Page 163 of 185 FirstFirst ... 63113153161162163164165173 ... LastLast
Results 2,431 to 2,445 of 2772

Thread: Now reading thread.

  1. #2431
    Senior Member Kasrith's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Toronto
    Posts
    477

    Default



    Gardens of the Moon

    Επιτέλους ξεκίνησα την σειρά Malazan Book of the Fallen του Erikson. Δεν μπόρεσα να το βάλω κάτω το βιβλίο, και μου κατσε μιας και είχα άφθονο χρόνο μέσα στις γιορτές. Τελειώνω το πρώτο αυτήν την εβδομάδα και μπαίνω Deadhouse Gates χωρίς δεύτερη σκέψη.

  2. #2432
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default



    Γενικά από τα πιο ωραία fantasy εκεί έξω. Καλύτερο από ASOIAF και ευτυχώς το βασικό κομμάτι έχει τελειώσει
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #2433
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ωπ, θα τσεκαριστεί.

  4. #2434
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    έχω γκρινιάξει και αλλού για αυτό το βιβλίο αλλά μιας και εγώ κάπως έτσι την είχα πατήσει, δεν έχει καμία σχέση με ασοιαφ, ούτε σε στυλ ούτε σε περιεχόμενο.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  5. #2435
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν καταλαβαίνω τι βρίσκετε στον sven goran eriksson

    salvatore για δυο-τρία χρονάκια μεγαλύτερο κοινό
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #2436
    Senior Member Kasrith's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Toronto
    Posts
    477

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    έχω γκρινιάξει και αλλού για αυτό το βιβλίο αλλά μιας και εγώ κάπως έτσι την είχα πατήσει, δεν έχει καμία σχέση με ασοιαφ, ούτε σε στυλ ούτε σε περιεχόμενο.
    Εμένα πάντως μου φαίνεται καλύτερο (προς το παρών τουλάχιστον) απο το GoT/ASOIAF σε στυλ και σε περιεχόμενο. Πιο γρήγορο στην εξέλιξη, με γεγονότα τα οποία συμβαίνουν σε πολλά μέτωπα αλλα και σε πολλά επίπεδα.
    Ο Erikson φαίνεται να είχε το πλάνο τελειωμένο όταν ξεκίνησε, μιας και τα βιβλία έβγαιναν σχεδόν κάθε χρόνο (σε αντίθεση με Martin)

    Μεγάλο συν το ότι το κυρίως story (τα 10 βιβλία) είναι τελειωμένα. Γιαυτό και το διάλεξα αυτό αντί του Kingkiller Chronicle του Rothfuss.

  7. #2437
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Kasrith View Post
    Γιαυτό και το διάλεξα αυτό αντί του Kingkiller Chronicle του Rothfuss.
    λολ, το τι ξενέρα έφαγα όταν, τελειώνοντας το 2ο βιβλίο, πήγα να βρω το 3ο κι ανακάλυψα πως δεν έχει βγει, δεν περιγράφεται. Γαμημένο φάντασυ.

  8. #2438
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Kasrith View Post
    Ο Erikson φαίνεται να είχε το πλάνο τελειωμένο όταν ξεκίνησε, μιας και τα βιβλία έβγαιναν σχεδόν κάθε χρόνο (σε αντίθεση με Martin)

    Μεγάλο συν το ότι το κυρίως story (τα 10 βιβλία) είναι τελειωμένα. Γιαυτό και το διάλεξα αυτό αντί του Kingkiller Chronicle του Rothfuss.
    Βασικά δημιούργησε τον κόσμο του Malazan μαζί με τον Esslemont σαν setting για RPG και δουλέψανε πάνω σε αυτόν για 10 χρόνια. Τότε έκατσε και έγραψε το 1ο draft του Gardens of the Moon, το οποίο τελικά βγήκε μετά από άλλα 8 (? ) χρόνια. Μετά από τόσο καιρό ο κόσμος ήταν πλήρης και λίγο πολύ όλα τα γεγονότα τα είχαν γράψει, οπότε από εκεί και μετά ήταν σχετικά εύκολο να μπορεί να βγάλει όλα τα βιβλία τόσο γρήγορα.

    Αργότερα άρχισε να γράφει και ο Esslemont βιβλία που είναι canon και νομίζω δεν έχουν τελειώσει ακόμα.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  9. #2439
    Senior Member Kasrith's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Toronto
    Posts
    477

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Αργότερα άρχισε να γράφει και ο Esslemont βιβλία που είναι canon και νομίζω δεν έχουν τελειώσει ακόμα.
    Δεν έχουν τελειώσει όχι, αλλα μετά τα 10 βασικά υπάρχουν τελειωμένες τριλογίες κτλ αν θες να συνεχίσεις το διάβασμα.
    Το γνώριζα αυτά περι RPG και 10 χρόνια κτλ, απλώς λέω πως αλλιώς φαίνεται στον καταναλωτή και φαν όταν τα βιβλία βγαίνουν ανα 1-2 χρόνια σε αντίθεση με αυτά του Martin κ.α.

  10. #2440
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    πείτε που βρίσκουμε αυτή την αποπάνω σειρά, όχι πάνω από 10€/book και όχι εξωτερικό.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #2441
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Kasrith View Post
    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    έχω γκρινιάξει και αλλού για αυτό το βιβλίο αλλά μιας και εγώ κάπως έτσι την είχα πατήσει, δεν έχει καμία σχέση με ασοιαφ, ούτε σε στυλ ούτε σε περιεχόμενο.
    Εμένα πάντως μου φαίνεται καλύτερο (προς το παρών τουλάχιστον) απο το GoT/ASOIAF σε στυλ και σε περιεχόμενο. Πιο γρήγορο στην εξέλιξη, με γεγονότα τα οποία συμβαίνουν σε πολλά μέτωπα αλλα και σε πολλά επίπεδα.
    Ο Erikson φαίνεται να είχε το πλάνο τελειωμένο όταν ξεκίνησε, μιας και τα βιβλία έβγαιναν σχεδόν κάθε χρόνο (σε αντίθεση με Martin)

    Μεγάλο συν το ότι το κυρίως story (τα 10 βιβλία) είναι τελειωμένα. Γιαυτό και το διάλεξα αυτό αντί του Kingkiller Chronicle του Rothfuss.
    αναφέρθηκαν ήδη salvatore και rpgάδες, i rest my case. κατά τα άλλα σε όποιον αρέσει το χάι φάντασυ με υπερμάγους και υπερελβς και υπερθεούς και εξεζητημένα δύστροπο γράψιμο και πλοκή-μακαρονάδα, ας τσεκάρει. απλά, σε όποιον αρέσουν αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι βρήκαν στον μάρτιν.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  12. #2442
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default



    καινούριος cline. χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο, είναι ευχάριστο ανάγνωσμα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #2443
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default



    "Έτσι, το ξαναλέω, έγραψα την Ινδιάνα, κι έπρεπε να τη γράψω' υπέκυψα σ'ένα δυνατό ένστικτο παραπόνου και μομφής, που ο Θεός έβαλε μέσα μου, ο Θεός που δεν κάνει τίποτα το ανώφελο, ούτε καν ακόμα και τα πιο μικρά όντα, και που επεμβαίνει και στις πιο μικρές υποθέσεις, όπως και στις μεγάλες. Μα πώς! Αυτή η υπόθεση που υπεράσπιζα ήταν, λοιπόν, τόσο μικρή; Ήταν η υπόθεση του μισού ανθρώπινου γένους, είναι η υπόθεση του ανθρώπινου γένους ολόκληρου. Γιατί η δυστυχία της γυναίκας επιφέρει τη δυστυχία του άντρα, όπως εκείνη του σκλάβου επιφέρει τη δυστυχία του αφέντη, κι αυτό προσπάθησα να δείξω στην Ινδιάνα. Είπαν πως ήταν μια ατομική περίπτωση που υπεράσπιζα. Λες και, αν υποθέσουμε πως μ'εξώθησε ένα προσωπικό συναίσθημα, να ήμουν το μοναδικό δυστυχισμένο πλάσμα σ'αυτή την ειρηνική κι ευτυχισμένη ανθρωπότητα! Αρκετές κραυγές πόνου και συμπάθειας απάντησαν στη δική μου για να ξέρω τώρα πώς πρέπει να φερθώ με την υπέρτατη ευδαιμονία του άλλου. Δε νομίζω πως έγραψα ποτέ τίποτα υπό την επίδραση ενός εγωιστικού πάθους' δε σκέφτηκα μάλιστα ποτέ να προφυλαχτώ απ'αυτό. Όσοι με διάβασαν χωρίς προκατάληψη, καταλαβαίνουν πως έγραψα την Ινδιάνα με το συναίσθημα, όχι εσκεμμένο, βέβαια, μα βαθύ και νόμιμο, της αδικίας και της βαρβαρότητας των νόμων που καθορίζουν ακόμα τη ζωή της έγγαμης γυναίκας στην οικογένεια και στην κοινωνία. Δεν επρόκειτο να κάνω καθόλου μια πραγματεία νομολογίας, μα να πολεμήσω ενάντια στην κοινή γνώμη' γιατί αυτή είναι που καθυστερεί ή ετοιμάζει τις κοινωνικές βελτιώσεις. Ο πόλεμος θα είναι μακροχρόνιος και σκληρός' μα δεν είμαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο μόνος, ούτε ο τελευταίος υπερασπιστής μιας τόσο ωραίας υπόθεσης, και θα την υπερασπιστώ όσο μου απομένει και μια μόνο πνοή ζωής."

    Last edited by paddy honey; 24-02-2016 at 10:02.

  14. #2444
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #2445
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default



    Χαλαρή νουβελίτσα, αναφέρει λεπτομέρειες για τις ζωές των Fin, Rey και Dameron πριν τα γεγονότα του Episode VII.

    Mormengril διάβασε να γουστάρεις για τον Fin που σου άρεσε η ιστορία του και που -συμφωνώ 100% πως- θυσιάστηκε το όποιο βάρος του χαρακτήρα στην ταινία στο βωμό του fun factor.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Gynaikes only thread
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 26-12-2011, 17:58
  2. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 22:20
  3. the kremmydi thread
    By cancer in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2007, 07:35
  4. Richard Brautigar suggested reading
    By eyeamflesch in forum Literature
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2005, 01:50
  5. Vivlia (reading rocks!)
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Literature
    Replies: 361
    Last Post: 16-02-2004, 16:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •