Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55

Thread: Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras

  1. #46
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Παιδιά, ωραία αυτά τα γενικόλογα και όλοι συμφωνούμε αλλά μη ξεχνάτε ότι ο κόσμος θέλει ΙΝΤΡΙΓΚΑ. Για πείτε, ποιοί δεν έκατσαν να ξεστήσουν; Ποιοι κουβαλούσαν μόνο την κιθάρα τους (και αν); Ποιοί την έχουν δει τσιφλικάδες της σκηνής και πουλαμούρη;
    πλακα μας κανεις κι εσυ βρε φαφλατα?
    δεν ειναι φανερο οτι μιλαμε για τους νετσαγιεφ?
    ο σταμ την ειδε τραγουδιστης ροκσταρ, ο μπιλ εκανε τρεντυ κουρεμα, ο λοκι ειναι η γνωστη κραγμενη
    διαολε ακομα και ο τυρης νομιζω αφηνει μουστακι!


    ολα αυτα βεβαια δεν θα ειχαν κανενα νοημα αν δεν βιαζοταν ο σπαμ να απαντησει
    σε ενα γενικο και οχι στοχευμενο σχολιο μου
    και απλα ειχε αναρωτηθει ρε λες να γινε μαλακια κ να φυγαν οι παντες στο τελος? ας το χουμε υποψην νεξτ ταϊμ
    τωρα θα μαστε ολοι μιαν αγαπημενη οικογενεια

    μου κανω αυτομπαν για τον εκτροχιασμο της συζητησης
    πισω στις φωτογραφιες απο το ΠΡΟΚΑΤ

  2. #47
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Πανω στο θεμα μας εδω, παιδια δεν ξερω πως το βλεπετε αλλα εμεις ως μπαντα (circassian) ειμασταν εκει ΚΑΙ τη παρασκευη για να 'στηριξουμε' τη φαση ΚΑΙ το σαββατο κατσαμε στο περισσοτερο σετ και ας παιξαμε 3οι. Ομως το σαββατο τα παιδια μας ειχαν πει να ειμαστε εκει απο τις 4 για να καθοριστει η σειρα, να γινει κανενα soundcheck, και φανταζομαι να βοηθησουμε λιγο. Εμεις πηγαμε και αργοτερα ηρθανε κιαλλες μπαντες.

    Οταν ταξιδευεις για Αθηνα το επομενο πρωι, εισαι στον χωρο απο τις 4 ενω το λαιβ κρατησε μεχρι 6 το πρωι (πανω απο 12 ωρες) δεν θεωρω οτι το 'παιδια στηριξτε τη φαση' ειναι σοβαρη κουβεντα. Εγω δεν απαιτησα απο καμια μπαντα να ερθει να με δει, το γεγονος οτι παιζαμε στο ιδιο λαιβ υπεραρκουσε για εμενα, απο κει και περα ειναι θεμα κοσμου για το αν θα ανανεωνεται και αν θα παρακολουθησει το λαιβ γιατι προφανως ο περισσοτερος θα ειναι κοσμος της Πατρας και συνεπως δεν θα εχει ταξιδακι το πρωι και επισης ΔΕΝ θα ειναι στο λαιβ καπου 12 ωρες ++. Εγω προσωπικα ημουν πτωμα αφου παιξαμε αλλα εκατσα αρκετη ωρα ακομη. Θεωρω οτι οποιος εκανε την υπερβαση ειναι ΗΡΩΑΣ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι οσοι κουραστηκαν απ τις μπαντες μαλακες.



    Spoiler
    RUINED FAMILIES
    Last edited by BibleBlackBird; 24-05-2011 at 13:30.

  3. #48
    Senior Member Enjoy_CruD's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    198

    Default

    Γιατι ετσι ρε μαγκες?....
    Λυπαμαι που παιζει εντονη ειρωνικο/εριστικη κριτικη απο ανθρωπους που δεν ησαν εκει ωστε να κρινουν, ειδικα γνωριζοντας οτι ολα δουλεψαν σα καλολαδομενη μηχανη απο τη μερια μας (στησιμο, μπαρ, ψησιματα, πρωινο ξεστησιμο ειδικα τη κυριακη που επεσαν πανω στο stage ολη η ομαδα του προκατ και η δικη μας, μιλαμε για πανω απο 20 ατομα) χωρις να απαιτησουμε τιποτα απο κανεναν μουσικο εξαρχης, ουτε παρεβρισκομενο, ουτε καμια γραφικοτητα του στυλ "στηριξτε τη φαση" (κλαιν!) ....περαν απο ενα απλο προαιρετικο χερι βοηθειας σε μια (περαν της αρχικης στανταρ ομαδας διοργανωσης/τρεξιματος) απο κοινου αυτοργανωτη μη κερδοσκοπικη φαση, απο οποιον ειχε διαθεση κ δυναμη, χωρις τη παραμικρη υποχρεωση!) αλλα χειτερςγκοναχειτ οποτε σμπουτσαμας και σεις....

    Απο την αλλη χαιρομαι πολυ, που αρκετοι καταλαβαν το χαρακτηρα του γλεντιου μας εξαρχης η στην πορεια (αξιοπρεπως παρουσιασμενη μουσικουλα και γλεντι στην εξοχη), και "προσαρμοσαν" τις διαθεσεις τους αναλογα, ωστε να κυλισουν ολα παρειστικα και ομαλα, μακρια απο αρχηγιλικια και κερδη. Τωρα για τις υπολοιπες μεταξυ σας λεπτομερειες, δε μας πεφτει λογος ουτε θα κρινουμε τη σταση της καθε μπαντας πριν και μετα, περαν του γεγονοτος οτι οσο πιο πολυ αργουσαν τα σετ, τοσο μεγαλυτερο πουλι θα τρωγαν οι τελευταιοι....αλλα και παλι αυτα ειναι θεματα underground αντιληψης/ομαδικης παιδειας (περαν των γραφικοτητων του "κολλιμενου" ελληνικου DIY) που ποικιλουν πολυ απο κεφαλι σε κεφαλι, οποτε δεν εχει νοημα να τα σιζηταμε αλλο, ειδικα μεσα απο ενα φορουμ.... οσοι μπανιζουν κανουν τα πραματα τους με τους ομοιδεατες τους ομαδικα και ισευθυνα, και τελειωνει η ιστορια.

    Το μεγαλο κλου της υποθεσης το ποστ του Μανου.
    Σπανια πιστευω καποιος με σχετικη εμπειρια στο κουρμπετι, τα εκφραζει τοσο αξιοπρεπως ρεαλιστικα και ομορφα τα πραγματα.
    Χιλια μπραβο φιλε!

  4. #49
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by BibleBlackBird View Post
    Θεωρω οτι οποιος εκανε την υπερβαση ειναι ΗΡΩΑΣ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι οσοι κουραστηκαν απ τις μπαντες μαλακες.
    Δε νομίζω να ειπώθηκε κάπου ότι όποιος κουράστηκε και έφυγε είναι μαλάκας. Απλά, γίνεται μια γενικότερη κουβέντα με αφορμή το αρχικό ποστ του Παύλου.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  5. #50
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Quote Originally Posted by Enjoy_CruD View Post
    Γιατι ετσι ρε μαγκες?....
    Λυπαμαι που παιζει εντονη ειρωνικο/εριστικη κριτικη απο ανθρωπους που δεν ησαν εκει ωστε να κρινουν, ειδικα γνωριζοντας οτι ολα δουλεψαν σα καλολαδομενη μηχανη απο τη μερια μας (στησιμο, μπαρ, ψησιματα, πρωινο ξεστησιμο ειδικα τη κυριακη που επεσαν πανω στο stage ολη η ομαδα του προκατ και η δικη μας, μιλαμε για πανω απο 20 ατομα) χωρις να απαιτησουμε τιποτα απο κανεναν μουσικο εξαρχης, ουτε παρεβρισκομενο, ουτε καμια γραφικοτητα του στυλ "στηριξτε τη φαση" (κλαιν!) ....περαν απο ενα απλο προαιρετικο χερι βοηθειας σε μια (περαν της αρχικης στανταρ ομαδας διοργανωσης/τρεξιματος) απο κοινου αυτοργανωτη μη κερδοσκοπικη φαση, απο οποιον ειχε διαθεση κ δυναμη, χωρις τη παραμικρη υποχρεωση!) αλλα χειτερςγκοναχειτ οποτε σμπουτσαμας και σεις....

    Απο την αλλη χαιρομαι πολυ, που αρκετοι καταλαβαν το χαρακτηρα του γλεντιου μας εξαρχης η στην πορεια (αξιοπρεπως παρουσιασμενη μουσικουλα και γλεντι στην εξοχη), και "προσαρμοσαν" τις διαθεσεις τους αναλογα, ωστε να κυλισουν ολα παρειστικα και ομαλα, μακρια απο αρχηγιλικια και κερδη. Τωρα για τις υπολοιπες μεταξυ σας λεπτομερειες, δε μας πεφτει λογος ουτε θα κρινουμε τη σταση της καθε μπαντας πριν και μετα, περαν του γεγονοτος οτι οσο πιο πολυ αργουσαν τα σετ, τοσο μεγαλυτερο πουλι θα τρωγαν οι τελευταιοι....αλλα και παλι αυτα ειναι θεματα underground αντιληψης/ομαδικης παιδειας (περαν των γραφικοτητων του "κολλιμενου" ελληνικου DIY) που ποικιλουν πολυ απο κεφαλι σε κεφαλι, οποτε δεν εχει νοημα να τα σιζηταμε αλλο, ειδικα μεσα απο ενα φορουμ.... οσοι μπανιζουν κανουν τα πραματα τους με τους ομοιδεατες τους ομαδικα και ισευθυνα, και τελειωνει η ιστορια.

    Το μεγαλο κλου της υποθεσης το ποστ του Μανου.
    Σπανια πιστευω καποιος με σχετικη εμπειρια στο κουρμπετι, τα εκφραζει τοσο αξιοπρεπως ρεαλιστικα και ομορφα τα πραγματα.
    Χιλια μπραβο φιλε!

    Αν αναφερεσαι σε εμενα μαλλον με παρεξηγησες. Εγω δεν κατηγορησα για κανεναν λογο τη διοργανωση, και εκτιμησα τη προσπαθεια σας, προσφερθηκα να βοηθησω απο την πλευρα μου. Για εμενα ηταν ενα πολυ πετυχημενο ιβεντ και φανταζομαι πολυ περασανε αρκετα καλα. Το 'στηριξτε τη φαση' παει στα σχολια περι της απουσιας των μπαντων προς το τελος της συναυλιας. Πολυ απλα δεν το θεωρω κατακριτεο γιατι υπαρχει μια Χ,Υ κουραση την οποια φανταζομαι την ενιωσες και εσυ (ποσο μαλλον αν ταξιδευες), ασχετα αν ειχες ολη την ορεξη του κοσμου.

    Quote Originally Posted by Coroner View Post

    Δε νομίζω να ειπώθηκε κάπου ότι όποιος κουράστηκε και έφυγε είναι μαλάκας. Απλά, γίνεται μια γενικότερη κουβέντα με αφορμή το αρχικό ποστ του Παύλου.
    βαρια κουβεντα το 'μαλακας', προφανως δεν ειπωθηκε απλως γινομουν υπερβολικος.

  6. #51
    Senior Member Enjoy_CruD's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    198

    Default

    Δεν ειπωθηκε για σενα φιλε μου, γενικο σχολιο, τσιλ.

  7. #52
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    Όταν εξέφρασα (μεταξύ άλλων και άκυρων) την αποψη και τον φόβο οτι σε παρόμοιες εκδηλώσεις και diy φάσεις, λέγοντας:

    "Ελπίζω και τα μέλη από τα συγκροτήματα να παραμείνουν σε όλο το event και να μην την κοπανάνε σιγά σιγά, όπως γίνεται σε αντίστοιχες συναυλίες, μετά την εμφάνισή τους"

    έπεσε η μούτζα στεφάνι και όλα αντιμετωπιζόντασαν με μια εκ των προτέρων θετικότητα.
    Εμ, δεν είναι έτσι τα πράγματα και κατα βάθος το γνωρίζετε και το βλέπω τώρα σε όλα αυτά τα σχόλια. Εδώ ήρθα εγώ ο ξεκάρφωτος τη μια ημέρα και τη κοπανήσανε οι "της φάσης"...
    Δεν έχω να πώ κάτι άλλο, oύτε μπλέκομαι περισσότερο στα πόδια σας, αν και γενικώς είδα τη διοργάνωση μια χαρά και συμφωνώ με τα λόγια των manos g και Enjoy_Crud για το θέμα.

  8. #53
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Μιας που όπως φαίνεται ήμασταν οι supermen της υπόθεσης, να τοποθετηθώ κιεγώ. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με τον ΜάνοΤζί, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω/είχαμε κι είχαν (τα παιδιά που έτρεξαν το live) την απαίτηση να αντέξουν όλοι μέχρι το πρωί. Λογικό είναι. Ούτε καν μπορείς να έχεις την απαίτηση να γουστάρει ο άλλος με το ζόρι. Κ μεις ακόμα, μέχρι εκείνο το 1ο λεπτό που ξεκινάς να παίζεις και ξεχνιούνται οι περασμένες ώρες η κούραση και τα πάντα όλα, δε τη πολυπαλεύαμε.

    Τα diy live πάντα έχουν συγκεκριμένα λάθη (κι αναμενόμενα πλέον όταν παίζουν 8! μπάντες) μέσα σε όλα τα θετικά κ όμορφα αλλά ΔΕΝ είναι το αν θα κάτσουν να σε δουν οι άλλες μπάντες. Βέβαια οι Mass Culture εκτός του ότι με εντυπωσίασαν μουσικά για τα δεδομένα τους (μπάντα λίγων μηνών και μικρής ηλικίας αλλά αρκετά δεμένοι), σίγουρα μου άφησε πολύ θετική εντύπωση το ότι ήταν τόσο "καυλωμένοι" με όλη τη φάση που κάθησαν μέχρι το τέλος ενώ παίξαν πρώτοι.

    Δηλαδή μιλάτε για κάτι που αφήνει θετική εντύπωση αν γίνει, αλλά όχι απαραίτητα κακή αν δε γίνει.

    Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ που μπαίνω σ'αυτή τη συζήτηση, το ότι δεν έμειναν οι μπάντες ως το τέλος μου φαίνεται λογικό σ'αυτές τις συνθήκες. Το τι οδήγησαν σ'αυτές τις συνθήκες είναι κάτι προς αποφυγή απ'τις μπάντες και το πατρινό τημ για το μέλλον, θέλω να πιστεύω.

    Πάτρα θα ξανάρθουμε ελπίζω σύντομα γιατί μας αγάπανε και τους αγαπάμε, κ κάποιοι δε τα κατάφεραν καν =)

    Κατα τ'άλλα πρώτη μέρα: οι Sarabante τα σπασαν, οι Dala με χάλασαν λίγο με τον ήχο αλλά παίξαν ωραία και οι Fields Of Locust που ανέμενα διακαώς τα σπάσανε επίσης. Ωραίο το έθιμο με τα μπυρόκουτα αλλά χάλαγαν το trip =P Οι προηγούμενες μπάντες που πρόλαβα μου ήταν αδιάφορες.

    Δεύτερη μέρα: Για τους Mass Culture είπα παραπάνω, πολλά υποσχόμενοι, καλές ιδέες, με χαλάνε λίγο τα metalcorίζοντα φωνητικά αν και δίνουν κάτι διαφορετικό σ'αυτή τη μουσική. Circassian άψογοι με τον καλύτερο ήχο ως τότε (μετά πήραν τα σκήπτρα οι mods σόρρυ =P), Nechayev το ίδιο και οι Mods απλά έχουν ανέβει σε άλλο επίπεδο (πάλι, αυτό λέω κάθε φορά). Ruined Families εντυπωσιακοί αλλά καθόλου του γούστου μου.

    Πολλά thanks στο ghoulάκο και στον Ra (που ανακάλυψε τον μαγικό κόζμο της Μαλαματίνας ). Και στους Enjoy_CruD, Grim Fandango και τα υπόλοιπα παιδιά που το τρεξαν φυσικά =)




    ■■

  9. #54
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by VirusXI View Post
    Δηλαδή μιλάτε για κάτι που αφήνει θετική εντύπωση αν γίνει, αλλά όχι απαραίτητα κακή αν δε γίνει.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Peristeri
    Posts
    123

    Default

    H poria mas sthn Patra to Savato to apogeuma ginotan me xara giati xserame pou apla pame kai ti pame na doume... Ola souper, apo ton xoro kai tis bantes mexri to apisteuto poliwro tarakounima twn autiwn mas kai egkefalikwn sixnothtwn mas... Perisi ekei fetos ekei kai pisteuoume na sinexistei...

    Filia sta paidia ekei sthn 'mhnaroupolh', eixame kairo na sas doume...Peeeeeexse tapa toupa!!!

Similar Threads

  1. Prokat 35 - Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras
    By Enjoy_CruD in forum Live & Events Talk
    Replies: 46
    Last Post: 26-05-2011, 22:43
  2. Open University
    By Veinsaw in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 07:54
  3. Replies: 74
    Last Post: 23-12-2004, 21:17
  4. Replies: 22
    Last Post: 16-12-2004, 18:16
  5. ER LIVE FEST 2:THE RETURN
    By Dragonlord in forum Live Reports
    Replies: 180
    Last Post: 09-12-2004, 20:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •