προφανώς αυτός που τρέχει πάνω από το όριο αυτομάτως γίνεται αυτομάτως επικίνδυνος. βεβαίως το όλο θέμα με τον ελληνικό κοκ είναι ένα ατελείωτο ανέκδοτο, βλέπε προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο, όρια ταχύτητας (θυμάμαι είχαν κάνει ένα αθήνα - θεσ/νίκη τηρόντας όλα τα όρια και έκαναν 2 μέρες να φτάσουν πάνω), προτεραιότητα από δεξιά κλπ. προσωπικά μετά από 20+ χρόνια οδήγησης και πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ έχω καταλήξει οτι ο καθένας βάζει τα όρια που πρέπει στον εαυτό του, στις συνθήκες και στο κάρο που οδηγάει. οποιοδήποτε από αυτά τα 3 όρια ξεπεραστεί αμέσως γίνεσαι επικίνδυνος πρώτα για τον εαυτό σου και αμέσως μετά για όλους τους υπόλοιπους. είναι διαφορετικό να τρέχεις με 140 με ένα bmw x6 απ ότι με ένα fiat seicento. δεν τυχαίο επίσης οτι τα 2/3 τον ατυχημάτων οφείλονται σε υπερβολική ταχύτητα.

κοινώς έχεις δίκιο σε οτι λες απλά μου έχει τύχει πραγματικά να βιαζομαι και ο άλλος να είναι κινητό, τσιγαράκι, στα αριστερά και πούτσα του. γι αυτό τον λόγο και εγώ όταν θέλω να πάω χαλαρά απλά αράζω δεξιά και αν χρειαστεί προσπερνάω.