ποστάρετε τις (ας πούμε) πέντε καλύτερες ταινίες του πρώτου μισού της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα.... ναι, κάτι σαν το ανάλογο thread στο music...

οι δικές μου (στάνταρ θα έχω εντελώς διαφορετικές στο μυαλό μου αύριο)...
-Les invasions barbares (Η επέλαση των βαρβάρων)... η ταινία αυτή ήταν βσκ η αφορμή για αυτό το thread, την ξαναείδα πριν από λίγο... από τις πιο συγκινητικές ταινίες ever, είναι περίπου αδύνατο να μη βουρκώσει κάποιος σε 4-5 σκηνές, μεγάλο λάθος μου που δεν την έχω δει ακόμα στους σινεμάδες
-Eternal sunshine of the spotless mind... εντάξει, μη λέμε πάλι τα ίδια... από τις ελάχιστες ταινίες που με "άγγιξαν" τόσο και imo το καλύτερο "σύγχρονο" σενάριο που έχει μεταφερθεί σε ταινία (και που την έχω δει ε)
-Donnie Darko... πραγματικό σοκ, παράξενη αλλά με ένα πανέξυπνο τρόπο, σε "τάιζε" στοιχεία συνέχεια ώστε να μη χάνεσαι αλλά παράλληλα βυθιζόσουν ακόμη περισσότερο στην υπόθεση... και προφανώς, ταινία που αρχίζει με Echo and the RabbitPeople ( ) και τελειώνει με αυτή τη ΘΕΙΚΗ διασκευή στο Mad world δεν μπορεί αν είναι κακή.
-Big Fish... blah blah αποκλείεται να μην την έχετε δει οπότε δεν έχει νόημα να πω τπτ (όχι ότι είχε στις προηγούμενες, απλά βαριόμουν)
-Hable con ella... την είχε και πρόσφατα ρε γμτ και δεν μπορούσα να την ξαναδώ... τες πα, ταινιάρα, αν όχι η καλύτερη, σίγουρα μέσα στο top3 του Almodovar

στο παρά πέντε έμειναν έξω Amelie/Dogville/Crouching tiger, hidden dragon/Kill Bill/Mulhollan drive/Amores perros


edit: μην πεταχτεί κανένας καθυστερημένος και πει ότι η δεκαετία άρχισε το 2001.... αρκεί που καταλάβατε ότι εννοώ το χρονικό διάστημα 1 Ιαν. 2000 - 31 Δεκ. 2004