Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: life goes on?

  1. #1
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default life goes on?

    Πάντα το είχα απορία γιατί στενοχωριόμαστε όταν πεθαίνει ένας μουσικός (με αφορμή το παρακάτω θρεντ προφανώς - αλλά θα εκτιμούσα να μην υπάρξουν καννιβαλισμοί επειδή αναφέρεται στους Manowar π.χ., πείτε ότι πέθανε κάποιος από το δικό σας αγαπημένο συγκρότημα, οι πιθανότητες λένε ότι θα γίνει κάποια στιγμη). Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να "λυπηθείς" για έναν ενεργό μουσικό (και εγώ ένιωσα λίγο άσχημα όταν έμαθα ότι δεν πρόκειται να ακουστεί ξανά σε δίσκο η φωνή του Balance - αν και ακόμα γελάω με τον τρόπο που πέθανε - αλλά δεν μπορώ να πω ότι στενοχωρήθηκα πραγματικά), αλλά για κάποιον που πλέον δεν σου προσφέρει και τίποτα πόσο πραγματικά μπορείς να στενοχωρεθείς; Η ερώτηση γίνετα με υπόθεση ότι τα R.I.P. που γράφει κάποιος σημαίνουν κάτι περισσότερο από τα 2 bytes που καταλαμβάνουν στο server του er. Επηρεάζεται τόσο πολύ κάποιος από το θάνατο κάποιου αγνώστου που απλά συμμετείχε πριν πολύ καιρό σε μερικές από τις αγαπημένες του μουσικές ή μένουμε απλά στο επιφώνημα "bummer", γυρίζουμε πλευρό και συνεχιζουμε σαν να μην συμβαίνει τίποτα; Φυσικά δεν εχω αυταπάτες ότι και αυτό εδώ το τοπικ θα αναλωθεί σε ηλίθιους διαπληκτισμούς αρκετά σύντομα αλλά με ενδιαφέρει να ακούσω 2-3 απόψεις.
    Can't get it down without crying

  2. #2
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    To βασικό σου επιχείρημα είναι ότι "αφού δεν συνθέτουν/παίζουν μουσική πλέον, ας πεθάνουν, τί μ' ενδιαφέρει;"???
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #3
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Περίπου ναι. Απο τη στιγμή που δεν έχω προσωπική σχέση μαζί τους δηλαδή. Εκτός αν το θέσουμε σε εντελώς ανθρωπιστικό επίπεδο "τι κρίμα που πέθανε ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος". Θεωρώ ότι με τη μουσική δένεσαι, όχι με τους μουσικούς.
    Can't get it down without crying

  4. #4
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    Η μουσική κάποιων ανθρώπων (και κατ'επέκταση οι ίδιοι) για κάποιους είναι συνδεδεμένη με συγκεκριμένες εποχές ή βιώματα και στο πρόσωπο αυτών βλέπουν ξανά αυτά. Νοσταλγικό; Ρομαντικό; Ανόητο; Όπως θέλεις πες το, αλλά όταν χάθηκε ο Dio, συγκλονίστηκα σαν να πέθανε ένας δικός μου άνθρωπος. Όταν γίνει το ίδιο π.χ. με τον Ιοmmi (και ας μην δισκογραφεί ή ας βγάζει ένα δίσκο κάθε 5-10 χρόνια), θα αισθανθώ σαν να έχασα κάποιον πραγματικό μου φίλο, αφού η μουσική του ακόμα και για πάντα θα με συντροφεύει

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    από το ανθρωπιστικό επίπεδο μέχρι να πεθάνει ένας κολλητός σου ή κάποιος από την οικογένειά σου, υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις. κάπου ενδιάμεσα μπαίνουν και οι μουσικοί που σου αρέσουν. προσωπικά, πιο κοντά στο ανθρωπιστικό είμαι με μια δόση στεναχώριας όταν κάποιος είχε να προσφέρει κι άλλα πράγματα στην τέχνη που εκπροσωπεί.
    Rock or Nothing

  6. #6
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    I nostalgia tis thalpwris kai i thalpwri tis nostalgias
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μα κι ο καλλιτέχνης που αγαπάς δικός σου άνθρωπος είναι. και ό,τι είπε ο Raven Lord.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    μα κι ο καλλιτέχνης που αγαπάς δικός σου άνθρωπος είναι.
    Διαφωνώ με αυτό κυρίως γιατι δεν θεωρω ότι έχει νοημα να αγαπάς ένα καλλιτεχνη, παρά μόνο τη δημιουργία του. Εκεί είναι και η "ενσταση" μου.
    Can't get it down without crying

  9. #9
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Με τον αποπάνω είμαι (έντιτ: τον Raven). Στο θέμα των διαβαθμίσεων. Και κάθε μουσικός έχει την δική του θέση. Γενικά η μουσική δεν έρχεται από το πουθενά, ούτε είναι μόνο μια απλή αλληλουχία ήχων που πάλλουν ευχάριστα το τύμπανό μας. Η μουσική είναι ψυχική έκφραση κάποιου ανθρώπου ή ανθρώπων και εξαιτίας αυτού έχεις μια έμμεση επικοινωνία μαζί του(ς), μία σχέση. Ε, στην μουσική που αγαπάς την βιώνεις πιο έντονα αυτή την επικοινωνία, τον αγαπάς τον άνθρωπο ρε παιδί μου. Δεν λέω ότι τον αγαπάς σαν την μητέρα σου, ούτε καν ότι η αντίληψη που έχεις για την σχέση αυτή ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, μπορεί να τον γνωρίσεις και να ξενερώσεις την ζωή σου.

    Αλλά ναι, αυτό. Είναι πολύ λογικό να στενοχωριέσαι όταν πεθαίνει ένας τέτοιος μουσικός. Ε, εδώ μιλάμε για Manowar, που ό,τι και να λέμε, υπάρχει πολύ πάθος στην σχέση αυτή μεταξύ μουσικών και οπαδών.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #10
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    μα κι ο καλλιτέχνης που αγαπάς δικός σου άνθρωπος είναι.
    Διαφωνώ με αυτό κυρίως γιατι δεν θεωρω ότι έχει νοημα να αγαπάς ένα καλλιτεχνη, παρά μόνο τη δημιουργία του. Εκεί είναι και η "ενσταση" μου.
    Εμένα πάλι μου φαίνεται πολύ αφύσικος αυτός ο διαχωρισμός του καλλιτέχνη από την δημιουργία του.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #11
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Πρέπει να έχω περάσει τη μισή περίπου ζωή μου ακούγοντας κάποιο τραγούδι του RJD, Randy Rhoads, Phil Lynnot, Cozy Powell, Scott Colombus κλπ κλπ. Ε όταν πεθαίνει ένας άνθρωπος που σου έχει χαρίσει τόσες όμορφες στιγμές, είναι φυσιολογικό να στεναχωριέσε. Δεν έχει σημασία αν είχε 2452 χρόνια να δισκογραφίσει, αρκούν αυτά που μου έδωσε.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  12. #12
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    @rat_poison
    Ρομαντισμούς εσύ; Ενδιαφέρον.

    Ο μουσικός δεν είναι δικός μας άνθρωπος. Νομίζω ότι πέρα από το ανθρωπιστικό, και το ότι χάθηκε κάποιος ενδιαφέρων, δεν έχει κανείς ουσιαστικό λόγο να στενοχωρηθεί παραπάνω. Ίσα ίσα το βρίσκω κάπως θρασύ, αναλογιζόμενος τους ανθρώπους που πράγματι ήταν κοντά στον μουσικό οι οποίοι έχασαν ένα φίλο/συγγενή, κι εμείς λυπόμαστε γιατί δε θα μας είναι πια "χρήσιμος" ορσμθ. Προφανώς το ντύνουμε με ένα ρομαντισμό, αλλά στην ουσία λυπόμαστε που δε θα βγάλει άλλη μουσική να γουστάρουμε, δηλαδή για τη χρήση που είχε για εμάς, το οποίο είναι ψιλοαστείο μπροστά στο χαμό του για τους κοντινούς του. Αυτό.
    Last edited by Harbinger of Death; 05-04-2011 at 19:12. Reason: Άργησα
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #13

    Default

    Το "κάποιος που δε γνωρίζεις" σηκώνει πολλή κουβέντα. Πώς και πόσο γνωρίζεις πραγματικά κάποιον; Μοιράζεστε πράγματα. Δεν είναι ΤΟΣΟ παράλογο να νιώθεις πως ξέρεις σε έναν βαθμό κάποιον που έχει μοιραστεί μαζί σου ένα space-dye vest πχ ή ένα eleanor rigby. Ίσως και να τον ξέρεις περισσότερο από κάποιον που βλέπεις κάθε μέρα και λέτε για μπάλα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #14
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι όπως δε με ενδιαφέρει να γνωρίζω από κοντά τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες, να παίρνω αυτόγραφα, να μαθαίνω νέα τους, κουσκούς, τι μουσική ακούνε, πού πάνε για φαγητό κτλ, έτσι δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και αν πεθάνουν, πέρα από το ανθρωπιστικό επίπεδο που είπατε. Η μόνη περίπτωση να στενοχωρηθώ ουσιαστικά, είναι όταν πεθαίνουν εν ενεργεία ΚΑΛΟΙ μουσικοί, που εξακολουθούν να βγάζουν καλούς δίσκους και με πιάνει η αίσθηση της απώλειας της μουσικής που θα μπορούσα να ακούσω αλλά δε θα κυκλοφορήσει ποτέ.

    Και αυτό συνήθως αν πεθάνει κανάς τραγουδιστής με ιδιαίτερη φωνή, αν μιλάμε για ντράμμερς, μπασίστες, δεύτερους κημπορντίστες κτλ παίζει και να μην καταλάβω καν τη διαφορά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #15
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Το κάποιος που δε γνωρίζεις δε σηκώνει καθόλου κουβέντα, και νομίζω ότι τρολάρεις.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. [Cinema] My Life Without Me (2003)
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2010, 18:12
  2. [TV] Life
    By ang69 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 20-01-2008, 19:47
  3. 25 to life
    By S-11 in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 24-01-2006, 03:41
  4. BEST OF...of our life
    By Silent_Enigma in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2005, 01:49
  5. The Art of Life
    By V0lcaN0 in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2005, 22:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •