Page 52 of 71 FirstFirst ... 242505152535462 ... LastLast
Results 766 to 780 of 1053

Thread: Poso kaula einai na koroideueis ton Olumpiako?

  1. #766
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    3 στους 8 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    πωπω μια καθαρση στο περιστερι χτες λεμε....
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  2. #767
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    den to eida to mats, alla apo oti eida 0-1 xasame!
    den dothike penaltni ston atromito kai ebale gkol me to xeri o mitrogkol bash ths ilithias logikis twn ellinwn diaititwn pou isofarizoun ta lathi...
    before i pine away

  3. #768
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    2 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    δεν στα λενε ολα ομως(π.χ. μια κοκκινη γαργαρα στον μανωλα τζουνιορ)
    αλλα αδικηθηκατε και γενικα σας την ειχαν στημενοι ο δωνης με τον κυρο
    για να μην παρετε πρωταθλημα.....
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  4. #769
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    1 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    lol malista.. dld tous adikisame kai xasame 0-1.. e mallon tous eftane to 0-1
    before i pine away

  5. #770
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    1 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    του δημητριαδη παντως του εφτανε
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  6. #771
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    4 στους 5 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    btw ίσα μέτρα και σταθμά
    Το λάθος του διαιτητή Στυλιάρα να μην καταλογίσει πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ Γιάννενα στο ματς με τον Ολυμπιακό δεν αναμένεται να του κοστίσει, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες ο παρατηρητής του αγώνα, Γ.Αμυγδαλής, βαθμολογεί τον ρέφερι με ικανοποιητικό βαθμό για την εν γένει παρουσία του.

    Επομένως, ο Στυλιάρας δεν θα τεθεί σε διαθεσιμότητα και το λάθος του περνάει στα... ψιλά. Αντίθετα, σε διαθεσιμότητα οδηγείται ο διεθνής βοηθός διαιτητής Δ.Γκάγκας που υπέδειξε την ακύρωση του πέναλτι στο Περιστέρι (παρατηρητής Αντ.Σίπκας).
    http://www.gazzetta.gr/super-league/...timoria-spatha

  7. #772
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    4 στους 8 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Ξεβράκωμα Κατέλη και επιστροφή επιστήμονα στο λιμάνι μας.
    http://www.sport24.gr/football/ellad...h.1567071.html

    Ο πρώην πρόεδρος του Ολυμπιακού, Αργύρης Σαλιαρέλης που εμπλέκεται (ως φίλος του Ξενιάδη) στο ενδεχόμενο απόκτηση των μετοχών της ΑΕΚ, εξαπέλυσε πρωτοφανή επίθεση στον Βαγγέλη Μαρινάκη.

    Ο Σαλιαρέλης δήλωσε πως η προ ετών επίθεση στον Ξενιάδη έγινε από τον πρόεδρο του Ολυμπιακού και τους μπράβους του, αποκαλύπτοντας πως τα... θύματα έγιναν θύτες και κατέβασαν τα παντελόνια του Μαρινάκη πληρώνοντας τον με το ίδιο νόμισμα!

    Ο πρώην πρόεδρος του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στους στημένους αγώνες, την κάτω βόλτα που έχει πάρει το πρωτάθλημα από την ημέρα που ανέλαβε ο Μαρινάκης την προεδρία της Superleague και αποκάλυψε την ύπαρξη 3ης κασέτας.

    Στη συνέχεια τόνισε πως ο Ολυμπιακός είναι η μεγάλη ομάδα που εμποδίζει το deal του Ξενιάδη με την ΑΕΚ και επεσήμανε πως ο Αδαμίδης δεν έχει στην κατοχή τους τις μετοχές ώστε να γίνει η αγορά της ΠΑΕ. Τέλος επεσήμανε πως στο άμεσο μέλλον θα ασχοληθεί και πάλι με τον Ολυμπιακό!

    Σε συνέντευξή του στο Zougla.gr, ο πρώην πρόεδρος του Ολυμπιακού, δήλωσε: "Εγώ είμαι μπροστινός, δεν κρύβομαι πίσω από κανέναν και ό,τι έχω κάνει, το έχω κάνει μόνος μου, με την τύχη μου θες, την ικανότητα μου θες, αλλά μόνος μου και δεν χρωστάω σε κανέναν, πολιτικό ή επιχειρηματία.

    Γράφουν για ένα συγκεκριμένο επεισόδιο με τον κ. Μαρινάκη, εμένα και τον κ. Ξενιάδη. Μπορεί να είναι ανήκουστα αυτά τα πράγματα, αλλά είναι και αληθινά. Λένε όμως τη μισή αλήθεια. Προσπαθούσε να πουλήσει στον κ. Ξενιάδη τέσσερα καράβια. Απ' όσο ξέρω δεν είχε ακόμη την ιδιοκτησία. Φτιαχνόντουσαν στα ναυπηγεία.

    Το deal χάλασε, δεν έχασε τίποτα, ούτε κέρδισε. Δεν έχασε κάτι ο κ. Μαρινάκης. Πήρε 5-6 μπράβους σε ένα γραφείο στο Παλαιό Φάληρο και ήρθε μέσα, ρωτώντας τον κ. Ξενιάδη πού βρήκε τα λεφτά και θέλει να αγοράσει τα καράβια. Τον ρωτούσε αν είναι από ναρκωτικά, αν είναι από λαθρεμπόριο. Του λέει ο άλλος ότι είναι δικά του λεφτά και τι τον νοιάζει αυτόν. Του τράβηξαν, του έσκισαν το σακάκι. Και λένε ότι κυκλοφορεί και βίντεο. Να φέρουν αυτό το βίντεο να το δούμε.

    Μετά από αυτό το επεισόδιο πήρε το αεροπλάνο κι έφυγε. Μετά από δύο μήνες έγινε ένα παρόμοιο επεισόδιο, με τον κ. Μαρινάκη. Αυτό ξέχασε να το πει: ότι του κατέβασαν το παντελόνι. Τώρα είμαστε 1-1! Του δώσαμε να καταλάβει ότι να πηγαίνουν σε έναν ανυπεράσπιστο άνθρωπο 10 μπράβοι δεν είναι αντριλίκι. Είναι ό,τι χειρότερο. Του δώσαμε να καταλάβει ότι δεν πρέπει να τα κάνει αυτά.

    Εφοπλιστικοί κύκλοι λένε διάφορα. Ποιοι είναι αυτοί; Έπρεπε να έχουν και όνομα. Εγώ ξέρω ποιος είναι και είμαι σίγουρος. Πρόεδρος μεγάλης ποδοσφαιρικής ομάδας που την αγαπώ και τη λατρεύω, ο οποίος έχει προηγούμενα με τον Ξενιάδη κι εμένα και είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιεί τον Αδαμίδη για να πλήξει το χώρο του Ξενιάδη. Αλλά έτσι δεν πλήττεται ο Ξενιάδης. Θα έχει πρόβλημα αν πάει να αγοράσει τις μετοχές και δεν έχει λεφτά. Δεν παίζουμε την κολοκυθιά, διαφορές με τον Ξενιάδη και με μένα έχει ο Μαρινάκης".

    Ο Αργύρης Σαλιαρέλης μίλησε και για το σκάνδαλο με τα στημένα παιχνίδια: "Το ελληνικό ποδόσφαιρο πότε άρχισε πραγματικά να χαλάει; Πριν από δύο χρόνια. Από τους παράγοντες ξεκινούν τα πάντα. Όταν άλλαξε πρόεδρος στη Λίγκα άρχισαν όλα. Και ποιος ήταν τότε πρόεδρος; Ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Από εκεί δεν έγιναν όλα; Ποιοι είναι φυλακή τώρα; Τρεις άνθρωποι. Σαν απλός φίλαθλος έχω μια απορία. Μόνο αυτοί οι τρεις άνθρωποι έστηναν παιχνίδια;

    Η κοινή λογική λέει πως τα έκαναν και άλλοι μαζί. Υπάρχει και τρίτη κασέτα και το ξέρω καλά. Άκουσα Μπιτσαξή να λέει πως δεν θέλω στις ιστορικές ομάδες λαμόγια. Αποκλείεται να μην ξέρει ότι υπάρχει τρίτη κασέτα και να μην την έχει ακούσει. Ξέρει ποιοι είναι τα λαμόγια. Αν ξέρει για τρίτη κασέτα ενδεχομένως να κρύβει και τα λαμόγια, αν ακουστεί η τρίτη κασέτα πρέπει να πάνε και άλλοι φυλακή. Τι εννοεί ο Μπιτσαξής με τη λέξη λαμόγια;"

    Τέλος, προανήγγειλε την επιστροφή του στα διοικητικά δρώμενα του Ολυμπιακού: "Βλέπω τον Ολυμπιακό, άλλοτε φορές μου αρέσει και άλλοτε όχι. Σε λίγο καιρό, και να το ακούσουν οι Ολυμπιακοί, σε λίγους μήνες θα ακούσουν πάλι το Σαλιαρέλη στον Ολυμπιακό με έμμεσο τρόπο ή άμεσο".


    Ανακάλυψαν ότι τους αδίκησε και η Δόξα τελικά.

    Ο... γραφικός ξεναχτύπησε

    Καλώς τον και ας άργησε. Ο κυρ Σάββας, ο... φυσούνας έκανε και πάλι την εμφάνισή του, προκειμένου να μας προσφέρει μερικές ακόμη στιγμές γέλιου, όπως μόνο εκείνος γνωρίζει. Ο γραφικός λοιπόν έκανε την εμφάνισή του, που αλλού ( στον Novasport FM 94,6 για να εκφράσει τα παράπονά του για την διαιτησία στο ματς των λιμανίσιων με την Δόξα Δράμας την Κυριακή.
    Τι είπε; Συγκρατήστε λίγο τα γέλια σας για να μπορέσετε να διαβάσετε... «Αδικηθήκαμε ή όχι στο ματς με τη Δόξα Δράμας στο τέλος; Ο βοηθός σήκωσε δύο ανύπαρκτα οφσάιντ. Αυτές οι φάσεις διαμόρφωσαν αποτέλεσμα. Το ίδιο έγινε και με τον ΟΦΗ, αλλά και στην Τρίπολη. Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τους επόπτες και δεν θα το αφήσουμε έτσι. Παραδέχομαι ότι δεν παίξαμε καλά, αλλά επειδή δεν έπαιξες καλά δεν είναι απαραίτητο να μην πάρεις και τους βαθμούς. Μακάρι οι διαιτητές να περνάνε τελείως απαρατήρητοι από τα παιχνίδια».
    Το καλύτερο όμως το κράταγε για το τέλος: «Είμαστε από τις λίγες ομάδες της Ευρώπης χωρίς οικονομικά προβλήματα. Ο Ολυμπιακός έχει ιστορία και είναι ομάδα των ηρώων και της δύναμης. Πιστεύω πως το 'χουν καταλάβει ήδη το λάθος τους». Έχεις δίκιο κυρ Σάββα. Ο Ολυμπιακός είναι ομάδα των ηρώων. Του Παπουτσέλη, του Παπαδάκου, του Κασναφέρη, του Καλόπουλου κ.α. Γιατί μόνο ως ήρωες μπορούν να χαρακτηριστούν με τα σφυρίγματά τους υπέρ των λιμανίσιων.

    Για να μη ξεχνιόμαστε με τον καρνάβαλο τον οσφπ.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  8. #773
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    1 στους 8 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Γκρίνια μίρλα και κλαψομουνίαση συνεχώς, όλο και κάτι θα μείνει


    Εθνική με... πράσινη απόχρωση!

    Από Θάνος Σαρρής | Παρασκευή, 02 Μάρ 2012 12:26

    Ο Ολυμπιακός παραπονιέται για την επιβάρυνση των παικτών του από την Εθνική ομάδα, αλλά όπως δείχνουν οι αριθμοί και καταγράφει το gazzetta.gr οι «πράσινοι» έχουν μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής!

    Ο Ολυμπιακός είχε παράπονα από την ΕΠΟ για το φιλικό της Εθνικής με το Βέλγιο στην Κρήτη, λόγω της ταλαιπωρίας αρκετών παικτών του στη μέση ενός δύσκολου προγράμματος και μάλιστα υπήρξαν σκέψεις για ναύλωση τσάρτερ, προκειμένου να επιστρέψουν άμεσα οι ποδοσφαιριστές στη «βάση» τους. Είχαν προηγηθεί και στο παρελθόν... παράπονα, τα οποία είχαν πάρει και τη μορφή διαμαρτυρίας πριν το φιλίκό με τη Ρωσία, αφού οι «ερυθρόλευκοι» θεωρούσαν ότι με τις κλήσεις επιβαρύνονται περισσότερο από τον Παναθηναϊκό.

    Είναι αλήθεια ότι ο Φερνάντο Σάντος απέναντι στο Βέλγιο ξεκίνησε μία 11άδα με έντονο «ερυθρόλευκο» στοιχείο, αφού τα 4/11 ήταν από τον Ολυμπιακό. Τοροσίδης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανιάτης και Χολέμπας ξεκίνησαν βασικοί, την ώρα που από τον Παναθηναϊκό στην 11άδα ήταν μόνο ο Καρνέζης με τον Κατσουράνη. Ήταν όμως ανάλογα τα ποσοστά και στην πορεία της Εθνικής στον προκριματικό όμιλο του Euro; Το gazzetta.gr παραθέτει αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής των παικτών των δύο «αιωνίων» στα επίσημα ματς, από όπου φαίνεται ότι το μεγαλύτερο... κουπί το τράβηξαν οι παίκτες του «τριφυλλιού», οι οποίοι αγωνίστηκαν συνολικά 2841 λεπτά! Από την άλλη, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, συμπλήρωσαν 1756 λεπτά. Οι μετρήσεις αφορούν τα 90λεπτα και δεν συμπεριλαμβάνονται οι καθυστερήσεις.

    «Ισοπαλία» στο Ελλάδα-Κροατία, καθολική υπεροχή στο Γεωργία Ελλάδα!

    Η συμμετοχή των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν μεγαλύτερη κυρίως στα πρώτα ματς. Η σταδιακή αντικατάσταση του Σπυρόπουλου και ο τραυματισμός των Νίνη και του Χριστοδουλόπουλου, έριξε τα λεπτά των «πρασίνων», ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να ανεβαίνει με την συμμετοχή του Φετφατζίδη και του Ζαραδούκα. Στο ματς με τη Λετονία στο «Γ. Καραϊσκάκης», όταν ο Μήτρογλου έπαιζε ακόμα στους «ερυθρόλευκους», ο Ολυμπιακός, με τους παίκτες του να συγκεντρώνουν 265` πλησιάσε στο... νήμα τον Παναθηναϊκό των 269`. Η ψαλίδα άνοιξε ξανά στη συνέχεια και έπρεπε να φτάσουμε στις 02/09 2011 και το εκτός έδρας ματς με το Ισραήλ για να ξεπεράσουν οι παίκτες του Ολυμπιακού αυτούς του Παναθηναϊκού σε λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά σε όλη την πορεία των προκριματικών που το κατάφεραν! Χαρακτηριστικό επίσης ήταν και το τελευταίο ματς των προκριματικών με τη Γεωργία, όπου τέσσερις παίκτες του Παναθηναϊκού έπαιξαν 90λεπτα, δεν συμμετείχε κανείς του Ολυμπιακού, ούτε για ένα λεπτό!

    Η «πράσινη» μεσαία γραμμή

    Τα σχεδόν 3000 λεπτά που έφτασαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, οφείλονται εν πολλοίς στην συμμετοχή των Κατσουράνη και Καραγκούνη. Οι δύο έμπειροι παίκτες, μέλη της ομάδας που κατέκτησε το Euro 2004, ήταν οι στυλοβάτες του Σάντος στη μεσαία γραμμή, προσθέτοντας ποιότητα και εμπειρία. Έπαιξαν στα περισσότερα ματς και μέχρι ένός σημείου είχαν ως τρίτο της παρέας των Σωτήρη Νίνη. Στο ματς με το Ισραήλ όπου τραυματίστηκε σοβαρά σταμάτησε να φιγουράρει στα σχέδια του Φερνάντο Σάντος και το βέβαιο είναι ότι δύσκολα θα έβγαινε από την 11άδα αν ήταν καλά, από τη στιγμή που ο Πορτογάλος τεχνικός του είχε δώσει σημαντικό ρόλο στην ομάδα. Σταδιακά ο Ολυμπιακός πρόσθεσε τον Γιάννη Φετφατζίδη στη μεσαία γραμμή της Εθνικής, ο οποίος είχε ενεργό ρόλο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

    Κέρδισε την άμυνα!

    Η περιπέτεια της Εθνικής στα προκριματικά του Εuro ξεκίνησε με έντονη «πράσινη» παρουσία στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερό τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στο κέντρο, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τα μπακ με τους Σεϊταρίδη και Σπυρόπουλο να ξεκινούν στην πρεμιέρα με Γεωργία. Στο επόμενο ματς με την Κροατία, ο Βύντρα πήρες τη θέση του Γιούρκα και ο Τζαβέλλας αυτή του Σπυρόπουλου. Από το ματς με τη Μάλτα, ο Τοροσίδης ξεκίνησε να έχει γεμάτα 90λεπτα, ενώ από αυτό με το Ισραήλ, ο Ζαραδούκας που είχε πάρει μεταγραφή στον Ολυμπιακό ξεκινούσε στο αριστερό άκρο και είχε τρεις συνεχόμενες συμμετοχές ως βασικός. Από τη στιγμή που ο Ζαραδούκας είναι τραυματίας και ο Σπυρόπουλος με τον Τζαβέλλα πρέπει να δείξουν μέσα στο γήπεδο ότι αξίζουν θέση βασικού, ο Χοσέ Χολέμπας δείχνει ότι είναι το φαβορί για τη θέση του αριστερού μπακ στο Εuro. Σε συνδυασμό με τη σχεδόν σίγουρη παρουσία των Αβραάμ Παπαδόπουλου και Τοροσίδη και το φορμάρισμα του Μανιάτη, το ανασταλτικό κομμάτι δείχνει να κερδίζει ο Ολυμπιακός!

    Απέναντι στο Βέλγιο, ο Φερνάντο Σάντος είχε την δυνατότητα να τσεκάρει κάποια τελευταία πράγματα ενόψει της τελική φάσης της διοργάνωσης. Οι τελικές του επιλογές θα εξαρτηθούν και από άλλους παράγοντες, όπως την εικόνα των παικτών στο διάστημα που προηγείται, την αποθεραπεία κάποιων τραυματιών κ.ο.κ. Το βέβαιο είναι ότι και οι δύο «αιώνιοι» θα έχουν εκπροσώπηση στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας!

    Τα συνολικά λεπτά των προκριματικών

    ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 2841 λεπτά

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 1756 λεπτά

    http://www.gazzetta.gr/podosphairo/a...asine-apohrose
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  9. #774

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    http://www.gazzetta.gr/podosfairo/ar...34-skai-minysi

    Να προσέχω τι γράφω, μπορεί να συλλάβουν τον Ντραγκονλορντ και τους μοντερέητορς.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  10. #775
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    7 στους 7 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Δε σε παιρνει κανεις στα σοβαρα, δε φοβομαστε!

  11. #776

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Εκτός από τον μαρινακη.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  12. #777

    Default

    http://www.gazzetta.gr/olympiakos/ar...ki-se-alafoyzo



    Edit: http://www.gazzetta.gr/podosfairo/ar...naki-ston-skai

    Edit 2: http://www.gazzetta.gr/podosfairo/ar...C2%BB-eksodiko

    Πόσο χαζός πια. Μιλάει για δεοντολογία χωρίς να ξέρει το νόημα της λέξης.
    Last edited by Odonian; 28-06-2012 at 17:06.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  13. #778
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    2 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Το πρόβλημα του κατέλη με τον αλαφούζο δεν είναι οπαδικό, είναι άλλο αλλά δε μπορώ να μιλήσω για να μη πάει ο μιτσμανν φυλακή.

    Στα νέα μας:

    Πώς δηλητηριάστηκε η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου!

    Αποκαλυπτικές δηλώσεις κάνει στο GreenZone ο έφορος του τμήματος κολύμβησης του Παλαιού Φαλήρου, Κωνσταντίνος Βραχλιώτης για τη δηλητηρίαση της ομάδας του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα...



    Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2012 στην κολύμβηση ο Ολυμπιακός. Ωστόσο για να φτάσει στην κορυφή έπρεπε πρώτα να πάθουν δηλητηρίαση όλοι οι αθλητές του τρίτου στη γενική κατάταξη Παλαιού Φαλήρου.

    Ο Κωνσταντίνος Βραχλιώτης, έφορος του τμήματος κολύμβησης του Παλαιού Φαλήρου μίλησε στο GreenZone. Οι δηλώσεις του ανατριχιαστικές. Χωρίς να χρειάζεται να επεκταθούμε περισσότερο, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

    Εκτός της δηλητηρίασης, έχει ενδιαφέρον το κομμάτι που ο κ. Βραχλιώτης αναφέρεται στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας γυναικών, το οποίο κατέκτησε ο Ολυμπιακός που τερμάτισε... δεύτερος!

    Αν και μακροσκελείς οι δηλώσεις του, αξίζει να διαβαστούν ολόκληρες, για να μπορέσει ο αναγνώστης να μπει στο κλίμα όσων συμβαίνουν στο πρωτάθλημα ενός όμορφου σπορ, της κολύμβησης.



    «Το φυσούσαν και δεν κρύωνε...»

    Είμαστε ένας σύλλογος που προσπαθεί να έχει πάνω απ’ όλα υγεία. Φροντίζουμε τις ακαδημίες μας, μαθαίνουμε στα παιδιά από μικρά αθλητικό ήθος και κατεβαίνουμε με αξιώσεις σε αγώνες όλων των ηλικιών. Όλα αυτά δε συμβαδίζουν με τη σάπια Ελλάδα, στην οποία πρέπει μία συγκεκριμένη ομάδα να βγαίνει πάντα πρώτη. Βρέξει χιονίσει.

    Στο χειμερινό πρωτάθλημα γυναικών τερματίσαμε στην πρώτη θέση. Αυτό ενόχλησε τον Ολυμπιακό πάρα πολύ. Το φυσούσε και δεν κρύωνε... και ας ήταν χειμώνας. Αγόρασε αμέσως πρωτοκλασάτες παίχτριες για να ξαναπάρει το χρυσό μετάλλιο. Έχει τα χρήματα και αγοράζει τα καλύτερα ονόματα. Πού είναι όμως το φυτώριό του; Αύριο (5/7) πού θα είναι ο Ολυμπιακός στους αγώνες 10-11-12 ετών; Αυτό δεν είναι αθλητισμός αλλά και πάλι μπράβο του. Έχει τη δυνατότητα και το κάνει. Δεν λέω όχι.


    Ξενοδοχείο εδώ, ξενοδοχείο εκεί, υπάρχει τελικά ξενοδοχείο;

    Άλλα είναι τα άσχημα πράγματα. Ας δούμε λοιπόν τι έγινε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Τρίπολη.

    Η ομάδα μας κατέβηκε στο πρωτάθλημα με 17 παιδιά. Συμπληρώσαμε πρώτοι απ' όλους τα απαραίτητα χαρτιά για το ξενοδοχείο που επιθυμούσαμε να διαμείνουμε. Μου το είπε ξεκάθαρα και η υπάλληλος της ΚΟΕ... «είστε η πρώτη ομάδα που δηλώνει ξενοδοχείο». Δήλωσα το Mainalon γιατί ξέρω ότι είναι πάρα πολύ καλό. Η υπάλληλος μου είπε πως δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο. Δεν πειράζει, απάντησα, θα μείνουμε στο Anaktorikon. Είναι διαθέσιμο; Ναι μου είπε και κλείσαμε στη δεύτερη επιλογή μας. Επίσης πολύ καλό ξενοδοχείο.

    Για να μειώσουμε το κόστος αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε με το ίδιο πούλμαν με την ομάδα ΚΟΠΙ. Επικοινώνησα με τη ΚΟΕ. Τους είπα αν γίνεται να είμαστε στο ίδιο ξενοδοχείο, με ενημέρωσαν πως υπάρχουν θέσεις και έτσι το κλείσαμε.

    Μία ημέρα πριν κλείσουν οι συμμετοχές με πήραν τηλέφωνο. «Κύριε Βραχλιώτη, υπάρχει πρόβλημα με το ξενοδοχείο. Σας αλλάξαμε. Σας βάλαμε στο Σεράγιο. Σας πειράζει;». Με πειράζει, αλλά τι να κάνουμε... Το δέχτηκα και αυτό. Καλό ξενοδοχείο είναι και το Σεράγιο. Όχι τόσο καλό όσο τα άλλα, αλλά καλό.

    Τώρα αρχίζουν τα ωραία... Μία ημέρα πριν τους αγώνες, 3 η ώρα το μεσημέρι, με καλεί ο κύριος Σαρακατσάνης, γενικός γραμματέας της ΚΟΕ.

    «Κώστα έχουμε πρόβλημα. Έχουμε θέμα. Ούτε στο Σεράγιο μπορείτε να μείνετε. Με ειδοποίησαν ότι δεν υπάρχουν θέσεις». Εκνευρίστηκα όπως είναι λογικό αλλά συζητήσαμε ψύχραιμα.

    «Μόνο εμείς ή και το ΚΟΠΙ», τον ρώτησα. «Μόνο εσείς, το ΚΟΠΙ έχει λιγότερους αθλητές και χωράει. Δεν γίνεται με τίποτα να μείνετε μαζί».

    Καταλαβαίνετε πως ήταν ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα, αφού θα μέναμε σε διαφορετικό ξενοδοχείο οι δύο ομάδες αλλά θα πηγαινοερχόμασταν με το ίδιο πούλμαν για τους αγώνες.

    «Μας έβαλαν σε μπ...ξενοδοχείο»

    Το νέο ξενοδοχείο που θα μας έβαζαν είναι το GALAXY. Είναι ένα ξενοδοχείο που πάνε οι φαντάροι για να ... . Ημιδιαμονής.

    Για να με δελεάσει μου είπε το εξής. «Θα σου έχω στο lobby του ξενοδοχείου catering για τους αθλητές. Δεν θα χρειάζεται να πηγαίνετε σε εστιατόρια για να τρώτε». Οι αθλητές των άλλων ξενοδοχείων γευματίζουν σε γειτονικά μαγαζιά.

    Δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό και σίγουρα προτιμούσα τα καλά ξενοδοχεία και όχι να μας συμπεριφέρονται διαφορετικά από ό,τι στις άλλες ομάδες, αλλά με τα χίλια παρακάλια δέχτηκα. Να προσθέσω εδώ πως οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του Ολυμπιακού τελικά κοιμήθηκαν σε μία από τις πρώτες επιλογές μας, παρόλο που εμείς είχαμε δηλώσει πρώτοι ξενοδοχείο...

    Ήταν από τις λίγες φορές που δεν θα συνόδευα την ομάδα στους αγώνες για προσωπικούς λόγους. Με πήρε τηλέφωνο ο προπονητής μας έξαλος από το ξενοδοχείο, όταν έφτασε το πούλμαν. «Κώστα είναι μπ... ξενοδοχείο. Οι τοίχοι είναι τρύπιοι, έχει υγρασία, κατσαρίδες παντού»!

    Πήρα τον Σαρακατσάνη της ΚΟΕ και τον ενημέρωσα. «Δημήτρη έτσι κι έτσι», του λέω. «Αποκλείεται» μου απάντησε.

    Του πρότεινα να αναλάβω εγώ το κόστος για να πάει σε ανθρώπινο ξενοδοχείο η ομάδα. Δεν δέχτηκε. «Όχι, όχι», μου έλεγε.

    Μιλήσαμε αρκετές φορές, μία με τον προπονητή, μία με τους ανθρώπους της ΣΚΟΕ. Ανακαλύψαμε ότι το ξενοδοχείο είχε να ανακαινιστεί από το 1970. Ήθελα να σηκωθεί η ομάδα να φύγει, αλλά ο προπονητής μας μου είπε –σωστά- πως δεν αξίζει. Έπρεπε τα παιδιά να αγωνιστούν.

    17 αθλητές, και οι 17 με Imodium

    Και ξεκινάνε οι αγώνες. Η πρώτη μέρα πήγε πολύ καλά για τους αθλητές της ομάδας μας. Ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος, αλλά οι βαθμοί μας ήταν ικανοποιητικοί.

    Η δεύτερη μέρα ήταν και η σημαντικότερη. Επειδή κατεβήκαμε με πολλούς και με άξιους αθλητές είχαμε πάρα πολλές αξιώσεις.

    Πριν τους αγώνες έπαθαν όλοι τροφική δηλητηρίαση. Ούτε ένας δεν την γλύτωσε. Την έβγαλαν όλη την ημέρα με Imodium (φάρμακο για τη διάρροια). Πώς να αγωνιστούν έτσι; Και πάλι πάλεψαν. Μία αθλητρια φοβήθηκε μην πάθει τίποτα την ώρα του αγώνα. Τερμάτισε και έτρεξε στην τουαλέτα.

    Ο καλύτερος αθλητής μας, που όλοι πίστευαν πως θα σπάσει το όριο για να μπει στην Ολυμπιακή ομάδα, ο Μιχάλης Κικίλης κατετάγη με το ζόρι στην οχτάδα. Είναι ντροπή ό,τι έγινε. Αισθάνομαι και εγώ ένοχος.

    Ακόμα και έτσι τα πήγαμε πολύ καλά. Τερματίσαμε στην 3η θέση στη γενική κατάταξη και στη 2η στις γυναίκες. Πιστεύω πως αν δεν είχαμε δηλητηριαστεί θα είμασταν 1οι στις γυναίκες, 3οι στους άνδρες και 2οι στη γενική κατάταξη. Μπορεί και καλύτερα.

    Πρώτο το Παλαιό Φάληρο στη σκυταλοδρομία, το χρυσό όμως ο Ολυμπιακός...

    Τα... περίεργα όμως τελείωσαν; Όχι. Την τρίτη ημέρα, των σκυταλοδρομιών σημειώθηκε μία μεγάλη αδικία. Στους προκριματικούς της σκυτάλης, λόγω όσων τραβήξαμε την προηγούμενη ημέρα, δεν τα πήγαμε καλά. Έτσι αγωνιστήκαμε στην 8η διαδρομή. Τερματίσαμε πρώτοι στις γυναίκες αλλά τελικά μας έβγαλαν δεύτερους και πρώτο τον Ολυμπιακό.

    Πώς έγινε αυτό; Ενώ όλοι είδαν πως 1οι τερματίσαμε εμείς, εστώ και για κλάσματα του δευτερολέπτου, είχε διαφορετική άποψη η ηλεκτρονική πλάκα που πατάει ο κολυμβητής στον τερματισμό. Ενώ οι 7 πλάκες των άλλων διαδρομών ήταν οι κλασικές κίτρινες, η δική μας ήταν μία απαρχαιωμένη, λευκή. Αυτές δεν είναι ευαίσθητες, δεν τους έχει γίνει σωστό σέρβις και δεν έχουν περάσει τα απαραίτητα τεστ για το κατά πόσο δουλεύουν σωστά. Δεν ήταν δική μας δουλειά να τα ελέγξουμε αλλά της ΚΟΕ.

    Έτσι χάσαμε από αδικία το δικαίωμα τουλάχιστον, πρώτον να τερματίσουμε με καλύτερη γενική βαθμολογία και δεύτερον να αποδείξουμε πόσα αξίζουν οι αθλήτριές μας.

    Δεν αμφισβητούμε την αξία του Ολυμπιακού. Πληρώνει και παίρνει τους καλύτερους αθλητές και αθλήτριες. Αλλά ας εξελιχθεί τίμια το πρωτάθλημα και μετά να το κερδίσουν.

    Γιατί έγιναν στην Τρίπολη οι αγώνες και όχι στο ΟΑΚΑ;

    Να πάμε και λίγο παραπέρα; Γιατί γίνεται το πρωτάθλημα στην Τρίπολη αφού δεν πληρoί τις προδιαγραφές το κολυμβητήριο; Καταλαβαίνω πως πρέπει να βοηθηθεί και η επαρχία, αλλά έτσι πάει πίσω ο αθλητισμός. Το μόνο κολυμβητήριο που έχει τα εφόδια για τέτοια διοργάνωση είναι το στολίδι που λέγεται ΟΑΚΑ.

    Αυτά είναι πράγματα που δύσκολα θα αλλάξουν. Και πώς να αλλάξουν όταν για 30 σχεδόν χρόνια την ΚΟΕ τη διοικούν τα ίδια πρόσωπα. Διαθεσόπουλος Σαρακατσάνης για δεκαετίες. Και πώς να εκλεγούν άλλοι όταν πολλές χρονιές υπάρχει μόνο ένα ψηφοδέλτιο;


    Διαβάστε περισσότερα: http://www.greenzone.gr/2012/07/pws-...#ixzz20u49cHNF
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  14. #779
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    0 στους 4 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    αρθρο απ το greenzone.


    αποδειξεις εχουν οτι εχει σχεση ο Ολυμπιακος, η θα δικαιολογουνται παλι οπως εκαναν σε κατι αλλα αρθρα τους για τον Μανιατη οτι "πλακα καναμε" ?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #780
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    0 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    σταρχιδιαμας για τον οσουφουπου...σταρχιδιαμας για τον ΠΟΑ

Similar Threads

  1. Poso omorfo einai i gynaika na einai kafros?
    By old_charlie in forum General Discussion
    Replies: 96
    Last Post: 02-07-2008, 13:57
  2. Poso gnwrizete ton allo user...
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2005, 18:56
  3. Pio einai to pio kaula?
    By katwrimos in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 13-06-2004, 20:27
  4. Poso asteia einai ta atomakia pou bafontai blacksters... :D
    By NeedleFeast in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-2004, 16:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •