Results 1 to 15 of 15

Thread: Marriage Story (2019)

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Marriage Story (2019)

    κόντρα στην παράδοση που έχει χτίσει το νέτφλιξ, με ταινίες που κάνουν κοιλιά στα μισά και μέχρι το τέλος έχουν ψοφήσει, το marriage story είναι μια καταπληκτική ταινία με τρομερό σενάριο και δύο ηθοποιούς (σκαρλετάρα και adam driver) στους κεντρικούς ρόλους να παραδίδουν συγκλονιστικές ερμηνείες, ειδικά ο Driver το απογειώνει το πράγμα.

    μην προσπεράσετε ούτε για πλάκα.

    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    Senior Member Imperium's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Beneath the Remains
    Posts
    793

    Default

    To ειδα , υπεροχο

  3. #3
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Μου φαίνεται απίστευτο πως ο Driver από το hate που του είχα ρίξει στην αρχή, πλέον είναι ίσως ο αγαπημένος μου "νέος" ηθοποιός.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    κόντρα στην παράδοση που έχει χτίσει το νέτφλιξ, με ταινίες που κάνουν κοιλιά στα μισά και μέχρι το τέλος έχουν ψοφήσει, το marriage story είναι μια καταπληκτική ταινία με τρομερό σενάριο και δύο ηθοποιούς (σκαρλετάρα και adam driver) στους κεντρικούς ρόλους να παραδίδουν συγκλονιστικές ερμηνείες, ειδικά ο Driver το απογειώνει το πράγμα.

    μην προσπεράσετε ούτε για πλάκα.

    Νταξ, καλό ήταν, πολύ αμερικάνικο σε στιγμές, ένα Notebook με παραγωγή 2019. Μίσησα όσο τίποτα την Λωρα Ντορν (της το κρατούσα απ' το The Last Jedi, αυτή η απαράδεκτη ξινόφατσα της με ενοχλεί αφάνταστα, δεν την έχω δει κι αλλού, οπότε αν κάποιος μου αναφέρει το Twin Peaks δυστυχώς δεν μπορώ να το νιώσουμε παρέα) και γενικότερα τη φάση των δικηγόρων, αλλά πέρα από τη σκηνή

    Spoiler
    του τσακωμού, όπου έβγαλαν τα σώψυχά τους κι ο Driver όντως απέδωσε πάρα πολύ καλά
    δε με ταρακούνησε τόσο.

    Ωραίο, το βλέπει κανείς άνετα, σίγουρα σπάει το σερί ΦΛΟΤΣΩΝ του Netflix, ως προς τις ταινίες, αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #5
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Όσον αφορά το marriage story, εμένα μου άρεσε που ήταν "πραγματικό" σε όλη τη διάρκεια της ταινίας. Κάτι που μπορεί να συμβεί και σε σένα ρε παιδί μου (φυσικά μέσα στα αμερικάνικα πλαίσια, προφανώς εδώ τα δικηγοριλίκια κλπ στα διαζύγια δεν είναι τόσο (?) διαδεδομένα).

    Μου άρεσε που κράτησε τα πάντα στην πραγματική τους διάσταση και απέφυγε τα κλισέ χαζορομαντικά σεναριάκια του τύπου "η άλλη βρίσκει γκόμενο και κοντράρεται με τον πρώην άντρα για το ποιος είναι καλύτερος", ή "ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα" κλπ. Όχι. Ένα απλό νόημα του τύπου "η ζωή συνεχίζεται", δεν είναι όλα χαρτιά και νόμοι, κουλ.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κατάλαβα. δεν μπαίνω καν στον κόπο να το δω
    Rock or Nothing

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    βγαίνει και ο κόναν στο τέλος

  8. #8
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ότι ήταν να δούμε από γιοχανσον το έχουμε δει
    Spoiler




    Rock or Nothing

  9. #9
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ΕΤΣΙ ΒΥΖΑΡΕΣ ΜΕΤΑΛ ΓΑΜΗΣΙΑ ΜΠΥΡΕΣ ΑΡΝΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΒΛΑ ΑΟΥΓΚ

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προτιμάω τσίπουρα και κατσίκι στη σούβλα
    Rock or Nothing

  11. #11
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Γιατί μου βρωμάει Κράμερ εναντίον Κράμερ η φάση;
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για όνομα των θεών, το παρακάτω που θα γράψω για κανένα λόγο να μη θεωρηθεί κριτική στην ταινία, στο κινηματογραφικό είδος ή σε όσους ψυχαγωγούνται από αυτά. θέλω να εξηγήσω γιατί επιλέγω να μην παρακολουθώ τέτοιες ταινίες παρόλο που πιθανότατα αν τη δω να μου αρέσει τελικά (ντράιβερ όπου έχω πετύχει γουστάρω και γιόχανσον ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά βυζ... *γκουχ* ... είναι όμορφη). θεωρώ, λοιπόν, ότι καταστάσεις που έχουμε πολλάκις βιώσει στην πραγματική ζωή, στις ζωές της ευρύτερης οικογένειάς μας και στις ζωές των φίλων μας, αφενός είναι περιττό να τις ξαναπαρακολουθώ στην τέχνη και αφετέρου είναι αδύνατο να αποδωθούν καλύτερα από χρυσοπληρωμένους και πάμπλουτους ηθοποιούς και σκηνοθέτες τα καθημερινά προβλήματα μικρομεσαίων ανθρώπων που αγωνίζονται καθημερινά να επιβιώσουν. ακόμη και αν κάποιοι από αυτούς έχουν βιώσει την ανέχεια ή αντίστοιχες δυσκολίες, μετά από χρόνια πολυτελούς βίου μου θυμίζουν το ριβάλντο που έχασε τα δόντια του από τον υποσιτισμό αλλά τώρα στηρίζει μπολσονάρο. τεσπα, είχα μια συζήτηση πρόσφατα με δικούς μου ανθρώπους για το αν θα την παρακολουθήσουμε... αυτά.
    Rock or Nothing

  13. #13
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    θεωρώ, λοιπόν, ότι καταστάσεις που έχουμε πολλάκις βιώσει στην πραγματική ζωή, στις ζωές της ευρύτερης οικογένειάς μας και στις ζωές των φίλων μας είναι αδύνατο να αποδωθούν καλύτερα από χρυσοπληρωμένους και πάμπλουτους ηθοποιούς και σκηνοθέτες τα καθημερινά προβλήματα μικρομεσαίων ανθρώπων που αγωνίζονται καθημερινά να επιβιώσουν.
    Μαζί σου, οπότε όταν βλέπω κάτι που να το κάνει σωστά όλο αυτό με αγγίζει πολύ, όπως πχ η σκηνή του καβγά Driver και Johansson ή ολόκληρο το Before Midnight του Linklater που θα πρότεινα να τσεκάρει όποιος γούσταρε το Marriage Story, ακόμα και αν δεν έχει δει τα 2 προηγούμενα της τριλογίας.

  14. #14
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ΕΤΣΙ ΒΥΖΑΡΕΣ ΜΕΤΑΛ ΓΑΜΗΣΙΑ ΜΠΥΡΕΣ ΑΡΝΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΒΛΑ ΑΟΥΓΚ
    Πέρα από τα αρνιά στη σούβλα άουγκ, δε βλέπω τίποτα κακό στην αποπάνω πρόταση.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #15
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αρνιά γενικώς δεν τρωω ούτε εγώ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. [TV] American Crime Story
    By Κυρία Μαριάννα in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 7
    Last Post: 26-05-2017, 16:53
  2. Fame Story III
    By Kingryche in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 05-04-2005, 17:50
  3. love story
    By Stormrider in forum General Discussion
    Replies: 70
    Last Post: 31-10-2004, 14:39
  4. FAME STORY
    By lost_icon in forum General Discussion
    Replies: 43
    Last Post: 26-04-2004, 17:06
  5. xamena cd (sad story)
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 69
    Last Post: 29-03-2004, 22:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •