scribbler μπορεί να γίνει με το χέρι αλλά είναι διαφορετικό να σχεδιάζεις όλα τα connections μόνος σου από το να υπάρχει το τουλ, χεχ. Υπάρχει ένας τρόπος να κάνεις κάτι τέτοιο με το symbol spray του Illustrator και με κάποιο stipple αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

    Βλέπω ορισμένες τέτοιες δουλειές στο behance και τις λιμπίζομαι (το οποίο btw για πολλούς λόγους είναι ο καλύτερος χώρος να εκθέσεις τη δουλειά σου online, έχει ειδικό category illustration και υπάρχει και το αδερφάκι Illustration Served, θα στο πρότεινα).

    Σε αυτή την τεχνική σε μελάνι οι δουλειές αυτού του κυρίου είναι εξαιρετικές. Και υπάρχουν και πολλοί άλλοι.





  4. #199

    Default

    Σε ευχαριστώ

    Shop talk:
    Spoiler
    Ναι το σπρέι είναι 'σαν του πέιντ' αλλά καλλίτερο, έλεγχος πόσο κόκκο, τι σχήμα έχει το δείγμα (όχι μόνο στρόγγυλο δηλ) τι διαστάσεις, πόσο flow, σε τι φόρμα/πυκνότητα, κτλ, αρκετά κοντά σε κανονικό αερογράφο αλλά με τα πλεονεκτήματα του να είναι 1bit raster ή vector.

    Ναι μετά, είναι ζήτημα δουλειάς το σχήμα του, μαύρο πάνω σε άσπρο, άσπρο πάνω σε μαύρο μέχρι να μοιάζει με κάτι.

    Έχω πολλά χρονιά να βαρέσω χένα σκίαση με τελίτσες στο χέρι μια-μια, μεγάλο σχέδιο, όσο φαίνεται εντυπωσιακό στο τέρμα, τόσο βαρετό είναι και έχει και εγγενή προβλήματα η διαδικασία. Το τελικό αποτέλεσμα πάντα βγαίνει κάπως... άμορφο, λες και είναι όλα φτιαγμένα από ημίρρευστο υλικό, κακά φωτισμένο. Όταν δουλεύεις με προμελετημένες σκιές που έχουν φόρμες και γωνίες που έχουν προκύψει από ελεύθερη γραμμή (όχι τελίτσες), δεν κινδυνεύεις από αυτή την σούπα (στην οποία υποκύπτει και ο καλλιτέχνης που έδειξες λίγο).

    Θα γινόταν με αυτόματο tool το πρόβλημα θα ήταν το εξής, αν θα τον πέταγε τον κόκκο ανάλογα με το που έβρισκε vector magnet, όλες οι φόρμες θα κατέληγαν pillow shaded. Λες και τις βαράει κεντρικό φλας στα μούτρα και σκουραίνουν πάντα προς το περίγραμμα, μαλακία δηλαδη, εκτός αν το πάρεις σαν πρώτο πέρασμα και μετά αφαιρέσεις κόκκο με λευκό, αλλά αν είναι να το κάνεις αυτό, ε κανε τον κόκκο σωστά από την αρχή.

    Ντάξει το κάνει και το scribbler λίγο αυτό με το pillow shading, αλλά είναι ενδιαφέρον το πως βγαίνει αραχνοΰφαντο, μοιάζει με wireframe 3d ή κάτι, δε φαίνεται άσχημο όπως θα ήταν εικάζω ο αυτόματος κόκκος. Πάντως αν το φτιάξει κανείς το δοκιμάζουμε.

  5. #200

    Default


    λεπτομέρειες

  6. #201
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Πανεμορφο, αλλα εχεις υπογραψει ως αλλος χρηστης του φορουμ ε

  7. #202

    Default

    θα υπέγραφα ως X αλλά

  8. #203

    Default


    αυτοπροσωπογραφία

  9. #204
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Σχολάω και δεν προλαβαίνω να το ολοκληρώσω =(


  10. #205
    Senior Member coolhipster's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    avramiotou st.
    Posts
    249

    Default

    σκιζεσαι στη δουλεια βλεπω

  11. #206
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Είμαι 4 μήνες απλήρωτη και περιμένω να φαλιρίσει η εταιρία. Δώσε μου έναν καλό λόγο να σκιστώ, κουλ χίπστερ.

  12. #207
    Senior Member coolhipster's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    avramiotou st.
    Posts
    249

    Default

    τρολιζω προφανως, με μια υπογεια εσανς φλερταρισματος που μου βγαινει αυθπορμητα

  13. #208
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μου θυμίζει κάτι δεντράκια από σύρματα χαλκού που έφτιαχνα πιτσιρίκι (το δέντρο, όχι ο κουλχίπστερ).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #209
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  15. #210

    Default

    ψόφησε το θρεντ. Τελευταίο.



    μερσι για την ωραία φάση, συμμετέχοντες!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •