01. 16.12
02. Mere your pathetique light
03. Halcyon (Beautiful days)
04. 2 candles, 1 wish
05. Ode
06. The sky remains the same as ever
07. Lost snow
08. A thousand paper cranes

Ή Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined όπως είναι ο πλήρης τίτλος του album... 3o full length από τους Γιαπωνέζους θεούς (που είχαμε και τη κουβέντα τους πρόσφατα)... Το προηγούμενο ήταν απλά καταπληκτικό και ευτυχώς το καινούριο δε πάει πίσω... Πιο μελωδικό, με σχετικά λιγότερες εκρήξεις αλλά εξίσου καθηλωτικό... Έχω διαβάσει ότι μερικοί το θεωρούν πιο χαρούμενο από το One step more, δε μπορώ όμως να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη... Αν και είναι λιγότερο θορυβώδες και όχι τόσο "θυμωμένο", σίγουρα δε μου ακούγεται χαρούμενο... Κατά τ' άλλα δεν ξεφεύγει τραγικά από το post-rock, χρησιμοποιεί πολλές φορές την κλασσική εναλλαγή ήρεμο σημείο/δυνατό σημείο αλλά αν οι Γιαπωνέζοι ξέρουν να κάνουν κάτι τέλεια, αυτό είναι να γράφουν μελωδίες... Κομμάτια όπως το Lost snow, το Halcyon ή το Α thousand paper cranes αποκλείεται να μη συγκινήσουν... Απλά πράγματα, ακούστε το...

Α επίσης θέλω να τους δω live...

www.mono-44.com

EDIT: Το Lost snow γαμαεί χαλαρά ό,τι αγαπάτε. Είναι η τελειότητα η ίδια. Κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και ακούστε το album.