Results 1 to 15 of 152

Thread: Proto metal/ 70s HEAVY rock bands

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Proto metal/ 70s HEAVY rock bands

    Οκ, το τοπικ αυτό το ανοίγω ολίγον διακριτικά για να μου προτείνετε πράγματα.
    Να θέσω μερικές παραμέτρους όμως :

    α) αυστηρά '70s μπάντες, οχι 80s & 90s & 00s που σεβεντίζουν, μην φύγετε οφφτοπικ, τους ξέρουμε τους χιπστεράδες εδώ κυνηγάμε την πηγή. Και αν δεν βγήκε ο δίσκος που θα μου προτείνετε σε εκείνη την δεκαετία, ε τουλάχιστον ας έδρασε η μπάντα τοτε.

    β) Οσο πιο obscure γίνετε τόσο καλύτερα, όχι επειδή ξυπνάνε τα αντεργκραου αισθητήρια αλλά επειδή τις γνωστές μπάντες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τις ξέρω. βέβαια αν θέλετε να το κάνετε για το γενικότερο καλό, νο προμπ και μπι μαι γκεστς.

    γ) Δεν χρειάζεται να είναι doomοειδεις κτλ, μπορεί να είναι αυτό το epic rock που σου έβγαζαν οι rush στο careess of steel και παράλληλα μπορεί να είναι basic και άμμεσο σαν τα πρώτα captain beyond. Εν ολιγοις δεν υπάρχουν περιορισμοί στη μουσική κατευθυνση αρκεί να είναι πραγματικά σκληροί και πρωτομεταλλικοί, όχι η average ledzepp-deep purple hard rocking band. Αν μου προτείνετε buffalo γαμάτε αλλά τους έχω βρει ήδη ρε γμτ!

    δ) Αισθητικά, ιδεολογικά κτλ δεν υπάρχουν κολλήματα. από occult και αγνούς σατανάδες, μέχρι χριστιανούς και φιλόζωους. χιέβυ να ειναι (οκ το εμπεδώσατε)

    ε) επειδή μ'αρεσει να διονυσιάζομαι, φροντίστε να λέτε και τι παίζει με την κάθε μπάντα ασχέτως αν καλύπτεται απ'τον τίτλο του θρεντ. 2 γραμμούλες ζητάω, όχι ξερά λινκς & γιουτουμπς. προφανώς και μ'αρέσει το ψάξιμο και εν τέλει το μεγαλύτερο εγώ θα το ρίξω αφού πάρω την πληροφορία, αλλά μην είστε βαρετοί ρε! θενξ.

    δείτε γενικά ποστ warlord & ra pariah στο underground hm thread σε παρόμοια ερώτηση.

    αυτά, go
    Last edited by Marillion; 29-01-2011 at 21:23.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. Rising - Hard Rock & Heavy Metal Music Bar
    By Raven Lord in forum Self-Promotion
    Replies: 94
    Last Post: 20-09-2016, 16:24
  2. HELLENIC HEAVY METAL BANDS FEST 1 06/09/10
    By lab in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-2010, 14:56
  3. Rock Brigade: AOR-hard rock-heavy metal fanzine
    By joedalton in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2007, 19:01
  4. Replies: 1
    Last Post: 06-12-2006, 17:53
  5. Klasik Miouzik Diaskeves apo Bands (rock related aspoume)
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 22-11-2004, 23:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •