Page 10 of 15 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 220

Thread: Τα 5 καλυτερότερα βιβλία...

  1. #136
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Σόρι, τότε δεν είσαι καλή στην πραγματολογία. Μπορεί να είσαι σε κακή μέρα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Εδώ είμαι.
    Λοιπόν, εδώ μιλάμε για τα 5 καλύτερα βιβλία που έχει διαβάσει ο καθένας μας. Ε, δε γίνεται να διαβάζω για Lovecraft. Κάποια πράγματα δεν είναι υποκειμενικά. Αν μου πει κάποιος οτι το αγαπημένο του φαί είναι τα κουκιά, θα σκεφτώ "εντάξει, γούστα είναι αυτά". Αλλά καλύτερο βιβλίο να είναι κάποιο του Tolkien ή του Lovecraft, σημαίνει 2 πράγματα. Η δεν έχεις διαβάσει τίποτα άλλο στη ζωή σου ή η κριτική σου ικανότητα είναι υπό του μηδενός.
    Χωρίς παρεξήγηση ε; Ντάξει φαίνεται κάπως αυτό που λέω αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
    Το παπαρολογία ίσως ήταν άστοχο για τον Tolkien αλλά όχι για τον Lovecraft που τα 3-4 βιβλία του που διάβασα μου φάνηκαν εντελώς άκυρα.
    Για κάποιον που έγραψε για τον Οδυσσέα, το οποίο αν δεν κάνω λάθος βγήκε και βιβλίο του αιώνα, πρέπει να είχε μεγάλη υπομονή. Τρεις φορές το άρχισα και το παράτησα.

  3. #138
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Άντε πάλι με τα πράγματα που δεν είναι υποκειμενικά. Ξεφυτρώνετε παντού γύρω μου τελευταίως.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  4. #139
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Ακόμα και η υποκειμενικότητα έχει ένα όριο. Δεν έχουν όλες οι απόψεις την ίδια αξία (άσχετο αν πρέπει σεβόμαστε το δικαίωμα του άλλου να τις εκφράζει), και υπάρχουν κάποια αντικειμενικά στάνταρ είτε μας αρέσει είτε όχι που μπορούν εν μέρει να ξεχωρίσουν τα πράγματα. Βέβαια η χρησιμότητα μιας τέτοιας ιεράρχισης είναι άλλο πράγμα, αφού τις περισσότερες φορές καταλήγει να είναι μία συζήτηση του τύπου "όχι η δικιά μου λογοτεχνία/μουσική/ζωγραφική είναι μεγαλύτερη και η δικιά σου είναι για τον πούτσο".
    Και εξηγούμαι.
    Δεν έχουν όλες οι απόψεις την ίδια αξία. Τελεία. Κι αυτό γιατί σημασία δεν έχει μόνο η άποψη αυτή καθ' αυτή αλλά το που βασίζεται. Άλλος π.χ. έχει φάει τη ζωή του διαβάζοντας λογοτεχνία, μελετώντας τη θεωρία της, έχει εκτεθεί γενικότερα το μυαλό του σε περισσότερη πληροφορία και μπορεί να βγάλει ένα πιο καλά στηριγμένο σε επιχειρήματα συμπέρασμα. Επειδή υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι ανάγνωσης της πραγματικότητας και διαφορετικά γούστα δε σημαίνει ότι όλα είναι ίδια, κάποια είναι προϊόν κούρασης και μόχθου, κάποια βασίζονται σε επιχειρήματα (χωρίς τα δεύτερα να ταυτίζονται πάντα με τα πρώτα), κάποια γούστα εκπορεύονται όμως αποκλειστικά και μόνο από το τυχαίο, δηλαδή από το σε τι είδους "κουλτούρα" (μπλιαχ η λέξη) έχει τύχει να εκτεθεί ο καθένας ως τώρα.
    Το παράδειγμα που αναφέρει ο άνθρωπος με τον Οδυσσέα του Τζόυς είναι τέλειο. Μπροστά σε μια λογοτεχνία που βασίζεται στο συνειρμικό, έχει χίλιες δυο αναφορές σε άλλα βιβλία, βρίθει από συμβολισμούς βιβλικούς, ομηρικούς, ρομαντικούς ο Τόλκιν και ο Λάβκραφτ είναι παπαρολογία. Και αυτό σας το λέει ένας άνθρωπος που διαβάζει το LotR μία φορά το χρόνο εδώ και 11 χρόνια, ξεκινώντας στα γενέθλια του Μπίλμπο (αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο A shortcut through mushrooms) και που έχει τα άπαντα του Lovecraft και διάβασε και καναδυο διηγηματάκια (ξανά) μέσα στο καλοκαίρι έτσι για τη φάση.
    Αυτό που θέλω να πω εν τέλει είναι ότι τα βιβλία κρίνονται με πολλά κριτήρια, μέσα σ' αυτά το πόσο ψυχαγωγούν και το πόσο διασκεδάζουν. (χωρίς η ψυχαγωγία να αποκλείει τη διασκέδαση και ανάποδα)
    Ένας Ντοστογιέφσκι, ένας Τζόυς και ένας Φώκνερ μπορεί να είναι λογοτεχνία με αρχίδια, να έχει διπλά διαφορικά και θερμαινόμενα καθίσματα σε σχέση με τους υπόλοιπους, γιατί στο τέλος τέλος άλλοι φιλοσοφούν, καινοτομούν ως προς τη μορφή και το περιεχόμενη της αφήγησης, μας δίνουν την άποψη τους για τα ανθρώπινα και σχολιάζουν την ιστορία του πολιτισμού, ενώ άλλοι γράφουν (γαμάτα μεν) παραμυθάκια με πολλές φορές ρατσιστικές τάσεις, είτε λίγο (στον Τόλκιν) είτε πολύ (στο Λάβκραφτ). Ξέρω ξέρω, άλλες εποχές τότε και τέτοια, αλλά ο Τζόυς είναι π.χ. πιο παλιός από τον Τόλκιν και τέτοιες μαλακίες δεν τις έχει στα βιβλία του.

    Κι εδώ έρχεται το μεγάλο "Ε, ΚΑΙ;"
    Αν εξαιρέσουμε όόόόλα αυτά τα κουλτουριάρικα, ένα βιβλίο πρώτα από όλα πρέπει να έχει σκοπό να σε κάνει να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου την ώρα που το διαβάζεις. Και εκεί Τόλκιν, Λάβκραφτ (γιατί σε αυτούς αναλώνεται η συζήτηση) προσωπικά με διασκεδάζουν ορισμένες φορές πολύ περισσότερο από τον Οδυσσέα και τη Βουή και την Αντάρα. Κι αυτό γιατί δεν είναι πάντα το μυαλό σε διάθεσει να στιφτεί και να αναμετρηθεί με τα θηρία της ανθρώπινης άγνοιας και τους δαίμονες της ύπαρξης, αλλά καμιά φορά θέλει και να ακούσει ένα παραμύθι, να φοβηθεί, να πορωθεί, να γουσταρει σε τελική ανάλυση. Εδώ βεβαίως υπεισέρχεται και το υποκειμενικό, γιατί δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να υποδείξουμε στον άλλουν με τι θα γουστάρει και με τι όχι.

    Συνοψίζοντας θέλω να πω ένα τσιτάτο του Βίττγκενστάιν "Για όσα δεν μπορεί να μιλάει κανείς, πρέπει να σωπαίνει"
    Και εννοώ ότι υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια και τα ανέφερα παραπάνω. Αλλά επειδή η ευχαρίστηση που αντλούμε από τη λογοτεχνία περνάει μέσα από το προσωπικό/υποκειμενικό φίλτρο, αυτή η συζήτηση περί καλύτερου/χειρότερου είναι μάλλον άκυρη σε χρήσεις εκτός της ακαδημαϊκής. Κι αυτό γιατί δεν μπορούμε (ακόμα ίσως) να συζητήσουμε με τη λογική για το γούστο και τη γκάβλα του καθενός. Εν τέλει, αυτή η ιεράρχιση για να γίνει σωστά και αντικειμενικά πρέπει να αφαιρέσει τον αστάθμητο παράγοντα της προσωπικής προτίμησης, η οποία όμως είναι στην τελική ανάλυση το μόνο που έχει σημασία σε μία καθημερινή συζήτηση ή στο ποια 5 βιβλία μας άρεσαν πιο πολύ!
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #140

    Default

    βίβλο, κοράνια και τέτοια έχετε πει; γιατί αντικειμενικά είναι τα πιο πολυδιαβασμένα και επιδραστικά βιβλία παγκοσμίως, κοινώς γαμάνε ντοστογιέφσκις
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #141
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    αυτά τα εντάξαμε στα fairytale-ish
    Once I was trapped, but now I am free

  7. #142
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    για τον Οδυσσέα, το οποίο αν δεν κάνω λάθος βγήκε και βιβλίο του αιώνα
    σύμφωνα με έρευνες;

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    τριπλά εγκεφαλικά.

  9. #144
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    το thread να μεταφερθεί , πάει χαμένο, με αρκετούς να μην παρακολουθούν το λιτρετσουρ χάνουν ένα διαμάντι !!!!

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Εδώ είμαι.
    Λοιπόν, εδώ μιλάμε για τα 5 καλύτερα βιβλία που έχει διαβάσει ο καθένας μας. Ε, δε γίνεται να διαβάζω για Lovecraft. Κάποια πράγματα δεν είναι υποκειμενικά. Αν μου πει κάποιος οτι το αγαπημένο του φαί είναι τα κουκιά, θα σκεφτώ "εντάξει, γούστα είναι αυτά". Αλλά καλύτερο βιβλίο να είναι κάποιο του Tolkien ή του Lovecraft, σημαίνει 2 πράγματα. Η δεν έχεις διαβάσει τίποτα άλλο στη ζωή σου ή η κριτική σου ικανότητα είναι υπό του μηδενός.
    Χωρίς παρεξήγηση ε; Ντάξει φαίνεται κάπως αυτό που λέω αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
    Το παπαρολογία ίσως ήταν άστοχο για τον Tolkien αλλά όχι για τον Lovecraft που τα 3-4 βιβλία του που διάβασα μου φάνηκαν εντελώς άκυρα.
    Για κάποιον που έγραψε για τον Οδυσσέα, το οποίο αν δεν κάνω λάθος βγήκε και βιβλίο του αιώνα, πρέπει να είχε μεγάλη υπομονή. Τρεις φορές το άρχισα και το παράτησα.
    l2r!
    Λαβκραφτ ειναι η εξαιρεση που στα Ελληνικα ειναι καλυτερος απο το πρωτοτυπο!
    Ακυρα δεν τα λες, ειναι σαν να δεις ενα ιταλικο giallo. Χαβαλες αλλα νοημα 0.
    Τωρα βιβλιο του αιωνα κτλ, αυτα ειναι πιπες, χωρις περαιτερω τεκμηριωση
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  11. #146
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    βίβλο, κοράνια και τέτοια έχετε πει; γιατί αντικειμενικά είναι τα πιο πολυδιαβασμένα και επιδραστικά βιβλία παγκοσμίως, κοινώς γαμάνε ντοστογιέφσκις
    argumentum ad populum, πάμε παρακάτω...

    Εκτός αν το λες ειρωνικά, οπότε πινκ.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #147

    Default

    προφανώς το είπα ειρωνικά, ποια τρία ούφο έριξαν μούτζες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #148
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Και το δικό μου οντόπικ (περιορίζομαι στη λογοτεχνία, μιας που είμαστε στο λίτρατσουρ)

    "1984", Όργουελ
    "Ο Τελευταίος Πειρασμός", Καζαντζάκης
    "Of Mice and Men", Στάινμπεκ
    "Thief of Time", Πράτσετ
    "Le petit prince" Εξιπερί

    Το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από κει... δεν υπάρχει πλήρης απάντηση (και προφανώς και κατάταξη)
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Γιατι το Thief Of Time;
    On topic: Naked Lunch, για απιστευτο ΧΑΒΑΛΕ!
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  15. #150
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Δεν ξέρω, γελάω πολύ με τον Pratchett... και είναι το αγαπημένο από τα 10 που έχω διαβάσει. Κι εντάξει μπορεί να είναι τελείως μανιέρα τα Discworld, αλλά με ψήνει απίστευτα πώς καταπιάνεται με ένα θέμα σε κάθε βιβλίο και το γαμάει τη μάνα. Ακόμα κι όταν το γαμάει τη μάνα χωρίς θέμα. Ίσως λοιπόν για τον ίδιο λόγο που λες Naked Lunch!
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Τα πρώτα μου βιβλία
    By locust in forum PC & Games
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-2009, 16:32
  2. Νέα βιβλία Ιστορίας
    By Odonian in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 16
    Last Post: 23-06-2008, 19:08
  3. Αλλαγή στα βιβλία
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 69
    Last Post: 03-11-2005, 18:17
  4. Forum για βιβλία/λογοτεχνία
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 17-02-2004, 19:25
  5. θεματική ενότητα για βιβλία
    By marianna2525 in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 12
    Last Post: 17-02-2004, 17:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •