Page 11 of 17 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 249

Thread: Μετανάστευσις

  1. #151
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eγώ πάντως πείστηκα

    Spoiler

  2. #152
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Η μόνες χώρες που αξίζει κατα τη γνόμη μου η μετανάστευση (απο την άποψη οτι το κοστος ζωης και οι μισθοί σου επιτρέπουν μια αξιοπρεπή διαβίωση αν δουλέψεις 2-3 χρονια και γυρίσεις με αποταμιεύσεις) είναι ο Καναδάς και η Αυστραλία. ΗΠΑ είναι πολύ πιο δύσκολο να πάρεις πράσινη κάρτα, ενω ευρώπη ναι μεν οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι αλλα όχι τόσο ωστε να πας για δουλειά για μικρό διάστημα με σκοπό να γυρίσεις.
    2-3 χρονια και να γυρισεις με αποταμιευσεις.
    2-3 χρονια και να γυρισεις με αποταμιευσεις.
    2-3 χρονια και να γυρισεις με αποταμιευσεις.
    2-3 χρονια και να γυρισεις με αποταμιευσεις.
    2-3 χρονια και να γυρισεις με αποταμιευσεις.

    Να κατσω 5-6 να παρω και εξοχικο οταν γυρισω αν ειναι.

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Έχει πλάκα πάντως που φάγατε 5 σελίδες να μιλάτε για νυχτερινή ζωή και παπαριές, αλλά κανείς δεν αναφέρθηκε σε στυλ ανθρώπων ανά χώρα (όσο τέλος πάντων μπορεί να γενικευτεί αυτό), ενδεχόμενη μοναξιά ή καιρικές συνθήκες ασούμε. Αυτά είναι άσχετα με την "ποιότητα ζωής" σα να λέμε.
    Επωνυμο πινκ. Αν και η Νεα Υορκη εχει ωραριο νυχτερινης ζωης αρκετα κοντινο με της Αθηνας, πλεον οταν σκεφτομαι οτι περιμεναμε να παει 12 για να βγουμε εξω αηδιαζω. Εδω βγαινω κατα τις 9 για ποτα αν γουσταρω και μεχρι τις 12 εχουμε γινει. Δε νομιζω πως εχω περασει χειροτερα απο οτι αν εβγαινα 3 ωρες μετα απο οτι τωρα. Ο καιρος επισης μετραει παρα πολυ, δε νομιζω θα μπορουσα να ζησω σε πολυ κρυο κλιμα, αν και αντεχω παρα πολυ στο κρυο. Το θεμα ειναι το συνεχες της καταστασης. Τρως μια μερα κρυο, δυο μερες, μετα βροχη, μετα παλι βροχη, ε στους 2 μηνες λες ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ. Αυτο βεβαια δε με ενοχλει εδω που ειμαι, γιατι 10/12 μηνες εχω τον ιδιο καιρο που θα ειχα και Ελλαδα, και ειναι γαματος. Αλλα Βοστωνη ή Αγγλια ή Σουηδια δε θα πηγαινα με τιποτα.

    Η μοναξια ειναι ενα θεμα, αλλα αν δικτυωθεις και γνωρισεις ΚΑΛΟΥΣ ανθρωπους που μπορουν σε λιγα χρονια να ειναι κολλητοι σου, τοτε δεν εχεις προβλημα, αρκει να αντεξεις τις νυχτες που σου λειπουν οι πολυ δικοι σου και η οικογενεια σου. Οταν 8 στους 10 απο τους καλυτερους σου φιλους μενουν Σουηδια, Ιρλανδια, Ολλανδια, Αγγλια, Αμερικη και Γερμανια, δεν ειναι τοσο δυσκολο να παρεις την αποφαση. Γενικα καποια στιγμη στη ζωη ολοι πρεπει να κοψουν τον ομφαλιο λωρο, αυτο το πραγμα με τα σογια και την οικογενεια ολη την ωρα μεσα στη ζωη μας ειναι λιγο αφυσικο θεωρω. Δεν λεμε να πας και στο αλλο ακρο να σε πεταξουν απο το σπιτι μολις γινεις 18 και να τους βλεπεις 2 φορες το χρονο, αλλα και αυτο το συνεχεια ειναι λιγο αρρωστο.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που σας κρατάει εδώ, αν εξαιρέσουμε οικογένεια κτλ.
    αν θεωρείς τα οικογένεια, φίλοι, κοινωνικός κύκλος, σπίτι, ιδιοκτησίες κτλ ασήμαντα μεγέθη, όντως δε σε κρατάει τίποτε άλλο.
    Δεν ειναι ασημαντα, αλλα αν τα εχεις ολα αυτα και σε καλο επιπεδο, τοτε φιλε μου εισαι καλα και γιατι να σκεφτεις εξαρχης την μεταναστευση? Νομιζεις υπαρχει εστω ΕΝΑΣ ανθρωπος που θα ηθελε να μεταναστευσει (μιλαμε για μονιμα) αν ειχε ολα τα παραπανω? Μονο για την εμπειρια του να ζησεις εξω το κανεις τοτε, περιπτωση κατα την οποια επιστρεφεις καποια στιγμη.

    Γενικα μεχρι τωρα το να μενεις καπου εξω, ακομα και τοσο μακρια οσο ειμαι εγω (αν και για πρακτικους λογους προτιμαται η Ευρωπη), και να γυρνας Ελλαδα 1 φορα το χρονο ή και 1 φορα τα δυο χρονια, δε μου ακουγεται καθολου κακο. Προς το παρον εγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο, και οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε πως δεν νιωθεις πουθενα σαν το σπιτι σου, αυτο ειναι ενα συναισθημα που κυριαρχει τον πρωτο καιρο, και κατα τη διαρκεια των ταξιδιων, στα οποια μπερδευεσαι λιγο και δεν ξερεις που ειναι καλυτερα και που ανηκεις. Αλλα τελικα προσαρμοζεσαι και μπορεις να νιωσεις σαν το σπιτι σου στο νεο μερος που διαμενεις, αλλα πρεπει και να το θελεις. Εγω προσωπικα αν βρω κατι σταθερο και σοβαρο στον ερωτικο τομεα, με βλεπω να δενομαι πολυ σταθερα εδω περα με οσα γινονται πισω στην ΠΑΤΡΙΔΑ (στο ντεκορ παιζει Στρατος Διονυσιου, Καζαντζιδης κτλ).
    Last edited by FIXXXER; 14-11-2011 at 08:33.

  3. #153
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το ποστ του ατομ σμασερ τα ειπε ολα παντως.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #154
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που σας κρατάει εδώ, αν εξαιρέσουμε οικογένεια κτλ.
    αν θεωρείς τα οικογένεια, φίλοι, κοινωνικός κύκλος, σπίτι, ιδιοκτησίες κτλ ασήμαντα μεγέθη, όντως δε σε κρατάει τίποτε άλλο.
    Δεν ειναι ασημαντα, αλλα αν τα εχεις ολα αυτα και σε καλο επιπεδο, τοτε φιλε μου εισαι καλα και γιατι να σκεφτεις εξαρχης την μεταναστευση?
    πίστεψέ με, τώρα πια έχουν αρχίσει να σκέφτονται τη μετανάστευση και αυτοί που τα έχουν όλα αυτά σε ένα καλό επίπεδο. ΕΤΑΚ, εισφορά "αλληλεγγύης", εισφορά ελεύθερου επιτηδεύματος ... γάμησέ τα.
    Rock or Nothing

  5. #155
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σίγουρα είναι πολύ δύσκολα να πας κάπου που να μη γνωρίζεις κανέναν, και ακόμα πιο δύσκολα κάπου να μη γνωρίζεις την γλώσσα. Όταν έφυγα είχα κανονίσει από πριν να συγκατοικήσω με γνωστό μου που μόλις είχε φύγει ο συγκάτοικός του. Πήρα μαζί μου όσα λεφτά είχα μαζεμένα, δεν ήταν και πολλά, και με το που έφτασα Αγγλία ξεκίνησα την ανεύρεση εργασίας. Βιογραφικά όπου ναναι και τα μάτια ανοιχτά για 'ζητείται προσωπικό' σε όποια παμπ και μπαρ περνούσα απέξω. Μετά από 2 μήνες και αφού είχα πάει για συνέντευξη σε ένα σωρό άκυρες δουλειές, και ενώ τελειώναν τα λεφτά - βασικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το ενοίκιο αφού ο γνωστός έμενε σε σπιταρώνα - έκατσε μια μέρα ένα τηλεφώνημα για μια δουλειά που ζητούσαν Έλληνες. Αμέσως οι σκέψεις επιστροφής εξαφανίστηκαν και αποδείχτηκε μεγάλη τύχη αφού σε αυτόν τον χώρο συνεχίζω και εργάζομαι τόσα χρόνια μετά. Οπότε φυσικά και η τύχη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

    Σημείωση πως με την συμπλήρωση ενός χρόνου στο εξωτερικό είχα ''καταφέρει'' να ζήσω σε Αγγλία, Ιρλανδία, Μάλτα και ένα μήνα Ελλάδα λόγω ανειλημμένων υποχρεώσων. Όποιος με έπαιρνε τηλέφωνο ρωτούσε πρώτα σε ποια χώρα βρίσκομαι....

    Και χωρίς λαπ τοπ, έπρεπε να περάσω ώρες ολόκληρες με το ντεσκτοπ να του μιλάω και να προσπαθώ να το πείσω πως δεν είναι λαπ τοπ αφού πέρα από τις μεταφορές του με αυτοκίνητο, ταξί, λεωφορείο, μετρό, τραμ, τρένο, αεροπλάνο, πλοίο είχα και την τάση να το μεταφέρω ανά πάσα στιγμή στο σπίτι από το σαλόνι στο δωμάτιο κτλ κτλ. Και ακόμα κράζω τον βλάκα που από όλες τις άδειες κούτες διάλεξε να δανειστεί αυτή του υπολογιστή με κολλημένα ΟΛΑ τα εισιτήρια και αυτοκόλλητα πάνω από τις μετακινήσεις και μετά την πέταξε!

  6. #156
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Δες τα ΠΜ σου Φίξξξερ, γαμώ.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  7. #157
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αγαπητη χ δεν ειναι ευκολη αποφαση να φυγεις. Εχει τα ρισκα του και το κοστος του. Αυτο που θελω ομως να διευκρινησω ειναι πως με μεθοδο μπορει να γινει πιο ευκολα η μεταβαση. Αν εχεις και λιγο τυχη ακομα καλυτερα. Οσον αφορα στο βγαινουμε νωρις ενω Ελλαδα περιμεναμε να παει 12. Ισχυει εν μερει, και νομιζω οτι ειναι λιγο ανοητο να περιμενεις να βγεις. Αυτο ομως φιξερ νομιζω εχει να κανει με εμας που μεγαλωσαμε και δεν παμε στο κλαμπ αφου τα πινουμε σπιτι με παρεα. Οποτε και πηγαιναμε οταν ανοιγε. Συν το οτι στο εξωτερικο πανε πιο πολυ σε παμπ κλπ σχετικα νωρις. Οταν εμεις πινουμε ακομα καφε (εγω δεν πινω, αλλα οκ). Η οικογενεια ειναι ασφυκτικος παραγοντας στην Ελλαδα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θελω την αλλη ακρη. 18 χρονων ή φευγεις απο το σπιτι, ή να πληρωνεις νοικι στους γονεις σου. Καταλαβαινω οτι το κανουν αρκετοι απο αυτους για να ωριμασουν τα παιδια και να στηριχθουν στις δικες τους δυναμεις συν το οτι παιρνουν και τα επιδοματακια εδω πανω οποτε ζουνε. βρισκουν και μαι παρτ ταιμ δουλεια και περνανε ζαχαρη. Με αυτο το σκεπτικο ειναι οκ, αν και λιιιιγο απομακρο για μενα. Και δεν ειμαι και ο πιο συναισθηματικος ανθρωπος γενικοτερα. Αλλα καποιοι το εκμεταλλευονται και φτανουν σε καφριλικια. Αυτο το θεμα με την συντροφο αν θα βρεις, ειναι οπως ανεφερα και προηγουμενως ενα τεραστιο αγκαθι σε παρα πολλους μεταναστες. Ανεξαρτητως φυλης και χωρας καταγωγης. Αυτο το συναισθημα για το δεν ανηκεις πουθενα αφορουσε την κοπελα μου που ειναι προσφυγας. Καθε φορα που ταξιδευει το παθαινει. Ειδικα οταν γυρναει Σερβια ή φευγει απο εκει. Τραυματικη εμπειρια. Εμενα το ιδιο μου κανει. Σαν να φευγω απο Αθηνα να παω Τρικαλα για ΠΣΚ. Απλα αεροπορικως.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #158
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    η μονη λυση στην απομωνωση που εχω βρει ειναι μισανθρωπια και διαβασμα ολη μερα.με διαλειματα για ιντερνετ.μπυρες βολτες και φιλοι τα χω αποκυρηξει ως βαρετα και κυριως επειδη ολοι θα φυγουν σε μερικους μηνες οπως και εγω ισως. atom γερα ομως, παντα ετσι θα ειναι η ζωη.

  9. #159
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    11 σελιδες μαλακιαρες
    και δεν μας αδειασε την γωνια ουτε ενας
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  10. #160
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    11 σελιδες μαλακιαρες
    και δεν μας αδειασε την γωνια ουτε ενας
    Σωστα! κανας μαλακας να ετοιμασει κατασταση για το καρντασι απο δω σε Λατινικη Αμερικη, να παει να βρει στρωμενη δουλεια και πουτανες να τον περιμενουν; Ελα ρε μαλακα! ξεφτιλες. ουτε ενας! Ασε ρε τζιτζι. Θα σε στειλω εγω σε εναν δικο μου κολομβια. ΑΑΑ κοκα. Κρατα ενα νεφρο παραπανω. Θα σου χρειαστει...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #161
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    αγανακτηση ρε πουστη μου!
    ατομ συμβιβαζομαι και με κεντρικη αμερικη αλλα μονο για εποχικη δουλεια
    δεν μπορω να αφησω τα βαλκανια
    οταν καβατζωθω ακομα καλυτερα θα ειμαι 4 μηνες πειραια 4 βελιγραδι και 4 μεξικο να δουλευω αφιλοκερδως για τους βαρονους
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  12. #162

    Default

    Θέλετε να εγκατασταθείτε στην ΕΕ; Μπορείτε να βρείτε χρήσιμες συμβουλές με λίγα μόνο κλικ

    Βρυξέλλες, 18 Νοεμβρίου 2011 – Πού μπορώ να κάνω αίτηση για άδεια εργασίας στη Γερμανία; Χρειάζεται άδεια διαμονής ένας πολίτης της Ινδίας προκειμένου να σπουδάσει στην Ισπανία; Ο εργοδότης μου με εκμεταλλεύεται – πού μπορώ να ζητήσω βοήθεια;

    Η Επίτροπος Cecilia Malmström, αρμόδια για τις εσωτερικές υποθέσεις, εγκαινίασε σήμερα τη «Διαδικτυακή Πύλη της ΕΕ για τη Μετανάστευση», έναν ιστότοπο που παρέχει πρακτικές πληροφορίες για τους υπηκόους τρίτων χωρών που θα ήθελαν να εγκατασταθούν στην ΕΕ. Ο ιστότοπος αυτός, ec.europa.eu/immigration , απευθύνεται επίσης σε μετανάστες οι οποίοι βρίσκονται ήδη στην ΕΕ και θα ήθελαν να εγκατασταθούν σε κάποιο άλλο κράτος μέλος. Παρέχει εξειδικευμένες πληροφορίες για κάθε κατηγορία μεταναστών σχετικά με τις μεταναστευτικές διαδικασίες που εφαρμόζονται στα 27 κράτη μέλη.

    Η Επίτροπος Malmström δήλωσε: «Πολλοί άνθρωποι που ενδιαφέρονται να εγκατασταθούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν γνωρίζουν τι δυνατότητες υπάρχουν, πώς πρέπει να υποβάλουν αίτηση για άδεια διαμονής ή τους κινδύνους που συνεπάγεται η παράνομη μετανάστευση. Ακόμα και μετανάστες που βρίσκονται ήδη στην ΕΕ δεν είναι πάντοτε ενημερωμένοι για τα δικαιώματά τους. Χρειάζεται να τους δώσουμε αξιόπιστες και εύκολα προσβάσιμες πληροφορίες σχετικά με αυτές τις διαδικασίες που ορισμένες φορές είναι περίπλοκες».

  13. #163

  14. #164

  15. #165
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Καταρχήν υπάρχει ένας κανόνας εδώ ότι πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά γίνεται αν δεν υπάρχει αυτοκινητο δεξιά σου.
    κι εδώ, ζώον.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •