Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
Δε θα αλλάξετε γραμμή, επειδή θα μπουν 3-4 ενεργά άτομα ως υπεύθυνα του χώρου. Δε χρειάζεται το moderating να είναι αυστηρό. Αρκεί να μην είναι παντελώς ανύπαρκτο. Να υπάρχει κάποιος που ασχολείται. Που θα ποστάρει κάνα νέο, θα γράψει καμιά εμπειρία, θα κρατήσει τα σχόλια σε τροχιά, που είναι ΕΝΕΡΓΟΣ. Εγώ, προσωπικά, βλέπω ένα φόρουμ που το'χουν γράψει όλα στα αρχίδια τους και κανείς δεν αφιερώνει ούτε μισό λεπτό στο να επιζήσει κι όχι ένα γαμάτο, αυτοδιαχειριζόμενο, χίπικο φόρουμ.

Βέβαια, μπορεί απλά να είμαι εγώ.
Γι' αυτό το λόγο ο Leech ως ενεργό μέλος του φόρο, ως πρόσωπο που αγαπάμε όλοι, ως άνθρωπος που ήταν ήδη moderator και -κυρίως- ως κάποιος που παρακολουθεί, ποστάρει, παίζει και ασχολείται ενεργά με τη σκηνή από την οποία προέρχεται και στην οποία αναφέρεται το φόρουμ απο τη γέννηση του, είναι ο νέος μας admin/supermod. Του ζήτησα να βοηθήσει και ψήθηκε. Για ένα φόρουμ με την κίνηση του ER ένας άνθρωπος για τα τεχνικά και ένας να φροντίζει στοιχειωδώς την λειτουργία είναι υπεραρκετοί. Ο Κοιλιάς δεν ξέρω αν έγινε σαφές τις τρείς φορές που το είπε ο άνθρωπος αλλά *δεν έφυγε από το φόρουμ και εξακολουθεί να είναι admin σε αυτό*. Αυτό μας κάνει τρεις. Αν προκύψουν ανάγκες για κάτι περισσότερο, εδώ είμαστε να το κουβεντιάσουμε.

Απο εκεί και πέρα όλα αυτά τα χρόνια τα μόνα πράγματα απο τα οποία περιστρεφόταν αυτή η κουβέντα ήταν η moderatioλογία, το αν οι μούτζες/πινκς είναι καλές ή όχι και το αν ο τάδε χρήστης πρέπει να φάει μπαν κλπ. Ποτέ δε μιλάγαμε για πράγματα που δεν είναι γαμημένη μιζέρια και που έχουν σχέση με τον πρωταρχικό λόγο για τον οποίο φτιάχτηκε το φόρο. Ένα παράδειγμα που το συζητάγαμε πριν λίγο και με τον Κώστα: Στο ER υπάρχει και ανανεώνεται συνέχεια η πιο ενημερωμένη μουσική ατζέντα που υπάρχει στο ελληνικό ιντερνετ και δεν ξέρει κανείς για αυτήν. Βρίσκεται εδώ: http://www.electricrequiem.com/forum/calendar.php
Το να κάνεις ένα widget που την εμφανίζει κάπου δεξιά και μπορείς γρήγορα να δεις τι live παιζουν μέσα στη βδομάδα είναι γαμάτο και τεχνικά εφικτό να γίνει. Αν ξεκινήσεις να σκέφτεσαι 4-5 τέτοια απλά πράγματα θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσαν να γίνουν επίσης και κανένα από αυτά δεν έχει να κάνει με τη μιζέρια και το μπατσιλίκι γύρω από το ποιος ποσταρε τι και ποιανου γαμιέται η μάνα.