Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: deathspell omega - paracletus

  1. #16

    Default

    Όμως δες λίγο την αντίφασή σου. Από τη μία το Fas "πολυ ζορικο σαν ακουσμα και αυτο δεν το βλεπω και πολυ θετικα" ενώ κατηγορείς τον παράκλητο πως έχει "εύκολες μελωδίες".

    επίσης

    Quote Originally Posted by anti
    με τα αλλα μπορεις να εχεις και παραλληλες ασχολιες, με αυτο δεν υπαρχει κατι τετοιο.
    Δεν νομίζω πως υπάρχει ως ζητούμενο για ένα album μουσικής η ανάλαφρη συνύπαρξή του με άλλες ασχολίες. Τότε θα ακούγαμε όλοι ΠΑΝΚ, για να πικάρω και τον άλλον με τους Φύστικουμ. Το ότι κάποια albums απαιτούν χρόνο (με τέτοιο τρόπο) είναι μόνο προς τιμήν τους κατά τη γνώμη μου. Και όπως σου πρωτοδίδαξαν οι DHG, οι Thorns, οι Μysticum, οι Burzum και οι Ved Buens Ende, και οι Abigor ίσως, το bm δεν είναι αυστηρά ένα ριφφ να το ακούμε όσο πίνουμε τη μπύρα. Όχι πως δεν είναι και αυτό, αλλά σίγουρα όχι μόνο αυτό.

    Και προσωπικά το Maranatha το ακούω ιδιαιτέρως συχνά, από Φεβρουάριο του 2009 και μετά. Άντε και τα Work/Odinist, να μην παραπονιέσαι!

  2. #17
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Anti, επιτέλους με το τελευταίο σου post λες μια τεράστια αλήθεια: το "Si Monumentum..." είναι η βέλτιστη δουλειά του συγκροτήματος. Είσαι πολύ σωστός σε αυτό το σημείο. Για το "Κένωσις" σε βρίσκω λίγο άδικο στην κρίση σου. Είναι πολύ ωραίο (απλώς ωραίο?) και σε τελική ανάλυση δεν μπαίνουν και πολλά κομμάτια με τη ριφάρα του 3ου κομματιού. Τα υπόλοιπα μέχρι το τελευταίο δεν τα 'χω αγοράσει ακόμη και τά 'χω λίγο συγκεχυμένα στο μυαλό μου. Τον "Πάρακλητο", που τον πήρα κάπως βιαστικά και από κάποιου είδους "fanboy-ισμό", τον θεωρώ καλό μέχρις ενός σημείου. Τα κιθαριστικά του θέματα δε μου άρεσαν, κάποια φωνητικά αντίθετα μου άρεσαν πολύ κ.λπ. κ.λπ. Κάπου ισορροπεί το πράγμα.

    ΥΓ1: το "Fas" ποτέ δεν το χώνεψα. Είναι το black metal που με εκνευρίζει. Εντάξει έχει κάποια ένταση, αλλά του λείπουν οι μελωδίες. Έχει βέβαια το "Bread...", αλλά εγώ το black metal μου το θέλω κάπως έτσι:



    Το αγιάζι των ριφς να σου ξυρίζει τις παρειές.

    ΥΓ2: Anti, μαζί σου και στο θέμα του Funeral Mist. Θα έλεγα όπως είναι οι τελευταίοι Satyricon για το black'n'roll (λέμε τώρα...), οι τελευταίοι Grand Magus για τον επικό ήχο (λέμε τώρα...), έτσι είναι και ο Arioch για το no compromising black metal (λέμε τώρα...).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #18
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    δηλωνω χεσμενος για αλλη μια φορα...ρε δε μπα ν'αντιγραφουν ολοι ολους...καλη μουσικουλα ν'ακουμε και φτανει..
    και ποιοι δεν εχουν σηκωσει ριφς απο αλλους...εχω ακουσει τα ιδια ριφς απο διαφορετικες μπαντες και ακουγοντε αλλιως επειδη ειναι σε αλλο mood ξερω γω εκεινη η στιγμη και οπως και να το κανουμε ηχει διαφορετικο...δηλαδη παιδακια αν εχουμε 7 φορες το ιδιο ριφ απο 7 διαφορετικες μπαντες τοτε ειναι 7 διαφορετικα πραγματα γιατι ειναι αλλη η διαθεση καθε φορα, ποσο μαλλον σε ιδιαζουσες περιπτωσεις οπως αυτη του εξυπνου μπλακ μεταλ που συζηταμε εδω.

    και οι ντεθσπελ εχουν φτασει σε σημειο να γραφουν αρτια εργα μπλακ μεταλ ενιαια...οχι τραξ μεμονωμενα..σχεδον σαουντραξ...μαυρα κι αραχνα

    τσιρς
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  4. #19
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Για το "Κένωσις" σε βρίσκω λίγο...
    ασμα ''Χεσιμο'' λοιπον...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Montpellier, France
    Posts
    9

    Default

    Ax ekeina ta EPs...

  6. #21
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    carheart,

    Όμως δες λίγο την αντίφασή σου. Από τη μία το Fas "πολυ ζορικο σαν ακουσμα και αυτο δεν το βλεπω και πολυ θετικα" ενώ κατηγορείς τον παράκλητο πως έχει "εύκολες μελωδίες".
    με το ευκολες μελωδιες εννοω οτι δινουν περισσοτερο βαση στο να σου μεινει αμεσως το κομματι. οι μελωδιες ειναι πιασαρικες και δεν χρειαζεται χρονο ο δισκος για να μεγαλωσει μεσα σου... αυτο ειναι θετικο αραγε? γι αυτο λεω οτι ο Παρακλητος δεν θα μεινει.

    Δεν νομίζω πως υπάρχει ως ζητούμενο για ένα album μουσικής η ανάλαφρη συνύπαρξή του με άλλες ασχολίες. Τότε θα ακούγαμε όλοι ΠΑΝΚ, για να πικάρω και τον άλλον με τους Φύστικουμ. Το ότι κάποια albums απαιτούν χρόνο (με τέτοιο τρόπο) είναι μόνο προς τιμήν τους κατά τη γνώμη μου. Και όπως σου πρωτοδίδαξαν οι DHG, οι Thorns, οι Μysticum, οι Burzum και οι Ved Buens Ende, και οι Abigor ίσως, το bm δεν είναι αυστηρά ένα ριφφ να το ακούμε όσο πίνουμε τη μπύρα. Όχι πως δεν είναι και αυτό, αλλά σίγουρα όχι μόνο αυτό.
    συμφωνω απολυτα! συμμεριζωμαι την αποψη που θελει καποιοι δισκοι να ειναι κατι παραπανω απο απλες κυκλοφοριες. ομως δεν εννοουσα ακριβως αυτο για το Fas. με τον συγκεκριμενο δισκο δεν προλαβαινουν να περασουν οι σκεψεις απο τον εγκεφαλο. σχεδον δεν καταφερνεις να επεξεργαστεις αυτο που ακους. καποια αλμπουμς, οπως ας πουμε το Αμπιγκορ μου αρεσει να τα ακουω καθως διαβαζω κατι ή γραφω ενα κειμενο ας πουμε στο πισι. αυτο εννοω παραλληλες ασχολιες και οχι πχ να πλενεις πιατα και να προσπαθεις να κατανοησεις το Fas. επισης, αυτα τα ξαφνικα "πεταγματα" που σου προκαλει ο δισκος μονο κακο κανουν κατα την αποψη μου στο τελος.

    Ra Pariah,

    Anti, μαζί σου και στο θέμα του Funeral Mist. Θα έλεγα όπως είναι οι τελευταίοι Satyricon για το black'n'roll (λέμε τώρα...), οι τελευταίοι Grand Magus για τον επικό ήχο (λέμε τώρα...), έτσι είναι και ο Arioch για το no compromising black metal (λέμε τώρα...).
    κοιτα, εγω δεν λεω οτι το Μαραναθα ειναι κακος δισκος! απλα κατω απο το χαλί του εντυπωσιασμου (γιατι αυτη ειναι η βαση του δισκου) δε υπαρχουν και πολλα να ανακαλυψεις. το συσχετιζω με τον Παρακλητο γιατι, κατα την αποψη μου, και τα δυο ειναι μεινστριμ.
    Last edited by anti; 21-12-2010 at 17:36.

  7. #22
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    είναι δισκάρα και προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ από το τεράστιο si monumentum και σαφώς καλύτερο από το μονότονο fas. Το να περιμένουμε να βγάλουν κάτι ανώτερο και κορυφαίο στο χώρο του black metal δύσκολο γιατί όσο νάναι έφτασε το είδος τα όριά του. Μπορούμε να ακούμε γαμάτες νέες δουλειές αλλά κάτι που θα μείνει στην ιστορία δύσκολα πλέον. Πάντα κάτι θα μας θυμίζουν από παλιά.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #23

  9. #24
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ρε μαλακα carheart ησουν ο symposium lexotanil;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #25
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





Similar Threads

  1. Replies: 80
    Last Post: 23-11-2010, 21:50
  2. Deathspell Omega - Manifestations 2002
    By carheart in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-2009, 11:16
  3. Deathspell Omega - Fas - Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum
    By symposium_lexotanil in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 16-10-2007, 14:03
  4. Deathspell Omega - Fas - Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum
    By symposium_lexotanil in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2007, 15:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •