View Poll Results: Λοιπόν, νηστεύετε?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Ναι, τουλάχιστο τη μεγάλη βδομάδα, γιατί πιστεύω

    1 3.33%
  • Ναι, τουλάχιστο τη μεγάλη βδομάδα, γιατί με εξαναγκάζουν

    0 0%
  • Αναγκαστικά τη μεγάλη εβδομάδα για κοινωνικούς λόγους

    0 0%
  • Μόνο από μεγάλη παρασκευή

    2 6.67%
  • Δε νηστεύω ποτέ/ Νηστεύω μόνο για λόγους διατροφής, σε άσχετες περιόδους

    27 90.00%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: Νηστεία

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Anal Canal
    Posts
    3,659

    Default

    Quote Originally Posted by viva_emptiness
    Oikogeneiakos pote den exoyme nisteusei.
    Oute kan tin Megali Paraskevi.
    Th gkyriakh, omws, souvlizete ee??

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Mono kreas.
    ksereis apo yponooumena (ki'esy).

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    407

    Default

    [quote=Eric Theodore Cartman]
    Quote Originally Posted by "viva_emptiness":rmz962rl
    Oikogeneiakos pote den exoyme nisteusei.
    Oute kan tin Megali Paraskevi.
    Th gkyriakh, omws, souvlizete ee??

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Mono kreas.
    ksereis apo yponooumena (ki'esy). [/quote:rmz962rl]

    Emeis soyvlizoume apo tin Megali Paraskevi. Kai fysika ta timao deontos.

  3. #18
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    [quote=Eric Theodore Cartman]
    Quote Originally Posted by "viva_emptiness":4cufd9b2
    Oikogeneiakos pote den exoyme nisteusei.
    Oute kan tin Megali Paraskevi.
    Th gkyriakh, omws, souvlizete ee??

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Mono kreas.
    ksereis apo yponooumena (ki'esy). [/quote:4cufd9b2]

    \m/

  4. #19

    Default

    Δε νηστεύω ποτέ
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    pitsirikas nhsteua.

    exw polla xronia na nhsteysw.Alla den 8a me xalouse mia apoto3inish.
    Pali kala pou to 3udi einai nhstisimo.

  6. #21
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ψάχνω εδώ και καιρό ένα σοβαρό άρθρο για τις επιπτώσεις της νηστείας στον ανθρώπινο οργανισμό. έχω βρει άπειρα άρθρα που εξυμνούν τη θετική επίδραση της "αποτοξίνωσης" από το κρέας, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι γραμμένα για ανθρώπους οι οποίοι δεν ακολουθούν μια ισορροπημένη διατροφή. όταν ο άλλος γκουρλώνει μια σούβλα πρόβειο την ημέρα, ευχαριστώ πολύ. δε χρειάζομαι κανένα "επιστημονικό" άρθρο να μου πει ότι αν κόψει λιγο τα ζωικά λίπη θα του κάνει καλό. μέχρι τώρα στην καλύτερη έχω βρει άρθρα που λένε "καλή η νηστεία υπό προϋποθέσεις" και νομίζω υπάρχει ένα ταμπού στο χώρο της διατροφής να βγει κάποιος να πει τα πράγματα με το όνομά τους. προσωπικά θέλω κάποιον ειδικό να μου απαντήσει στο ερώτημα: όταν κάποιος κανει μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή (για' μενα πχ κάτι τέτοιο είναι 10% - 20% της διατροφής κρέας όλων των ειδών), είναι δυνατό μια "βίαιη" αλλαγή του προγράματος και μάλιστα μια μεγάλη στροφή προς τους υδατάνθρακες να κάνει καλό? από τα λίγα πράγματα που γνωρίζω, κάτι δε μου κολλάει. πόσο μάλλον όταν ακολουθείται και ένα απαιτητικό πρόγραμμα προπόνησης.
    Rock or Nothing

  7. #22
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μπορείς φαντάζομαι να ψάξεις τις επιπτώσεις της vegan διατροφής, που πάνω-κάτω είναι σαν τη νηστεία

    δεν είναι ακριβώς το ίδιο μια που η νηστεία είναι παροδική, αλλά και πάλι κάτι θα καταλάβεις πιστεύω
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #23
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πιο πολύ με την παράνοια της "αποτοξίνωσης" τα έχω βάλει, η οποία χρησιμοποιείται ως δικαιολογία. τοξικό είναι οτιδήποτε βλάπτει τον ανθρώπινο οργανισμό. το πολύ κρέας μπορεί να γίνει τοξικό, όπως και τα πολλά λαχανικά ή το πολύ αλέυρι, το αλκοόλ, το τσιγαρο κτλ.
    με vegan έχω συζητήσει. είναι επιλογή ζωής και προφανώς θελει πολύ μεγάλη προσοχή στην επιλογή τροφής για να είσαι υγιής. ειδικά οι άνδρες που έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε πρωτεΐνη.
    Rock or Nothing

  9. #24

  10. #25
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θενκς, θα τσεκάρω.
    Rock or Nothing

  11. #26
    Junior Member AntisocialVagabond's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Athens
    Posts
    17

    Default

    Ασχέτως με τις παπαριές των χριστιανών, εγώ μπορώ να σου πω εκ πείρας (3 χρόνια χορτοφάγος) ότι το σώμα σου το αισθάνεσαι πολύ καλύτερα. Εγώ είμαι 95 κιλά γομάρι και σε διαβεβαιώ, από ξύδια θα πάω όχι από έλλειψη θρεπτικών στοιχείων

    Και γενικά καλύτερα να την ψάξεις προσεκτικά αν διαβάσεις πράγματα, γτ όσο καμμένα είναι κάποια κείμενα vegan warrior, άλλο τόσο μη αθώα είναι διάφορα επιστημονικά κείμενα που οι συγγραφείς τους τα παίρνουν από τις εταιρίες ζωικών προιόντων (αν δεν είναι κανονικά στο μισθολόγιο τους ως εργαζόμενοι). Ξέρεις όπως εκείνοι οι επιστήμονες που το 2016 υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει φαινόμενο του θερμοκηπίου.
    Ich hab' mein Sach auf nicts gestellt...

  12. #27
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    ποστάρω για να σας προειδοποιήσω από τώρα ότι αν είναι να γυρίσετε την κουβέντα στη χορτοφαγία, υπάρχει θρεντ.

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για την περιοδική νηστεία μιλάω.
    εξάλλου με τον όρο "χορτοφάγος" ο καθένας εννοεί διαφορετικό πράγμα και προσωπικά δεν τρώω πολύ κρέας, οπότε δε νιώθω ιδιαίτερη διαφορά τις περιόδους που το κόβω.
    Rock or Nothing

  14. #29
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ήδη από τον πρόλογο έχω σοβαρή ένσταση. λέει ότι στις περιόδους νηστείας μειώνεται η πρόσληψη trans λιπαρών, το οποίο βεβαίως είναι μούφα. μια χαρά trans λιπαρά έχουν πολλά νηστίσιμα τρόφιμα (π.χ. πατατάκια). νομίζω ότι από την αρχή μπερδεύει τη νηστεία με την καλή διατροφή.
    Rock or Nothing

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ναι, οκ, αλλά εμπειρική είναι η έρευνα, παρουσιάζει τα αποτελέσματα που προέκυψαν και μαζί και τη μορφή της νηστείας που ακολουθήθηκε. Οπότε, μάλλον δεν μπερδεύει κάτι, απλώς ο τύπος της νηστείας που εξετάζει ίσως αποτελεί ένας είδος καλής διατροφής. Όταν σου έδωσα την εργασία, η αλήθεια είναι ότι δεν το έκανα γιατί απαντάει επακριβώς στο ερώτημα που έθεσες (είναι πολύ γενικό και δεν συγκεκριμενοποιεί τους όρους του). Περισσότερο την έδωσα ως ένα παράδειγμα που εξετάζει το αν μπορεί ένας τύπος νηστείας να έχει θετικές επιπτώσεις (ακα να θεωρηθεί ένα είδος "σωστής και ισορροπημένης διατροφής"). Αν θέλεις απάντηση στο αν κάνει καλό μια συγκεκριμένη νηστεία, για έναν συγκεκριμένο τύπο ανθρώπου, με συγκεκριμένη διατροφή, θα πρέπει να περιμένεις να γίνει η συγκεκριμένη εμπειρική έρευνα. Προφανώς κάποιος μπορεί υποτίθεται να νηστεύει, αλλά να τρώει τεράστιες ποσότητες ή/και σκουπίδια, αλλά γενικότερα το πνεύμα της νηστείας δεν είναι αυτό, τουλάχιστον επί της αρχής. Μάλλον το αντίθετο, αφού περισσότερο προσπαθεί να πάει προς μια "σωστή και ισορροπημένη διατροφή".

    Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να ψάχνεις την επίδραση της νηστείας γενικά σε πολύ συγκεκριμένους τύπους ανθρώπου. Θα πρέπει να ορίσεις τα πάντα συγκεκριμένα για να μπορεί να δοθεί απάντηση. Αλλά και να μπορεί να δοθεί απάντηση, δεν σημαίνει ότι η ερώτηση θα έχει εξ ορισμού ιδιαίτερο νόημα. Εξυπακούεται νομίζω πως ένας επαγγελματίας αρσιβαρίστας μεγάλης κατηγορίας δεν θα δει θετικά αποτελέσματα αν ακολουθήσει τη νηστεία του ραμαζανιού στο ζενίθ της προετοιμασίας του για τους Ολυμπιακούς. Όπως είναι σχεδόν αυτονόητο ότι κάποιος που τρώει 15 πιτόγυρα τη βδομάδα, καπνίζει ένα πακέτο τη μέρα και πίνει, θα δει θετικά αποτελέσματα με τις περισσότερες νηστείες.
    Last edited by sfinotouvlaki; 02-05-2016 at 16:49.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •