Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 149

Thread: Αποκεντρωσις

  1. #76
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    στα λόγια ναι και εγώ θα ήθελα να φύγω και να πάω ζήσω στην Κερκίνη και να τρώω αυγά με καβουρμά το πρωί και βουβάλι στιφάδο για μεσημεριανό αλλά υπάρχει μια γενική υπεραπλούστευση των καταστάσεων και των συνθηκών που μια τέτοια απόφαση δημιουργεί. όσοι δηλαδή θέλετε να φύγετε θα το κάνατε έχοντας την σιγουριά μιας καβάτζας από πίσω ή θα προσπαθούσατε να ξεκινήσετε κάτι από το μηδέν στην επαρχία, γιατί δεν νομίζω κανένας να πιστεύει οτι αν έχεις ένα μπαχτσέ με πιπεριές και αγγουράκια όλα τα προβλήματα λύθηκαν. η ζωή στην επαρχία είναι πιο δύσκολη από την ζωή στην πόλη από όποια πλευρά και αν το δεις.

    εγώ έχω σπίτι στο χωριό και αν πάρω 5 αποφάσεις για να αλλάξουν μερικά πράγματα στην ζωή μας, μπορώ να πάω να ζήσω εκεί, αλλά δεν το θέλω, δε μου χρειάζεται, δεν είναι αυτό που λείπει από την ζωή μου. και εδώ θέλω να πω πως συνήθως οι συνθήκες στις οποίες ζει ο καθένας επηρεάζουν άμεσα το πόσο εύκολα λέει το "φεύγω άνετα". εγώ δεν ζω στην πόλη, ζω σε προάστιο και δεν με πλήττουν τα "κακά" της διαβίωσης σε πόλη. έχω επίσης σπίτι σε χωριό και πηγαίνω τακτικά οπότε δεν νιώθω να μου λείπει η επαρχία.
    μεγαλες αληθειες. νταξ επειδη εζησα ενα χρονο στη κιμωλο δε παει να πει οτι τα ξερω ολα, αλλα ειδα πολλα πραματα. και σκεφτηκα ακομα παραπανω. πρωτα απολα, αν πεις οτι μενω σε ενα μικρο μερος για το εγγυες μελλονθες καποια ασφαλεια. τι εννοω. αρρωσταινεις κανεις δειχνεις, θα την παλεψεις με τον αγροτικο γιατρο? ή θα περιμενεις να πας στο πιο κοντινο νοσοκομειο (που ποσο κοντα θα ειναι?). κιαν εισαι σε νησι τι γινεται?
    μη κοιτατε τωρα που μαστε τουμπανα και δε μασαμε κτλ κτλ. δεν ειναι παντα ετσι. εγω ειμαι ρεμαλι, αλλα αν ο χ χρηστης πει παω να ζησω κιεχει και μια γυναικα κιενα κουτσουβελο, θαναι με το σταυρο στο χερι?
    βεβαια απο την αλλη εχετε αναρωτηθει γιατι καθονται οι γεροι εκει και ας ειναι του θανατα? γιατι αυτο γουσταρουν δε τους νοιαζει, εκει αισθανονται καλα. ειναι ολα θεμα νοοτροπιας, θεμα πολλων παραμετρων.

    οσον αφορα την κοινωνικοποιηση και το " περναω καλα"

    ναι μπορεις να περασεις γαμω. δε θα εχεις το αν, δε θα βλεπεις 1000 μοντς, δε θα πινεις dark & stormy αλλα μπορεις να περασεις καλα. βεβαια πρεπει και να το εχεις. εγω δεν εχω θεμα, πιανω φιλιες ακομα και με χελωνες και κατσικες που λεει ο λογος. αλλοι δε το χουν. καλα ειναι και θεμα επιπεδου και νοοτροπιας. οι ντοποιοι δεν ειναι ουτε βλακες ουτε παρακατιανοι. τυπακια που ειχαν παει εκει και τους αντιμετωπιζαν ολους λες και ειναι λεπροι, ε δε περασαν καλα. εγω περναγα γαμω με τους ντοπιους. βασικα τους προτιμουσα.
    επισης μη περιμενει κανενας οτι δε θα μιζεριασει, μαυρισει κτλ κτλ. θα το περασεις και αυτο. θα πνιγεις λιγακι αμα ειναι πολυ μικρο τομερος. δε παιζει.
    (ινσαιντ ινφο λεει οτι εκει που μουν οι μισοι περναν ψυχοφαρμακα...)

    εγω προτιμω τα μικρα μερη. αν μου λεγες, σε διοριζω για 5 χρονια παρο ή κιμωλο, θα σου ελεγα κιμωλο. νιωθω γαμω καιανθρωπινα και οτι ζω, με το να τους χαιρεταω ολους στο δρομο , να με χαιρετανε και αυτοι και γενικα να νιωθεις αυτο το δεσιμο. σε τοσο μικρα μερη δεν εχει κανενας να κερδισει κατι απο σενα. δε θελει να σε εκμεταλέυτει. ολα ειναι γαμω. (μαλακες υπαρχουν παντου ε).

    επειδη πλατιαζω και κανω 2 πραγματα ταυτοχρονα, στο μερος που θα εμενα θα ηθελα να υπαρχουν τα εξης. χωρις αυτα δε θα μπορουσα να μεινω.

    θαλασσα( βασικα θελω νησακι αλα κιμωλος. γιατι οχι και την ιδια την κιμωλο

    ιντερνετ (αυτο ειναι βασικο για ολους φανταζομαι). χωρις αυτο νιωθεις αποκομενος

    κανας γιατρος να παιζει εστω αγροτικος (για το αισθηματης "ασφαλειας")

    εστω ενα μπαρακι, κιας ειναι και του κολου και ας παιζει ολη μερα σκυλαδικα.

    να εχει ενα σχολειο ( το οποιο συνεπαγεται πολλα πραγματα τα οποια ομως βαριεμαι να αναλυσω)

    με αυτα ειμαι ευχαριστημενος

    πλατιασα και εχασα τιν ειρμο μου. δε το ξαναδιαβαζω γιατι μπορει να λεω και μαλακιες
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #77
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Όσοι λέτε ότι το σκέφτεστε επειδή είστε 35-40 και όχι 20, φαντάζομαι αποκεντρώνεστε (sic) μετά του/της συζύγου. Σκοπεύετε να μεγαλώσετε παιδιά στην επαρχία δηλαδή;
    Σαφέστατα, αυτό μάλιστα είναι ένας λόγος υπέρ της επαρχίας.

  3. #78
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Όσοι λέτε ότι το σκέφτεστε επειδή είστε 35-40 και όχι 20, φαντάζομαι αποκεντρώνεστε (sic) μετά του/της συζύγου. Σκοπεύετε να μεγαλώσετε παιδιά στην επαρχία δηλαδή;
    Σαφέστατα, αυτό μάλιστα είναι ένας λόγος υπέρ της επαρχίας.
    Μου θυμίσατε καθηγητή στη σχολή που είχε ζήσει για χρόνια Αμερική και γύρισε Ελλάδα γιατί δεν ήθελε τα παιδιά του να μεγαλώσουν εκεί. Αλλά άλλη κουβέντα αυτή.

    Συνεχίζουμε..

  4. #79
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    τωρα το παρατηρησα, ο Dythor ειπε κοσμηματοπωλεια;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #80
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Shadowking View Post
    Επίσης κρουξ, προφανώς αμα είχαμε φράγκα όλοι θα θέλαμε να μένουμε στο Ωραίοκαστρο ή στο Πανόραμα ή σε κάποιο προάστιο που να 'χει γύρω γύρω δεντράκια,βουναλάκια και όχι 7όροφες και ΑΛΒΑΝΟΥΣ.
    E έλα προς τρίλοφο/ρύσιο/περαία/μηχανιώνα μεριά.

    30 χλμ από Θεσσ/νίκη, καθαρός αέρας που τώρα το χειμώνα μυρίζεις τζάκια και άλλα τέτοια χωριάτικα, δάση και χαρά Και δεν είναι και τόοοσο ακριβά όσο νομίζει κανείς. Αν θες έχει και την επιλογή 7όροφης με ρωσοπόντιους
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #81
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Όσοι λέτε ότι το σκέφτεστε επειδή είστε 35-40 και όχι 20, φαντάζομαι αποκεντρώνεστε (sic) μετά του/της συζύγου. Σκοπεύετε να μεγαλώσετε παιδιά στην επαρχία δηλαδή;
    Σαφέστατα, αυτό μάλιστα είναι ένας λόγος υπέρ της επαρχίας.
    Μου θυμίσατε καθηγητή στη σχολή που είχε ζήσει για χρόνια Αμερική και γύρισε Ελλάδα γιατί δεν ήθελε τα παιδιά του να μεγαλώσουν εκεί. Αλλά άλλη κουβέντα αυτή.

    Συνεχίζουμε..
    Αλλη κουβεντα....και δυσκολη...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #82
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    οπαδοι τσιμεντου ειμαστε
    δεν εχω ζησει επαρχια ουτε καν σε φαση διακοπες σε χωριο
    αλλα το φανταζομαι χλωμο
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  8. #83
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    η φάση χειμώνας στο χωριό με τρομάζει, ειδικά μετά από μερικά χρόνια. κάποιος έγραψε για νησί μάλιστα, οκ, εκεί μιλάμε για αγνή καταθλιψάρα (εκτός αν νησί εννοεί χανιά και αποκέντρωση λάρισα).

  9. #84
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Δεν πάτε ρε μαλάκες μια βόλτα μέχρι τη Λάρισα χειμώνα-καλοκαίρι να αντικρίσετε το ΖΟΦΟ με τα μάτια σας να τελειώνει η ιστορία.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #85
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    στο ΝΗΣΙ εδω, χειμωνα παντως μια χαρα παλευεται.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  11. #86
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    η φάση χειμώνας στο χωριό με τρομάζει, ειδικά μετά από μερικά χρόνια. κάποιος έγραψε για νησί μάλιστα, οκ, εκεί μιλάμε για αγνή καταθλιψάρα (εκτός αν νησί εννοεί χανιά και αποκέντρωση λάρισα).
    εννοειται. γενικα βιωνεις πολλα αντικρουομενα συναισθηματα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #87

    Default

    apokentrosi einai megali apofasi kai diskoli fasi genika
    arxika uparei megali diafora na figeis apo thn a8hna kai na pas se mia mikri poli me to na pas se ena mikro xwrio h sthn e3oxi h se ena nisaki kai na prospa8iseis na ziseis san agrotis h kati pou xriazete xironaktiki ergasia
    an den to exeis kanei kalitera na min to dokimaseis giati h 8a zoristeis h 8a to kaneis la8os otan h gria gitonisa sou 8a to kanei 1000 fores pio grigora kai pio apotelesmatika apo sena
    h moda viologika proionta se farma me zwakia akougete gamati alla to 3ipnima ka8e mera stis 5 to prwi mono kai mono gia na exoun kaliteri piotita ta zarzavatika sou me to taktiko potisma einai skliro
    kai paidakia san ton goulak kala kanoun kai den 8eloun na pane eparxia giati den 8a epivione oute mia mera (ase pou eimai sigouros pos einai apo autous pou fovounte ta entoma)

    tora apo thn allh an to exeis genika exeis faei sthn mapa thn a8hna kai 8es na thn kaneis kai exeis ena gomenaki pou na goustarei h kali parea metraei na kaneis kinisi na pas kapou pou mporeis na vreis mia doulia na se sintirei kai na exeis ena spiti na se stegazei opou 8a exeis ton kipo sou me ta skinika sou kai thn isixia sou alla to duskolo se auto einai na vreis thn doulia

    kai allo vasiko einai na sou aresei to tsipouro kai oi tsipourokatastaseis giati an pas apo thn poli sto xorio 3exna tis faseis tupou pame na doume 8eatro h exei live kai tetia th 8esi tous 8a paroun events opos simera vgazei tsipouro o gitonas kai 8a pame na fame mezeklikia h efere o kounidos kalo krasi apo to ampeli tou kai 8a ka8isoume na to pioume h xestike h forada sto aloni kai alla tetia

    tora gia to ti 8elw egw den eimai sigouros akoma giati goustarw kai to gin tonic se baraki kai to tsipouro

  13. #88
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    εννοείται πως φοβάμαι τα έντομα! είναι μοχθηρά.

  14. #89
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Δεν πάτε ρε μαλάκες μια βόλτα μέχρι τη Λάρισα χειμώνα-καλοκαίρι να αντικρίσετε το ΖΟΦΟ με τα μάτια σας να τελειώνει η ιστορία.
    LOL εντάξει, είσαι επισήμως σκατοκέφαλος. Αντιστεκόμουν σθεναρά στο δημοφιλές ρεύμα ως τώρα αλλά δε βοηθάς κι εσύ καθόλου.

  15. #90
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Ωραιο θρεντ. Εiναι και θεμα της εποχης μας μιας και πολλοι επιλεγουν τη ζωη στην επαρχια για λογους πρωτιστως οικονομικους.
    Στο πισω μερος του μυαλου μου εχω την ιδεα σε πολλα χρονια απo τωρα που θα εχω πουρεψει αρκετα (γιατι εχουμε και μια καριερα να σκεφτουμε μεσα σε ολη τη ζοφιλα των οικονομικων συγκυριων- τρομαρα μου) να αποσυρθω στην Κρητη. Προφανως oμως oταν μιλαω για αποκεντρωση εννοω επαρχια με αμεση προσβαση σε καποια μεγαλη πολη και oχι απομονωση. Δλδ να παω καπου να με φανε τα τσακαλια oχι ποτε! Εχοντας μεγαλωσει αθηνα, δεν μπορω να με φανταστω σε καμια περιπτωση με την τσαπα στο χερι ή να ξεχορταριαζω ενα κτημα ξερω εγω. Εαν ποτε επιλεξω ενασχοληση με καλλιεργεια γης, θα υπαρχουν εργατες για κατι τετοια και θα πρεπει να εχουμε βρει και κατι αλλο να ασχολουμαστε γιατι ποση βαρεμαρα να αντεξει ενας ανθρωπος. Γενικα, θεωρω οτι η προσαρμογη σε ενα τροπο ζωης επαρχιας ειναι σχετικα πιο ευκολη και δυνατη για τους ανθρωπους που εζησαν ή μεγαλωσαν στην επαρχια ή μετα σε ανθρωπους μεγαλης ηλικιας με αλλες αναγκες κοινωνικου γιγνεσθαι. Για ανθρωπους που εχουν μεγαλωσει και περασει το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους αθηνα, νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολη μια τετοια αλλαγη. Ειδικα το χειμωνα νομιζω πως η κατασταση ειναι απαλευτη. Θεωρω οτι πρεπει να γινει και μια αναφορα στη γενικοτερη κουλτουρα της επαρχιας και ιδιαιτερα στις αντιληψεις των ανθρωπων που ζουν χρονια εκει. Ειδικα οσοι εχετε παιδακια πρεπει να το λαβετε αυτο υποψιν σας. Ευτυχως ομως, οι συνθηκες αλλαζουν και σε μερικα χρονια απο τωρα θεωρω οτι θα εχει βελτιωθει αισθητα η κατασταση.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •