Page 11 of 30 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 437

Thread: Παρακαλουνται

  1. #151

    Default Re: Παρακαλουνται

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Εγώ μια φορά περιμένω ποστ από 11θ και άλλους(και πιθανό σπλιτ ίσως), γιατί είμαι πραγματικά περίεργος πως θα προσπαθήσουν να βγάλουν λάθος με επιχειρήματα μπάντες-θηρία του είδους.
    Πώς θα προσπαθήσουμε να βγάλουμε λάθος τι; Δεν το 'πιασα, κάντο πιο λιανά.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #152
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Παρακαλουνται

    προφανως η γνωμη μεγαθηριων οτι οι γυναικες στο μεταλ τους εχουν θεση μονο γυμνοστηθες και στα γονατα.

    ρουθλες, με αποστομωσες, σε αφηνω στην εξυπναδα σου
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #153
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Παρακαλουνται

    Το ότι το heavy metal είναι καταρχήν σεξιστικό είδος μουσικής, και όσο και να το κάνουμε βρε αδερφέ, δεν είναι για γυναίκες.

    Το δισκάκι savage grace πχ είναι μια καλή καθαρά σεξιστική προσέγγιση στο θέμα heavy metal. Και επειδή το κατέχεις φαντάζομαι, συμφωνείς και με το εξώφυλλο του master of disguise.

    Αλλά το βασικότερο, πες στην καθυστερημένη ότι οι γυναίκες στον χώρο του heavy metal είναι εξαιρέσεις και όχι κάτι το σύνηθες όπως πιστεύει. Γιατί νομίζει η ηλίθια ότι υπάρχουν ίσα με 234242 Leather και 432423 Doro πχ.

    EDIT: Α, και ηλίθια, αφού θες να το δεις, δες το να γουστάρεις.



    Μουσική για γυναίκες λοιπόν.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  4. #154
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Παρακαλουνται

    ναι, μη χαλιεσαι, είδα και αυτό



    το χεβι μεταλ ειναι μουσικη για λευκους, ετεροφυλόφιλους άνδρες
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #155
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Παρακαλουνται

    Γιατί συνεχίζεις να φέρνεις τα ρατσιστικά στη μέση;

    Είναι περιττό να αναφέρω το πόσο γαμάει το s/t των Black Death τις μαλακίες που ακούς πχ.

    Ή είναι περιττό να πω πως ένας από τους πλέον heavy metal ανθρώπους του πλανήτη δεν είναι λευκός και τραγουδά στους Hirax.

    Τέσπα, αν εσύ κοπελιά γουστάρεις το heavy metal, αυτό που έχει καθαρά σεξιστικές τάσεις και σε υποβιβάζει ως άνθρωπο, πάσο. Δεν μπορώ να πολεμήσω την καθυστέρηση σου. Άντε άκου κανά Pleasure Slave να πορωθείς.

    Ηλίθια.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: Παρακαλουνται

    διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά ο συλλογισμός σου πάει κάπως έτσι:

    μεγάλο μέρος του χέβη μέταλ είναι κατεξοχήν σεξιστικό ->

    άρα δεν τραβάει γυναίκες οι οποίες αποτελούν εξαιρεση στη σκηνη, τόσο ως μουσικοί όσο και ως ακροατές.

    γιατί; γιατί φυσικά αν δεί μια γυναίκα το εξώφυλλο του μάστερ οβ ντισγκάηζ θα σιχαθεί.

    γιατί; γιατί παρουσιάζει μια γυναίκα αντικειμενοποιημένη (καλύτερη μετάφραση για το objectified, κανείς; ) και γενικά μειωμένη σε κάθε επίπεδο.

    αναρωτιέμαι λοιπόν πώς γίνεται αυτός ο σεξισμός να ενοχλεί και να απωθεί μόνο τις γυναίκες. οι άντρες της σκηνής πώς το βλέπουν; συμπάσχουν; έχουν παρόμοια αισθήματα; το αναγνωρίζουν όλο αυτό ως "πλάκα";

    οι μπάντες που χρησιμοποιούν τέτοια θεματολογία γιατί το κάνουν; αστειεύονται; τονώνουν τον ανδρισμό τους; το βρίσκουν ενδιαφέρον σα κόνσεπτ;

    έχω καταλάβει ότι ένα απ'τα βασικότερα συστατικά του h.m. είναι η ειλικρίνεια, σε αντίθεση με την ειρωνεία/αυτοαναίρεση (η οποία παρατηρειται κατά κόρον σε άλλα είδη και πολλοί την βρίσκουν απωθητική)

    τι προσπαθούν να πουν αυτές οι μπάντες λοιπόν; τι ρόλο παίζει ο σεξισμός για τους ίδιους απ'τη μιά, και για τη σχέση τους με το κοινό τους απ'την άλλη; εσύ που ακούς το μάστερ οβ ντιζγκάηζ πώς εκλαμβάνεις αυτό το εξώφυλλο, και γιατί δεν σε ενοχλεί;

    χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας, μου δημιουργήθηκαν πραγματικά αυτές οι απορίες και μια σοβαρή απάντηση θα ηταν ευπρόσδεκτη!

  7. #157

    Default Re: Παρακαλουνται

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Το ότι το heavy metal είναι καταρχήν σεξιστικό είδος μουσικής, και όσο και να το κάνουμε βρε αδερφέ, δεν είναι για γυναίκες.

    Το δισκάκι savage grace πχ είναι μια καλή καθαρά σεξιστική προσέγγιση στο θέμα heavy metal. Και επειδή το κατέχεις φαντάζομαι, συμφωνείς και με το εξώφυλλο του master of disguise.
    Ρε συ Ruthless, θα με τρελάνεις.

    Ναι, το "Master of Disguise" (και το "She's In Love" των Savatage και το "Pleasure Slave" και όλα τα παρεμφερή που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό) είναι προφανώς η σεξίστικη προσέγγιση στο θέμα heavy metal. Αλλά είναι αυτό ΟΛΟ το heavy metal; Και οι Manowar που έχουν γράψει για τσιμπούκια, έχουν γράψει και για τους Ινδιάνους, τι πάει να πει αυτό; Μην πω για το ότι υπάρχουν και σατανιστικοί και χριστιανικοί στίχοι από καθαρόαιμες Heavy Metal μπάντες (δεν βάζω black κ.λπ.), δεν έχει νόημα.

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Αλλά το βασικότερο, πες στην καθυστερημένη ότι οι γυναίκες στον χώρο του heavy metal είναι εξαιρέσεις και όχι κάτι το σύνηθες όπως πιστεύει. Γιατί νομίζει η ηλίθια ότι υπάρχουν ίσα με 234242 Leather και 432423 Doro πχ.
    Ναι, είναι οι εξαιρέσεις. Εσύ όμως λες ότι ΠΡΕΠΕΙ να είναι οι εξαιρέσεις, γιατί το heavy metal είναι μουσική για ΑΝΤΡΕΣ (που λέει και ο Αmnesiac.) και οι γυναίκες πρέπει να μένουν απ' έξω. Με αυτό διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως και σ' αυτό αναφερόμουν στο προηγούμενο post μου.

    Έβλεπα ρε γαμώτο τα DVD των Άρια και των Ossian και το κοινό ήταν τίγκα από γκόμενες. Όχι μαυροφορεμένες ή νυχτερίδες, κανονικές κοπέλες, που είχαν πάει με τον γκόμενό τους ή τις φιλες τους να δουν μία συναυλία η οποία τύχαινε να είναι metal. Γιατί να μου απαγορεύσει δηλαδή κανείς να πάω στους Grim Reaper με την κοπέλα μου (που δεν έχω, αλλά άσχετο) εφόσον γουστάρει;

    Αυτή είναι η άποψή μου και δεν αντικρούει τις μπάντες-ογκόλιθους που προσέγγισαν σεξιστικά το metal (πολύ ή λίγο). Κι εγώ είμαι χριστιανός π.χ. αλλά μ' αρέσουν οι Mercyful Fate από μουσικής πλευράς, θα έπρεπε να μου το απαγορεύσουν δηλαδή και να ακούω μόνο Stryper (γαμάνε btw);

    Κάθομαι και γράφω εν τω μεταξύ, ενώ ξέρω ότι μπορεί όλο αυτό το νταβαντούρι να το κάνεις για τον χαβαλέ, αλλά ήταν ευκαιρία να εκφράσω κι εγώ τις απόψεις μου επί του θέματος.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  8. #158
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Παρακαλουνται

    Βασικά ποια πτυχή έχει το heavy metal που μπορεί να τραβήξει μια γυναίκα(πέρα από τους γκόμενους);

    Όταν στις συναυλίες είναι τόσοι ιδρωμένοι μαντραχαλάδες που κάνουν headbanging;

    Όταν τα τραγούδια μιλάνε για μουνιά πχ και βλέπουν τις γυναίκες ως αντικείμενα όπως είπες;

    Ή ταυτίζονται όταν τα τραγούδια μιλάνε για βαλχάλες πχ;

    Εγώ μιλάω σοβαρά όταν λέω πως το heavy metal ΔΕΝ είναι μουσική για γυναίκες. Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά είναι αυτό. Εξαιρέσεις. Οι περισσότερες που μπαίνουν στο τριπάκι είναι γιατί ο γκόμενος(νυν ή wannabe) τις τράβηξε εκεί(βασικά αυτές τραβήχτηκαν μόνες τους συνήθως). Και αρκετές από τις εξαιρέσεις αυτές βασικά προϊόν γκόμενου είναι(λέγε με Chastain).

    Η μεγαλύτερη heavy metal μπάντα των ΗΠΑ έχει τραγούδι που εγώ αν ήμουν γυναίκα και είχα λίγη τσίπα πάνω μου θα τους μισούσα(Pleasure Slave). Το ίδιο και η μεγαλύτερη heavy metal μπάντα του Καναδά(Show me your tits).

    Όσο για το πως το εκλαμβάνουμε εμείς και δεν μας ενοχλεί; Ε μάλλον ως χαβαλέ. Έτσι ήταν πάντα.

    Αλλά εμείς πάλι δεν είμαστε γυναίκες για να έχουμε λόγο να θιχτούμε βλέπεις.

    EDIT: Και 11θ, το είπες. Θα πάρεις την γκόμενα να πάτε. Αν αυτή τα είχε με έναν σκυλά, σιγά μην της έμπαινε ποτέ η καύλα να πάει να δει τους Grim Reaper ή τους κάθε Grim Reaper.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  9. #159
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Παρακαλουνται

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Γιατί συνεχίζεις να φέρνεις τα ρατσιστικά στη μέση;

    Είναι περιττό να αναφέρω το πόσο γαμάει το s/t των Black Death τις μαλακίες που ακούς πχ.

    Ή είναι περιττό να πω πως ένας από τους πλέον heavy metal ανθρώπους του πλανήτη δεν είναι λευκός και τραγουδά στους Hirax.
    είναι οι εξαιρέσεις! διαφωνείς ότι η πλειοψηφία είναι λευκοί;

    Τέσπα, αν εσύ κοπελιά γουστάρεις το heavy metal, αυτό που έχει καθαρά σεξιστικές τάσεις και σε υποβιβάζει ως άνθρωπο, πάσο. Δεν μπορώ να πολεμήσω την καθυστέρηση σου. Άντε άκου κανά Pleasure Slave να πορωθείς.

    Ηλίθια.
    ΟΛΟ το χεβι μεταλ ειναι σεξιστικο, ναις. ε ό,τι σου απάντησε ο λοκι (επιτελους) και ο 11θ.
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #160
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: Παρακαλουνται

    Ruthless krata to gamhmeno HEAVY METAL, me ta spathia tou kai tous upsifwnous kata kurio logo frontmans me tis afanes kai ta dermatina strings, gia thn parth sou kai thn antrila pou ksexulizei ki ap'ta autia sou akoma. Den exeis antilhfthei POSO POYSTIKH einai sthn pragmatikothta olh h filosofia pou ekfrazei to poluagaphmeno sou eidos. Olos auto o sexismos phgazei ap 'to oti eiste gamhmena MIKROTSOYTSOYNOI PAPARES.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: Παρακαλουνται

    δεν είναι θέμα γυναικείας ευθιξίας, είναι θέμα ανθρώπινης ευθιξίας.

    όπως θίγομαι (=δεν ακούω/δεν συμφωνώ) με τη μουσική των νεοναζήδων πχ, το ίδιο με ενοχλεί και μια τέτοια αντιμετώπιση προς το γυναικείο φύλο. προφανώς αν το κάνουν για χαβαλέ δεν θα με ενοχλήσει σε ηθικό επίπεδο, απλά δεν μου ταιριάζει αισθητικά. απλώς προσπαθώ να καταλάβω που είναι ο όλος χαβαλές και το... αστείο/διασκεδαστικό σε ένα τέτοιο θέμα (ιδίως από νοήμονα άτομα, όχι πηθίκια).

  12. #162

    Default Re: Παρακαλουνται

    Quote Originally Posted by Ruthless
    EDIT: Και 11θ, το είπες. Θα πάρεις την γκόμενα να πάτε. Αν αυτή τα είχε με έναν σκυλά, σιγά μην της έμπαινε ποτέ η καύλα να πάει να δει τους Grim Reaper ή τους κάθε Grim Reaper.
    Αμα της βάλω όμως CDάκι στο σπίτι το Rock You to Hell ή το Wrath οf the Ripper (μια και πιάσαμε τους Grim Reaper) μπορεί να την τραβήξει η μουσική έτσι; Κι αν το live γίνεται σε κάποιο πιο ανθρώπινο μέρος (και όχι στις στρούγκες που και εμάς μας ενοχλούν), τότε πιστεύω ότι δεν θα είχε σοβαρό πρόβλημα να πάει και να το ευχαριστηθεί κιόλας.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  13. #163
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Παρακαλουνται

    @enitharmon: Η διαφορά είναι ότι δεν μιλάνε για άρειες φυλές, θάνατο στους αραπάδες κλπ κλπ. Δεν είναι black metal με τα NS και sieg heil κλπ κλπ παρακλάδια του. Από την άλλη μιλάνε αρκετά για το περιττό κρέας που υπάρχει τριγύρω από τα αιδοία.

    Αν εσύ ξαναλέω γουστάρεις να τα ακούς αυτά, πάσο. Αν τώρα απορρίπτεις μπάντες ως φεμινίστρια πχ, σόρυ, αλλά τσακ μπαμ έχεις αποκλείσει ένα σημαντικότατο μέρος αυτής της μουσικής. Μόνη σου έχεις αποδεχτεί ότι ένα μεγάλο μέρος αυτής της μουσικής ΔΕΝ είναι για γυναίκες.

    Α ναι, και φυσικά εσύ ξέρεις από βαλχάλες κλπ πχ(ένα άλλο εξίσου μεγάλο μέρος αυτής της μουσικής θεματολογικά - ίσως και μεγαλύτερο). Αλλά κοίτα να δεις, ακόμα και εκεί μέσα, γυναίκες δεν μπαίναν. Εκτός αν την είδες βαλκυρία.

    Ωραία ταυτίζεσαι με αυτά ηλίθια, που θες να σου αρέσουν κι όλας.

    Πάρ'το χαμπάρι, αν δεν ήταν κάποιος πούτσος στη μέση(ή και περισσότεροι - είναι γνωστό πως αρκετές σε αυτούς τους κύκλους μπαίνουν γιατί βρίσκουν εύκολα γκόμενους λόγω χαμηλού ανταγωνισμού), δε θα ασχολιόσουν καν με το heavy metal. Αν θες να λέγεσαι νοήμων άνθρωπος.

    @Χ: Επειδή είναι μικροτσούτσουνοι οι heavymetalάδες, γι'αυτό τρέχουν τα κοριτσόπουλα και ασπάζονται την μουσική των Manowar και των Anvil πχ. Είχα γκόμενα που γούσταρε Manowar, και ειδικά το Pleasure Slave. Go figure.

    @Loki: Δηλαδή ρε φίλε εσύ ποτέ δεν έχεις παίξει με γκόμενες; Κάθε γυναίκα που κοιτάς την βλέπεις με τους αγνότερους σκοπούς, τον γάμο, τον παραμυθένιο έρωτα, αυτή πριγκιπέσσα και εσύ ιππότης στο άσπρο σου το άτι; Αν έχεις παίξει, ε ξέρεις τον χαβαλέ και δεν είναι ανάγκη να σου απαντήσω.

    EDIT: @11th: Ναι, θα γουστάρει Grim Reaper. "Βρε ωραίο αυτό το heavy metal" θα πει. Μετά θα γνωρίσει όμως και τους Manowar. Δεν θα τους γουστάρει(είπαμε πριν γιατί). Θα δει και τους Anvil. Και τους Savage Grace. Και και και και. Οπότε από το "ωραίο αυτό το heavy metal" θα καταλήξει στο "ωραίοι αυτοί οι Grim Reaper".
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  14. #164
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Παρακαλουνται

    πολλοι τα μισουν τα συνεχομενα quotes, συγνωμη

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Βασικά ποια πτυχή έχει το heavy metal που μπορεί να τραβήξει μια γυναίκα(πέρα από τους γκόμενους);

    Όταν τα τραγούδια μιλάνε για μουνιά πχ και βλέπουν τις γυναίκες ως αντικείμενα όπως είπες;
    ολα μιλανε για μουνια; και μετα λες εμενα καθυστερημενη;

    Όταν στις συναυλίες είναι τόσοι ιδρωμένοι μαντραχαλάδες που κάνουν headbanging;
    γι'αυτο το λογο θα επρεπε να μην τις τραβαει ουτε το ροκ ουτε το πανκ

    Ή ταυτίζονται όταν τα τραγούδια μιλάνε για βαλχάλες πχ;
    χαχ, ναι, οσο ταυτιζεσαι εσυ που εβαλες μεσο στο στρατο για να μην κακοπερασεις. αυτος εισαι!
    και συγκρινε τωρα τον εαυτο σου που ταυτιζεσαι με τις βαλχαλες και τις μαχες με μια Ισραηλινη που μπορει να σου λυσει/δεσει ενα MG με κλειστα ματια


    Η μεγαλύτερη heavy metal μπάντα των ΗΠΑ έχει τραγούδι που εγώ αν ήμουν γυναίκα και είχα λίγη τσίπα πάνω μου θα τους μισούσα(Pleasure Slave). Το ίδιο και η μεγαλύτερη heavy metal μπάντα του Καναδά(Show me your tits).
    ευτυχως δεν ειναι μονο αυτοι. και οπως το χεβιμεταλ δεν ειναι σατανιαρικο (.) και μπορουν να το ακουν και χριστιανοι, ας πουμε οτι μπορουμε να ακουμε καποιες μπαντες αφηνοντας απ'εξω το μεγαλειο των προαναφερθεισων (καπως ετσι) μπαντων.

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Όσο για το πως το εκλαμβάνουμε εμείς και δεν μας ενοχλεί; Ε μάλλον ως χαβαλέ. Έτσι ήταν πάντα.
    και οι μπλακαδες για χαβαλε τα κανουν. εχεις λιωσει να τους κραζεις ομως
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #165
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Παρακαλουνται

    egw pou eimai metallas alla akouw kai triantafullo na kanw metal listaki?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •