Page 21 of 67 FirstFirst ... 11192021222331 ... LastLast
Results 301 to 315 of 1005

Thread: Smoking ban update

  1. #301

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    1) πρόκειται για θέμα ψυχικής (μου) υγείας, απείρως σημαντικότερης από την σωματική σας! Οπότε δεν έρχομαι στα μαγαζιά σας, απλό, πάω σε άλλα, που δεν έχω τέτοια προβλήματα, και πανωκάτω υπάρχουν τέτοια.

    2) περίπου, αλλά ο νόμος είναι για ένα, δεν είναι κάπως χαζό;
    Καλά, κοροϊδευόμαστε τώρα, στην τελική είναι υποκειμενικό πρόβλημα υγείας για ένα άτομο, ο καπνός αντικειμενικά επιβαρύνει την υγεία όλων.
    2) Μπα, υπάρχουν νόμοι για διάφορα πράγματα, ή για κάποια πρέπει να υπάρξουν - συχνότερα δε υπάρχουν μια χαρά νόμοι και πρέπει απλά να εφαρμοστούν. Δηλαδή και για τα ρουσφέτια υπάρχουν νόμοι, αν γίνει αντίστοιχη συζήτηση μπορεί να πει κάποιος "ώχου, τα λύσαμε όλα μας τα προβλήματα, αυτό μας έμεινε" κοκ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #302
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Επίσης αν έχετε μια παρέα που γουστάρετε να καπνίζετε μπορείτε να βρίσκεστε σε σπίτια, τα μαγαζιά είναι για όλο τον κόσμο και όχι για "τους θαμώνες". [..] Όσο για τα άκυρα παραδείγματα, είναι λίγο διαφορετικό το θέμα ΓΟΥΣΤΟΥ (τζειλό και σόντομ) από το θέμα επιβάρυνσης υγείας με το ζόρι. Αν θες προσπαθείς να το κατανοήσεις, αλλιώς οκ, κέρδισες.
    αχαχα, όχι ρε φίλε δεν είναι. Τα μαγαζιά δεν είναι ένα universal πράγμα (όπως, μάντεψε, τα γαμημένα σταρμπακς), το κάθε ένα έχει τον χαρακτήρα του και το χρώμα του. Την διαρρύθμιση του, τη διακόσμηση του, τη μουσική του, τον κόσμο του, το αν είναι gay-friendly, αν είναι trendyμουνάκια friendly, αν είναι coffeeshop, αν είναι μπυραρία, αν είναι after ή αν κλείνει στις 12. Το αν τηρεί συγκεκριμένα status υγιεινής και το αν είναι smoker's friendly είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Το ένα έχει να κάνει με την υποχρέωση του να παρέχει ένα μινιμουμ υπηρεσιών και υπάρχει για να προστατέψει τον πελάτη και το άλλο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του μαγαζιού που υπάρχει γιατι οι γαμημένοι πελάτες έτσι το προτιμούν. Αυτό πουλάει και αυτοί αυτό θέλουν. Μην προσπαθείς να επιβάλλεις ένα υποτίθεται "αντικειμενικό κριτήριο υγιεινής" σε αυτό το ζήτημα, αν ήθελα να το εκτρέψω θα το παραλλήλιζα με τα ωράρια του παπαθεμελή που πέρναγε διατάξεις για να κλείνουν όλα στις 2. Πολύ σωστό με το ίδιο σκεπτικό, δεν πρέπει να καπνίζουμε, πρέπει να κοιμόμαστε νωρίς, πρέπει επίσης να ασκούμαστε και να τρώμε υγιεινά για να δουλεύουμε σα ζώα. Έχετε κι άλλους άσσους στο μανίκι;

  3. #303

    Default

    Καμ ον, και το αλκοόλ είναι αντικειμενικό πρόβλημα στην υγεία, και οι σκάλες του μομπέτερ και τα στραγάλια του χασάν (αίσχος). Αν πάμε να κλείσουμε το θέμα καπνίσματος σε μία οπτική μόνο, τέλος, νικάνε οι καπνιστές.

    Θέλει πολύπλευρη θέαση και ευέλικτη, πασοκική, απαλή αντιμετώπιση.

    Για να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

  4. #304
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    FIXXXER! θα σου απαντήσω σοβαρά αν και πιστεύω ότι είσαι τραγικά βλάκας!

    Τι συζητας μαζι μου τοτε ρε κακομαθημενο κομπλεξικο εκκολαπτομμενο ελληναρακι αν με θεωρεις βλακα? Δεν υπηρχε περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να κατσω να ασχοληθω με οποιονδηποτε καπνιστη ειναι βλακας και προκλητικος απλα γιατι δε θελει να του χαλανε την απολαυση, αλλα ειλικρινα κατι κομπλεξικα σαν εσενα θα με εκαναν να μπω στον κοπο ισως να παρω τηλεφωνο και να γινω ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ. Πας να αποδειξεις με μαθηματικα επιχειρηματα (που δεν κατεχεις ουτως η αλλως) οτι εχεις καθε δικαιωμα να καπνιζεις οπου γουσταρεις, ε οκ, αντε, εχεις δικιο, μπραβο. Εισαι ο βασιλιας του ΕΡ.

  5. #305

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    αχαχα, όχι ρε φίλε δεν είναι. Τα μαγαζιά δεν είναι ένα universal πράγμα (όπως, μάντεψε, τα γαμημένα σταρμπακς), το κάθε ένα έχει τον χαρακτήρα του και το χρώμα του. Την διαρρύθμιση του, τη διακόσμηση του, τη μουσική του, τον κόσμο του, το αν είναι gay-friendly, αν είναι trendyμουνάκια friendly, αν είναι coffeeshop, αν είναι μπυραρία, αν είναι after ή αν κλείνει στις 12. Το αν τηρεί συγκεκριμένα status υγιεινής και το αν είναι smoker's friendly είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Το ένα έχει να κάνει με την υποχρέωση του να παρέχει ένα μινιμουμ υπηρεσιών και υπάρχει για να προστατέψει τον πελάτη και το άλλο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του μαγαζιού που υπάρχει γιατι οι γαμημένοι πελάτες έτσι το προτιμούν. Αυτό πουλάει και αυτοί αυτό θέλουν. Μην προσπαθείς να επιβάλλεις ένα υποτίθεται "αντικειμενικό κριτήριο υγιεινής" σε αυτό το ζήτημα, αν ήθελα να το εκτρέψω θα το παραλλήλιζα με τα ωράρια του παπαθεμελή που πέρναγε διατάξεις για να κλείνουν όλα στις 2. Πολύ σωστό με το ίδιο σκεπτικό, δεν πρέπει να καπνίζουμε, πρέπει να κοιμόμαστε νωρίς, πρέπει επίσης να ασκούμαστε και να τρώμε υγιεινά για να δουλεύουμε σα ζώα. Έχετε κι άλλους άσσους στο μανίκι;
    Πάλι άκυρο παράδειγμα, το να μην κλείνει ένα μαγαζί στις 2 δεν επιβαρύνει κάποιον. Αν δεν επιτρεπόταν να φύγεις πριν τις 5, τότε ναι, θα ήταν σωστός ο παραλληλισμός. Όποιος θέλει μπορεί ακόμα να φύγει στις 2 από ένα μαγαζί που το τραβάει μέχρι το πρωί. Όποιος δε θέλει να ρουφάει πίσσα σε ένα μαγαζί αποκλειστικά καπνιστών δεν μπορεί. Μια χαρά αντικειμενικό κριτήριο υγιεινής είναι το αν υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα, το βαφτίσαμε τώρα "χαρακτήρα του μαγαζιού". Τι σκάλωμα έχεις φάει εντωμεταξύ, φαντάσου να έλεγα να απαγορευτεί το τσιγάρο γενικά. Ίσα ίσα, είμαι κατά των απαγορεύσεων, και το μαύρο και τα μανιτάρια θα ήθελα να επιτρέπονται, το ΜΟΝΟ που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν σωστοί χώροι και για όσους δεν καπνίζουν σε κάθε μαγαζί. Αν εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχουν και μαγαζιά αποκλειστικά καπνιστών, οκ, διαφωνούμε. Πάντως ο νόμος είναι με το μέρος σου, τα ίδια λέτε!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #306
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    τα στραγάλια του χασάν (αίσχος).
    πραγματικά ε.

  7. #307

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Καμ ον, και το αλκοόλ είναι αντικειμενικό πρόβλημα στην υγεία, και οι σκάλες του μομπέτερ και τα στραγάλια του χασάν (αίσχος). Αν πάμε να κλείσουμε το θέμα καπνίσματος σε μία οπτική μόνο, τέλος, νικάνε οι καπνιστές.
    Μα ΤΙ λες, δεν είπα να απαγορευτεί το κάπνισμα, μόνο στους χώρους όπου επηρεάζει και τους άλλους. Αν γίνομαι εγώ σκνίπα ΔΕ μεθάνε και οι δίπλα μου, γι'αυτό και το ποτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Ο καθένας ας επιλέξει πώς και πόσο θα επιβαρύνει τον εαυτό του. Όχι τους γύρω του όμως.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #308

    Default

    δεν πηγαίνω λόγω αυτού πολλές φορές, αρρώστια.

  9. #309

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Καμ ον, και το αλκοόλ είναι αντικειμενικό πρόβλημα στην υγεία, και οι σκάλες του μομπέτερ και τα στραγάλια του χασάν (αίσχος). Αν πάμε να κλείσουμε το θέμα καπνίσματος σε μία οπτική μόνο, τέλος, νικάνε οι καπνιστές.
    Μα ΤΙ λες, δεν είπα να απαγορευτεί το κάπνισμα, μόνο στους χώρους όπου επηρεάζει και τους άλλους. Αν γίνομαι εγώ σκνίπα ΔΕ μεθάνε και οι δίπλα μου, γι'αυτό και το ποτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Ο καθένας ας επιλέξει πώς και πόσο θα επιβαρύνει τον εαυτό του. Όχι τους γύρω του όμως.
    αύριο, τώρα είμαι όφφ, αλήθεια.

  10. #310
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Καλά, κοροϊδευόμαστε τώρα, στην τελική είναι υποκειμενικό πρόβλημα υγείας για ένα άτομο, ο καπνός αντικειμενικά επιβαρύνει την υγεία όλων.
    απ' τις μεγαλύτερες μαλακίες που υπάρχουν στην κοινή κουλτούρα το συγκεκριμένο. για μενα υγεία μπορεί να είναι πρωτίστως η ψυχική (υπήρξαν - πχ ινδιανοι - και υπάρχουν - πχ τσιγγανοι- πολλές ιστορίες φυλών που είχαν τέτοιες προτιμησεις). Μπορει για μενα το σωστο να ειναι η άνετη ζωή 30 χρονων (δεν μιλαω καν για το συνετο καπνισμα, παιρνω την ακραια περιπτωση) και οχι το να ζησω νευρωτικος 500 χρονια. η απαγορευση σου πλήττει την ψυχική μου υγεία και δεν το λέω απ' την φαντασία μου, έζησα κοντα 3 μηνες στην γερμανια που υπαρχει αυτη η απαγορευση και μου προκαλουσε τεραστιο προβλημα το να μην έχω έναν γαμημένο κλειστό χώρο να κάτσω να απολαύσω εναν καφέ/ποτό και το τσιγάρο μου. Ή ας πούμε, με βολεύει πάρα πολύ να διαβάζω σε ήσυχες καφετέριες, περισσότερο απ' ότι στο σπίτι μου. Τι θα κάνω για αυτό; Θα μου αλλάξεις εσύ ή το κάθε_πυροβολημένο_τσουτσέκι_εσύ καθολικά την ζωή μου; Α γαμησου κι εσυ κι η γιόγκα σου να πουμε.
    this is radio freedom.

  11. #311
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    το να μην κλείνει ένα μαγαζί στις 2 δεν επιβαρύνει κάποιον
    Αν θυμάμαι καλά ο παπαθεμελής τότε έλεγε ότι καταρχήν διαταρράσει την κοινωνική γαλήνη της περιοχής, ωθεί τους νέους στις κραιπάλες (περισσότερο αλκοολ, περισσότερα ατυχήματα στους δρόμους, που το πας αυτό) και κάτι τέτοια. Άρα αντικειμενικότατο.

    Τελευταία φορά το αυτονόητο:

    Οι πελάτες δεν προτιμούν ένα μαγαζί επειδή βγαίνουν ποντίκια μέσα απο τη χέστρα, δεν υπάρχει εξαερισμός, τα ποτά είναι μπόμπες, το προσωπικό φέρεται άσχημα ή σερβίρουν σκατά. Για να μην κάνουν trust οι μαγαζάτορες που τους συμφέρει να μην φροντίζουν για τέτοια πράγματα, υπάρχουν οι νομοθεσίες περι υγιεινής των χώρων και μπλαμπλα.

    Οι πελάτες αν το θέλουν προτιμούν ένα κατάστημα που είναι smoker's friendly, που μπορείς να καπνίσεις όσο αράζεις, τρως, πίνεις, γουστάρεις. Δεν χρειάζεται να υπάρχει κανένας μαλάκας που να επιβάλλει μια απαγόρευση σ' αυτό, αφορά προσωπικές επιλογές των πελατών, επιλογές αυτού που έχει το μαγαζί κλπ.

    Οι πελάτες αν το θέλουν προτιμούν ένα κατάστημα που είναι δεν είναι smoker's friendly, η ατμόσφαιρα είναι πεντακάθαρη, κάνετε ό,τι αγαπάτε εκεί μέσα.

    Σας σεβόμαστε, να μας σέβεστε. Αυτά.


    * μα τω θεώ το λέει στο site του:
    Συγκρούεται με τα συμφέροντα της Νύχτας (ωράριο Παπαθεμελή), για να προστατέψει τους Νέους. Το μέτρο αυτό υπονομεύεται εκ των ένδον.

  12. #312

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Καλά, κοροϊδευόμαστε τώρα, στην τελική είναι υποκειμενικό πρόβλημα υγείας για ένα άτομο, ο καπνός αντικειμενικά επιβαρύνει την υγεία όλων.
    απ' τις μεγαλύτερες μαλακίες που υπάρχουν στην κοινή κουλτούρα το συγκεκριμένο. για μενα υγεία μπορεί να είναι πρωτίστως η ψυχική (υπήρξαν - πχ ινδιανοι - και υπάρχουν - πχ τσιγγανοι- πολλές ιστορίες φυλών που είχαν τέτοιες προτιμησεις). Μπορει για μενα το σωστο να ειναι η άνετη ζωή 30 χρονων (δεν μιλαω καν για το συνετο καπνισμα, παιρνω την ακραια περιπτωση) και οχι το να ζησω νευρωτικος 500 χρονια. η απαγορευση σου πλήττει την ψυχική μου υγεία και δεν το λέω απ' την φαντασία μου, έζησα κοντα 3 μηνες στην γερμανια που υπαρχει αυτη η απαγορευση και μου προκαλουσε τεραστιο προβλημα το να μην έχω έναν γαμημένο κλειστό χώρο να κάτσω να απολαύσω εναν καφέ/ποτό και το τσιγάρο μου. Ή ας πούμε, με βολεύει πάρα πολύ να διαβάζω σε ήσυχες καφετέριες, περισσότερο απ' ότι στο σπίτι μου. Τι θα κάνω για αυτό; Θα μου αλλάξεις εσύ ή το κάθε_πυροβολημένο_τσουτσέκι_εσύ καθολικά την ζωή μου; Α γαμησου κι εσυ κι η γιόγκα σου να πουμε.
    Εκτός του ότι είσαι καθυστερημένος γιατί λέω ότι αυτό που είπε ο κάρχαρτ είναι υποκειμενικό, και μου ανταπαντάς με το "για μένα", είσαι επίσης καθυστερημένος γιατί δεν είπα να μην υπάρχει χώρος καπνιστών στις καφετέριες. Γενικά, κάνε κανα πακετάκι μαζεμένο μπας και καλμάρουν τα νεύρα σου και μετά ξαναέλα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #313

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν θυμάμαι καλά ο παπαθεμελής τότε έλεγε ότι καταρχήν διαταρράσει την κοινωνική γαλήνη της περιοχής, ωθεί τους νέους στις κραιπάλες (περισσότερο αλκοολ, περισσότερα ατυχήματα στους δρόμους, που το πας αυτό) και κάτι τέτοια. Άρα αντικειμενικότατο.

    Τελευταία φορά το αυτονόητο:
    Έλα, συζητάω με τον παραλογισμό τον ίδιο να πούμε. Αυτά του παπαθεμελή είναι έμμεσα. Είναι σα να λέω να απαγορευτεί το ποτό για να μην έχουμε ατυχήματα από μεθυσμένους. Κι αυτό αντικειμενικότατο είναι, αλλά είναι έμμεση συνέπεια και είναι θέμα της τροχαίας να μην κυκλοφορούν μεθυσμένοι οδηγοί. Είναι σα να ζητώ να απαγορευτεί το τσιγάρο για να γλιτώσουμε μια και καλή από το παθητικό κάπνισμα. Αντίθετα, το κάπνισμα σε κοινόχρηστους χώρους έχει άμεσο αποτέλεσμα, καπνίζεις, το εισπνέω, τέλος. Εντελώς διαφορετικό πράμα.

    Όσο για το "αυτονόητο", όλα (μα όλα) αυτά καλύπτονται από το να υπάρχουν χώροι καπνιστών και μη στο ίδιο μαγαζί.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #314
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Εκτός του ότι είσαι καθυστερημένος γιατί λέω ότι αυτό που είπε ο κάρχαρτ είναι υποκειμενικό, και μου ανταπαντάς με το "για μένα", είσαι επίσης καθυστερημένος γιατί δεν είπα να μην υπάρχει χώρος καπνιστών στις καφετέριες. Γενικά, κάνε κανα πακετάκι μαζεμένο μπας και καλμάρουν τα νεύρα σου και μετά ξαναέλα.
    ρε στοκο να πουμε, το οτι "για μενα" υγεια σημαινει πρωτιστως ψυχικη υγεια και οχι σωματικη ειναι για να σου δειξει οτι αναγκαστικα η εννοια υγεια ειναι υποκειμενικη. δεν υπαρχει κατι αντικειμενικο πανω στο οποιο μπορεις να θεμελιωσεις νομο.

    οπως και να'χει, τα καλα μαγαζια ευτυχως τα εχουμε καβατζωσει οι καπνιστες. σαλτα στα πολιτισμενα σταρμπαξ σου λοιπον!
    this is radio freedom.

  15. #315
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί γουστάρεις τον Candiru.

Similar Threads

  1. And the ban goes to...
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 725
    Last Post: 07-11-2014, 14:25
  2. Smoking Kills...
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 09-04-2008, 01:16
  3. ban
    By iskra in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-11-2006, 15:48
  4. [Cinema] Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)
    By Gabriel in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 28
    Last Post: 12-04-2005, 13:51
  5. kante ban
    By Buddy Lackey in forum General Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 06-10-2004, 22:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •