Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 86

Thread: Deus Ex: Human Revolution

  1. #61
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Το ξεκίνησα χθες και οι εντυπώσεις μου ως τώρα είναι πάνω-κάτω ίδιες με αυτές του Once_Emperor. Όμως αν το δεις ως stealth game, τα οποία τα γουστάρω τρελά και δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά τέτοια παιχνίδια, είναι αρκετά καλό.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #62
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    to pio 8eiko sto post tou once emperor einai oti ekane escape ta ""

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  3. #63
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Epishs prepei na pw oti ta grafika tou HR... de maresoune re paidgia. :/

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #64
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Ισχυει αυτο για τα γραφικα.
    Και σε μενα φανηκαν αρκετα χρονια πισω.
    Καλη φαση αυτο με το πατσ και τους χρονους φορτωματος γιατι να φορτωνει κανα λεπτο παραπαει.

  5. #65
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    E ok, έχει όντως σχετικά χαμηλό geometry ενώ τα animations στους διαλόγους ειναι απλά γτπ. Είναι λες και μιλάς μόνο με σπαστικά. Επίσης αδικαιολόγητο stuttering.

    Από εκεί και μετά όμως το art style και κάτι περιοχές όπως Heng Shai σώζουν τη κατάσταση. Έχω παρατηρήσει πως όλα θυμίζουν κάπως το 1ο Deus Ex, ακόμα και τα πολύ γυαλιστερά "leather" textures, και αυτό είναι καλό. Γενικά αν είστε στην αρχή δώστε του λίγο χρόνο να δείτε και άλλες περιοχές πέρα απο Detroit.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #66
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Τέλος κι εδώ, με το πάσο μας.

    Χμ. Λοιπόν το παιχνίδι είναι καλό, και οκ, είναι Deus Ex. Το story είναι καλό, έχει ωραίες αναφορές στα επόμενα Deus Ex και σου κρατάει το ενδιαφέρον. Εγώ το έπαιξα 70% stealth/non-lethal και ήταν αρκετά διασκεδαστικό, σε φάση ισάξιο ενός MGS ή Deus Ex στο συγκεκριμένο τομέα (αλλά όχι Thief ). Ειδικά λόγω cover και level design μου έβγαζε πολύ MGS1/2 feeling. A, και άλλο ένα παιχνίδι με op revolver

    Γενικά μπράβο κτλ. και αν μπορούν να το κανουν καλύτερο σε μερικά πράγματα που αναφέρθηκαν στο θρεντ, ας βγάλουν και άλλο.

    Bonus για μορμοφαιερστορμς:

    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #67
    凸(╹◡╹)凸
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    WoR
    Posts
    526

    Default


  8. #68
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    απο τους καλυτερους τιτλους της χρονιας που εφυγε.και το missing link κερασακι στη τουρτα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Λοιπόν παιδιά, το παιχνίδι μου φάνηκε απογοητευτικό. Αν έβγαινε πριν 7-8 χρόνια θα ήταν αριστούργημα, σήμερα είναι μια απίστευτη μετριότητα. Ο βασικός λόγος είναι πως οι designers φαίνεται πως δεν έχουν αποφασίσει τι θέλουν να είναι το παιχνίδι. FPS; RPG; Puzzle game; Stealth game; Αποφασίστε ρε πούστηδες. Επειδή είμαι κολλημένος στο Splinter Cell από πάντα, μπορώ με σιγουριά να πω πως η εμπειρία του stealth gameplay ήταν απλά τραγική, γεμάτη bugs και περίεργες καταστάσεις που δε βγάζουν νόημα Τώρα, RPG; Επειδή παίρνω "XP" και "praxis points"; Ή επειδή έχω αυτό το σύστημα διαλόγων με ΤΡΑΓΙΚΟ FACIAL ANIMATION; Puzzle game επειδή αυτό το "hacking" είναι η ιδέα τους; -_____-

    Αν το παιχνίδι είχε βγάλει εντελώς το FPS κομμάτι έξω (boss fights ROFL) και συγκεντρωνόταν στο *κινηματογραφικό* stealth gameplay, με καλύτερο augmented reality για να γουστάρουμε, με ΔΥΣΚΟΛΑ 3d puzzles για το hacking (πχ κάτι σε ύφος Puzzle Dimensions/Critical Mass) θα ήταν σαφώς καλύτερο και δε θα μου έσπαγε τα νεύρα. Βάλε και όλη τη τεχνολογία του LA Noire για το face capturing και όχι αυτό το έκτρωμα που έχουν, τότε θα μιλούσαμε για επικό παιχνίδι.

  10. #70
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Λοιπόν παιδιά, το παιχνίδι μου φάνηκε απογοητευτικό. Αν έβγαινε πριν 7-8 χρόνια θα ήταν αριστούργημα, σήμερα είναι μια απίστευτη μετριότητα. Ο βασικός λόγος είναι πως οι designers φαίνεται πως δεν έχουν αποφασίσει τι θέλουν να είναι το παιχνίδι. FPS; RPG; Puzzle game; Stealth game; Αποφασίστε ρε πούστηδες.
    Όλα; Γιατί το Deus Ex τι ήταν από τα αποπάνω;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    RPG το θεωρούσα τότε, απλά σήμερα τα περισσότερα genres έχουν γίνει απίστευτα refine, και νομίζω πως σήμερα κάνει κακό σ'ένα παιχνίδι να μη φτάνει τη ποιότητα (ή έστω να πλησιάζει αρκετά) των παιχνιδιών στο εκάστοτε genre. Και όταν το τελείωσα το παιχνίδι πήγα και είδα τα reviews στο metacritic και είδα πως τα αρνητικά reviews περιγράφουν ακριβώς αυτό που ένιωσα. Επειδή ξεκίνησα και μια συζήτηση με έναν φίλο, αρχίσαμε να μιλάμε για τα καλύτερα παιχνίδια που βγήκαν πρόσφατα και βρέθηκα να του λέω πως το Arkham City προσφέρει πιο γαμάτη εμπειρία, άρχισε να μου λέει για το bug που σβήσει τα saves σου, οπότε συνέκρινα τα αρνητικά reviews μεταξύ των 2 παιχνιδιών και όντως η διαφορά είναι τεράστια: το Arkham City παίρνει αρνητικά reviews λόγω των bugs, το DXHR παίρνει αρνητικά reviews διότι η εμπειρία του παιχνιδιού είναι μετριότατη. Για μένα αυτό λέει πολλά. Αν έπαιζα το παιχνίδι ως FPS, είναι μετριότητα. Αν το έπαιζα ως stealth game, πάλι. RPG; Έλεος, τραγικότητες.

    Και για του λόγου το αληθές:
    http://www.metacritic.com/game/pc/batman-arkham-city
    http://www.metacritic.com/game/pc/de...man-revolution

    Πρέπει να αποφασίσει η ομάδα του DXHR που θέλουν να κατατάξουν το παιχνίδι και να διαμορφώσουν την εμπειρία του επόμενου (αν έρθει) παιχνιδιού γύρω απ'αυτό. Επειδή το παιχνίδι έχει αυτό το spy feeling, όπως είπα και πριν θα το προτιμούσα να είναι stealth game με δύσκολα puzzles. Και αν ποτέ θελήσουν να το κάνουν έτσι, θα πρέπει να επανεξετάσουν το level design γενικώς (το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο), να βελτιώσουν το augmented reality gameplay, να φτιάξουν πραγματικά stealth mechanics (πχ να κρύβεσαι στο σκοτάδι και να κάνεις stalking), να επικεντρωθούν στην εμπειρία με 3ο πρόσωπο και φυσικά να αλλάξουν το σύστημα με τις μπαταρίες. ΟΛΑ αυτά τα πράγματα που έχει κάνει το DXHR τα'χω δει να εφαρμόζονται και να βελτιώνονται στο Splinter Cell, μερικά τα κράτησαν και τα βελτίωσαν (πχ δες το minimap του SC4 [Double Agent]), άλλα τα πέταξαν (κάτι τραγικά jumping mechanics από το SC2 [Pandora Tomorrow] ή το light/sound meter του SC3 [Chaos Theory] το οποίο γαμούσε). Όπως και να'χει, όλο το παιχνίδι μου φαίνεται ένα recycled SC πράγμα που απλά του φόρεσαν τη προβιά του Deus Ex. Ένα παρόμοιο σύστημα με τις μπαταρίες το βάλανε στο SC5 [Conviction], το λεγόμενο mark & execute, αλλά εκεί δουλεύει γιατί σε αντίθεση με το DXHR που ψάχνεις για σοκολάτες (LOL), αν κάνεις silent takedowns σου δίνει ένα ακόμα mark, και το όλο σύστημα τελικά βοηθάει πολύ στο κινηματογραφικό feel του παιχνιδιού.

  12. #72

    Default

    oti eipan emperor kai phoebus. san paixnidi metriotita, san istoria apla kalo.

  13. #73
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Πρέπει να αποφασίσει η ομάδα του DXHR που θέλουν να κατατάξουν το παιχνίδι και να διαμορφώσουν την εμπειρία του επόμενου (αν έρθει) παιχνιδιού γύρω απ'αυτό.
    Όχι. Το 1o Deus Ex αν ήθελες μπορούσες να το παίξεις stealth, αν ήθελες μπορούσες να το παίξεις FPS, αν ήθελες μπορούσες να το παίξεις σαν hybrid με hacks, slicing και λίγο από όλα. Αυτό ήταν το Deus Ex, ένα παιχνίδι που σου έδινε φοβερή ελευθερία στο πως χειρίζεσαι καταστάσεις, αυτό έπρεπε να κρατήσουν. Αν κατατάξουν το παιχνίδι σε ένα μόνο τρόπο παιχνιδιού τότε αυτόματα αποτυγχάνει σαν Deus Ex. Το πέτυχαν 100% ; Όχι, αλλά για 1ο τους game δεν έκαναν κακή δουλειά, στη τελική ο πήχης παραήταν ψηλά.
    Εμένα το stealth του δε με χάλασε, μου θύμισε πάρα πολύ MGS. Δεν ξέρω μου έβγαζε το ίδιο feeling, από το πως διαχειρίζεσαι τα enemy patrols μέχρι δεν ξέρω κι εγώ τι. Φαντάζομαι πως για εσένα, τον Splinter Cell φαν, αυτό δεν είναι αρκετό, αλλά δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι στο παιχνίδι όσο στο πολύ συγκεκριμένο γούστο σου όσον αφορά το stealth.

    Εγώ μια φορά το διασκέδασα και το μόνο που με χάλασε ήταν το engine/port, η έλλειψη ελεύθερου κόσμου, τα bosses και τα χαζοanimations.
    Last edited by SpiritCrusher; 23-02-2012 at 21:09.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Δε τη καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Μα ήδη το DXHR είναι ένα stealth game. Αν προσπαθήσεις να το παίξεις ΜΟΝΟ FPS θα πάρεις τα παπάρια μου γιατί πολύ απλά μερικά σημεία βγαίνουν πολύ δύσκολα. Αλλά δυστυχώς, αν πας να το παίξεις MONO stealth, μερικά σημεία είναι απίστευτα ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΑ. Ειδικότερα, αν το παίξεις stealth, όπως θέλουν οι δημιουργοί του, ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ BOSS FIGHTS. Το DXHR δεν είχε ως σκοπό να μην καταταγεί σε κάποιο συγκεκριμένο niche market όπως ήταν το πρώτο Deus Ex, την εποχή που όλοι παίζανε adventures, ποδοσφαιράκια, racing, και platforms. Σκοπός των δημιουργών του ήταν να πουν μια ιστορία, και IMHO αυτή η ιστορία κατασκόπων και συνομωσίας μπορεί να είχε ένα (μικρό tbh) ενδιαφέρον, αλλά ο τρόπος που αποδώθηκε ήταν σχεδόν ερασιτεχνικός. Και αυτό τονίζεται από τη σθεναρή τάση να οδηγείται ο παίχτης σε σκηνικά που το stealth είναι απίστευτα δύσκολο (στα όρια του glitchy), και χαλάει το όλο flow.

    Η κονσολίτιδα, το ότι δεν είναι sandbox (ευτυχώς) και τα animations δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι πως έχουν σκεφτεί τα άτομα που σχεδιάζουν το παιχνίδι πως εγώ θα διασκεδάσω δίνοντας μου την ελευθερία να κάνω ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΒΛΩΣΕΙ τη στιγμή που πλασάρουν το παιχνίδι ως "story-driven". Και ΛΕΩ, για τελευταία φορά, στο κλίμα του παιχνίδιου, το stealth gameplay θα έπρεπε να είχε τύχει περισσότερης προσοχής, το hacking που το κάνεις κάθε 2 λεπτά θα έπρεπε να είναι ένα ΔΥΣΚΟΛΟ puzzle και ως φυσικό επακόλουθο το action μέρος του παιχνιδιού θα ήταν απίστευτα refined.

    Όποιος διαφωνεί μαζί μου να παίξει το παλιό Splinter Cell Pandora Tomorrow. ΟΥΓΚ

  15. #75
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Κοίτα, stealth το έπαιξα και αν δεν το είχα πάει χύμα στην αρχή θα είχα τσιμπήσει και achievement για playthrough χωρίς kill. Δεν έβαλα ποτέ κανένα Praxis σε armor ή mitigation, μόνο extra energy. Μια χαρά το τελείωσα χωρίς πολλά πολλά και μου άρεσε γενικά το stealth κομμάτι του. Ναι δεν ήταν σε φάση thief (που θα γούσταρα tbh) αλλά όπως είπα ήταν πιο κοντά σαν feeling σε MGS και αυτό μου άρεσε. Κάποια σημεία ήταν και λίγο puzzle πως θα τα πας σαν stealther αλλά τίποτα που να με ζόρισε, ενώ δεν ένιωσα ποτέ ότι βρήκα "τη μοναδική λύση" για να περάσω/κάνω takedown όλους τους παπάρες.

    Όσον αφορά τα bosses, όπως είπα χωρίς armor κτλ., πήραν τα παπάρια μου Αφού:

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    A, και άλλο ένα παιχνίδι με op revolver
    Fully upgraded σταματάς τανκ και έχει explosive rounds με splash που σε αφήνει να βαράς mobs ενώ είσαι εκτός LoS, βαρώντας τον τοίχο/πάτωμα δίπλα τους (3ο boss )
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. Revolution Calling
    By led_zeppelin in forum General Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 12-02-2008, 00:21
  2. Τhe 2 minutes media revolution.
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2006, 18:35
  3. Revolution is the Opium of Intellectuals.
    By UmbilicalResidue in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 40
    Last Post: 09-09-2005, 10:57
  4. Evolution..REvolution...Evolution..REvolution...
    By Sand Merchant in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2005, 21:25
  5. Waiting For The Revolution remix
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2004, 13:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •