View Poll Results: ΤΙ?

Voters
76. You may not vote on this poll
  • Νέα Δημοκρατία

    2 2.63%
  • ΠΑΣΟΚ

    1 1.32%
  • ΚΚΕ

    5 6.58%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    5 6.58%
  • ΛΑΟΣ

    0 0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    6 7.89%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ (ΝΤικαπιταλιστική ΑΡιστερή ΣΥνεργασία για την Ανατροπή)

    13 17.11%
  • ΠΑ.Μ.ΜΕ. (παπαθεμελης)

    1 1.32%
  • Δράση (μανος-μπουταρης..)

    0 0%
  • Ένωση Κεντρώων

    0 0%
  • Χρυσα Αυγα

    1 1.32%
  • Α.Σ.Κ.Ε.

    0 0%
  • Κόμμα Φιλελευθέρων

    0 0%
  • Έλληνες Οικολόγοι (βεργης)

    4 5.26%
  • Οικολόγοι Ελλάδας (Παπανικόλας)

    0 0%
  • ΟΑΚΚΕ

    2 2.63%
  • ΜΛ-ΚΚΕ

    0 0%
  • ΕΕΚ

    0 0%
  • Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών

    3 3.95%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    2 2.63%
  • Κοινωνία

    0 0%
  • Λευκό

    1 1.32%
  • Ουρανιο Τοξο

    2 2.63%
  • ΠΑ.ΝΑ.Κ. (Πατριωτικό Ανθρωπιστικό Κίνημα)

    0 0%
  • Κόμμα Νέων

    0 0%
  • ΕΛ.ΕΝ.

    0 0%
  • Ελληνικό Κίνημα Αμεσης Δημοκρατίας

    0 0%
  • Αποχή

    22 28.95%
  • Άκυρο

    6 7.89%
Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 248

Thread: Γιουροελεκτιονς 2009

  1. #166
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ναι ρε παιδί μου, το θέμα είναι ότι και στη ΝΔ κάποιοι θα σπάστηκαν με τα 28 δις στις τράπεζες, δεν είναι μικρό θέμα, αλλά μένουν γιατί τα βρίσκουν αλλού, και για τον ruthless η διαφορά μεταξύ us power και europower της poweranias είναι θεμελιώδης, αλλά αν απέναντι έχεις σκυλάδικο ε μάλλον είναι καλύτερα και για τους δύο ένα μαγαζί που παίζει μισό uspower και μισό euro, άκυρο παράδειγμα γιατί εδώ μιλάμε για τις ζωές μας, οπότε εδώ κι αν ισχύει η ανάγκη συμβιβασμού. Πώς να το κάνουμε, προτιμώ έναν Τρεμόπουλο που θα θέσει και ένα έστω σοβαρό θέμα σε όλη του τη θητεία στην ευρωβουλή παρά μία ανταρσύα που δε θα θέσει κανένα γιατί δε θα είναι στην ευρωβουλή. Δε θες κοινό μέτωπο με τον ένα, δε θες κοινό μέτωπο με τον άλλο, ε πώς να το κάνουμε, ή θα κάνουμε και λίγο τα στραβά μάτια για να αλλάξει η ζωή μας προς το καλύτερο όσο γίνεται ή θα τον παίζουμε σκεπτόμενοι ότι έχουμε κοινό μέτωπο με τους πιο ΓΑΜΑΤΟΥΣ τύπους ενώ κυβερνάει το πασόκ και η νδ. Εγώ είμαι πραχτικός άνθρωπος και μου γυρίζουν τάντερα όταν βλέπω τυπίσκους σαν τον καρατζαφέρη να έχουν τα αρχίδια του 7+% και να βγαίνουν να λένε "καλή η οικονομία, αλλά τι θα κάνει η κυβέρνηση με τους μετανάστες, που προφανώς αυτό καίει την κοινωνία αφού μας ψήφισαν". Ε θα ήθελα να δω μια αριστερά με διψήφιο ποσοστό να ρωτάει τι θα γίνει με τα εργασιακά δικαιώματα, με τα δικαιώματα των μειονοτήτων κλπ. Στον πούτσο μου προσωπικά αν στο ανταρσύα σάς τη σπάει το ρουζ του παπαδημούλη.
    Αυτό.
    Kill the wise one!

  2. #167
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ναι ρε παιδί μου, το θέμα είναι ότι και στη ΝΔ κάποιοι θα σπάστηκαν με τα 28 δις στις τράπεζες, δεν είναι μικρό θέμα, αλλά μένουν γιατί τα βρίσκουν αλλού, και για τον ruthless η διαφορά μεταξύ us power και europower της poweranias είναι θεμελιώδης, αλλά αν απέναντι έχεις σκυλάδικο ε μάλλον είναι καλύτερα και για τους δύο ένα μαγαζί που παίζει μισό uspower και μισό euro, άκυρο παράδειγμα γιατί εδώ μιλάμε για τις ζωές μας, οπότε εδώ κι αν ισχύει η ανάγκη συμβιβασμού. Πώς να το κάνουμε, προτιμώ έναν Τρεμόπουλο που θα θέσει και ένα έστω σοβαρό θέμα σε όλη του τη θητεία στην ευρωβουλή παρά μία ανταρσύα που δε θα θέσει κανένα γιατί δε θα είναι στην ευρωβουλή. Δε θες κοινό μέτωπο με τον ένα, δε θες κοινό μέτωπο με τον άλλο, ε πώς να το κάνουμε, ή θα κάνουμε και λίγο τα στραβά μάτια για να αλλάξει η ζωή μας προς το καλύτερο όσο γίνεται ή θα τον παίζουμε σκεπτόμενοι ότι έχουμε κοινό μέτωπο με τους πιο ΓΑΜΑΤΟΥΣ τύπους ενώ κυβερνάει το πασόκ και η νδ. Εγώ είμαι πραχτικός άνθρωπος και μου γυρίζουν τάντερα όταν βλέπω τυπίσκους σαν τον καρατζαφέρη να έχουν τα αρχίδια του 7+% και να βγαίνουν να λένε "καλή η οικονομία, αλλά τι θα κάνει η κυβέρνηση με τους μετανάστες, που προφανώς αυτό καίει την κοινωνία αφού μας ψήφισαν". Ε θα ήθελα να δω μια αριστερά με διψήφιο ποσοστό να ρωτάει τι θα γίνει με τα εργασιακά δικαιώματα, με τα δικαιώματα των μειονοτήτων κλπ. Στον πούτσο μου προσωπικά αν στο ανταρσύα σάς τη σπάει το ρουζ του παπαδημούλη.
    η φάση είναι ότι με ηλίθια μέτωπα η αριστερά τον πίνει, στην Ιταλία π.χ. όπου στις προπροηγούμενες βουλευτικές συνεργάστηκαν τα ΚΚ με τους σοσιαλδημοκράτες, τώρα έχει διαλυθεί. οπότε δικέ μου, κι εγώ θέλω να δω αριστερά με διψήφιο νούμερο, το θέμα είναι ότι για να γίνει αυτό ΤΩΡΑ, είτε θα κατέβουμε με το ΠΑΣΟΚ ή θα σπάμε τ' αρχίδια μας όσο χρειαστεί για να βγει κανα σοβαρό πλαίσιο συνεργασίας με το κάθε ΚΚΕ και τον κάθε ΣΥΡΙΖΑ και το κάθε μλ και το κάθε κάθε. κι εμένα μου γυρνάει τ' άντερα ο Καρατζαφέρης, η λύση δεν είναι να κατέβει στις εκλογές μάζι η αριστερά, το θέμα είναι στο δρόμο στο δρόμο να σπάσουμε το φιόγκο.

    Επίσης η ευρωβουλή συγκεκριμένα έχει περίπου μηδενικό ρόλο στα της ΕΕ, εντούτοις μετά από 5 χρόνια θα έχω την τιμή ελπίζω να σε ρωτήσω "πες ένα σοβαρό θέμα που έθεσε ο Τρεμόπουλος σε αυτή" και θα πάρω την κούπα.

  3. #168

    Default

    Μα προφανώς δεν έθεσα θέμα συνεργασίας με πασόκ όπως έγινε στην ιταλία. Τέσπα, για το τελευταίο, και ο Τρεμόπουλος να μη θέσει κάποιο θέμα, ξέρω πως αυτά που θα ψηφίσει θα είναι πολύ πιο κοντά στις δικές μου απόψεις από το αν έβγαινε άλλος ένας από νδ-πασόκ-λαος-κκε, οπότε κομπλέ είμαι και πάλι, δε νομίζω ότι μπορούσα να περιμένω κάτι καλύτερο.
    Αυτό για το δρόμο εννοείται, δεν περιμένουμε ούτε από τα κόμματα ούτε από τις εκλογές να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά είναι ένας συμπληρωματικός τρόπος να πιέσεις προς κάποιες κατευθύνσεις, γι'αυτό δεν έκανα και αποχή, δε μου κόστισαν κάτι τα πέντε (5) λεπτά που αφιέρωσα στο εγχείρημα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #169
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ντραγκον γερα! αλλα με 70% 2 μεγαλα και αλλο ενα 7 το λαικιστικο δεξιο φοβαμαι για το μελλον της χωρας σας.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #170
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Βασικά ο Τρεμόπουλος είναι μαλάκας γιατί θέλει να ξεπουλήσει τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ αλλά κανείς δε νοιάστηκε.

    Και τελοσπάντων η οικολογία δεν είναι πολιτική θέση. Ο ρόλος του Τρεμόπουλου είναι πολύ συγκεκριμένος (και ταυτόχρονα ό,τι να ναι) για να μπορείς να θέσεις οποιοδήποτε ζήτημα συνεργασίας.

    Και που ήταν οι Τρεμόπουλοι όταν σπάγαν κεφάλια και κόβαν πόδια στο πάρκο στην Κυψέλη.

  6. #171

    Default

    Χα, για τη μακεδονία τα λέει πανέμορφα απ'όσο έχω διαβάσει. Τέσπα, το "η οικολογία δεν είναι πολιτική θέση" με έχει προβληματίσει κι εμένα, αλλά 1) η οικολογία σαν τρόπος σκέψης αγγίζει πάρα πολλά θέματα, 2) δε σημαίνει το να κάνεις την οικολογία σημαία ότι δεν έχεις θέσεις σε άλλα θέματα, πχ μακεδονία και 3) ε, ψιλομπουχτίσαμε κι από ιδεολογίες, δεν πειράζει να δοκιμαστεί και κάτι διαφορετικό. Τώρα το πόσο καλά θα τα πάνε από εδώ και πέρα και κατά πόσο θα αρθρώσουν ξεκάθαρο πολιτικό λόγο και όχι μόνο σώστε την καρέτα καρέτα είναι στο χέρι τους.
    edit: πάντως ευτυχώς που έπεσαν έξω τα γκάλοπ και δεν πήραν κανα 6-7-8% γιατί θα χωνόταν κάαααθε καρυδιάς καρύδι, πράγμα που δεν αποκλείεται και τώρα αλλά πόσο μάλλον.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #172
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Τι λέει μωρέ πανέμορφα ο ΝΑΤΟικός μαλάκας. Αν ο αντίλογος στη μακεδονική υστερία (Ζουρλάρις Καρατζαφύρερ κλπ) είναι ο Έλληνας Κον Μπετίτ να μου λείπει.

    Από κει και πέρα, η οικολογία είναι ένα ζήτημα ταξικό, τι να κάνουμε, έτσι είναι η φύση του όλου προβλήματος, δεν πρόκειται περί απλής νοοτροπίας που πασχίζουμε να αλλάξει κλπ.

    Και ναι, δεν εννοώ ότι μόνο το ΚΚΕ έχει την απάντηση αφού το πρόβλημα είναι ταξικό. Κάθε πολιτικό κόμμα μπορεί να δώσει μία απάντηση, τη στιγμή που η οικολογία είναι επιμέρους ζήτημα ευρύτερης πολιτικής προσέγγισης. Ντάξει σίγουρα δεν είναι τόσο απόλυτα αλλά.

  8. #173
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    ....ένα ζήτημα ταξικό,......το πρόβλημα είναι ταξικό. ....
    Ρε γαμώτο γιατί αυτός ο ίδιος λόγος από όλους του κνίτες?

    Και φορ φακς σεικ, καταλάβαιτε ότι πλέον στην ελλάδα το κκε δεν είναι κόμμα που αναφέρεται στην "εργατική τάξη". Έχουν αλλάξει οι συσχετισμοί εδώ και χρόνια.
    Kill the wise one!

  9. #174
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Άσε μας ρε animae, σε πείραξε η λέξη; Ταξικό είναι ένα θέμα για το οποίο οι ευθύνες αποδίδονται σε αυτούς που ελέγχουν-κατέχουν την παραγωγή.

    Που απευθύνεται το ΚΚΕ

  10. #175
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Βασικά ο Τρεμόπουλος είναι μαλάκας γιατί θέλει να ξεπουλήσει τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ αλλά κανείς δε νοιάστηκε.

    Και τελοσπάντων η οικολογία δεν είναι πολιτική θέση. Ο ρόλος του Τρεμόπουλου είναι πολύ συγκεκριμένος (και ταυτόχρονα ό,τι να ναι) για να μπορείς να θέσεις οποιοδήποτε ζήτημα συνεργασίας.

    Και που ήταν οι Τρεμόπουλοι όταν σπάγαν κεφάλια και κόβαν πόδια στο πάρκο στην Κυψέλη.
    Από τα λίγα που ξέρω και υποψίαζομαι νομίζω ότι οι περισσότερες οικολογικές θέσεις έχουν αναφαίρετο πολιτικό περιεχόμενο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #176
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Λέω, οι πολιτικές θέσεις έχουν οικολογικό περιεχόμενο, όχι οι οικολογικές πολιτικό.

  12. #177
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι, και το "η οικολογία απάντηση στην κρίση" έχει το πιο σιχαμένο πολιτικό περιεχόμενο που υπάρχει.

  13. #178
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Άσε μας ρε animae, σε πείραξε η λέξη; Ταξικό είναι ένα θέμα για το οποίο οι ευθύνες αποδίδονται σε αυτούς που ελέγχουν-κατέχουν την παραγωγή.

    Που απευθύνεται το ΚΚΕ
    Ναι με πειράζει, γιατί αν ακούσεις ένα κνίτη να μιλάει, είναι σαν να έχεις ακούσει όλους. Και δεν μιλάω για την διαρθρωση του λόγου, αλλά για το τι λέτε.

    ε ξέρω γω? Στους μισθωτούς ίσως?
    Kill the wise one!

  14. #179

    Default

    Στους καθυστERημένους.

  15. #180
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ο Σταμάτης δεν είναι ΚΝίτης, αλλά σ' αυτό που λες έχεις δίκιο. Και είναι το πιο σιχαμένο πράγμα γύρω από την ΚΝΕ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. ROADBURN 2009.
    By LokiTricksterGod in forum Live Reports
    Replies: 30
    Last Post: 20-05-2009, 15:25
  2. BIRDFLESH 03/04/2009 @ aN, 04/04/2009 @ 8BALL.
    By Out Of The Body in forum Live & Events Talk
    Replies: 26
    Last Post: 07-04-2009, 00:06
  3. [Cinema] The Reader (2008)
    By Dythor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2009, 17:27
  4. Sleep Out 2009
    By X in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2009, 13:28
  5. 2009
    By Phantom Duck in forum General Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 03-01-2009, 19:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •