Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 111

Thread: Λειτουργία και Χρήση του ER

  1. #76
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εγώ στεναχωριέμαι που μέσα σε δύο προτάσεις που έγραψε ένας παλιός χρήστης σαν τον Animae, χαρακτήρισε την κατάσταση ως αηδία.

    Να μην κλείσουμε τίποτα, ούτε chatbox, ούτε το φόρουμ. Ούτε ban να γίνουν, ήμαρτον πια. Αν θεωρείτε ότι δεν μπορείτε να συνυπάρξετε με κάποιους, ίσως η πιο "ώριμη" λύση να είναι το ignore, παρόλο που κι αυτό δημιουργεί τα θεματάκια του, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα και τον σκύλο. Σαφώς, θέλει καλή και ισχυρή θέληση απ' όλες τις πλευρές η κατάσταση, αλλά είναι προτιμότερο απ' όλες τις υπόλοιπες επιλογές.

    Επίσης, αντιλαμβάνομαι πλήρως το γεγονός ότι ο Raven Lord κουράστηκε με το θέμα, ενδεχομένως να άντεξε και πολύ, αλλά δεν θα ήθελα να εγκαταλείψει τη διαχείριση, γιατί έστω κι έτσι, διατηρείται ένας συγκεκριμένος χαρακτήρας και οπτική στην μικροκοινότητά μας.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #77
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    αφού η λύση είναι απλή γιατί δε θέλει κανείς να ασχοληθεί?
    Θα μπορούσα να ασχοληθώ αλλά αν θέλει και τεχνικές γνώσεις αυτές δυστυχώς δεν τις έχω.
    ενώ εγώ τις έχω
    αν θες σοβαρά, σου δείχνω 2-3 πραγματάκια και είσαι οκ
    πιστεύω έχεις την αποδοχή που χρειάζεται.
    Σκέψου δηλαδή πόσο σκατά είναι ο κόσμος.

    Οκ, το μιλάμε.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #78
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όποτε βρω λίγο χρόνο θα λάβεις pm
    Rock or Nothing

  4. #79
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Να μην κλείσουμε τίποτα, ούτε chatbox, ούτε το φόρουμ. Ούτε ban να γίνουν, ήμαρτον πια. Αν θεωρείτε ότι δεν μπορείτε να συνυπάρξετε με κάποιους, ίσως η πιο "ώριμη" λύση να είναι το ignore, παρόλο που κι αυτό δημιουργεί τα θεματάκια του, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα και τον σκύλο. Σαφώς, θέλει καλή και ισχυρή θέληση απ' όλες τις πλευρές η κατάσταση, αλλά είναι προτιμότερο απ' όλες τις υπόλοιπες επιλογές.
    Το φόρουμ φυτοζωεί εδώ και 2-3 χρόνια (ίσως και παραπάνω), μετά από συγκεκριμένες συμπεριφορές, τον τελευταίο χρόνο αργοπεθαίνει.
    Ξαναλέω, μου αρέσει η ελευθεριακή προσέγγιση που είχε το φορουμ ήδη από τον Dragonlord και μετά από τον Κοιλιά (που συνεχίζεται ακόμα και τώρα), αλλά πλέον πραγματικά είναι αηδία.
    Είναι 2-3 χρήστες που καταστρέφουν την όλη φάση, δεν σου κάνει η καρδιά να ποστάρεις, σχεδόν ούτε να παρακολουθήσεις.
    Το ignore έχει φανεί ότι δεν κάνει τίποτα, το φόρουμ συνεχίζει να αδειάζει, οι χρήστες δεν έχουν όρεξη να ποστάρουν (όσοι δλδ έχουν μείνει) και τα μόνα που μένουν είναι τα μπάχαλα.

    Εγώ πλέον μπαίνω από συνήθειο (και μου έκανε τρομερή εντύπωση το ότι ξαναείδα τον Rush), αλλά πλέον φαίνεται σκατίλα.
    Δεν θα πω δακρύβρεχτα, για το τι βλέπαμε κάποτε και τι βλέπουμε τώρα, αλλά πλέον η φάση δεν παλεύεται. Aν αφεθεί έτσι όπως, είτε θα συνεχίσει να αργοπεθαίνει, είτε θα πεθάνει. Αν οι χρήστες θέλουμε κάτι τέτοιο, ας είναι. Αν υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να γίνει λιγο πιο ενδιαφέρον, τότε κάτι πρέπει να αλλάξει. Την άποψη μου για το πως, την είπα. Οι αυτοματισμοί *ίσως* να λειτουργούσαν, αν υπήρχε κόσμος. Από την άλλη, γιατί έφυγε ο κόσμος?
    Kill the wise one!

  5. #80
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    https://www.electricrequiem.com/foru...=1#post1333320

    Συνεχίστε την κουβέντα σας ανενόχλητοι.

  6. #81
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    ο κόσμος έφυγε κυρίως επειδή facebook και γενικώς social media

    δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος που σταμάτησε ο κόσμος να γράφει είναι τα ξεκατινιάσματα εδώ πέρα

    ίσως είναι ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο βασικός σε καμία περίπτωση
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #82
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    ο κόσμος έφυγε κυρίως επειδή facebook και γενικώς social media

    δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος που σταμάτησε ο κόσμος να γράφει είναι τα ξεκατινιάσματα εδώ πέρα

    ίσως είναι ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο βασικός σε καμία περίπτωση

    Ναι, ο κύριος λόγος σίγουρα είναι σοσιαλ μιντια, αλλά αυτό έγινε μέχρι πριν καμία πενταετία-εξαετία(και βάλε), από εκει και πέρα τι έγινε?
    Τότε σταμάτησαν να ποστάρουν αρκετοί, αλλά και πάλι είχε μείνει ικανός αριθμός χρηστών ώστε να συνεχίσει το φόρουμ.
    Τώρα πλέον, από αυτούς που είχαν μείνει, παραπάνω από τους μισούς δεν ποστάρουν (αν παρακολουθούν).
    Αλλά να ποστάρουν τι και που? Να χαζέψουν τι? Ξεκατινιάσματα?

    Τέσπα, δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα να επιμείνω, είναι λίγο προφανές το τι έχει γίνει εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα μεγαλώνουμε, αλλάζουμε κλπ, αλλά αυτό το πράγμα που γίνεται τώρα δεν παλεύεται.
    Αν και δεν μπαίνω πλέον καθημερινά, έμπαινα συχνά για να χαζέψω κανά πόστ δικό σου, του Ρέιβεν, του τσίμπου. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα "ρε μλκ, γιατί μπαίνω να βλέπω τους εμετούς?".
    Kill the wise one!

  8. #83
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    ο κόσμος έφυγε κυρίως επειδή facebook και γενικώς social media

    δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος που σταμάτησε ο κόσμος να γράφει είναι τα ξεκατινιάσματα εδώ πέρα

    ίσως είναι ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο βασικός σε καμία περίπτωση

    Ναι, ο κύριος λόγος σίγουρα είναι σοσιαλ μιντια, αλλά αυτό έγινε μέχρι πριν καμία πενταετία-εξαετία(και βάλε), από εκει και πέρα τι έγινε?
    Τότε σταμάτησαν να ποστάρουν αρκετοί, αλλά και πάλι είχε μείνει ικανός αριθμός χρηστών ώστε να συνεχίσει το φόρουμ.
    Τώρα πλέον, από αυτούς που είχαν μείνει, παραπάνω από τους μισούς δεν ποστάρουν (αν παρακολουθούν).
    Αλλά να ποστάρουν τι και που? Να χαζέψουν τι? Ξεκατινιάσματα?

    Τέσπα, δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα να επιμείνω, είναι λίγο προφανές το τι έχει γίνει εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα μεγαλώνουμε, αλλάζουμε κλπ, αλλά αυτό το πράγμα που γίνεται τώρα δεν παλεύεται.
    Αν και δεν μπαίνω πλέον καθημερινά, έμπαινα συχνά για να χαζέψω κανά πόστ δικό σου, του Ρέιβεν, του τσίμπου. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα "ρε μλκ, γιατί μπαίνω να βλέπω τους εμετούς?".
    Να πω και εγω την αποψαρα μου.

    Το ER αξιζει να επιβιωσει και αξιζει να κανουμε μια προσπαθεια να αναβαθμιστει. Περαν της συναισθηματικης αξιας, ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα βαση πληροφοριας για μουσικη και γεγονοτα που συνεβησαν-συμβαινουν γυρω απο αυτη καθως και γενικοτερης επικοινωνιας για οτι μας αφορα. Χιουμορ εχει, τρολλαρισμα παιζει και μεγαλα παιδια ειμαστε για να καταλαβαινουμε 2 -3 βασικα "όρια" συμπεριφορας προκειμενου να μη γαμαμε τη φαση. Δεν ειναι θεμα ελευθεριας, υπαρχει απλετη απο αυτη και θα συνεχισει να υπαρχει, αυτο κανει αλλωστε ο ER αυτο που ειναι. Και δεν ειναι θεμα ιγκνορ ή να κλεισει το τσατ κτλ. Το τσατ ειναι μια χαρα και ωραιο εργαλειο αντι-βαρεμαρας και αμεσης επικοινωνιας. Πιστευω ότι αν κανουμε 2-3 βηματα και φρεσκος κοσμος θα ερθει, και παλιοι θα ξαναγραψουν και καλυτερα θα περναμε εδω μεσα.

    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα. Από τη πλευρα μου και εφ' οσον η εργασιακη μου καθημερινοτητα το επιτρεψει, μπορω να βοηθησω σε καποιας μορφης μοντερέιτινγκ ή οτι άλλο κριθει ότι μπορω να προσφερω εδω μεσα.

    Ειμαστε μεγαλα παιδια και μπορουμε να συνυπαρξουμε ομορφα και ευχαριστα. Ουτε θελουμε μπαν, ουτε κιτρινοκοκκινες καρτες ουτε πουα ελεφαντακια (οκ, αυτα ισως τα θελουμε), αλλα όταν κατι δε δουλευει καλα τοτε κατι πρεπει να γινεται γι αυτο.

    Εχω ξεχασει να γραφω ελληνικα.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  9. #84

    Default

    Ο κόσμος που μπαίνει πλέον, δε μπαίνει γιατί δεν έχει social media, αλλά - όπως είπε και ο animae - από γλυκιά συνήθεια. Και είναι πράγματι κρίμα αυτές η μία, δύο ώρες που περνάει κανείς εδώ μέσα, μην πούμε και περισσότερο, πλέον να θέλουν τόσο προσπάθεια.

    Μπορεί να έχει 2-3 χρόνια που φύγαν ακόμα περισσότεροι χρήστες από την ήδη επιβαρυμένη κατάσταση (ο καθένας μπορει να έχει και τα δικά του), αλλά είχε από άνοιξη, καλοκαίρι, αρχές φθινοπώρου που το πράγμα όσο να πεις είχε στρώσει. Έχει 2-3 μήνες που όμως ξαναέγινε εξουθενωτικό.

    Η λύση, όχι, δεν είναι να κλείσει το chatroom, γιατί όλοι ξέρουμε που θα μεταφερθεί ο καταιγισμός μηνυμάτων. Οι 2-3 ώρες που περνάει κανείς εδώ μέσα είναι ως επί το πλείστον στο chat, οπότε αυτό είναι ένα μέτρο που επηρεάζει τους περισσότερους ενεργούς χρήστες.

    Μπορεί το πράγμα να στραφεί προς την παλιά "καλή" μέθοδο: προειδοποιήσεις από τo administration του forum για ban, αν δεν στρώσει η κατάσταση (κάτι που κρίνει ο admin, μην το πολυσυζητάμε, γνωριζόμαστε και εμπιστευόμαστε το πρόσωπο που θα αναλάβει) -> προσωρινό ban με κλείσιμο (κλειστά νομίζω είναι ούτως ή άλλως) το registration και άρση του προσωρινού ban σε δυο βδομάδες-ένα μήνα και αν συνεχίσει η κατάσταση -> μονιμο ban. Ειλικρινά δεν ξέρω τι νόημα έχει να συνεχίσουμε να συζητάμε ή να υπερασπιζόμαστε ένα μοτίβο που ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ φάνηκε ότι δεν μπορει να δουλέψει όταν δεν γίνεται κοινά αποδεκτό.

    Να προχωρήσουμε με τόλμη στο '21.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #85
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα.
    Μια τελευταία φορά να ρωτήσω(δεν έχει νόημα να το ξαναπώ ή να το ξαναστηρίξω αφού η πλειοψηφία διαφωνεί), πως θα επιτευχθεί αυτό, όταν δεν έχει επιτευχθεί τόσα χρόνια?
    Kill the wise one!

  11. #86
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αν με το τρολάρισμα εννοούμε να υποδαυλίζουμε τις εμμονές και να τις ειρωνευόμαστε τότε το μόνο υγιές και λογικό επίπεδο είναι το μηδενικό. ούτε απόπατος ξεράσματος και βρισίματος είναι εδώ ούτε ίδρυμα ψυχολογικής υποστήριξης. αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση (που δεν μπορούμε) κάνουμε χειρότερο κακό.
    Last edited by rat_poison; 05-02-2021 at 14:03.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #87
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  13. #88
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα.
    Μια τελευταία φορά να ρωτήσω(δεν έχει νόημα να το ξαναπώ ή να το ξαναστηρίξω αφού η πλειοψηφία διαφωνεί), πως θα επιτευχθεί αυτό, όταν δεν έχει επιτευχθεί τόσα χρόνια?
    Νομίζω ότι με τον τροπο που προτινει ο τσιμπουκλανω (ή μηπως τσιμπουκλανο?)

    "Μπορεί το πράγμα να στραφεί προς την παλιά "καλή" μέθοδο: προειδοποιήσεις από τo administration του forum για ban, αν δεν στρώσει η κατάσταση (κάτι που κρίνει ο admin, μην το πολυσυζητάμε, γνωριζόμαστε και εμπιστευόμαστε το πρόσωπο που θα αναλάβει) -> προσωρινό ban με κλείσιμο (κλειστά νομίζω είναι ούτως ή άλλως) το registration και άρση του προσωρινού ban σε δυο βδομάδες-ένα μήνα και αν συνεχίσει η κατάσταση -> μονιμο ban. "
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  14. #89
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    αν με το τρολάρισμα εννοούμε να υποδαυλίζουμε τις εμμονές και να τις ειρωνευόμαστε τότε το μόνο υγιές και λογικό επίπεδο είναι το μηδενικό. ούτε απόπατος ξεράσματος και βρισίματος είναι εδώ ούτε ίδρυμα ψυχολογικής υποστήριξης. αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση (που δεν μπορούμε) κάνουμε χειρότερο κακό.

    Όχι, με το τρολλαρισμα εννοουμε την καζουρα, αναλογως τον χρηστη και τη δυναμικη της κουβεντας. Για κλινικες περιπτωσεις, μιση, παθη, ιντριγκες, καφεδες, εφοριες κτλ η κουοταρισμενη μεθοδος του τσιμπ νομιζω οτι κανει apply.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  15. #90
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κι εγώ αυτό υπονοοώ αλλά μέχρι να κάνει apply να τηρούμε το "αναλόγως το χρήστη" με λίγο περισσότερη προσοχή
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 21-06-2009, 20:20
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-03-2008, 19:19
  3. χρήση
    By regularpaul in forum The Marketplace
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-2007, 15:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •