Κοιτάχτε, μου προτείναν την "ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ : ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" της κυρίας, και ανεπιφύλακτα μάλιστα. Επειδή όμως έχω την υποψίαι πως πρόκειται για πατατάρα, κάνω το 8ρεντ, όχι για να την αναστήσω και να την τραμπουκίσω, ούτε να με κάνει μπαν ο Αλιόσα Κατώριμος Γιασικεβίτσιους, απλά να μου πείτε τις γνώμες σας για αυτό το βιβλίο, η περιγραφή του οποίου είναι τρομαχτική, αλλά δεν κρίνουμε βιβλία από περιγραφές.

Quote Originally Posted by Περιγραφή
Η «Αντιγνώση, τα Δεκανίκια του Καπιταλισμού» θέτει ένα πρόβλημα που ποτέ ως τώρα δεν έχει ερευνηθεί αντικειμενικά και καίρια. Πως καταποντίστηκε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός; Γιατί; Ποιους εξυπηρετούσε ο αφανισμός του; Και γιατί θεωρήθηκε απαραίτητο να ξεριζωθεί η ελληνική παιδεία προκειμένου να επιβιώσει ο χριστιανισμός; Οι πολιτισμοί που καταστράφηκαν ολοκληρωτικά και αφανίστηκαν από το πρόσωπο της γης δέχτηκαν επιδρομές από ορδές βαρβάρων. Όπως ο Μυκηναϊκός από τους Δωριείς και ο Χαναανικός από τους Εβραίους. Αλλά ο χριστιανισμός εμφανίζεται σα θρησκεία. Και το ίδιο ισχυρίζεται ως σήμερα. Πως έδρασε όμως σα βαρβαρική επιδρομή; Και γιατί λειτούργησε σαν καταλύτης κάθε ελληνικού στοιχείου, μετερχόμενος μέσα που μόνο ο ναζισμός μεταχειρίστηκε; Ο χριστιανισμός ισχυρίστηκε, και ισχυρίζεται ακόμη, πως μοναδικό του κίνητρο ήταν η Σωτηρία. Σύμφωνοι. Αλλά τίνος; Μα της συσσώρευσης του Πλούτου και της Εξουσίας. Αυτός είναι ο στόχος ούτου του βιβλίου:
Ναι, χαίρω πολύ, στα αρχίδια μας.

Πείτε!

edit : Οι σοβαροί από εσάς.