Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 104

Thread: Rotting Christ

  1. #46
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Να κάνω μια άλλη ερώτηση... πότε ακούσατε τελευταία φορά το theogonia και πώς σας φάνηκε; Όταν κυκλοφόρησε παραμιλουσα αλλά έκτοτε σίγουρα δεν έχει κερδίσει το στοίχημα του χρόνου για μένα.
    Ακριβώς αυτή είναι και η δική μου σχέση με το Theogonia το οποίο ήταν το τελευταίο πράγμα που φάνηκε έστω λίγο ενδιαφέρον στα αυτιά μου από RC.

  2. #47
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Να κάνω μια άλλη ερώτηση... πότε ακούσατε τελευταία φορά το theogonia και πώς σας φάνηκε; Όταν κυκλοφόρησε παραμιλουσα αλλά έκτοτε σίγουρα δεν έχει κερδίσει το στοίχημα του χρόνου για μένα.
    Τον μισό δίσκο τον ακούω αρκετά συχνά(για την ακριβεια 6 κομμάτια απο τα 10). Σίγουρα δεν είναι και αριστούργημα, αλλά αυτά τα 6 κομμάτια ειναι εξαιρετικά.
    Τώρα για πεμπτοκλασατες μπάντες και τέτοια φανταχτερά, ξέρουμε όλοι τι συμβαίνει με τις γνώμες.
    Και για μένα oι Judas Priest ξερωγω ειναι κιτς με όλα τα κλισε του κόσμου και τέρμα βαρετοί (πράγμα που τους κάνει πεμπτοκλασατους για μένα), αλλά δεν πάω σε ένα θρεντ που λένε για του JP και να πω οτι ειναι γιατομπουτσο.
    Tώρα το γιατί μου αρέσουν οι RC εδώ και 20 χρόνια(χωρίς να μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους καν), δεν θα κάτσω να το δικαιολογήσω σε κανέναν.
    Kill the wise one!

  3. #48
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ενα πινκ στον αποπανω
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #49
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Rock or Nothing

  5. #50
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Να κάνω μια άλλη ερώτηση... πότε ακούσατε τελευταία φορά το theogonia και πώς σας φάνηκε; Όταν κυκλοφόρησε παραμιλουσα αλλά έκτοτε σίγουρα δεν έχει κερδίσει το στοίχημα του χρόνου για μένα.
    Τον μισό δίσκο τον ακούω αρκετά συχνά(για την ακριβεια 6 κομμάτια απο τα 10). Σίγουρα δεν είναι και αριστούργημα, αλλά αυτά τα 6 κομμάτια ειναι εξαιρετικά.
    Τώρα για πεμπτοκλασατες μπάντες και τέτοια φανταχτερά, ξέρουμε όλοι τι συμβαίνει με τις γνώμες.
    Και για μένα oι Judas Priest ξερωγω ειναι κιτς με όλα τα κλισε του κόσμου και τέρμα βαρετοί (πράγμα που τους κάνει πεμπτοκλασατους για μένα), αλλά δεν πάω σε ένα θρεντ που λένε για του JP και να πω οτι ειναι γιατομπουτσο.
    Tώρα το γιατί μου αρέσουν οι RC εδώ και 20 χρόνια(χωρίς να μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους καν), δεν θα κάτσω να το δικαιολογήσω σε κανέναν.
    Αυτο ακριβως μεχρι τελευταιο σημειο στιξης.

    Απο περιεργεια, ποια 6 εννοεις? Τα 4 πρωτα, Rege Diabolicus και Threnody?
    Για μενα τα μισα κομματια απο τα επομενα δυο (Aealo + Δαιμονας) ειναι επισης εξαιρετικα, αλλα το Rituals ηταν αρκετα αστοχο και βαρετο.
    The rest is just

  6. #51
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    Quote Originally Posted by commissar View Post
    Πω ρε μλκες, θα βγάλετε Thy Mighty Contract, Non Serviam, Triarchy, Dead Poem και Sleep (τουλάχιστον) πεμπτοκλασάτους ανέμπνευστους δίσκους που αποθεώθηκαν λόγω ονόματος και καταγωγής, αλήθεια τώρα;
    μεχρι και το Τριαρκι γαμουσαν γιατι η επιρροή της σκατο century media στο λοστ λαβερς, ηταν ακομα στα σπαργανα και η κωλοεταιρια, δεν τους ειχε απομυζησει το ταλεντο τους. Οταν στο επομενο αλμπουμ τους ειπε η century media, παιδια παμε τωρα που γινατε γνωστοι να σας περασουμε στο επομενο λεβελ και να σας μαθομε πως γινονται οι σωστες οι εμπορικες παραγωγες γιατι εμεις το ατμοσφαιρικο ανεμπνευστο ποπ μεταλ το χουμε κανει τεχνη, χασαν οτι ετζινες ειχαν και ακολουθησαν την περπατημενη εμπορικη οδο.
    Μετα το Satanas Tedeum και το Passage To Arcturo ξεπουληθηκαν οι μαλακες
    εγω ειπα οτι η σεντουρι μηντια τους αλλαξε τον ηχο και τους εκανε πιο εμπορικους και κατοπιν τα αλμπουμ τους ειχαν μια πιο πιασαρικη δομη, αν καποιος το βλεπει σαν ξεπουλημα αυτο η οχι ειναι φανταζομαι υποκειμενικο. Εγω δεν εγραψα κατι τετοιο παντως.

    Το sleep και το a dead poem τα ακουω και γω ακομα και σημερα, αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πιο "ποπ" και εχουν πιο εμπορικες δομες τραγουδιων απο τα diy "ερασιτεχνικα" τους αλμπουμ, ;h οτι το sleep δεν βγηκε την περιοδο που το gothic metal ηταν το νο1 προιον της century media και προσπαθησαν να καβαλήσουν το κύμα τους ατμοσφαιρικου μεταλ.
    Last edited by freak brother; 05-12-2018 at 15:23.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #52
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Να κάνω μια άλλη ερώτηση... πότε ακούσατε τελευταία φορά το theogonia και πώς σας φάνηκε; Όταν κυκλοφόρησε παραμιλουσα αλλά έκτοτε σίγουρα δεν έχει κερδίσει το στοίχημα του χρόνου για μένα.
    Τον μισό δίσκο τον ακούω αρκετά συχνά(για την ακριβεια 6 κομμάτια απο τα 10). Σίγουρα δεν είναι και αριστούργημα, αλλά αυτά τα 6 κομμάτια ειναι εξαιρετικά.
    Τώρα για πεμπτοκλασατες μπάντες και τέτοια φανταχτερά, ξέρουμε όλοι τι συμβαίνει με τις γνώμες.
    Και για μένα oι Judas Priest ξερωγω ειναι κιτς με όλα τα κλισε του κόσμου και τέρμα βαρετοί (πράγμα που τους κάνει πεμπτοκλασατους για μένα), αλλά δεν πάω σε ένα θρεντ που λένε για του JP και να πω οτι ειναι γιατομπουτσο.
    Tώρα το γιατί μου αρέσουν οι RC εδώ και 20 χρόνια(χωρίς να μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους καν), δεν θα κάτσω να το δικαιολογήσω σε κανέναν.
    Αυτο ακριβως μεχρι τελευταιο σημειο στιξης.

    Απο περιεργεια, ποια 6 εννοεις? Τα 4 πρωτα, Rege Diabolicus και Threnody?
    Για μενα τα μισα κομματια απο τα επομενα δυο (Aealo + Δαιμονας) ειναι επισης εξαιρετικα, αλλα το Rituals ηταν αρκετα αστοχο και βαρετο.
    4 πρώτα + Enuma Elish + He, the Aethyr
    Απο εκεί και πέρα εχει αλλα 2 συμπαθέστατα κομμάτια Helios Hyperion και Rege Diabolicus.

    Σύνολο 6/10 εξαιρετικά, 2 καλά, 2 αδιάφορα.
    Μια χαρά το λες για 19 χρονών μπάντα τότε. Μια χαρά το λες και τώρα που εχουν περάσει 12 χρόνια από τότε που βγήκε.

    edit: Τώρα που το ξανακούω και το Gaia Tellus μια χαρά κομμάτι ειναι

    edit 2: Ισχύει αυτό με την century media το 1999, επειδή όμως οι κιθάρες κεντάνε σε αυτόν τον δίσκο και σίγουρα έχουν την ατμοσφαιρα των RC, μια χαρά γαμάει ο δίσκος, ασχέτως αν είναι ο πιο μαλακός τους. Αντιθέτως το a dead poem, το θεωρώ πέρα για πέρα βαρετό, εκτός από 2-3 κομμάτια. Πέρα για πέρα βαρετά είναι και τα άλμπουμ από το sleep μέχρι και το theogonia. Το εάλω είναι συμπαθέστατο, ενα σκαλί κάτω από το theogonia, αλλά με αρκετά καλά κομμάτια, το κατα τον δαίμονα, ακόμα πιο κάτω και το τελευταίο αδιάφορο πλήρως.
    Last edited by animae; 05-12-2018 at 15:37.
    Kill the wise one!

  8. #53
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Με μπερδεψες, γιατι το Enuma Elish ειναι το 4ο, βασικα τα 5 πρωτα εννοουσα για μενα.... Helios Hyperion γαμω βασικα. Ολο το αλμπουμ πολυ καλο ειναι.

    Συμφωνω παρα πολυ σε γενικες γραμμες, και μενα τα αλμπουμ τους απο 2000 εως 2006 μου φαινονται βαρετα. Το Sleep Of The Angels ειναι το αγαπημενο μου και το θεωρω την εξελιξη του Dead Poem.
    Κανενα καβαλημα καμιας μοδας, απλα δισκαρα με γαματη εμπνευση.
    Last edited by FANTASMA; 05-12-2018 at 16:07.
    The rest is just

  9. #54
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    απο τα diy "ερασιτεχνικα" τους αλμπουμ
    Ε, παιδιά!

    Συγγνώμη που σας το χαλάω, αλλά μιλάμε για την μπάντα που ξεκίνησε τη φάση «μαυρομεταλλική τουρνέ» (μαζί με Ιμμόρταλ, ναι τους γνωστοί Ιμμόρταλ, και Μπλάσφεμυ) και κανά μήνα πριν είχε ντεμπουτάρει στην Osmose. Η οποία Osmose, για να μιλήσω τη γλώσσα σας, ήταν τότε κάτι_σαν_τη_Hydra_Head_του_black_metal (λολολολολολο).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #55
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Με μπερδεψες, γιατι το Enuma Elish ειναι το 4ο, βασικα τα 5 πρωτα εννοουσα για μενα.... Helios Hyperion γαμω βασικα. Ολο το αλμπουμ πολυ καλο ειναι.

    Συμφωνω παρα πολυ σε γενικες γραμμες, και μενα τα αλμπουμ τους απο 2000 εως 2006 μου φαινονται βαρετα. Το Sleep Of The Angels ειναι το αγαπημενο μου και το θεωρω την εξελιξη του Dead Poem.
    Κανενα καβαλημα καμιας μοδας, απλα δισκαρα με γαματη εμπνευση.
    Το οτι ηταν καβαλημα της μοδας του ατμοσφαιρικου μεταλ φανηκε οταν δεν ξαναγγιξαν μετα απο αυτο το αλμπουμ αυτο το ειδος και το γυρισαν στην περπατημενη του βαρετου οπως λες και εσυ καφρο γυαλισμενου μεταλ του 2000-2006. MEXΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΤΗΝ ΣΕΝΤΣΟΥΡΙ ΜΗΝΤΙΑ
    Last edited by freak brother; 05-12-2018 at 16:53.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #56
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    για να μιλήσω τη γλώσσα σας, ήταν τότε κάτι_σαν_τη_Hydra_Head_του_black_metal (λολολολολολο).
    Φύγετε εσείς, εγώ θα κάτσω με τη νεολαία.

    Quote Originally Posted by animae
    Μια χαρά το λες για 19 χρονών μπάντα τότε.
    Εγώ αυτά δεν αντέχω, δεν το άντεξα ούτε στους Black Sabbath ούτε οπουδήποτε ο φανατισμός βρίσκει τη δίοδο μέσω διαφόρων ελαφρυντικών, λες και είμαστε στο δικαστήριο. Το 19 χρονών μπάντα δε λέει τίποτα. Κάποιοι κάνουν παπάδες στα 50 τους και κάποιοι γράφουν μέτρια στα 18 τους, έτσι πάει. Το να γουστάρει κανείς το σημερινό songwriting των RC βγάζει ένα νόημα, αλλά το να το δικαιολογεί απευθείας λες και θίγεται η τιμή του, αυτό με ξεπερνάει.

    Χρησιμοποιώ αυτή τη φράση ως αφετηρία βέβαια, δεν το εννοώ προσωπικά, εφόσον καταλαβαίνω ότι εξακολουθεί και σου αρέσει αυτή η δουλειά.

  12. #57
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post

    Quote Originally Posted by animae
    Μια χαρά το λες για 19 χρονών μπάντα τότε.
    Εγώ αυτά δεν αντέχω, δεν το άντεξα ούτε στους Black Sabbath ούτε οπουδήποτε ο φανατισμός βρίσκει τη δίοδο μέσω διαφόρων ελαφρυντικών, λες και είμαστε στο δικαστήριο. Το 19 χρονών μπάντα δε λέει τίποτα. Κάποιοι κάνουν παπάδες στα 50 τους και κάποιοι γράφουν μέτρια στα 18 τους, έτσι πάει. Το να γουστάρει κανείς το σημερινό songwriting των RC βγάζει ένα νόημα, αλλά το να το δικαιολογεί απευθείας λες και θίγεται η τιμή του, αυτό με ξεπερνάει.

    Χρησιμοποιώ αυτή τη φράση ως αφετηρία βέβαια, δεν το εννοώ προσωπικά, εφόσον καταλαβαίνω ότι εξακολουθεί και σου αρέσει αυτή η δουλειά.
    Ποιά δεν αντέχεις παιδί μου?!
    Ο μόνος λόγος που το είπα, είναι πως συνήθως όταν ένα συγκρότημα έχει βγάλει καλούς δίσκους και ξαφνικά κάνει μια κοιλιά 8 χρόνων, τότε δεν περιμένεις να βγάλει κάτι που θα σου αρέσει πάλι. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το σχολίασα.
    Κάτι που μπορεί να παρατηρήσει κανείς στην μουσική, είναι πως καποιες φορές ένας καλλιτέχνης/συγκρότημα, περνάει μια περίοδο μεγάλης εμπευνσης την οποία δεν την ξαναφτάνει στον μέλλον. Όχι ότι είναι κανόνας, αλλά συμβαίνει σε μια μεγάλη πλειοψηφία. Το ίδιο έγινε και με τους RC (ασχέτως αν εσένα δεν σου άρεσαν ποτε) και όταν έσκασε το theogonia κανείς δεν περίμενε ότι θα έβγαζαν κάτι εφάμιλλο του ποιότικα παρελθόντος και συγχρόνως διαφορετικό σε σχέση με τον "καθιερωμένο" ήχο τους.
    Επίσης το γεγονός ότι μου αρέσουν καποιοι δίσκοι τους, δεν μπορεί να με τυφλώσει και να μην βλέπω ότι χρησιμοποιούν μια συνταγή στα τελευταία 4 αλμπουμ, που πλέον πρέπει να αλλάξουν. Ναι, έχουν βγάλει τραγούδια που στηρίζονται σε μια νότα, όπου στο theogonia πχ τους πέτυχε 100%, ενώ στο τελευταίο τους αλμπουμ λες "νταξει φιλος, γαμησεμαςτωρα". Δεν είναι φυσικά sophisticated song writing αυτό, αλλά σίγουρα δεν περιμένω κάτι τέτοιο από τους RC. Αν θες κάτι τέτοιο κοίτα αλλου. Το μη sophisticated song writing όμως δεν θα με αποτρέψει να ακούσω κάτι που μου αρέσει.
    Δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες για όλες τι ώρες. Ακόμα και xyz τζαζοφιουζιονδενξερωκαιγωτι, δεν ειναι για όλες τις ώρες. Αυτό δεν μειώνει ούτε την προσφορά τους, ούτε την μουσική τους την ίδια.
    Kill the wise one!

  13. #58
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Το πιο σημαντικο βεβαια, κανε ακομα ενα ποστ κραζοντας το ποσο καλη μουσικη δεν γραφουν οι Rotting Christ σε ενα θρεντ για μια μπαντα που δε σε ενδιαφερει και δε σε ενδιεφερε ποτε.
    Μόνο όσοι γουστάρουν θα μιλήσουν; Γάμησέ με ρε Φίξερ, τι θες, να φύγω από το θρεντ;

  14. #59
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι ρε παιδί μου όλοι έχουν το δικαίωμα της θέσης τους. απλά αυτή η περίπτωση είναι σα να αρχίσω να μπαίνω και να κράζω εγώ stonerοκυκλοφορίες. η γνώμη μου δε θα έχει σχεδόν καμία αξία αφού δε μου αρέσει σχεδόν τίποτα από το ιδίωμα.
    Rock or Nothing

  15. #60
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δεν κράζω "κυκλοφορίες", ούτε ένα είδος. Μουσική ακούω και λέω την άποψή μου για μία μπάντα, και είναι μπίτι γελοίο να ανοίγετε τον φάκελό μου προκειμένου να την αμυνθείτε.

Similar Threads

  1. Rotting Christ - Theogonia
    By Rotting_Christ in forum Albums
    Replies: 273
    Last Post: 06-01-2010, 01:38
  2. Rotting Christ - 8/12/07 - Gagarin 205
    By Toufas in forum Live Reports
    Replies: 8
    Last Post: 13-12-2007, 20:15
  3. Rotting Christ/Ravencult - Πάτρα
    By Kingdom Gone in forum Live Reports
    Replies: 23
    Last Post: 08-12-2004, 20:20
  4. Rotting Christ Tour.
    By Ghoul in forum Live Reports
    Replies: 38
    Last Post: 04-11-2004, 15:52
  5. Rotting Christ - Sanctus Diavolos
    By ConJoined Thighs in forum Albums
    Replies: 63
    Last Post: 12-09-2004, 16:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •