Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 133

Thread: «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

  1. #91
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Α, παρθενογέννεση των προϊόντων/υπηρεσιών, πες το έτσι. Κι εγώ που νόμιζα πως αυτός που παίρνει τα 9 στα 10 ή όσα παίρνει κάποτε έδωσε 10000 για να χτίσει ένα μικρό καζίνο(στην περίπτωσή μας - κάν'τε το οτιδήποτε), οπότε πρακτικά πληρώνεται πίσω το κεφάλαιό που επένδυσε.
    Α, παρθενογένεση του κεφαλαίου πες το έτσι. Κι εγώ που νόμιζα ότι τα 10000 που έδωσε για να χτίσει ένα μικρό καζίνο (να τόσο δας) τα βρήκε στο δέντρο και δεν τα έχει κλέψει από προηγούμενους υπαλλήλους (10-1=9). Ή ότι αφού ξηλώθηκε (ουυυυυ έμεινε ταπί λέμε) και έδωσε 10000 τώρα πρέπει να κλέβει 9 από σένα για να τα πάρει πίσω και αφού τα πάρει να βάλει και κάτι στην άκρη. Αλλά όχι τι να τα κάνει στην άκρη αφού υπάρχει παρθενογένεση είπαμε.
    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Αν μπορείς ρε μάγκα και παράγεις ανταγωνιστικά προϊόντα/υπηρεσίες χωρίς να έχεις ανάγκη κανένα για να είναι το αφεντικό σου, πόσο ΜΑΛΑΚΑΣ(με κεφαλαία) είσαι για να τον έχεις αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου; Άντε κάνε μια δική σου επιχείρηση αφού αρχικό κεφάλαιο δεν θες(παράγεις εσύ όπως είπες χωρίς ανάγκη τίποτα) και πούλα τα προϊόντα σου να βγάζεις 10 στα 10.
    Όχι δε μπορώ λέμε. Και αν μπορούσα εγώ δεν μπορούμε όλοι λέμε. Δεν δουλεύουν στα γκούντις από χόμπι λέμε.Όσοι δεν μπορούν κρίμα δεν είναι.
    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Δηλαδή πραγματικά είστε τόσο κοντόφθαλμοι; Ή βλέπετε τον κόσμο των αφεντικών μόνο και ξεχωριστά τον κόσμο των υπαλλήλων; Νιουζ φλας φορ γιου, δεν είναι ξεχωριστοί κόσμοι, είναι ένας ενιαίος μεγάλος κόσμος. Καλώς ήρθατε.
    Έξτρα έξτρα ριντ ολ αμπάουτ ιτ, δεν υπάρχει ενιαίος μεγάλος κόσμος υπάρχουν γαμημένες τάξεις. Πες μου ότι δεν το έχεις προσέξει, όλοι και οι μεν και οι δε το παραδέχονται. Πες μου ότι δεν έχεις δει ποτέ σου τα συμφέροντα τους να συγκρούονται. Πες το μου κι αυτό!

  2. #92
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μ'αρέσει τρελά που η συζήτηση αυτή έχει διεξαχθεί θεωρώντας απόλυτα δεδομένο οτι:

    1.Ο συγκεκριμένος υπάλληλος ήταν ζημιογόνος για την εταιρία λόγω τρίχας.
    2.Τον είχαν προειδοποιήσει προ δεκαετίας πως δε θέλουν μαλλιάδες.
    3.Έσκαγε στη δουλειά με μαλλί ανακατεμένο και γεμάτο μαμούνια κι όχι μια καθαρή, περιποιημένη, αδιάφορη αλογουρά.

    Κι όλα αυτά σε ένα καζίνο λέει. Μαλλιάς σε καζίνο, zomg, δεν ξαναγινε. Κάψτε τον στην πυρρά!

    Ruthless είσαι εμετικός.
    Για την ακρίβεια πρέπει να είσαι ό,τι πιο εμετικό έχει περάσει απο το er. Υβρίδιο σιχαμένου, παρωπιδισμένου φαλοκράτη μεταλλοπατέρα και κρυφοφασίστα μέχρι αηδίας.
    Last edited by Drumsick; 03-11-2009 at 07:33.

  3. #93
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Rage δεν έχεις δουλέψει ως τώρα στην ζωή σου ε; Ενημερωτικά ρωτάω. Όχι 1-2 μήνες το καλοκαίρι, εννοώ κανονικά να δεις πως είναι εκεί έξω, τι θέλουν τα αφεντικά, πόσο πληρώνουν, τι ένσημα κολλάνε, τι ζητάνε από σένα κλπ κλπ.

    Προφανώς δεν υπάρχει παρθενογέννεση του κεφαλαίου κύριε κάνω-τον-μαλάκα-όταν-λέω-παπαριές. Έτσι είναι ο κόσμος, δεν είναι όλοι ίσοι, κάποιοι το έχουν από τον μπαμπά. Άδικο; Ναι. Ρεαλιστικό. Επίσης ναι. Η ουτοπία σου δεν είναι εδώ, σόρι που σε ξυπνάω. Και τα παιδάκια στην Αφρική δεν έχουν να φάνε κι εσύ κάθεσαι και χαλάς χρόνο σε ιντερνετικές διαμάχες. Αν θες τόσο πολύ την ουτοπία σου, πούλα το γαμημένο το πισί σου(κι όλοι σας) και δώστε τα εκεί, να φέρετε τον κόσμο ένα κλικ πιο κοντά στην ισότητα. Αλλά δεν το κάνετε(γιατί άραγε ).

    Υπάρχει βέβαια και η άλλη περίπτωση. Του τύπου που ξεκίνησε στα 20 του από το μηδέν και έφτιαξε το κεφάλαιο, δουλεύοντας σαν σκύλος για 20 χρόνια. Και για να σου πω και απλό παράδειγμα, για την περίπτωση του καθενός μας, παίρνεις μια επιδότηση 10-20 χιλιάρικων από ΟΑΕΔ(υπάρχουν τέτοια προγράμματα). Με αυτήν ξεκινάς την επιχείρησή σου. Δουλεύοντας σαν σκυλί τώρα(δουλειά λέμε), χτίζεις το κεφάλαιό σου. Δεν στο χαρίζει κανείς. Αυτό το κεφάλαιο λοιπόν στα 20 χρόνια, που έχεις φτύσει αίμα να το αποκτήσεις, το κάνεις μια επένδυση. Ρισκάρεις να το τινάξεις στον αέρα και να το χαρίσεις στα ρεμάλια υπαλλήλους σου; Τον ιδρώτα των 20 πιο παραγωγικών χρόνων της ζωής σου; Όπως σου είπα και πριν, τότε δεν είσαι το κουλ αφεντικό, είσαι ο ΜΑΛΑΚΑΣ της ζωής.

    Τώρα αν εσύ(και η ανοργασμικιά Χ κι ο καθένας) νομίζετε πως ζείτε σε έναν ονειρικά πλασμένο κόσμο αγγέλων και ότι άλλες παπαριές πιστεύετε, θα πρέπει να ξυπνήσετε. Ή θα σας ξυπνήσει κάποιος άλλος κάποια μέρα, και θα είναι πολύ απότομο.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  4. #94
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    όταν παντρευτήκαμε η γυναίκα μου όπου πήγε για δουλειά το πρώτο πράγμα που της έλεγαν ήταν "να αλλά εσύ θα κάνεις παιδιά τώρα".
    Τώρα μήπως θέλετε να νομιμοποιήσουμε και τις συμβάσεις εργασίας με όρους αποχής από την μητρότητα ?

    Κάποιος είπε πολύ σοφά αν υπάρχει θέμα υγιεινής καλά του έκαναν. Αν δουλεύει σε χώρους σίτισης σαν παράδειγμα και γεμίζει τα φαγητά με τρίχες , έχουν δίκιο.

    Για το θέμα "πολιτικής" της εταιρείας που το πετάτε σαν ρυζάκι σε γάμο.
    Νόμος > Ιδιωτικό Συμφωνητικό έ!!!
    Ωστόσο εφόσον υπάρχει μια ξεκάθαρη στάση του εργοδότη απέναντι στον νεοπροσληφθέντα περί εμφάνισης π.χ , αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια και των 2 πλευρών , και σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητα νόμιμο (Σε προσλαμβάνω , αλλά σε παρακαλώ μην έρθεις αύριο ντυμένος καρνάβαλος).
    Εκεί έχουμε "καλή την πίστη"

    Επίσης αν το έκανε επίτηδες ο μάγκας για να τον απολύσουν , μια κουβέντα μόνο , καμιά φορά κερδίζει και ο ταύρος...
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #95
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σορυ παιδιά, το ρούθλες μπορεί να τον θεωρείτε όπως τον θεωρείτε τέλοσπάντων και παρότι τα λέει λίγο "ενοχλητικά" για μερικούς, στο συγκεκριμένο θέμα έχει αρκετά δίκια. δεν λέω ότι το σύστημα που ζούμε είναι καλό, δε λέω ότι μου αρέσει, αλλά έχει ξεκάθαρους κανόνες: όποιος βάζει τα λεφτά κάνει κουμάντο! τελεία. δε γουστάρει τον μαλλιά, τον διώχνει. το κράτος είναι στη γωνία για να προσφέρει κάποια μικρά αντικίνητρα στις απολύσεις (αποζημίωση υπαλλήλου), αλλά ως εκεί. και σταματήστε να μιλάτε για τα αφεντικά λες κ ξεφυτρώνουν στα δέντρα. τα αφεντικά θα είστε εσείς και είναι οι γονείς σας. όταν βρεθείτε στη θέση ισχύος τότε να σας δω.

    αν πάλι δε σας αρέσει το σύστημα, μη μου μιλάτε για κρατικό παρεμβατισμό κτλ! αυτά είνα ημίμετρα, όπως το μέτρο της αποζημίωσης. κάντε κάτι για να αλλάξει! κάντε κάτι δικό σας! υπάρχουν διέξοδοι... έστω και στους δύσκολους καιρούς που ζούμε (έχω αδερφο 3 χρόνια άνεργο, ξέρω τι παίζει)
    Rock or Nothing

  6. #96
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    σορυ παιδιά, το ρούθλες μπορεί να τον θεωρείτε όπως τον θεωρείτε τέλοσπάντων και παρότι τα λέει λίγο "ενοχλητικά" για μερικούς, στο συγκεκριμένο θέμα έχει αρκετά δίκια. δεν λέω ότι το σύστημα που ζούμε είναι καλό, δε λέω ότι μου αρέσει, αλλά έχει ξεκάθαρους κανόνες: όποιος βάζει τα λεφτά κάνει κουμάντο! τελεία. δε γουστάρει τον μαλλιά, τον διώχνει. το κράτος είναι στη γωνία για να προσφέρει κάποια μικρά αντικίνητρα στις απολύσεις (αποζημίωση υπαλλήλου), αλλά ως εκεί. και σταματήστε να μιλάτε για τα αφεντικά λες κ ξεφυτρώνουν στα δέντρα. τα αφεντικά θα είστε εσείς και είναι οι γονείς σας. όταν βρεθείτε στη θέση ισχύος τότε να σας δω.

    αν πάλι δε σας αρέσει το σύστημα, μη μου μιλάτε για κρατικό παρεμβατισμό κτλ! αυτά είνα ημίμετρα, όπως το μέτρο της αποζημίωσης. κάντε κάτι για να αλλάξει! κάντε κάτι δικό σας! υπάρχουν διέξοδοι... έστω και στους δύσκολους καιρούς που ζούμε (έχω αδερφο 3 χρόνια άνεργο, ξέρω τι παίζει)
    όχι ρε φίλε δεν είναι έτσι , αν πάει το αφεντικό να γαμήσει το γκομενάκι και δεν του κάτσει , δεν μπορεί να το απολύσει , και μην μπαίνουμε στα στενά πλαίσια των "μαλλιών" .
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #97
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μα εκεί έρχεται το κράτος και δικαιώνει τον εργαζόμενο (θεωρητικά)! ήδη ισχύουν κάποιοι νόμοι, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. ο τύπος που απολύθηκε και δεν δικαιώθηκε, προφανώς ανέφερε στη σύμβασή του το θέμα της εμφάνισης.
    Rock or Nothing

  8. #98

    Default

    Raven Lord και Ruthless (λολ) είστε άνθρωποι που λέτε πως "τα πράγματα είναι ΕΤΣΙ και αφού τα πράγματα είναι ΕΤΣΙ εγώ θα Υπακούσω, ή να βρω ένα μικρός μέρος μέσα στα πράγματα που δεν είναι τόσο ΕΤΣΙ, ώστε να αράξω την κορμάρα μου και να μην κλαίγομαι που ο κόσμος είναι ΕΤΣΙ, ίσα ίσα, άμα το πει κάποιος ή -ΛΟΛ- αν προσπαθήσει κάτι διαφορετικό, εγώ θα είμαι εκεί για να του υπενθυμίσω πως ο κόσμος είναι ΕΤΣΙ και θα τον τραβήξω πίσω στην μιζέρια μου, του, σου". Με αυτό ως δεδομένο, γιατί αυτό κάνετε στο θρεντ αυτό, και μη μου πείτε να ξαναδιαβάσω προσεκτικά τα ποστς σας, τα διάβασα καλά, υποθέτω πως οτιδήποτε αποφάσιζαν να θεσπίσουν όσοι είχαν τα λεφτά (όπως και αν τα απέκτησαν, είτε βιάζοντας έμβρυα, είτε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΚΛΗΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ), εσείς θα ήσασταν εκεί για να πείτε "ο κόσμος είναι ΕΤΣΙ, δεν μας αρέσει αλλά τι να κάνουμε". Εσείς είστε ο κόσμος που είναι ΕΤΣΙ και μην προσπαθείτε να πείσετε τον κόσμο όλον πως είναι και αυτοί ΕΤΣΙ, δεν μας αρέσουν αυτά που λέτε, δεν μας αρέσουν οι μούρες σας και η τυφλή σας υποταγή, δεν μας αρέσει η ελεύθερη αγορά σας, δεν μας αρέσει το επαναστατικό μέταλ σας, τίποτα δεν μας αρέσει, καλό θα ήταν -πριν θέσετε τα δικά σας απαράβατα όρια- να δείτε τον κόσμο από λίγο πιο προσοδοφόρα κοινωνική σκοπιά, πολύ λιγότερο τετράγωνα, γιατί αλλιώς είστε και λίγο δομικοί ηλίθιοι και τσάμπα γράφω.

    rage for order, ο,τι και να πω για σένα είναι λίγο παλικάρι μου. Αν εγώ με τον φίλο μου τον necros666 ανοίξουμε ένα μπλακμέταλ distro και η σελίδα δηλωθεί στο όνομά μου, απευθείας εξισώνομαι με τη λέσχη μπίλντεμπεργκ και τα αφεντικά που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη. Ο necros666 κατευθείαν θα αποκτήσει (τη στιγμή εκείνη που θα κάθεται δίπλα μου!) τρία πεινασμένα παιδιά, χρεωμένες πιστωτικές κάρτες και απλήρωτα κοινόχρηστα, ενώ η έγγυος στο τέταρτο παιδί γυναίκα του θα απολύεται από το γραφειάκι της, και τώρα μαζεύει τα καδράκια με τις φωτογραφίες σας. Είσαι απλά ακριβώς στο άλλο άκρο με τους RRs, το οποίο γενικώς στη ζωή σου νομίζω πως είναι το μοναδικό ζητούμενο. Κανένα κοινωνικό σκεπτικό, από κανέναν σας.

    βουρ

  9. #99
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καλά κρασά!
    είπα εγώ πουθενά ότι επειδή είναι ΕΤΣΙ δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα????? αυτό που είπα είναι να μην κάνουμε επανάσταση του πληκτρολογίου (όπως κάποιος εύστοχα ανέφερε)! καταρχήν, πρέπει να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα για να μπορέσεις να δράσεις. οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει σε τι κόσμο ζουν. θα κάνουμε και θα ράνουμε και θα αναγκάσουμε τα κακά αφεντικά να μπλα μπλα μπλα και το κράτος θα μπλα μπλα... να σας πω τι θα κάνετε έτσι? ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΛΑΣΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΝΤΡΑ ΑΡΧΙΔΙΑ.
    Rock or Nothing

  10. #100

    Default

    Ένα τέτοιο ποστ όμως παίρνει έμμεσα τις αποστάσεις του από θέληση για αλλαγές, και το "θα τους κλάσετε τα αρχίδια" το σφραγίζει.

    Μου θυμίζεις αυτούς που τον Δεκέμβρη μου έλεγαν "άσε, δεν έχω κατέβει και σε καμιά πορεία και θέλω, κοίτα τι γίνεται στην Παλαιστίνη".

    Προβληματίσου Raven Lord, κανείς δεν κάνει επανάσταση από το πληκτρολόγιο, νιώσε καλά που σαμποτάρεις μια ανύπαρκτη επανάσταση!

    Και πάρε και τον άλλονα που "ξέρετε σε τι κόσμο ζείτε" (λολ), και κλάστε και των αλλωνών τα αρχίδια λίγο για κυκλικό έλεγχο πλεονασμού.

  11. #101
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γιατί επιμένεις να επιλέγεις quotes από αυτά που γράφω και δεν αναφέρεις ολόκληρη την πρόταση: "ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΛΑΣΕΤΕ Τ'ΑΡΧΙΔΙΑ με αυτό τον τρόπο"... δεν σαμποτάρω καμία επανάσταση και αν υπήρχε περίπτωση να γίνει, πίστεψέ με θα ήμουν δίπλα της. απλά όταν κάποια πράγματα τα στηρίζει το 90% των (lol) "συμπολιτών" μας και το υπόλοιπο 10% απλά δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται, ε, απογοητεύομαι λίγο και λέω ότι ίσως ο υπόλοιπος κόσμος δε θέλει αυτό που θέλω εγώ.
    Rock or Nothing

  12. #102

    Default

    Τι θέλεις, Raven Lord;

  13. #103
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Μια λογική και ώριμη συζήτηση φαντάζομαι, αλλά αυτό είναι αδύνατο εδώ μέσα με τα παιδάκια(νοητικά) που υπάρχουν.

    Δεν πειράζει μάγκες. Θα τους φάτε όλους, τα κακά αφεντικά και το σινάφι τους.

    Εγώ πάω να ετοιμάσω το ποπ κορν για να το παρακολουθήσω. Γουέλ νταν
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  14. #104
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Έχει δίκιο παιδιά ο ρείβεν. Σκασμός και τα μάτια κάτω. ΕΤΣΙ έχουν τα πράγματα.

    Το αξιοσημείωτο ρέιβεν και ρούθλες, είναι πως οκ, στην πράξη, στην πραγματική ζωή, έχετε παραιτηθεί και κάνετε τους μαλάκες γιατί "ναι τι να κάνουμε? Έτσι έχουν τα πράγματα". Κι εγώ το κάνω.
    Εσείς όμως έχετε παραιτηθεί σε βάθος ρε παιδί μου. Δηλαδή συζητάμε κάτι σε θεωρητικό επίπεδο και εκφράζουμε την αγανάκτησή μας και γίνεται μια προσπάθεια διαλόγου πάνω στο πως αλλιώς θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα ή πως αλλιώς είναι σε πολιτισμένες χώρες του κόσμου, και εσάς πλέον δεν σας αγγίζει καθόλου το ενδεχόμενο μιας πιθανής αλλαγής. Και ακόμα και εδώ που έχετε το ελεύθερο να δυσανασχετίσετε λίγο με την κατάσταση, όχι απλά δεν το κάνετε αλλά πάτε παράλληλα να "ξυπνήσετε" (κοιμίσετε για την ακρίβεια) και τους υπόλοιπους.
    Μιλάμε για ολική αποχαύνωση.
    Last edited by Drumsick; 03-11-2009 at 11:58.

  15. #105
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Μια ερωτηση: Συνδικαλιστικος φορεας υπήρχε στην επιχείρησή του?
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •