Page 517 of 562 FirstFirst ... 17417467507515516517518519527 ... LastLast
Results 7,741 to 7,755 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #7741
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μπλίτζερε

    πόσα δευτερόλεπτα θα σου πάρει στα windows και πόσα στο linux;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #7742
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Συζητάμε για ένα λειτουργικό που δεν έχει μαμίσιο shell και πρέπει να το κατεβάσεις.

  3. #7743
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    έχει, το cmd, το καθυστερημένο ξαδερφάκι του dos

    ...
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #7744
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Να γίνει θρεντ.

    EDIT: Τώρα το παρατήρησα. Ο ονιμπότσος είναι χρήστης λίνουξ. Ικόνο, λυπάμαι. Λολ.
    Από το '97, με εκδόσεις RedHat χωρίς GUI και Slackware. Εδώ και αρκετά χρόνια, τη βρίσκω με Linux mint.

    Dual boot μόνο για Gaming και video/audio production/editing, καθαρά για λόγους συνεννόησης δυστυχώς.


    Λυπάμαι για το κακό που σου έκανα Ικονοκλαστ.

    $ sudo man despair
    $ sudo man forgiveness
    $ sudo man ikono -l

    EDIT: run as Administrator και sudo ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα. Στη μια περίπτωση μπορεί να εισαι ήδη logged in σαν admin και πάλι να πρέπει να κανεις run as admin, ενώ στη δεύτερη, αν μπεις σαν superuser από την αρχή, δε χρειάζεται το sudo.

    Επίσης, όσο γελοίο κι αν ακούγεται, στο run as admin απλά το πατάς και γίνεται, στο sudo αν δε δώσεις su password δε γίνεται. Call me security, see?

    EDIT:
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Συζητάμε για ένα λειτουργικό που δεν έχει μαμίσιο shell και πρέπει να το κατεβάσεις.
    Μιλάμε για το λειτουργικό που βασίζεται στη registry...
    Last edited by OniBocho; 26-06-2014 at 17:57.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #7745
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    έχει, το cmd, το καθυστερημένο ξαδερφάκι του dos

    ...

    Το cmd δεν είναι shell, είναι εκεί για vintage/nostalgia λόγους. Πώς είναι πχ το screensaver.

  6. #7746
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δε διαφωνεί κανείς ότι τα win είναι σαφώς πιο αδύναμο λειτουργικό, με ελάχιστο έλεγχο πάνω στο hardware. Άλλωστε απευθύνονται σε πιο αδύναμους χρήστες. Δε "συζητάμε" καν. Δεν έχω κάτι με τους χρήστες linux ή με το λειτουργικό καθαυτό. Είναι υπέροχο γι'αυτό που είναι και με άπειρες δυνατότητες. Αρκεί να ξέρουν τι, πώς και γιατί το χρησιμοποιούν.

    Έχω δουλέψει κι εγώ linux στα νιάτα μου (ΛΑΤΡΕΥΩ command-line-only λειτουργικά), αλλά για τη χρήση που κάνω πλέον στον υπολογιστή μου, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να έχω linux και "windows μόνο για παιχνίδια και κάποιες εφαρμογές", όπως κάνει ο ονιμπότσος. Τα Win7 μου κάνουν ακριβώς αυτά που θέλω, όσο εύκολα τα θέλω. Αν κάποια στιγμή έχω άλλες απαιτήσεις, αυτό θα αλλάξει. Αλλά δε θα αλλάξει "για να έχω linux".
    Life begins at 45°.

  7. #7747
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    καλά, αλλά απ' τη μια βγαίνεις κα τρολλάρεις λινουξάδες, απ' την άλλη μας λες νταξ ολα καλά live and let live. και να'τανε το τρολλ πετυχημένο να πω πάει στο δγιάολο

    το παράδειγμα αποδεικνύει πόσο θέμα συνήθειας είναι το κάθε λειτουργικό, κ απλά ο περισσότερος κόσμος έχει εξοικειωθεί με μια πιο δύσκολη μαλακία κ του φαίνεται πιο εύκολη.

    εγώ πιχί πλέον δεν έχω ιδεά πώς να γκουγκλάρω για windows για κάτι πέραν του βασικού και καθημερινού, κάθε φορά που πάω να το κάνω βρίσκομαι αντιμέτωπος με το χάος

    κατά τ' άλλα για οικιακή χρήση έχω επιλέξει το λειτουργικό στο οποίο μπορεί να τρέξει το minecraft με 64μπιτη java
    Last edited by rat_poison; 26-06-2014 at 18:11.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #7748
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεν τρολλάρω ρε. Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι κράζω όσους χρησιμοποιούν παιχνίδια που δεν τα αξιοποιούν όπως τους πρέπει, επειδή είναι "κουλ" και "αντεργκράου".
    Life begins at 45°.

  9. #7749
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να έχω linux και "windows μόνο για παιχνίδια και κάποιες εφαρμογές", όπως κάνει ο ονιμπότσος. Τα Win7 μου κάνουν ακριβώς αυτά που θέλω, όσο εύκολα τα θέλω.
    Ακόμα και για απλό browsing/streaming θέλεις τουλαχιστον ένα antivirus/antimalware στα winblowz.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #7750
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Mα δεν κάνει κανείς linux preaching, αυτό είναι το αστείο. O ratpoison με σκοπό να βοηθήσει, πρότεινε μια λύση που (αποδεδειγμένα) είναι πιο απλή σε linux.

    Tα Windows 7 είναι ένα decent λειτουργικό σύστημα. Aν κάποιος λάβει υπόψη και το κατώφλι της εταιρείας γενικά, είναι ένα «εξαιρετικό» λειτουργικό σύστημα. Eίναι καλό προϊόν; Όχι, εγώ δεν θα τους έδινα ποτέ τα χρήματα τους, εκτός αν ήταν φτηνά bundled με κάποια προσφορά στο μηχάνημα μου ή αν μου τα πλήρωνε πχ ο εργοδότης μου. Θα αγόραζα ποτέ τα Windows 8 ή κάποιο άλλο προϊόν Microsoft; Για κανένα πούστη λόγο.

    Και εκεί τελειώνει πάντα η κουβέντα γιατί καθαρά με όρους αγοράς και χωρίς ούτε χακερικά, ούτε σοβιετικά επιχειρήματα, το linux είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο προϊόν. Είναι δωρεάν, έχει το καλύτερο support στον κόσμο, τους καλύτερους drivers στον κόσμο και εξαιρετικά καλογραμμένες εφαρμογές. Τα windows αν δεν μπορούσες να τα κλέψεις, δεν θα υπήρχαν στο χάρτη.

  11. #7751
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Επειδή τώρα τα είδα αυτά.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    εδιτ: Καθημερινή χρήση Windows 7 εδώ λόγω δουλειάς, Ubuntu στο dual boot και Debian στους servers. Απλά οι Μπλίτζερς πρέπει να παραδέχεστε ότι δουλεύετε σε αυτά λόγω σπουδών / gaming ή οτιδήποτε, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος.
    Αν και το άγγιξα ήδη, κάπως έτσι, αλλά από την αντίθετη σκοπιά. Γιατί να αλλάξεις κάτι που δουλεύει; Βλέπω ταινίες, σερφάρω, κατεβάζω, δουλεύω, προγραμματίζω, παίζω games, κάνω πολλά πράγματα στο πισί μου. Γιατί να ρισκάρω οποιαδήποτε ασυμβατότητα/δυσλειτουργία, όταν έχω ένα λειτουργικό που δε μου δημιουργεί ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα; Θα μου πεις, μεγαλύτερη ασφάλεια, μεγαλύτερος έλεγχος. Ναι μεν, αλλά δεν είμαι ο τυπικός, αρχάριος χρήστης που θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με οποιοδήποτε από τα 2. Είναι το χόμπι μου και το επάγγελμά μου. Και για να μη λέω μεγάλα λόγια, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δε μου έχει λείψει κάτι. Πάντα έβρισκα τρόπο. Αν χρειαστώ κάτι που δε μπορώ να το κάνω σε Win7 (τα οποία είναι εξαιρετικό λειτουργικό για windows btw), σαφώς θα κοιτάξω άλλες επιλογές.

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    EDIT: run as Administrator και sudo ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα. Στη μια περίπτωση μπορεί να εισαι ήδη logged in σαν admin και πάλι να πρέπει να κανεις run as admin, ενώ στη δεύτερη, αν μπεις σαν superuser από την αρχή, δε χρειάζεται το sudo.

    Επίσης, όσο γελοίο κι αν ακούγεται, στο run as admin απλά το πατάς και γίνεται, στο sudo αν δε δώσεις su password δε γίνεται. Call me security, see?
    Ναι, οκ, νομίζω όλοι ξέρουμε πώς λειτουργούν και όλοι καταλάβαμε το πόιντ μου. Για την ιστορία, πάντως, ούτε το "run as admin" δουλεύει απλά με ένα κλικ, αν δεν είσαι ήδη λογκαρισμένος σαν αντμίν. Αλλά όταν είσαι, ναι, είναι ηλίθιο που υπάρχει καν.
    Life begins at 45°.

  12. #7752
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Mα δεν κάνει κανείς linux preaching, αυτό είναι το αστείο. O ratpoison με σκοπό να βοηθήσει, πρότεινε μια λύση που (αποδεδειγμένα) είναι πιο απλή σε linux.
    Mμ δεκτό. Παραδέχτηκα στον δε-θυμάμαι ότι δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να κάνεις κάτι με τον ευκολότερο/ταχύτερο τρόπο. Απλά αυτό που αντιπρότεινα ήταν να ρωτήσει/ψάξει/διαβάσει πώς μπορεί να φτάσει στο ίδιο αποτέλεσμα με το λειτουργικό που ήδη δουλεύει, ακόμα κι αν χρειαστεί λίγο παραπάνω κόπο. Στην τελική, θα μάθει κάτι. Εκτός αν σκοπεύει να το γυρίσει σε λίνουξ σύντομα, οπότε είναι μια καλή αρχή

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Τα windows αν δεν μπορούσες να τα κλέψεις, δεν θα υπήρχαν στο χάρτη.
    Μια χαρά θα υπήρχαν. Απλά όχι στο δικό μου πισί λολ.

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Ακόμα και για απλό browsing/streaming θέλεις τουλαχιστον ένα antivirus/antimalware στα winblowz.
    Oκ. Και; 3 λεπτά και 50 Mb αργότερα τα έχεις. Εδώ εσύ έχεις ολόκληρο δεύτερο λειτουργικό για να κάνεις τη δουλειά σου
    Last edited by BLiTzER; 26-06-2014 at 18:39.
    Life begins at 45°.

  13. #7753
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Ακόμα και για απλό browsing/streaming θέλεις τουλαχιστον ένα antivirus/antimalware στα winblowz.
    Oκ. Και; 3 λεπτά και 50 Mb αργότερα τα έχεις. Εδώ εσύ έχεις ολόκληρο δεύτερο λειτουργικό για να κάνεις τη δουλειά σου
    Επειδή το μόνο πρόβλημα είναι να τα αποκτήσεις κι όχι τι στερούν από την απόδοση του μηχανήματός σου... (και μη μου απαντήσεις "μαλάκα μου, με 12 terra RAM σιγά μη νιώσει το μηχάνημα", γιατί μάλλον αγνοείς πόσα σιχαμένα laptop των 200 ευρώ υπάρχουν εκεί έξω που σέρνονται χαμερπή στο βόθρο που τα πέταξε ο Gates)
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #7754
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ποιο πρόβλημα να τ'αποκτήσεις; MSE για όλους τους χρήστες windows (και με μη-αυθεντικά, απλά με windows loader για να δείχνουν genuine) κι είναι μια χαρά.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 29-06-2014 at 10:36.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #7755
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Κάτι τέτοια βλέπουν και γελάνε οι χρήστες OS X ...

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •