Results 1 to 15 of 31

Thread: Απορίες για τον ήχο

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #16
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    bump με νέες νιουμπάδικες απορίες μιας και μόλις τους τελευταίους μήνες ψάχνομαι λίγο πιο σοβαρά με τους ήχους. Πριν λίγο καιρό, αντικατέστησα το fuzz της πλάκας που είχα (Behringer sf300, αντιγραφή του ιστορικού fz-2 της Boss) με την κάβλα σε κουτι που ακούει στο όνομα Pharaoh της Black Arts. Έτσι μετά από καιρό βρήκα τον ήχο μπετονιέρα που έψαχνα. Ως εδώ καλά. Ψαχνόμουν όμως και για ένα wah, και έτσι μετά από χρόνια και ζαμάνια αποκτήθηκε πλέον και το κλασικό GCB95 crybaby. Περιττό να πω οτι κι αυτό είχε τρομερές στυτικές επιδόσεις καθότι το πρώτο μου wah, και είναι καβλοτικό εφεδάκι, πως να το κάνουμε. Αυτό που παρατηρώ όμως είναι οτι η μπετονιερίλα του pharaoh χάνεται πολύ όταν έχω και το wah (Τα συνδέω με το pharaoh πρώτο και το crybaby μετά). Μάλιστα τολμώ να πω οτι δοκιμάζοντας το πείραμα να βάλω ένα (επίσης behringer) distortion πετάλι (um300 ultra metal ) στη συνέχεια το παλιο fuzz σε boost και μετά το crybaby, o ήχος ήταν αρκετά βαρύτερος από το αντίστοιχο πείραμα με το pharaoh . Λογικό από τη μία, αλλά θέλω να χρησιμοποιώ το pharaoh σαν βασικό fuzz. Συνεπώς οτι συμβουλή έχετε οι στονεροντουμάδες κιθαρίστες του φορο, ρίχτε τη, ή έστω πειτε αν σας ψήνει πως χρησιμοποιείτε (αν χρησιμοποιείτε) το συνδυασμό πηχτού fuzz και wah. Thanx
    Last edited by Tyler_Durden; 17-12-2013 at 22:05.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 02-07-2013, 00:47
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 00:43
  3. Replies: 147
    Last Post: 21-12-2009, 14:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •