Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 187

Thread: Deadsoul Tribe - A murder of crows

  1. #46
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    1. Είπα πως ο δίσκος είναι εξαιρετικός (για αυτό που είναι) σε περίπτωση που δεν το πήρατε χαμπάρι. Να δες και το λαστ φμ μου, 3 μέρες τον ακούω σχεδον αποκλειστικά!
    2. Προσωπικά δε μίλησα πουθενά για στίχους και σίγουρα δεν έχω καμιά πρόθεση να τους ψάξω. Απο το ψάξιμο με κάτι κατατόνια και όπεθ μπορώ να φανταστώ πολύ καλά ποσο ζομγκ αλληγορικοι σούπερ ουάου είναι. Δεν ειρωνεύομαι, απλώς δε με αγγίζουν πλέον αυτα τα γκοθ-ντάρκικα και καλά ιντροσπέκτιβ.
    3. Το ντράμινγκ του φίλου σου του ΜΟΥΣΤΑΦΑ είναι αρκετά κακό. Όχι οτι δεν ξέρει να παίζει ο άνθρωπος, αλλά το παρακάνει. Καταντάει γελοίος. Τα είπε ωραία ο ικόνοκλαστ πάνω σ'αυτό.
    4. Είχα πει πως θα αποχωρήσω. Θα το κάνω τώρα! Πραγματικά δεν είναι δυνατόν να κάθεστε να γράφετε κατέβατα για τους deadsoul tribe και να τσακώνεστε για το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ καλλιτεχνες είναι. Ωραίος δίσκος, καλοί, χρυσοί, ως εκεί.

  2. #47
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Βασικά γράφανε για το πόσο γαμάτοι είναι - σκέτο. Άρχισαν να τσακώνονται όταν τους την είπες.

    Κυρία, αυτή το άρχισε.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #48
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το τραγικό στη φάση είναι το ασίγαστο πάθος του βλάκα μεταλά να αντιμετωπίσει τους εχθρούς του που του αναμοχλεύουν το ΑΠΟΛΥΤΟ αίσθημα κατωτερότητας του. Είναι όλοι αυτοί οι post-metal indie hardcore breakcore κουλτούρα αισθητική εαακίτες ορθολογιστές υλιστές communist nazi jews go back to canada. Οι κακοί τελοσπάντων.

    Στους καλούς έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΛΝΤ, τύπους που γράφουν τεράστιους στίχους που τους υπογραμμίζουμε, όλα είναι παζλ, όλα σημαίνουν κάτι γιατί τα 'χει προβλέψει όλα αλλά και όλα δε σημαίνουν τίποτα (ω θεε μου). Γενικώς γαμάνε τόσο όλα αυτά που όταν κάποιος ρωτάει "τι σημαίνουν για σένα" είναι τόσο δύσκολο να απαντήσουμε γιατι:
    α) θα φανούμε ηλίθιοι (έτσι κι αλλιώς, αλήθεια)
    β) βαριόμαστε (enjoy your tl;dr τιποτολογίας)

    άντε μωρε μαλάκες.
    Last edited by ikonoklast; 25-02-2010 at 18:53.

  4. #49
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    μιας που αναφερθηκα σε ενα κουοτ, επαναλαμβανω οτι ο δισκος, με αρεσε, και εχει μερικα κομματια απο πολυ ωραια ως-και-τριγαματα.

    αλλα στο ντραμμιν συμφωνω λιγο με Ικονομπλαστ, γιομιζει ολη την ωρα σαν τον Λουκα τον Βυντρα.


    (χιντ. εγω παντως με σας τους μεταλλερς ειμαι. Αλλα προσπαθηστε να μην κανετε 30 ριβιους τη μερα για το οτι το The Legacy των Testament ειναι δισκαρος. Το ξερουμε.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #50
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Krux εχω ακουσει καλα λογια για το legacy testament. Κανε ενα καλο ριβιου. Η ας το κανει ο παστ περφεκτ. Επιτελους λιγο μεταλ σε αυτο το φορουμ. Ουφ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #51
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    ΟΚ:

    To TESTAMENT - The Legacy γαμάει μάνες. Αγνό, ανόθευτο, βαρύ, θεϊκό Bay Area thrash με ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ. Top στιγμές το Over the Wall, με το υπερπορωτικό κουπλέ και σκάσιμο-ρεφρέν αλλά κυρίως για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΣΟΛΟ του, που είναι γενικώς (τα σόλο) ένα τεράστιο ατού του δίσκου. Επίσης, το Apocalyptic City (ΘΡΑΣ ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ), το Alone in the Dark (μιντ τέμπο έπος, πολύ μελωδικό ρεφρέν, γκρουβάτο κουπλέ) και από εκιά και πέρα ρωτήστε 5 άτομα να σας πουν 5 διαφορετικά κομμάτια ο καθένας που ΓΑΜΑΝΕ ΜΑΝΕΣ. Ποντάρω στα Burnt Offerings και Raging Waters να πάρουν ψήφους.

    Οι TESTAMENT ΓΑΜΑΝΕ! ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΣΤ ΣΑΣ. ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ.

    Σας ευχαριστώ.

    Δηλώνω πως έχω χάσει την λεπτή διαφορά μεταξύ ειρωνείας, κραξίματος και σοβαρού ποστ. Οπότε τα συνδύασα όλα για να'μαι μέσα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #52
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    εγω ειμαι μαζι σου.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #53
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Το ξέρω! Πινκς!
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #54
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  10. #55
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    poly KAKI mousiki. antikeimenika
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  11. #56
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αντικειμενικά ε? Ε, τοτενες δεν το ακουω...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #57
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    γαμάει, ο καλύτερος δίσκος τους, αλλά προτιμώ psychotic walz
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #58

    Default

    Iκόνοκλαστ, αντί να μετράς τις λέξεις μου και να παίζεις παιχνίδια εντυπώσεων με αοριστολογίες θα ήταν προτιμότερη μια απάντηση τύπου ντραμσικ: "Δεν είναι μεγάλοι γιατί έτσι."

    btw: ως κλασικός κινδυνολόγος μπλακμεταλλάς που γράφει με μπολντ και εκφράσεις τύπου "χώνουν τη γη" (loader κλοπυραητ), είναι κάπως περίεργο οι τοπ αρτιστς μου στο λαστ.φμ να είναι Tom Waits, dredg, Radiohead, Dax Riggs, Marillion, Ulver, Crippled Black Phoenix, Porcupine Tree.

    Εκτός λοιπόν του ότι στο συγκεκριμένο θέμα λες μαλακίες, αν και ωραίος τυπάκος γενικά, δε νομίζω να μπορείς να ψυχολογείς καλά και ανθρώπους μ;

    Τέσπα με κούρασε το θέμα, συνεχίστε με τους Κακαουνίστικους σχολιασμούς, γενικά ποσός με ενδιαφέρει τι πιστεύει ο οποιοσδήποτε για τον οποιοδήποτε δίσκο. Απλά είδα αυτό το καγκουροπρογκρεσιβ που μου χτύπησε κάπως άσχημα. Μπορώ να παραδεχτώ αρκετούς δίσκους που λατρεύω ως καγκουροπρογκρεσιβ. Ε αυτός δεν είναι ένας απ' αυτούς.

    Αυτά. Σας αγαπώ και τα λέμε αλλού...
    I just posted on ER... Take that, society!

  14. #59
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Custom User View Post
    Ντράμσικ, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά παπάρια μπορείς να αντιληφθείς. Και κολλημένος ____πατέρας είναι αυτός που χρησιμοποιεί τη λέξη ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. Πόσο μάλλον όταν τη χρησιμοποιεί ενώ είναι τραγικά και φανερά άσχετος επί του θέματος. Εν πάση περιπτώσει, αγαπώ πολύ τον Γουέητς και γι' αυτό δε θα μπω στο τριπάκι να τον μειώσω με παρόμοιο τρόπο για να αποδείξω αυτό που θέλω. Απλά, πρόκειται για τον BUDDY LACKEY. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ. Τεράστιο καλλιτέχνη ξέρετε σε ποια μουσική; Στο METAL. Ναι το metal που είναι so yesterday για τις indie ή hardcore ή οτιδήποτε αισθητικές σας. Αν κάτσει να διαβάσει κανείς τους στίχους του Social Grace και του Into The Everflow (ειδικά) σε συνδυασμό με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συνέντευξή του μέχρι σήμερα, θα το σκεφτεί 10-20-100 φορές παραπάνω πριν γράψει κάτι για τους στίχους του A Murder Of Crows. Θα αντιληφθεί ότι πρόκειται για ευφυέστατο άνθρωπο με ιδιοσυγκρασία που ποτέ δε θα σκεφτόταν έτσι όπως νομίζετε.
    Οι στίχοι του δεν οι παιδιάστικοι πολυσήμαντοι στίχοι που "ερμηνεύονται ανάλογα με τον ακροατή" ενώ στην ουσία δε σημαίνουν απολύτως τίποτα και είναι απλώς κλισέ γενικότητες. Όποιος έχει αγαπήσει έστω και λίγο κάτι από τον BUDDY LACKEY καταλαβαίνει ότι δεν πρόκειται ποτέ να γράψει κάτι στην τύχη. Μπορεί να είναι τίγκα εσωστρεφείς, μπορεί να χρησιμοποιεί αλληγορίες με αίματα και κοράκια που είναι πολύ αφελείς για δήθεν αυτάκια, αλλά τίποτα δεν είναι στην τύχη. Όλα σημαίνουν κάτι και θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά γι' αυτό.

    Δε θα κάτσω να πάρω μία μία τις στροφές και να εξηγήσω τι σημαίνουν ή τι μου αρέσει σε αυτές γιατί 15 χρονών δεν είμαι πχια. Όπως το ίδιο ηλίθιο θα ήταν να πάρω 4 στίχους από έναν καλλιτέχνη και να πω τι βρίσκετε σε αυτό. Δε θέλω να γίνομαι κακός, αλλά είναι αυταπόδεικτο μ; Μπορώ να κάτσω να πω τι σημαίνουν οι στίχοι σύμφωνα με τη γνώμη μου, αλλά εκτός του ότι θα ακουστώ ηλίθιος, βαριέμαι κιόλας. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι οι στίχοι είναι ΙΔΑΝΙΚΟΙ για όλο το ανατριχιαστικό και ψυχρό αίσθημα του κενού που βγάζει ο δίσκος. Οι εικόνες που σχηματίζουν είναι ιδανικές. Ο κήπος φτιαγμένος από πέτρες. Το χέρι που σε χαιρετάει ενώ πνίγεσαι και του φωνάζεις για βοήθεια. Και στο τέλος ανακαλύπτεις ότι δε σε χαιρετούσε μα και αυτό ζητούσε βοήθεια. Κάποιοι περίεργοι επισκέπτες που ξεχνουν τα "κόκαλά" τους. Βρε λες να είναι αλληγορικό; Μπα, έτσι τα γράφει, για να ψαρώνουν οι κιτς μαλλιάδες με τη λέξη κόκαλα και να το παίζουνε μοβόροι και ψαγμένοι. Να πω τώρα και για την κομματάρα Angels In Vertigo;

    Πωω, τι κάθομαι και κάνω, κάθομαι και τους αναλύω έναν έναν. Κρατήστε της υλιστικές ορθολογιστικές εαακίτικες αντιλήψεις για το πόλιτιξ. Μακριά από τους στίχους μου. Δε χρειάζεται όλα να σημάινουν κάτι. Η αίσθηση που σου βγάζουν, ο τρόπος που χρησιμοποιούνται οι λέξεις η γεύση που σου αφήνουν είναι πολύ σημαντικότερες. Πόσο μάλλον σε αυτόν το δίσκο που οι στίχοι είναι καλύτεροι από το 85% των metal δίσκων. Και λίγο λέω.

    Εντάξει δεν περιμένω να το αγαπήσετε όταν κάτι μέσα σας σας τραβάει λέγοντας ότι αυτή η αισθητική είναι τζιζ και είναι μεταλ χάμμερ και είναι δερμάτινα και καρφιά. Ούτε περιμένω να αγαπήσετε τους στίχους του A Murder Of Crows αν δεν ανατριχιάζετε σε κάθε λεπτό του. Με γεια σας και χαρά σας. Απλά μη λέτε τον Krux κολλημένο. Too much.

    Να πω και 2 λεξούλες για το ΦΟΒΕΡΟ ντραμινγκ του φίλου μας του μουσταφά (που το πιο πιθανό να έχει γράψει τις γραμμές των ντραμς ο ίδιος ο BUDDY LACKEY). Όταν λέτε κατσαρολικά, τότε μάλλον αναφέρεστε στον ήχο τους. Τι να πω, ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το ΕΜ ΠΙ ΘΡΗ που κατεβάσατε. Επί της ουσίας, είναι τίγκα πληθωρικό, τράημπαλ σε ορισμένες περιπτώσεις, τουλ σε ορισμένες άλλες (ΝΑΙ ο δίσκος πέρα από Psychotic Waltz και Jethro Tull έχει κάμποσο ΤΟΥΛ μέσα). Η αντίθεση που κάνουν τα πληθωρικά ντραμς με τις ευφυέστατα απλές κιθάρες είναι αυτό που ξενίζει. Είναι όμως και ο λόγος που το A Murder Of Crows είναι καλύτερο από το ντεμπούτο των DST. Θα το συνηθίσετε. Ή και όχι.

    Συγχωρέστε τα τυπογραφικά, ήθελα να το ελέγξω αλλά ήταν tl;dr.
    Σαν να μιλάω απο άλλο σώμα. Custom user υποκλίνομαι.

    Drumsick είμαι σίγουρος οτι και σήμερα πάλι Devon θα ακούς.
    Και όλη σου η αντίθεση στο δίσκο και στο καλλιτέχνη πηγάζει απο το γεγονός οτι επέτρεψες στον εαυτό σου να σου αρέσει κάτι που δεν το περίμενες ποτέ να σου αρέσει. Καλές ακροάσεις !



    p.s. btw αυτό με τα drums μην το παραχέζεις. Σαφώς θα κριτικάρουμε και θα πούμε τις απόψεις μας για αυτό που ακούμε αλλά δεν μπορώ να ακούω για πολύ ώρα την X απο το Χαλάνδρι που παίζει drums εδώ και ένα μήνα και γαμάει, να σχολιάζει κάκιστα ένα μουσικό που έχει κυκλοφορήσει 5 studio albums και έχει κάνει επι 7 συναπτά έτη συναυλίες. Κάτι ξέρει παραπάνω μ?
    Last edited by Krux; 26-02-2010 at 10:23.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #60
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    xaxaxaxax
    o custom user isopedwse to gamhstero flame me to yperpost tou. dystyxws gia tous perissoterous, exei dikio.....

    "some people leave theis bones..." kai opoios noiw8ei, noiw8ei.....

    pame re PAOKara!
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

Similar Threads

  1. Deadsoul Tribe - Deadsoul tribe
    By Krux in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2010, 17:28
  2. Deadsoul Tribe Live
    By jack the ripper in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2006, 17:56
  3. Deadsoul Tribe - The Dead Word
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2006, 02:22
  4. Συνέντευξη DeadSoul Tribe
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2005, 14:39
  5. Dead Soul Tribe - A Murder Of Crows
    By The_Emperor in forum Albums
    Replies: 54
    Last Post: 21-09-2003, 07:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •