Results 1 to 5 of 5

Thread: Grand Magus - Triumph and Power

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Grand Magus - Triumph and Power




    Ανοίγω το θρέντ μιας και είδα οτι διάσκορπα το φορο το ψιλοκουβέντιασε το άλμπουμ, οπότε ας υπάρχει εδώ για να μαζευτεί μια συνολικότερη εικόνα για το δίσκο. Βαριέμαι να γράψω αναλυτικό review, οπότε αντ' αυτού θα πω απλά τη γνώμη μου. Η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια έχω απομακρυνθεί από τα ατόφια χεβυμέτσαλς, αλλά πάντα οι Magus ήταν αγάπη. Βάζοντας λοιπόν το "triumph..." να παίξει, το συναίσθημα που μου βγήκε ήταν σαν να μην είχα λείψει καθόλου από αυτόν τον ήχο. Θέλω να πω, με έπιασα να το ακούω τόσο ευχάριστα όσο την εποχή που άκουγα περισσότερο "καθαρό heavy metal" (Σε αυτό σίγουρα ρόλο παίζει και το γεγονός οτι παραδοσιακά οι Magus είχαν "ψωμί" στις κιθάρες, κι αυτό εδώ το άλμπουμ το επαναφέρει).Δίσκος που επανέρχεται κατα τη γνώμη μου στο στυλ των "Hammer of the North" και "Iron Will" χωρίς ωστόσο να κάθεται ακριβώς στο ίδιο σκαλί με αυτά τα δύο. Σιγουρα όμως μου άρεσε καλύτερα από το "The Hunt" (η έλλειψη του "ψωμιού" που λέγαμε). Αναπολώντας μερικές φορές τα "Grand Magus" και "Monument" σκεφτόμουν οτι θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανακοιτάξουν προς τα εκεί έστω για ένα άλμπουμ. Όμως σκέφτομαι οτι αυτό που παίζουν τώρα το αποδίδουν πιο ειλικρινά οπότε δε χαλιέμαι. Καλύτερες στιγμές του δίσκου για μένα, το ομώνυμο (άκου πόσο γαμηστερά ακούγεται το "...Breath..." από την φωνάρα) και το αναπάντεχα γαμάτο θέμα του "Arv" . Όχι ακριβώς χειρότερη στιγμή απλά με χαλάει λίγο, το τετριμμένο των στίχων. Ναι, οκ, επικό μεταλ είσαι, αλλά πόσα steel, triumph, power, dominator ακόμη; Μπορείς να είσαι επικός και με πλουσιότερο λεξιλόγιο (βλεπε Atlantean Kodex). Γενικά πάντως πολύ ευχάριστος δίσκος και καλοπαιγμένος.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ΩΩΩωω και χτες ακουγα το hunt στην δουλεια και έλεγα τι δισκάρα! καιρό έχω να ακούσω/ψαξω νέα τους και άραγε να βγάλανε καινουριο δίσκο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Σκεφτόμουν κι εγώ να κάνω ρηβιού αλλά μου είχε αρέσει αυτό

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    τι έγινε? το καινούριο grand magus παραείναι χεβι μεταλ για τα ευαίσθητα αυτάκια του er?
    και είπα να το αφήσω έτσι

    Στα δικά μου αυτιά είναι ένα σκαλάκι κάτω από το The Hunt, αλλά καταλαβαίνω ότι that's just me, το Hunt το λατρεύω υπερβολικά. Από το Iron Will και έπειτα έκαναν βήματα μπροστά (σε αυτό που ήθελαν να παίξουν τεσπα) και με το Triumph... μου φάνηκε σαν να έκατσαν να ξεκουραστούν λίγο. Για τα 2 πρώτα δε λέω, ισχύει ό,τι είπε ο Tyler:

    Αναπολώντας μερικές φορές τα "Grand Magus" και "Monument" σκεφτόμουν οτι θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανακοιτάξουν προς τα εκεί έστω για ένα άλμπουμ
    Θα έλεγα και για το Wolf's Return, αλλά τις προάλλες τα άκουσα το ένα μετά το άλλο σε ταξίδι με τρένο και μου φάνηκε πολύ ταιριαστή η αλλαγή, μπορώ άνετα να φανταστώ μια νοητή γραμμή που ενώνει τους 2 δίσκους.

    Για τους στίχους ισχύει αυτό που είπε ο θρεντ στάρτερ. Για το καλύτερο κομμάτι πάλι διαφωνώ, νομίζω άνετα το The Hammer Will Bite. Όσο για το Ymer,

    Quote Originally Posted by Ra Pariah
    QUORTHON
    Και θα ήταν καλό να παίξουν πάνω από 70' όταν με το καλό έρθουν πάλι.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα έγραφα εγώ δυό λόγια αλλά δεν είμαι και ο πλέον σχετικός για να μιλήσω για grand magus, οπότε περίμενα κάποιον που τους παρακολουθεί από παλιά. στην ουσία τώρα, μ'άρεσε το αλμπουμάκι, ακούγεται εύκολα και δε με χαλάει η κατεύθυνση που τραβάνε οι grand magus.
    Rock or Nothing

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    Σκεφτόμουν κι εγώ να κάνω ρηβιού αλλά μου είχε αρέσει αυτό

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    τι έγινε? το καινούριο grand magus παραείναι χεβι μεταλ για τα ευαίσθητα αυτάκια του er?
    και είπα να το αφήσω έτσι

    Στα δικά μου αυτιά είναι ένα σκαλάκι κάτω από το The Hunt, αλλά καταλαβαίνω ότι that's just me, το Hunt το λατρεύω υπερβολικά. Από το Iron Will και έπειτα έκαναν βήματα μπροστά (σε αυτό που ήθελαν να παίξουν τεσπα) και με το Triumph... μου φάνηκε σαν να έκατσαν να ξεκουραστούν λίγο. Για τα 2 πρώτα δε λέω, ισχύει ό,τι είπε ο Tyler:

    Αναπολώντας μερικές φορές τα "Grand Magus" και "Monument" σκεφτόμουν οτι θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανακοιτάξουν προς τα εκεί έστω για ένα άλμπουμ
    Θα έλεγα και για το Wolf's Return, αλλά τις προάλλες τα άκουσα το ένα μετά το άλλο σε ταξίδι με τρένο και μου φάνηκε πολύ ταιριαστή η αλλαγή, μπορώ άνετα να φανταστώ μια νοητή γραμμή που ενώνει τους 2 δίσκους.

    Για τους στίχους ισχύει αυτό που είπε ο θρεντ στάρτερ. Για το καλύτερο κομμάτι πάλι διαφωνώ, νομίζω άνετα το The Hammer Will Bite. Όσο για το Ymer,

    Quote Originally Posted by Ra Pariah
    QUORTHON
    Και θα ήταν καλό να παίξουν πάνω από 70' όταν με το καλό έρθουν πάλι.
    ψιλοσυμφωνω, αν και δεν είχα πάρει φυσικά χαμπάρι το πρώτο σχόλιο του Raven Lord.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. grand magus
    By Ghoul in forum Music Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 29-09-2008, 20:04
  2. Grand Magus/Infidel/Down & Out/Mahakala
    By Buddy Lackey in forum Live Reports
    Replies: 8
    Last Post: 20-04-2006, 09:33
  3. Grand Magus/Infidel.
    By Ghoul in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2005, 20:12
  4. Monument by Grand Magus.
    By Inside Charmer in forum Music Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 06-03-2005, 22:02
  5. Grand Magus-Monument
    By Buddy Lackey in forum Albums
    Replies: 16
    Last Post: 24-11-2003, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •