Από το Ναι, Είσαι Ελευθεραγορίτης στο fb:
Είσαι σε μια παρέα,ας πούμε σε ένα καφενείο μεταξύ αγνώστων και λες πως ο μαρινάκης είναι ένας εγκληματίας που έχει στην πλάτη του όλο τον κ.π.δ και θα έπρεπε να είναι στη φυλακή ήδη από το σκάνδαλο των στημένων αγώνων,δηλαδή πολύ πριν από την ιστορία του noor1.Αμέσως οι περισσότεροι θα υποθέσουν πως είσαι παναθηναϊκός.Μετά τους λες πως ο αλαφούζος είναι ένας αρχιαπατεώνας και πως θα έπρεπε να είναι κι αυτός μέσα για άλλους λόγους. Ζορίζονται λίγο και σκέφτονται πως είσαι κάτι ανάμεσα σε παοκ και αεκ. Τους λες λοιπόν πως ο τίγρης έπρεπε να έχει πάει κι αυτός μέσα εδώ και χρόνια για μια μεγάλη υπόθεση λαθρεμπορίας καυσίμων από την οποία γλύτωσε.Έκει όλοι πλέον έχουν σιγουρευτεί πως είσαι παοκ. Για κερασάκι στην τούρτα τους λες πως ο ιβάν χρησιμοποιεί μια στρατιά οπαδών για να κάνει πλιάτσικο στη δημόσια περιουσία της χρεοκοπημένης μας χώρας για λογαριασμό τρίτων.Εκεί μπλοκάρουν και το παθαίνουν αυτό γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι που τους έχουν όλους αυτούς χεσμένους. Την ίδια ακριβώς λογική των ούγκανων οπαδών τη συναντάμε και στην πολιτική.
Απλή και περιεκτική παράγραφος, λέει με ιδανικό τρόπο όσα έχω στο κεφάλι μου αλλά δε μου έβγαινε να το εκφράσω.

Όλοι οι παραπάνω λοιπόν που μου μιλάτε για συναίσθημα, αδρεναλίνη, αναμνήσεις, κοινές εμπειρίες στους συνδέσμους σας, πείτε μου ότι ποτέ δεν υπερασπιστήκατε/σιγοντάρατε τον πρόεδρο της ομάδας σας (ακόμη και έναν από τους παραπάνω τέσσερις που αναφέρονται), ή έστω δεν είπατε γι'αυτόν "έλα μωρέ τώρα, αφού όλοι τα ίδια κάνουν" για να τον ξεπλύνετε. Και η ερώτηση είναι ουσιαστικά ρητορική, γιατί φρέσκα και γραμμένα είναι πολλά σχόλια και για τον Δον Μαρινάκη, και για τον Ιβάν με το ζωσμένο όπλο στο γήπεδο και γενικώς.

Γιατί είναι δεκτές οι προσωπικές εμπειρίες και η προσωπική προσκόλληση σε κάτι, αλλά όταν μετά από χρόνια δε μας βγαίνει ιδανικά όπως το είχαμε φανταστεί/προβλέψει, ξέρω ότι είναι δύσκολο να το απαρνηθούμε, τουλάχιστον όσον αφορά στο σάπιο τμήμα του. Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".