Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 166 to 180 of 207

Thread: Δουλειά.

  1. #166
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    5

    Default

    kai kopsimo

  2. #167
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    H HAVOC μιλάει για τις εκπτώσεις επί της ελάχιστης. Και κάνει και υποδείξεις. Δάσκαλε που δίδασκες ένα πράμα. Αποχωρώ από το θρεντ γελώντας..
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #168
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δουλευεις για αλλον στον οποιο χαιρεσαι να προσφερεις γιατι του βγαινεις τζαμπα. Δεν εχεις χτισει. Εκανες μελετη και πηρες ελαχιστη αμοιβη που μερος της -αν οχι τα περισσοτερα-γυρισες πισω.
    Η ζωη γελαει μαζι σου.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #169
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εναρξη ελευθερου επαγγελματια μια μερουλα λεει ο καραγκιοζης!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #170
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Για την ακρίβεια κάπου ένα δίωρο μου πήρε. Τώρα δεν ξέρω, για καμιά απόφοιτη του πανεπιστημίου του Putsingham που ήρθε στην Ελλάδα για να ολοκληρώσει χτίζοντας, μπορεί να έχει παραπάνω διαδικασία.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #171
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Αποχωρώ από το θρεντ γελώντας..
    It is known.

  7. #172
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Για την ακρίβεια κάπου ένα δίωρο μου πήρε. Τώρα δεν ξέρω, για καμιά απόφοιτη του πανεπιστημίου του Putsingham που ήρθε στην Ελλάδα για να ολοκληρώσει χτίζοντας, μπορεί να έχει παραπάνω διαδικασία.
    Καλα σε χωνει το Putsingham. Συνεχισε. Τα σπας.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  8. #173
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    H. εγω πιστευω απο την αλλη οτι στην Ελλαδα με την παιδεια και την οργανωση που εχουμε, ψυχολογικο εχει αυτος που εινια 26 χρονων και ξερει τι θελει να κανει στη ζωη του και ειναι σιγουρος για αυτο, οχι αυτος που δεν. Το μαθημα Σχολικου Επαγγελματικου Προσανατολισμου ειναι μεγαλυτερο ανεκδοτο κι απο το μαθημα της Μουσικης στο 99,9% των σχολειων (δηλαδη σε ολα εκτος απο το δικο σου λογικα, στο οποιο ειχατε τον πιο γαματο Προσανατολιστη ολων των εποχων, μεγαλυτερο κι απο τον Μαγκελανο), το συστημα εισαγωγης στις σχολες απαιτει να ξερεις τι θελεις να κανεις στη ζωη σου οταν εισαι 17 χρονων (για να μην πω 16, καθως ολοι ξεκινουν φροντιστηρια απο τη δευτερα λυκειου), και τα πανεπιστημια τα ιδια το μονο που κανουν ειναι να αποπροσανατολιζουν ακομα περισσοτερο οσους δεν ειχαν ττην τυχη να εχουν τον Magellan στον ΣΕΠ και τους λιγους που πιστεψαν για λιγο οτι μπορει να προσανατολιστουν. Και βεβαια ολα αυτα ειναι στα πανεπιστημια/κολεγια/τει/αει/ατει (κριστιανοι, μπουντιστες κε ουτο κατεξις), καθως εκτος πανεπιστημιων ειναι ενα ακομα χειροτερο μπουρδελο ολα αφου αν δεν εχεις γνωριμιες τοτε κλαφτα H.αραλαμπε.
    Last edited by FIXXXER; 21-09-2010 at 23:51.

  9. #174
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Πάντως να παρατηρήσω εδώ ότι παρά το γεγονός ότι ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι μηδενικός στα σχολεία -ή ίσως υπάρχει επαγγελματικός αποπροσανατολισμός κιόλας- δεν είναι τόσο τρομερό να κάνει κανείς μια έρευνα αγοράς πριν αποφασίσει τι θα δηλώσει στο μηχανογραφικό, απλώς οι περισσότεροι θεωρούν απόλυτα σίγουρο ότι είναι ΩΡΙΜΟΙ και έχουν κάνει την καλή επιλογή, οπότε επειδή τους αρέσει πχ να παίζουν παιχνίδια στο pc και έμαθαν και ένα forloop στην Java θα πάνε να γίνουν μεγάλοι και τρανοί προγραμματιστές κι αυτό είναι το όνειρο ζωής τους. Αυτό σε μεγάλο βαθμό οφείλεται βέβαια και στη μεγαλομανία/βλαχιά που μας διακρίνει, όπου ΟΛΟΙ πρέπει να γίνουν μηχανικοί υπολογιστών, γιατροί, δικηγόροι και οι υπόλοιπες σχολές να πληρωθούν με αυτούς που απέτυχαν να μπουν σε αυτές. Δεν εξαιρώ, φυσικά, τον εαυτό μου από αυτή τη θλιβερή κατάσταση, αλλά πραγματικά θεωρώ τον εαυτό μου απείρως τυχερό που μου ήρθε εκείνο το 14.1 στην φυσική κατεύθυνσης και αναγκάστικα να ψάξω λίγο τα πράγματα για να δω τι σκατά να δηλώσω. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι μην τα ρίχνουμε όλα στο σύστημα παιδίας, γιατί η κατάσταση του είναι γνωστή σε όλους, εμείς είμαστε οι μαλάκες που δεν κάθονται να κάνουν κάτι για αυτό παρά πάμε σαν τα πρόβατα όπου κάτσει. Λοτταρία τις έχουμε κάνει τις πανελλήνιες.

  10. #175
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Aυτο το τελευταιο με βρισκει καθετα διαφωνο ομως, ειναι της λογικης "αφου με βιαζουν και το βλεπω απο πριν ας το απολαυσω". Τεσπα, υπερβαλλω λιγακι κι εγω, αλλα τουλαχιστον εν ετει 1997 κανεις μας δεν ηξερε τι θελει να κανει στο υπολοιπο της ζωης του, γιατι οταν ημασταν 16 χρονων τα ενδιαφεροντα μας ηταν ποδοσφαιρο, μπασκετ, κανα παιχνιδι στον υπολογιστη, "λες να με γουσταρει η Ελενη?" και να δουμε ΑΜΑΝ την Τριτη βραδυ... ειναι απαραδεκτο να πρεπει κανεις να αποφασισει τι θα κανει σε ολη του τη ζωη στα 16-17 του, και μετα να ειναι κοτα να το αλλαξει αυτο το κατι που επελεξε τοτε, αλλα ετσι συμβαινει δυστυχως, και ουτε γω βγαζω τον εαυτο μου απο αυτο, αλλα εστω κι ετσι, ας υπηρχε σωστος προγραμματισμος τουλαχιστον απο το σχολειο. Ουτε κατα διαννοια.

  11. #176
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    np wake of Magellan
    Kill the wise one!

  12. #177
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Για την ακρίβεια κάπου ένα δίωρο μου πήρε. Τώρα δεν ξέρω, για καμιά απόφοιτη του πανεπιστημίου του Putsingham που ήρθε στην Ελλάδα για να ολοκληρώσει χτίζοντας, μπορεί να έχει παραπάνω διαδικασία.
    Ρε μαλάκα Η....γιατί κάθεσαι και μειώνεις τις σπουδές ενός ατόμου στο εξωτερικό?Στην τελική μωρή μαλακία τελείωσες ένα ΤΕΙ στην Κοζάνη και έκανες ένα μεταπτυχιακό στο Μακεδονίας όπου δώσατε 120 άτομα το γνωστο GMAT (για το οποίο έσκασες 600ε σε φροντιστήριο για να προετοιμαστείς!!!) και πήραν τους 90!!!
    Έλεος ρε ζώο.ΕΛΕΟΣ.
    Last edited by Reject; 22-09-2010 at 02:27.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #178
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Μαζί σου φιχχχερ στο θέμα ηλικίας-ετοιμότητας για τόσο σοβαρή απόφαση, αλλα εμένα το ποιντ μου ήταν κυρίως ότι και αυτή την ελάχιστη ενημέρωση που μπορεί να έχει κανεις ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ γιατί στα σχολεία είναι πλήρως μαλάκες και άχρηστοι σε αυτό τον τομέα, το συνηθισμένο είναι ο καθένας στα 17 του να μην την αποζητά καν. Δηλαδή να κατεβάσει 5 οδηγούς σπουδών σχολών που πιθανώς τον ενδιαφέρουν για να δει τι μαθήματα κάνουν μέσα κι αν είναι όντως ό,τι φανταζόταν, να ρωτήσει μερικούς γνωστούς του επαγγελματίες για το πώς είναι τα πράγματα στη συγκεκριμένη δουλειά (μη μου πείτε πού να τους βρει, αν θες βρίσκεις, πληροφορίες ζητάς στο κάτω-κάτω). Δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και σε προσγειώνει αρκετά στην πραγματικότητα σε σχέση με το πώς έχουν τα πράγματα. Και μαζι με αυτές τις πληροφορίες μπορείς όντως να πάρεις μια αρκετά συνειδητοποιημένη απόφαση για το που πας. Εξάλλου, μπορεί στα 17 σου να μην είσαι σε θέση -προφανώς- να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες να κάνεις στη ζωή σου, αλλά αν δεν είσαι στην κοσμάρα σου εντελώς μια γενική αντίληψη την έχεις (πχ θέλω να γίνω μηχανικός) οπότε και η σχολή σου να μην αποδειχθεί ότι ειναι ακριβώς αυτό που θες να ακολουθήσεις, ε, στη χειρότερη κάνεις ένα μεταπτυχιακό και κάνεις αυτό που θες (δεδομένου ότι ειναι παρεμφερές). Αν τώρα περάσεις γεωλογία και ανακαλύψεις στο 3ο έτος ότι τελικά ήθελες να γίνεις ψυχολόγος, ε πρέπει στα 17 σου να μην πήρες το θέμα "επαγγελματική ζωή" όσο σοβαρά θα έπρεπε.

  14. #179
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Κατι το οποιο (χωρις να θελω να μιλησω θετικα υπερ των Αμερικανων αλλα τι να κανουμε αφου ετσι ειναι) το εχουν προβλεψει οι Αμερικανοι, και οταν μπαινεις σε καποιο πανεπιστημιο/κολεγιο, μπορεις να διαλεξεις το major σου στην πορεια, ή μπορεις ακομα και να ΜΗΝ διαλεξεις major, με αποτελεσμα οταν εισαι 21-22 και τελειωνεις (γιατι ειναι 3χρονια), να εισαι αρκετα ωριμος για ολες τις επιλογες που μπορει να εχεις στο μυαλο σου, και να μπορεις να κανεις οποιοδηποτε δευτερο πτυχιο, masters, phd, mba, putsingham special program γουσταρεις ή ακομα και να δουλεψεις...

  15. #180
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Σίγουρα καλύτερα έτσι, αλλά όπως και να χει ισχύει αυτό που είπα εν μέρει στο προηγούμενο ποστ: οι σχολές στην Ελλάδα μπορεί να έχουν χίλια μύρια κακά, αλλά το θεωρητικό υπόβαθρο που σου δίνουν σου επιτρέπει (αν το εκμεταλλευτείς) να έχεις τεράστια ευελιξία στο τι θα κάνεις μετά. Είναι το εκπαιδευτικό σύστημα καλό; Όχι. Μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε προς όφελός μας; Ε, κάτι μπορούμε να κάνουμε.

Similar Threads

  1. Ώρα για δουλειά
    By Drumsick in forum General Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2009, 11:08
  2. 2η δουλειά.
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 01-10-2008, 20:07
  3. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
    By Kuolema in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 01-03-2007, 21:57
  4. Δουλεια!!
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 21-12-2006, 22:30
  5. Δουλειά και εκμετάλλευση
    By Kuolema in forum General Discussion
    Replies: 64
    Last Post: 28-08-2005, 15:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •