Το βράδυ της Τετάρτης 27 Σεπτεμβρίου, ο Γιάννης Καγκελάρης, ιδιοκτήτης της Arcane Angels, εταιρίας παραγωγής δίσκων και διοργάνωσης συναυλιών, με απείλησε με βία για να συνεχίσω να δουλεύω δωρεάν σε μουσικό project που έκανα για λογαριασμό του, και εναλλακτικά μου έδωσε την ευκαιρία να... του επιστρέψω τα μισά λεφτά με τα οποία με είχε πληρώσει για τη δουλειά μου, για να τη γλυτώσω.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ποσό που διατείνονταν ότι με πλήρωσε συνολικά δεν ήταν αληθές και ήταν αρκετά μικρότερο, μου χρωστούσε αρκετές ώρες που δε του ζήτησα, και το project ήταν αντίθετα με αυτά που υποστήριζε για να με εκμεταλλευτεί, σχεδόν έτοιμο.
Αφού βεβαιώθηκε ότι δε θέλω να συνεχίσω (όσον αφορά το λόγο, το χάος του πρόσφατου φεστιβάλ της Arcane Angels, οι μπάντες που έπαιξαν απλήρωτες, ο δυσαρεστημένος κόσμος, είναι ενδεικτικά του ποιού του εν λόγω "επαγγελματία", χωρίς να χρειάζεται να επεκταθούμε στην πληθώρα συμβάντων επί του προσωπικού τομέα) και παρότι του πρότεινα επανειλημμένα, ακόμη και αφού οι απειλές είχαν αρχίσει, να του στείλω τις ηχογραφήσεις που έμεναν να πάρει και να τελειώσει εκεί η ιστορία, και παρότι τον προειδοποίησα ότι θα δημοσιοποιήσω τα λεγόμενα του, αυτός συνέχιζε με τις απειλές για πολλή ώρα, χωρίς διάθεση να σταματήσει μέχρι να τον μπλοκάρω.
Φυσικά δεν ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό, αλλά η τελευταία πράξη σε μία ιστορία παράνοιας, συνεχών προσπαθειών εκμετάλλευσης και παραβίασης ορίων στην χειρότερη επαγγελματική σχέση που είχα ποτέ. Οφείλω να ζητήσω ειλικρινά συγνώμη σε όσους είπα καλό λόγο στο παρελθόν για το συγκεκριμένο label/άτομο, και για την ανοχή που έδειξα προς το πρόσωπό του για πολύ μεγαλύτερο διάστημα από όσο έπρεπε.

Τραμπούκους, εκμεταλλευτές και απατεώνες δε θα δεχτούμε άλλο στη σκηνή μας και στη ζωή μας, και σε όλους επιστρέφουν κάποια στιγμή πίσω αυτά ακριβώς που τους αξίζουν.

Χρήστος/Ayloss από Spectral Lore και Divine Element.

υγ. Αποφάσισα ως ένα ελάχιστο ποσοστό λύπησης για την ήδη διαλυμένη προσωπικότητα του ατόμου αυτού, να μη δημοσιοποιήσω τα screenshots. Εάν αρνηθεί οτιδήποτε, φυσικά και είναι διαθέσιμα οποιαδήποτε στιγμή.