Page 6 of 18 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 263

Thread: True Detective

  1. #76
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    γελαει ο κοσμος
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  2. #77
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εχετε εγκλωβιστει στην κλασικη παπαρια του κουλ τυπα, το πλεον αρχετυπο του χολυγουντ, ηλεος
    ο ανθρωπας κανει βασικοτατα λαθη στον χαρακτηρα του προκειμενου να στηριξει το κουλνεςς που επιζητουν οι παραγωγοι, γελαει ο κοσμος
    αν και το χάηπ έχει παραγίνει πράγματι, πες ρε αδερφέ ποια λάθη είναι αυτά, δεν είναι ωραίο ποστ αυτό που έκανες έτσι ξερά αφοριστιά.

  3. #78
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Καπνίζει σε εσωτερικό χώρο.
    Life begins at 45°.

  4. #79
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Καπνίζει σε εσωτερικό χώρο.
    Πέρα από την πλάκα μου μεινε πως η κάθε του τζούρα ήταν σα να καπνίζει τρίφυλλο. Άραξε λίγο.

    00i00 αφού κι εσύ καταλαβαίνεις τις απαιτήσεις της παραγωγής γιατί κολλάς στις μαλακίες και δε βλέπεις παραπέρα; Είχε κι άλλα να δώσει ο ρόλος εκτός από το κουλνες. Εξάλλου ο ρόλος του Χάρελσον ήταν εξίσου κλισέ αν τον δεις με τον ίδιο τρόπο.

  5. #80
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εχασα λιγο απο την αγαπη μου για τον Μακοναχι μετα τον ελεεινο λογο περι του θεου που τον βοηθησε που πε στα οσκαρζ ..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #81
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    εχασα λιγο απο την αγαπη μου για τον Μακοναχι μετα τον ελεεινο λογο περι του θεου που τον βοηθησε που πε στα οσκαρζ ..
    Το συγκινητικό με τον Μακόναχι είναι όταν συνειδητοποιείς ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος. Και το ότι είναι ένας τεξανός ματσό ζενπρεμιέ τρίτης διαλογής που μέχρι πέρσι έπαιζε σε ό,τι μαλακία μπορεί να φανταστεί κάποιος. Και ξαφνικά αποφάσισε να κάνει την υπέρβαση. Δεν έχω δει καμία απο τις ρομαντικές κομεντί σαβούρες του αλλά έχω δει ΑΥΤΗ την ταινία, και ότι ο ίδιος τύπος που έχει παίξει στο Dallas Buyers Club θα παίξει στο sequel της είναι ένα από μόνο του ένα δείγμα τεράστιου τρολλινγκ.

    Spoiler


    Για μένα, αυτός ο τύπος εννοείται ότι θα πει για το θεό στην απονομή και θα πει και για τον πατέρα του και την απίθανη ποζεριά/παπάτζα για το ότι ο ήρωας του είναι ο εαυτός του μετά απο δέκα χρόνια (ουαου) και θα κλείσει και το μάτι μαγκιόρικα και θα υποβόσκει και η επιτομή του αμερικανιάρικου κουλνες σε οτιδήποτε κάνει. Και ακόμα και αυστηρά να το δεις ναι, αξίζει να είναι αυτός η επιτομή του ζενπρεμιέ που πουλάει το χολιγουντ το 2014 και όχι το κάθε ατάλαντο ντικαπριοειδές. Αλλά ακόμα περισσότερο αν το δεις χαλαρά και δεν το παραψειρίσουμε έχουμε έναν απολαυστικό πρωταγωνιστή που μπορεί να απογειώσει ακόμα και τηλεφωνικό κατάλογο.

    Απόδειξη, και διαφωνώ πολύ με μιμιν, ότι στο φινάλε του TD παρότι αδύναμο και λίγο κλισέ script, του παίρνει μια και μόνο σκηνή στο καροτσάκι για να δώσει ερμηνεία που εμένα με σκίζει - θα στεκόταν απο μόνη της σε μια εξαιρετική ταινία. Κανένα "κουλνες", ο άνθρωπος σπάει στα δύο, μόνο αγάπη. Την έχω ξαναδει δεκαπέντε φορές. Τι να λέμε τώρα.
    Last edited by ikonoklast; 18-03-2014 at 19:46.

  7. #82
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Επίσης κάτι ακόμη. Δεν έχω δει ό,τι σειρά υπάρχει εκεί έξω τα τελευταία χρόνια αλλά όταν βλέπεις την τεράστια εμπορική επιτυχία που έχουν σειρές όπως Wire, True Detective, Treme, Sopranos, you name it, και την cult revival αποδοχή που έχει πχ το Twin Peaks ή πιο soft εκδοχές όπως Breaking Bad, Mad Men, House of Cards, ακόμα και Game of Thrones είναι απλά μαθηματικά ότι η κατεύθυνση που θα δωθεί από δω και πέρα είναι "edgy" παραγωγές που ξεφεύγουν από την κλισαδούρα, είναι πιο σκοτεινές, πιο πολιτικές, πιο πολύπλοκες σεναριακά, πιο προχωρημένες σκηνοθετικά. Είναι κάπως σαν αναγέννηση ξεχασμένων ειδών του horror, fiction και του καλού αμερικάνικου πολιτικού κινηματογράφου, σε σειρές. Έχει ανοίξει μια ωραιότατη πόρτα, το χρήμα θα στάξει και θα δούμε ακόμα πιο γαμιστερά πράγματα, οπότε μη βιάζεστε για να γίνετε πολύ αυστηροί με τα -όποια- ψεγάδια του εκάστοτε TD.

  8. #83
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    εννοείται μόλις γυρίσω σπίτι κατεβάζω αυτό το edtv

  9. #84
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Και Surfer, Dude να κατεβάσεις (αντίστοιχα):


  10. #85
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ναι αλλά δείτε και Mud, δείτε και Killer Joe, και ξαναδείτε Dazed and Confused.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  11. #86
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το surfer dude είναι ίσως η μεγαλύτερη απάτη της οποίας έχω υπάρξει θύμα όταν μου το έσπρωξε ο βιντεοκλαμπάς.

  12. #87
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    με τετοιο τιτλο τι περιμενες ακριβως ?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #88
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τα είδα όλα σερί, από το μεσημέρι, 0 διάλειμμα. Είχα δει μόνο σκηνές από το πρώτο επεισόδιο, επειδή μισοκοιμόμουν όταν το έβαλε η παρέα, οπότε ξαναείδα και το πρώτο. Είμαι σίγουρος ότι έχετε πει τα πάντα (τα οποία δεν έχω διαβάσει ακόμα), αλλά θα πω ότι καλύτερες στιγμές της σειράς ήταν τα βλέμματα που έριχνε ο Hart στον Cohle όταν ξεστόμιζε τις creepy ατάκες του στο αυτοκίνητο. Το λάτρευα κάθε φορά.
    Life begins at 45°.

  14. #89
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Btw πέρα απ'την όλη φάση "ηθοποιός που ενώ έπαιζε σε μαλακίες ξαφνικά αποφάσισε να γίνει σοβαρός" που λατρεύει το Χόλιγουντ -ουσιαστικά το ίδιο πράγμα έγινε και με Άφλεκ-, ο δεύτερος λόγος που ο Μακόναχι πήρε το όσκαρ είναι ακριβώς το True Detective. Μέχρι Δεκέμβρη παντού είχαν τον Ejiofor ως σίγουρο ή τέσπα μεγάλο φαβορί. Μετά το Γενάρη που άρχισε η σειρά και έγινε χαμός, άρχισε ο Μακόναχι να παίρνει τα βραβεία από guilds. Γι' αυτό πιστεύω ότι στη 2η σεζόν θα κοιτάξουν να χωθούν ηθοποιοί που θα έχουν λογικά υποψηφιότητα για να ενισχύσουν τις πιθανότητες τους (καμιά Lawrence σε φάση Winter's Bone ή κάτι παρόμοιο).

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Επίσης κάτι ακόμη. Δεν έχω δει ό,τι σειρά υπάρχει εκεί έξω τα τελευταία χρόνια αλλά όταν βλέπεις την τεράστια εμπορική επιτυχία που έχουν σειρές όπως Wire, True Detective, Treme, Sopranos, you name it, και την cult revival αποδοχή που έχει πχ το Twin Peaks ή πιο soft εκδοχές όπως Breaking Bad, Mad Men, House of Cards, ακόμα και Game of Thrones είναι απλά μαθηματικά ότι η κατεύθυνση που θα δωθεί από δω και πέρα είναι "edgy" παραγωγές που ξεφεύγουν από την κλισαδούρα, είναι πιο σκοτεινές, πιο πολιτικές, πιο πολύπλοκες σεναριακά, πιο προχωρημένες σκηνοθετικά. Είναι κάπως σαν αναγέννηση ξεχασμένων ειδών του horror, fiction και του καλού αμερικάνικου πολιτικού κινηματογράφου, σε σειρές. Έχει ανοίξει μια ωραιότατη πόρτα, το χρήμα θα στάξει και θα δούμε ακόμα πιο γαμιστερά πράγματα, οπότε μη βιάζεστε για να γίνετε πολύ αυστηροί με τα -όποια- ψεγάδια του εκάστοτε TD.
    Ισχύει αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο η αναγνώριση αυτών των σειρών μετατρέπεται απαραίτητα σε χρήματα. Δηλαδή ναι οκ το Game of Thrones και το True Detective κάνουν μεγάλα ratings, αλλά σειρές όπως Wire, Treme και αρκετές άλλες σε αριθμούς πάνε μέτρια/άσχημα και ανανέωνονται κυρίως για λόγους πρεστίζ για το κανάλι ή για να φτιάξει την συνολική εικόνα του μέσω βραβείων. Προφανώς υπάρχει ο διαχωρισμός σε network και cable και θα μου πεις έμμεσα αυτό προσφέρει στο κάθε κανάλι, ναι, αλλά δεν ξέρω αν προσφέρει όσο το αντίστοιχο Law & Order / American Idol / ότιθες. Imo αν υπάρχει κάτι στο οποίο πράγματι υπάρχει τρομερή βελτίωση τον τελευταίο καιρό δεν είναι τόσο η ποιότητα, όσο η ποσότητα των σοβαρών σειρών. Δηλαδή αν δεις ας πουμε το 2008, υπήρχαν και τότε τρομερές σειρές, αλλά ήταν 2-3 και όλες στο HBO. Τώρα έχεις το HBO, έχεις το FX, έχεις το Showtime, έχεις το AMC και έχεις και το Sundance Channel (btw το περυσινό Top of the Lake φέρνει αρκετά στο True Detective). Σίγουρα σε αυτό παίζει ρόλο η αύξηση των streaming/video on demand επιλογών, η όλη 'αναγέννηση' του αμερικάνικου ανεξάρτητου κινηματογραφού, η δυσκολία εύρεσης μπάτζετ για ταινίες και στροφής στην τηλεόραση κλπ αλλά ας μη γελοιόμαστε ότι αυτός είναι ο απώτερος στόχος τους: το AMC έγινε γνωστό με Mad Men & Breaking Bad και μετά άρχισε να βγάζει μαλακίες που κάνουν ratings, τo FX κλείνει τον Charlie Sheen για 500 δισεκατομμύρια, το Netflix έχει μεν Orange is the New Black αλλά στο μέλλον κάνει βασικά συμφωνίες με Μάρβελ. Time is a flat circle δηλαδή

  15. #90
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ποιος Αφλεκ μωρεεεεεεεεεεεε... και εδω τον ειχαμε δωσει πρωτο φαβορι προ τρου ντεντεκτιβ να τα λεμε αυτα.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. The TRUE Spiderman
    By sabbattack in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2013, 22:06
  2. Keep It True 13, Königshοfen, De, 23-24.04
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2010, 21:37
  3. Keep It True IV 02/04
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2005, 02:26
  4. [Cinema] The Singing Detective (2003)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5
    Last Post: 27-07-2004, 19:43
  5. Keep It True
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 16-02-2004, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •